Blog użytkownika Arczi

Arczi Arczi 27.09.2020, 01:35
Playstation 5 i pytania, na które chciałbym poznać odpowiedzi
377V

Playstation 5 i pytania, na które chciałbym poznać odpowiedzi

Do premiery Playstation 5  coraz bliżej. Poznaliśmy wiele aspektów nowego sprzętu, dowiedzieliśmy się sporo o grach. Dlaczego więc wciąż mam wrażenie, jakbym ciągle niewiele wiedział?

Ah, ten rok 2020. Wraz z Covidem-19 świat poznał nową rzeczywistość. Maseczki, dezynfekcja, rękawiczki, praca zdalna i tak dalej i tak dalej. Przełożone Mistrzostwa Europy w piłce nożnej oraz Olimpiada, anulowane koncerty, opóźnione premiery kinowe. Wygląda na to, że epidemia winna jest również sytuacji jaka powstała w branży growej. Pech spowodował, że akurat w tym właśnie roku dwóch z trzech największych producentów konsol planowało rozpocząć nową erę swoich produktów. To na ten właśnie rok Sony i Microsoft (teoretycznie)od lat przygotowywało się na nową generację konsol. Sytuacja światowa spowodowała, że jakiekolwiek plany, prezentacje nowego sprzętu, reklama legły w gruzach. Obie firmy nieświadome przyszłości miesiącami bawiły się ze światem, jak i ze sobą samym w istne podchody, zabawę w kotka i myszkę. Miliony plotek na temat ceny sprzętu, premiery, gier w pewnym momencie z hype'u zaczęły przeradzać się wśród graczy w hejt i ogromną frustrację.
Ale w końcu wiemy, w końcu nadchodzą! W końcu znamy datę, znamy cenę, w końcu można odliczać dni. Poznaliśmy nowości sprzętów, dowiedzieliśmy się o cenach gier(bez komentarza), oraz ogólnej strategii rozwoju sprzętu, jako przyszłej marki. Teraz nic, tylko czekać. Mimo to, mam wrażenie, że wciąż wiele nie wiem, a chciałbym na pewno wiedzieć więcej. Wciąż w mojej głowie roi się od różnych pytań. I stąd właśnie ten cały temat. Chciałbym podzielić się z wami tymi pytaniami. Może coś z tego miliona newsów, ploteczek mnie ominęło. Może macie inne pytania, dotyczące nowych konsol. Podzielcie się z nimi również. Zaczynamy.1. Znamy cenę gier w pudełku. Jak wyglądać to będzie w dystrybucji cyfrowej?
Można by stwierdzić, że pytanie bez sensu. Skoro 349zł kosztuje gra w wersji fizycznej, w dystrybucji cyfrowej powinna kosztować tyle samo. Tak naprawdę, to powinna być tańsza od wersji pudełkowej, którą to trzeba było dodatkowo zgrać na płytę, stworzyć pudełka itp. O tym, jak wygląda obecnie sytuacja wie każdy posiadacz Playstation 4, czy 3. Obecnie w pudełku można kupić grę na poziomie 229zł. W sklepie Playstation Store cena tego samego produktu optuje w przedziale 249 - 279zł(a czasem i więcej). Zacząłem więc w pewnym momencie mieć obawy, czy aby na PS5 nie będzie podobnie (o zgrozo). Gier na Playstation 5 w sklepie ciągle nie ma, więc nie wiadomo.

 


 

2. Interface i menu konsoli
Całkiem niedawno Microsoft pochwalił się aktualizacją swojego menu na Xboxie One, oraz w sklepie. Wszystko to w ramach usprawnienia i przystosowania systemu pod Xboxa Series. A co u Sony? Na razie wciąż cisza. Osobiście to pytanie bardzo mnie nurtuje. Obecny interface przy Playstation 4 jest moim zdaniem zły, nieładny, mało funkcjonalny, wolny i totalnie nieestetyczny. Kwestia wyglądu i działania menu to jednak pestka w porównaniu z wykonaniem i działaniem Playstation Store. Wygląd sklepu konsoli od Sony, łagodnie rzecz ujmując pozostawia wiele do życzenia. I gdyby przynajmniej cała reszta działała poprawnie, to kwestie wizualne zostawiłbym w spokoju. Znaleźć coś w tym sklepie wymaga sporej dawki cierpliwości i spokoju. Tragiczna wyszukiwarka to tylko wierzchołek góry lodowej.

 3. Aktualizacje gier z PS4 na PS5?
Wiemy, że sławetny ostatnimi czasy Spider-man dostanie aktualizację na Playstation 5. A co z resztą tytułów od studiów Sony? Czy inne gry eksluzywne też dostaną update? Uncharted 4, God of War, Horizon Zero Dawn, Detroid, czy wydane w tym roku Death Stranding, The Last of Us II, czy Ghost of Tsushima? I tu znowu cisza, znów nic nie wiadomo. Wyjątkiem jest chyba Bloodborne, którym od jakiegoś czasu wiadomo, że powstaje w formie Remastera.

 4. Płatne aktualizacje?
To pytanie jest swego rodzaju połączeniem z poprzednim. Jeśli w pewnym momencie otrzymamy usprawnienia gier z PS4 na PS5, to czy jedynym sposobem na ich zdobycie będzie ponowny ich zakup? Skoro Insomniac uznał, że ich poprawki są warte ponownego zakupu całej gry... Na pewno Santa Monica bardzo namęczy się przy poprawce God Of War, NaughtyDog pewnie też przy aktualizacji Uncharted 4. A co z grami z tego roku? The Last of Us II, Death Stranding? Ghost of Tsushima wyszedł niecałe dwa miesiące temu. Wymuszenie kolejnej kwoty od graczy na update PS5? Osobiście nie kupiłem jeszcze The Last of Us II, bo od początku planowałem jego ogranie na Playstation 5. Ale nie wyobrażam sobie, by Ci co zakupili ten tytuł kilka miesięcy temu musieli ponownie za niego zapłacić, w celu ponownego zagrania z usprawnieniami na nowy sprzęt. Czy Sony nabrało wodę w usta po aferze i reakcji ze Spider-manem?

5. Słuchawki, kierownice, kontrolery, kamerki?
Jedną z najgorszych dla mnie decyzji przy wypuszczeniu Playstation 4 była informacja, że kierownice z Playstation 3 nie będą wspierane przez nową konsolę Japończyków. Wprawdzie ja sam nie ucierpiałem na tej decyzji jak niektórzy. Byłem wtedy posiadaczem Logitecha DFGT za kilkaset złotych. Znam jednak osoby z kierownicami za kwotę 1000zł. Obecnie sam mam słuchawki za 1400zł. I wiele wskazuje na to, że większość sprzętu z PS4 POWINNA działać. Ponownie jednak brak konkretu, brak jakiejkolwiek informacji, jak będzie wyglądać sytuacja w tym temacie?

6. Playstation Plus.
Wiemy, że przy zakupie Playstation 5, posiadając lub wykupując abonament PS+ otrzymamy całkiem pokaźną ilość gier z poprzedniej konsoli. Ja jednak chciałbym dowiedzieć się, co dalej? Na jakiej zasadzie działać będzie PS+? Jakie gry, na jaką platformę i ile będziemy otrzymywać po premierze Playstation 5? Nie oczekuję, że od razu będą wrzucane gry z PS5, bo tych w sumie zbyt wiele na premierę nie będzie. Jaki więc jest plan, Sony?


7. 99% Wstecznej kompatybilności.
Ostatni news, lub plotkę jaką wyczytałem, to że rzekomo Sony twierdzi, że 99% gier z Playstation 4 będzie działać na PS5 dzięki wstecznej kompatybilności. Wcześniejsze informacje mówiły o 95%. W sumie nieważne, ile tak naprawdę procent nie zadziała. Ale skoro jest to przedział między 1-5%, to nie mogłoby Sony podać listy gier, które nie zadziałają? Czy tak nie byłoby łatwiej i klarowniej?


8. Komunikacja z PS4?
Podejrzewam, że obie konsole Sony będą w stanie łączyć graczy. Podejrzewam, że nie będzie problemu z wspólną imprezą posiadacza "piątki", z posiadaczem "czwórki". Strzelam, że pewnie nie będzie problemu z wspólną rozgrywką multiplayerową... Wolałbym jednak, być tego pewien, niż tylko podejrzewać.....i strzelać...

9. Nowe "ficzery"?
Na koniec ponarzekam na brak jakiejkolwiek informacji o nowych możliwościach, nowościach samej konsoli. PS4 miało ich całkiem sporo. Nagrywanie video, czy screenshotów, edycja ich, streaming, udostępnianie swoich gier innym, impreza (tak, PS3 nie miało jeszcze imprezy z prawdziwego zdarzenia), szybkie menu i wiele innych, o których pewnie teraz nie pamiętam. Czy cokolwiek wiemy w temacie nowości na Playstation 5? Wiemy, że są haptyczne triggery czy mikrofon w kontrolerze. Super szybki dysk ssd, który super szybko ładuje gry. Wiemy też, że Microsoft pokazał szybkie wznawianie gry. Sony znów niczym się nie chwali, znów milczy. Oczywiście ktoś może powiedzieć, że konsola jest do grania i to jest najważniejsze. Owszem, zgodzę się. Osobiście jednak wiem, że przez 6 lat posiadania PS4 narobiłem kilka tysięcy zdjęć, nagrałem kilkaset filmików. Bardzo jestem ciekaw, czy coś nowego otrzyma nowa konsola Sony. Osobiście ucieszyłbym się nawet z takiej drobnostki, jak możliwość udostępniania gifów w wiadomościach (tak, na PS4 do dziś tego się nie da), czy zliczania ilości godzin spędzonych przy danej grze.

I tak czas powoli leci, do premiery Playstation 5 pozostało 54 dni. Czy do tego czasu na choć kilka z moich pytań otrzymam odpowiedź. Tylko czas pokaże.

Tagi: PlayStation 5

Oceń notkę
+ +10 -

Oceń profil
+ +41 -
Arczi
Ranking: 70 Poziom: 73
PD: 49407
REPUTACJA: 16478