Pasja #2 LEGO - Ciąg dalszy nastąpi

BLOG
697V
Pasja #2 LEGO - Ciąg dalszy nastąpi
Octavio | 05.02.2021, 00:30

Cieszy mnie pozytywne przyjęcie poprzedniego bloga. Włożyłem w niego czas i pracę, która wydłużała się wraz ze zdobywaną wiedzą i zagłębianiem się w jego temat. Od jego publikacji nic się w tej kwestii nie zmieniło, a ten blog jest kontynuacją wątków już podjętych, tych nowych, jak i opinii na temat kolejnych zestawów. Szkoda tylko, że poprzedni wpis, na większą widownię mógł liczyć dopiero na głównej... w niedzielę po 22 :)

Pasja #1 Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (Lego Ideas)

Na początek wróćmy do wątków rozpoczętych w poprzednim blogu, które się zaktualizowały. I tak udało mi się trafić na oficjalne zestawy LEGO, na podstawie gier, o których warto wspomnieć. Pierwszym jest oczywiście Minecraft. Same klocki zachowały ducha swojego pierwowzoru i idealnie oddają to co widzimy na ekranie komputera (jeśli nie lepiej). Gdybym był ich fanem z pewnością bym się takimi zestawami zainteresował. I taka zagwozdka - właścicielem marki jest Microsoft, jak myślicie - gdzie trafiają pieniądze z tytułu opłat licencyjnych na produkty wydawane pod tą marką (których jest od zatrzęsienia)? Bo, poza działem GAMING, nie przychodzi mi nic do głowy. Takie ciekawe spostrzeżenie, bo ludziom się wydaje, że taka dywizja to zarabia jedynie na sprzedaży gier komputerowych i konsol. Pokazuje to też, jak dobrym ruchem było wykupienie marki przez Microsoft, który mógł dzięki swym zasobom, wycisnąć z niej wszystko co się da. Klocki, książki, gry planszowe, puzzle, maskotki, figurki... O wszystkim tym Markus "Notch" Persson mógł jedynie pomarzyć przed sprzedażą dzieła swojego życia. Już samo wydawanie i wspieranie jedynie gry komputerowej wycieńczyło go na tyle, że miał dość i postanowił efekty swojej pracy wystawić na licytację. Wbrew temu, co myślą sobie ludzie, taka decyzja wcale nie zakończyła się dla niego szczęśliwie i doskonale sprawdza się tu powiedzenie - pieniądze szczęścia nie dają, chociaż w życiu pomagają. W szranki stanęły między sobą - EA, Electronic Arts i ostatecznie 2,5 mld. $ od Microsoft przypieczętowały los tej marki, która stała się już, nie tylko fenomenem komputerowym, ale o globalnym zasięgu na wielu płaszczyznach.

W 2015 roku Microsoft poinformował, że wzrost przychodów dywizji gier o 367 mln dolarów był zasługą "głównie Minecrafta".

Inną marką, niestety nie w orbicie moich zainteresowań, na podstawie której wydano licencjonowane sety, jest Overwatch. Sam nigdy nie grałem w tę grę, ale sama seria w której pojawiło się 9 zestawów, ma 3 wyjątkowe, mogące się pochwalić świetnymi rozwiązaniami i wyglądem. Są to: mech - Bastion, Wieprz i Złomiarz oraz Burzyciel. Przy okazji jako, że są to sety już wyprzedane, ale nadal dostępne na magazynach sklepowych, możemy się przekonać jak rośnie ich cena wraz z nastaniem takiej sytuacji. Zwykle takie zestawy są o pewną kwotę tańsze, np. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i Przyjaciele powinny mnie kosztować 320 zamiast 240zł, Minionki 240 zamiast 183zł. Takie są oficjalne ceny katalogowe. W przypadku Overwatch już jednak, najtańszy Burzyciel nie kosztuje 90 a 140zł, Bastion z 279 podrożał do 340 i jedynie ten ostatni trzyma zaniżoną cenę 180zł, mimo, że jak pokazuje strona LEGO, produkt został wycofany, a cena katalogowa to 240zł. I o dziwo są to zestawy wyprodukowane ledwie w 2019r.

Ostatnio swój żywot zakończyły modele aut z kolekcji CREATOR EXPERT - 10220: Volkswagen T1 Camper Van i 10252: Volkswagen Beetle. Ten pierwszy już przeskoczył cenę katalogową, a drugi jest najtaniej dostępny właśnie w cenie sugerowanej 420zł. Świetne modele gdzie pierwszy był dostępny aż od 2011r. a drugi od 2016r. Dla mnie jednak skala i cena tych aut wydaje się jednak zawyżona w stosunku do innych dostępnych zestawów. Np. przy takim Saturnie V za 400zł z 1960 klockami, ich cena zakrawa na ździerstwo :) A jak pokazała CADA ich zestaw na licencji Mazda RX-7 i anime Initial D z 1655 klockami, w pięknym opakowaniu kosztuje 199zł. Dla kontrastu najtańszy dostępny set z autem Fiat 500 od LEGO z 960 elementami to obecnie koszt 299zł. Jeśli CADA pójdzie  w tym kierunku z innymi licencjami aut, to biorę ich zestawy w ciemno. A i CADA pozwala swoje auta przerabiać na wersje zdalnie sterowane gdzie LEGO nie daje takiej możliwości. Niedługo bo już 1 marca startuje z kolei nowy model z tej serii (Creator Expert) - Porshe 911. I ciężko mi będzie znaleźć kogoś, kto nie podrapie się po głowie dlaczego ten model ma zalecaną kategorię wiekową... 18+ *

* - No i się dowiedziałem... ot, po prostu, są to sety z ukierunkowaniem na dojrzałego odbiorcę. Wiecie, wchodzicie do sklepu i wychodzicie z niego z dumnym napisem 18+ na stylowym pudełku nowego rodzaju, bez obawy, że ktoś was weźmie za jakiegoś wariata, co bawi się klockami dla dzieci. Samo Lego oczywiście ma pretekst, aby z tego tytułu walnąć odpowiednią cenę :)

Sama kolekcja aut w serii LEGO CREATOR EXPERT jest fajna i warta zainteresowania się jej kolekcjonowaniem.

https://youtu.be/za24IiyWGPY

W poprzednim blogu wspomniałem o klockach LEGO z zestawu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej które pękały. I tak doszły do mnie zamówione klocki zamienne, które jasno mi pokazały, że trafiłem na jakąś wadliwą partię. Zamienniki sprawują się świetnie. Jak widać firma która stawia na jakość swych klocków też potrafi popełniać błędy. To co mogę powiedzieć, to że feralne klocki LEGO wydawały mi się zbyt twarde i nieelastyczne, jakby były zrobione z innego plastiku niż reszta klocków. W samym zestawie są też identyczne klocki w czarnym kolorze, a już tych wadliwych cech nie posiadają. Zauważyłem też, że na oficjalnej stronie LEGO każdy może złożyć zamówienie na pojedyncze klocki w zakładce Pick a Brick i nie trzeba się posiłkować jedynie ofertami z allegro, które nie zawsze oferuję wszystkie klocki które nas interesują.

Porównanie skali i tematów poszczególnych zestawów, tak różnych, mimo podobnego progu cenowego.

To co odróżnia LEGO od innych producentów, to skala podejmowanych tematów, która pozwoliła na zbudowanie sobie znacznie większej bazy klientów, niż było to możliwe wcześniej, kiedy stawiano na bez-licencyjne standardowe klasyczne zestawy. Zanim LEGO osiągnęło pełnię kryzysu na przełomie 2004-2005r. próbą ratowania sytuacji miało być pozbycie się takich marek jak Duplo czy Technic z portfolio wydawcy. Jak chore i absurdalne decyzje są podejmowane na szczeblu dyrekcyjnym, przez ludzi nie mających pojęcia o tym co robią, pokazują dostępne w sprzedaży zestawy LEGO DUPLO (dla dzieci od lat 2) na licencji Batmana. Jak ktoś czytał poprzedni blog, to wie, że LEGO odrzuciło za pierwszym razem ofertę WARNER BROOS aby czerpać zyski ze sprzedaży zestawów klasycznych na licencji Batmana... jako serii zbyt brutalnej dla dzieci :) Z kolei sama marka DUPLO zniknęła ze sprzedaży na cały rok, zanim ktoś przejrzał na oczy.  Może to się wydawać dziwne, że taka firma jak LEGO, która wydawałoby się nie ma konkurencji, mogłaby być nad przepaścią, a tak właśnie było. Swoją ofertę wykupu firmy złożył bank Morgan Stanley. Udało się jednak zachować niezależność przeprowadzając restrukturyzację, ogromne cięcia i wyprzedanie parków LEGOLAND. Postanowiono też przenieść produkcję do krajów z mniejszymi kosztami. Co ciekawe w Chinach fabrykę wybudowano dopiero w 2016r. ale nie żeby obniżyć ceny, tylko aby produkować tam zestawy na rynek azjatycki. Nawet z tego powodu wydano zestaw Jiaxing factory 4000023. Sama seria 40000 jest związana z budynkami i historią samego lego. Np. pochodzą z niej zestawy LEGO HOUSE czy OLE KIRK'S HOUSE (twórca LEGO). Samych fabryk Lego ma na całym świecie bodajże 5. A jak "skromna" jest fabryka w Chinach pokazuje to zdjęcie:

W fabryce zatrudnienie znalazło 1200 osób. Zestaw obok był pierwszym jaki w niej wyprodukowano. Posiadając go możesz czuć się szczęściażem, bo oficjalnie nigdy nie trafił do normalnej dystrybucji.

Przy wyborze kolejnych zestawów do kolekcji jak zwykle kierowałem się ich tematyką i oryginalnością. I jestem przeogromnie zadowolony z ich wyboru. Opinię o ISS już znacie. Czas napisać parę słów o nowych nabytkach.

LEGO IDEAS Central Perk (Przyjaciele) 21319

Droga od "deski kreślarskiej" do finalnego produktu.

Miałem co do tego zestawu mieszane uczucia, ze względu na jego format, tzn. to w jaki sposób się go podziwia i sama jego bryła. Kształt "planu zdjęciowego" wydał mi się dziwaczny i nie wiedziałem jak to będzie wyglądać na półce. Moje obawy względem niego i jego wartości zniknęły z chwilą kiedy włączyłem lampkę ledową oświetlając go z góry i podziwiając go na wysokości, takiej jak widz serialu. Aż 7 figurek w zestawie, ścisk na "planie", powodują, że taki zestaw przyjemnie się... ogląda :) To jaką różnicę robi już sama liczba różnorodnych figurek na skromnym planie, pokazuje zestaw Teori Wielkiego Podrywu. Kto by nie przytulił dzisiaj takiego zestawu? Niestety ceny dostępnych setów zwalają z nóg. I pomyśleć, że był on dostępny w cenie katalogowej 259 zł :/

Teoria Wielkiego Podrywu. Wydany w 2015 roku set możliwy dzisiaj do nabycia za około 1000 zł :)

Zestaw Przyjaciół ma świetne detale nawiązujące do serialu. Phoebe ma swoją gitarę i mikrofon do śpiewania, Chandler biznesowego laptopa, Joe wcina włoską pizzę, Monica nosi swoje spodnie na szelkach z odcinka pilotowego, Rachel tace z filiżanką, a wisienką na torcie jest KEYBOARD Rossa. Niekupienie tego zestawu w tak absurdalnie niskiej cenie jest zbrodnią na Lego. Jeśli macie jakieś nadmiarowe figurki z innych zestawów które nie mają konkretnego zastosowania, to możecie rozkręcić niezłą imprezę w Caffe Central Perk.

https://youtu.be/ERy-99vXxnM

Zrób to sam. Przeróbki MOC (my own creation) do zabudowy i powieszenia w ramce.

LEGO Minions 75551 - Minionki z klocków i ich gniazdo

Zestaw na który trafiłem przypadkowo i już od pierwszego wejrzenia się w nim zakochałem. Jest po prostu wyjątkowy i oryginalny. Bladego pojęcia nie mam czy bazuje on na pomyśle z filmu, bo tej części nie oglądałem. Po prostu same modele robią wrażenie swoim pomysłem i wykonaniem. Jest wiele zwykłych figurek do kupienia w tej cenie, które są jedynie odlane z plastiku, bez żadnych elementów ruchomych. A tu nie dość, że możemy je złożyć samodzielne, to mają formę otwieranych "mechów" ze swoimi właścicielami którzy je obsługują. Niestety minusem jest to, że takiej figurki nie można zamknąć w środku. Każdy oddaje rozmiarem wzrost swojego właściciela. Jednak aby mieć wersję najmniejszego Boba trzeba przerobić wersję największego Stuarta o.0 Cóż ja bym chętnie dopłacił do trzeciego mecha, bo akurat wiele by to nie podniosło ceny, zważywszy, że Bob jest najmniejszą postacią. Każdy mech ma swoją indywidualną charakterystykę wewnątrz, zależną od zainteresowań danej postaci. Nic tylko brać, bo zapłaciłem za zestaw jedynie 183zł.

Mój osobisty ranking, zestawów, które posiadam, na podstawie 3 cech: cena, pomysł i wrażenie ogólne. Spokojnie, to tylko początek :) Mam złożone kolejne 2 zestawy, a Saturna V będę składał z siostrzenicą w niedzielę.

  1. 21321: International Space Station
  2. 21319: Central Perk
  3. 75551: Brick-built Minions and their Lair

promoklocki.pl rebrickable.com / brickset.com / Lego katalog: styczeń - maj 2021

Dajcie znać jeśli znacie inne fajne strony dla fanów Lego.

 

11

Komentarze (16)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper