Genesis Thor 404 TKL

Genesis Thor 404 TKL - test klawiatury. Żółte przełączniki, atrakcyjny wygląd i ciekawe podświetlanie

Maciej Zabłocki | 18.12.2023, 10:23

Do redakcji przyjechała na testy atrakcyjna klawiatura mechaniczna marki Genesis. Model Thor 404 TKL robi wrażenie od razu po wyjęciu z pudełka. To ciężki, dobrze wykonany sprzęt z żółtymi przełącznikami o szybkiej aktywacji. Zapraszam do recenzji. 

Często, jeżeli myślimy o klawiaturze dla gracza, to do głowy przychodzi nam wyłącznie mechanik. To o tyle istotne, że jego czas reakcji jest natychmiastowy, a wytrzymałość sięga zwykle kilkudziesięciu milionów wciśnięć. Ponadto, aktywacja przycisków jest pewna i trudno się pomylić, gdy użyjemy jakiejś wybranej wcześniej kombinacji. Testowana dziś klawiatura Genesis Thor 404 jest dość tanim mechanikiem, bo kosztuje zaledwie 280 zł. Możecie ją kupić w dwóch kolorach (białym i czarnym), a także z różnymi przełącznikami (żółtymi lub brązowymi). 

Dalsza część tekstu pod wideo

Zaraz po wypakowaniu z pudelka, producent dorzuca do zestawu, obok urządzenia, specjalne szczypce do wyciągania klawiszy i dwa zapasowe przełączniki. Ponadto, kabel USB-C jest odpinany, co może być bardzo przydatnym rozwiązaniem, jeśli często będziemy przenosić klawiaturę pomiędzy komputerami, albo zechcemy zainwestować w zdecydowanie dłuższy przewód. Początkowo myslałem, że być może Genesis Thor 404 wyposażono w bluetooth i mogę z niego korzystać bezprzewodowo, ale niestety nie. Szkoda, bo jego wielkość w zasadzie idealnie do tego pasuje. 

Genesis Thor 404 TKL to sprzęt stworzony dla graczy, którym nie jest potrzebna klawiatura numeryczna 

Genesis Thor 404 TKL

Technicznie, Genesis Thor 404 TKL ma wszystko, co potrzeba. To przewodowy mechanik (z kablem o długości 1,8 m), o wymiarach 35x13x3,8 cm. Wyposażony w 87 klawiszy, w tym 11 multimedialnych. Poiling rate wynosi 1000 Hz, a żywotność żółtych przełączników sięga 60 mln kliknięć (brązowe są nieco lepsze, bo wytrzymają aż 80 mln). Podświetlanie oferuje aż 16 mln kolorów, a przełączniki w razie czego wymienimy na dowolne wyposażone w złącza 3 lub 5-pinowe. Urządzenie kompatybilne jest nie tylko z systemami Windows, ale również z Androidem. 

Technicznie rzecz biorąc, żółte, liniowe przełączniki zwane Gateron Yellow Pro są niezwykle ciekawe. Mają punkt aktywacji zaczynający się po 2 mm, do tego wciskają się na 4 mm, generują 50g przy nacisku, czas reakcji wynosi 1 ms, a głośność sięga 52 dBA. Działają więc nieco ciszej od brązowych, ale mają przy tym delikatnie wyższy skok. Czas aktywacji i reakcji z kolei jest identyczny. Moje osobiste odczucia są natomiast takie, że na tej klawiaturze można nie tylko bardzo szybko pisać, ale jest także wygodna, bo klawisze są w optymalnej odległości od siebie. Brakowało mi nieco podpórki pod nadgarstki. No i trzyzakresowa regulacja wysokości mogłaby być nieco wyższa, bo nawet w najwyższym punkcie klawiatura jest bardzo lekko pochylona. Być może jednak, bez podkładki pod nadgarstki wyższe ułożenie byłoby po prostu niewygodne dla niektórych użytkowników. 

Trudno też mieć jakiekolwiek zastrzeżenia do jakości wykonania. Każdy z klawiszy odlano z dobrego, porządnego plastiku z delikatnie chropowatą fakturą. Genesis Thor 404 TKL jest przy tym bardzo ciężka i ma gumowe podkładki, co zapobiega jakiemukolwiek przesuwaniu jej po biurku. Sama obudowa jest potężna, gruba i minimalistyczna. Aż 11 klawiszy multimedialnych pozwala na kontrolowanie głośności, przełączania utworów muzycznych czy choćby wywoływania kalkulatora. Nie ma też problemu, by ustawić sobie tutaj wybrane wcześniej makra. Co ważne, Genesis wyposażyło swoje urządzenie w technikę wymiany przycisków zwaną "hot-swap". Wystarczy skorzystać z metalowych szczypiec załączonych w zestawie, by dokonać wymiany zużytego lub zepsutego przełącznika w zaledwie kilka sekund. 

Oczywiście, nie brakuje dedykowanej aplikacji na Windowsa, dzięki której w prosty i szybki sposób ustawimy wybrane wcześniej podświetlanie (do wyboru jest również 18 predefiniowanych trybów). Można z jej poziomy też tworzyć makra i zapisywać wybrane profile, a co ciekawe, Thor 404 ma wbudowaną pamięć. Nawet, jeśli odłączymy klawiature i podepniemy do drugiego sprzętu, wszystkie ustawienia zostaną zapisane. Przeskoczenie na inną maszynę będzie więc bardzo wygodne i bezproblemowe. Klawiature wyposażono także w technologię N-Key Rollover. Pod względem designu jest więc standardowo, minimalistycznie, ale dla mnie w zupełności wystarczająco. Nie przepadam za wieloma typowo "gamingowymi" akcentami w moich sprzętach lecz uwielbiam, gdy wszystko się świeci. Genesis Thot 404 TKL jest więc dla mnie idealnym rozwiązaniem. 

Genesis Thor 404 TKL - co tu dużo mówić, w tej cenie to doprawdy ciekawy wybór

Genesis Thor 404 TKL_5

To sprawia między innymi, że otrzymujemy tzw. "antyghosting", zapobiegający blokadzie po naciśnięciu wielu przycisków jednocześnie. Żółte przełączniki w moim odczuciu sprawdzają sie znakomicie, a z tego urządzenia po prostu wygodnie się korzysta. Nie ma klawiatury numerycznej, ale nie zawsze jest konieczna, szczególnie gdy wykorzystujemy ją wyłącznie okazjonalnie. Redukcja wielkości w tym przypadku bedzie zbawienna, szczególnie na biurkach, gdzie nie mamy tak wiele miejsca. Podświetlanie jest stonowane, nawet na maksymalnych ustawieniach jasności, ale dzieki temu klawiatura nie razi po oczach w środku nocy, a dalej pozostaje czytelna i wygodna. Brakowało mi trochę podpórki pod nadgarstki, bo po dłuższym użytkowaniu zaczynałem odczuwać, że to nie jest 'low-profile". 

Genesis Thor 404 TKL, jak na swoją cenę, może się podobać. Do samego wykonania nie mam żadnych zastrzeżeń, a sprzęt sprawia wrażenie solidnego i wytrzymałego. Aktywacja klawiszy następuje natychmiast, a czas reakcji wynoszący 1 ms powinien w zupełności wystarczyć zdecydowanej większości graczy. Dodatkowym atutem będzie z pewnością łatwość przy wymianie zużytych lub zepsutych przełączników, a także odpinany przewód USB. Jeżeli szukacie taniej, a dobrej klawiatury mechanicznej, Genesis Thor 404 TKL z pewnością Was zainteresuje. 

Atuty

  • Wysoka jakość wykonania
  • Atrakcyjne i niezbyt jaskrawe podświetlenie RGB
  • Szybkie, zółte przełączniki i natychmiastowa aktywacja
  • Duża waga klawiatury, co zapobiega jej ślizganiu się po biurku (ma też gumowe podkładki)
  • Jak na mechanika, jest dość cicha
  • Odpinany przewód USB, co może być zaletą w przyszłości po intensywnym użytkowaniu
  • Wbudowana pamięć przechowująca wybrane wcześniej makra i ustawienia

Wady

  • Brak klawiatury numerycznej
  • Trzyzakresowa regulacja wysokości mogłaby uwzględniać jeszcze nieco wyższą pozycję
  • Brak podpórki pod nadgarstki

Klawiatura Genesis Thor 404 TKL zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. To porządnie wykonany mechanik z zółtymi przełącznikami, który zdecydowanie może się podobać. Sprzęt, co prawda, nie jest kompletny, ponieważ zabrakło klawiatury numerycznej, ale nie każdemu jest ona potrzebna. Przyciski wciskane są dość cicho, a do aktywacji wystarczy je dosłownie lekko tylko docisnąć. Jakości wykonania nie można niczego zarzucić, a w razie potrzeby, łatwo ten sprzęt przenieść w drugie miejsce.

8,5
Maciej Zabłocki Strona autora
Swoją przygodę z recenzowaniem gier rozpoczął w 2005 roku. Z wykształcenia dziennikarz, ale zawodowo pracujący też w marketingu. Na PPE odpowiada głównie za testy sprzętów i dział tech. Gatunkowo uwielbia RPG, strategie i wyścigi. Uzależniony od codziennego czytania newsów i oglądania konferencji.
cropper