Klawiatura-6

Zestaw dla graczy, którzy cenią sobie ciszę i spokój – test klawiatury, myszki i podkładki od Genesis

Łukasz Musialik | 27.05, 15:45

Do testu podszedłem z pewną dozą ostrożności. Jednak jestem pod wielkim wrażeniem, jak firma Genesis wykonała klawiaturę, myszkę i mega wielką podkładkę. Użyto świetnych materiałów i w tej cenie ciężko jest znaleźć lepszy zestaw do grania. Myszka jest niezwykle precyzyjna, choć dość lekka. Podkładka ogromna i wodoodporna. A klawiatura? Nie robi hałasu, za to robi robotę. Zapraszam do lektury!

Klawiatura, o której marzy każdy gracz i… rodzice, gdy jest noc, a wszyscy już śpią

Klawiatura

Klawiatura mechaniczna to nieodzowny element wyposażenia każdego gracza lub użytkownika biurowego, który ceni sobie komfort i precyzję podczas pisania lub grania. Nie wszystkie są takie same. Różnią się między sobą rodzajem przełączników, podświetleniem, rozmiarem, ceną i jakością wykonania. Przyjrzyjmy się więc propozycji od firmy Genesis. Mowa o modelu Thor 303 TKL Silent Switch, który wykorzystuje przełączniki Outemu Silent Peach i ma podświetlenie RGB z efektem Prismo. Według mnie jest ona idealnym rozwiązaniem dla osób szukających cichej i taniej klawiatury mechanicznej w rozmiarze TKL (pozbawionej sekcji numerycznej). 

Opakowanie i zawartość

Klawiaturę dostarczano w eleganckim opakowaniu w kolorach czarnym i czerwonym. Na przedniej stronie pudełka widzimy zdjęcie klawiatury. Z drugiej strony znajdują się szczegółowe dane techniczne oraz grafika pokazująca główne cechy produktu. Na bokach pudełka umieszczono logo firmy Genesis oraz kod QR prowadzący do strony internetowej producenta. Wewnątrz pudełka znajdujemy klawiaturę owiniętą w folię bąbelkową oraz dodatkowe akcesoria: narzędzie do wymiany keycapów, narzędzie do wyciągania przełączników i dwa zapasowe przełączniki Outemu Silent Peach. Klawiatura jest dobrze zabezpieczona przed uszkodzeniami, które mogłyby powstać podczas transportu. Całość prezentuje się bardzo profesjonalnie.

Klawiatura

Wygląd i wykonanie

No dobrze, przejdźmy do wyglądu. Kompaktowy rozmiar bez bloku numerycznego pozwala zaoszczędzić miejsce na biurku i ułatwia transport. Obudowa jest wykonana z aluminium, co zapewnia solidność i trwałość. Krawędzie obudowy są delikatnie zaokrąglone i mają matowe wykończenie. Czuć, choćby po samej wadze, że mamy tu do czynienia ze sprzętem premium.

Thor 303 TKL ma 87 klawiszy, w tym 12 funkcyjnych, które służą m.in. do sterowania podświetleniem, dźwiękiem czy odtwarzaczem multimedialnym. Klawisze mają kształt prostokątny z lekko wklęsłym środkiem. Wykonano je z całkiem odpornego na zarysowania czarnego plastiku. Przy znakowaniu użyto technologii Double Injection, co oznacza, że znaki są wytłoczone w plastik, a nie nadrukowane. Dzięki temu znaki nie ścierają się z czasem i są dobrze widoczne nawet przy słabym oświetleniu. Klawisze mają standardowy układ QWERTY i są kompatybilne z większością keycapów dostępnych na rynku.

Producent użył naprawdę świetnych przełączników. Outemu Silent Peach należą do rodziny przełączników liniowych. Co to oznacza? Nie mają kliku ani sprzężenia zwrotnego - działają płynnie i cicho. Siła nacisku to 40 g, punkt aktywacji 2 mm i całkowity skok 3,3 mm. Przyrównałbym je do popularnych Cherry MX Red, ale są znacznie od nich cichsze dzięki specjalnej konstrukcji, która redukuje hałas podczas naciskania i zwalniania klawiszy (generuje tylko 32 dB). Żywotność przełączników producent ocenił na 50 milionów kliknięć i ufam tym wyliczeniom, patrząc na to jak to wszystko jest świetnie wykonane i spasowane. Poza tym mamy tu Hot Swap, który pozwala na łatwą wymianę przełączników. Można więc wymienić każdy według własnego gustu lub zastąpić te uszkodzone i zużyte. Producent dołączył narzędzia do wymiany keycapów oraz trzy zapasowe przełączniki Outemu Silent Peach.

Klawiatura

Komfort, ergonomia, podświetlenie i oprogramowanie

Klawiatura Genesis Thor 303 TKL Silent Switch jest bardzo komfortowa i ergonomiczna w użytkowaniu. Klawisze mają przyjemny i cichy charakter działania, który nie męczy nadgarstków ani palców. Przełączniki są szybkie i precyzyjne, co pozwala na płynne i efektywne pisanie lub granie. Wyposażono ją także w antypoślizgowe gumowe nóżki, które zapewniają stabilność i nie pozwalają na przesuwanie się klawiatury po biurku. Nie ma podpórki pod nadgarstki, co może być wadą dla niektórych użytkowników, ale przecież taką można dokupić osobno. Klawiatura ma też kilka dodatkowych funkcji, które ułatwiają obsługę komputera. Na przykład klawisz FN służy do aktywowania klawiszy multimedialnych. I tak dzięki SL zmienimy tryb podświetlenia, PS posłuży do aktywowania efektu Prismo, INS wykorzystuje się do przełączania profili użytkownika, a klawisz DEL służy do resetowania ustawień fabrycznych.

Podświetlenie RGB można dostosować do własnych preferencji. Klawiatura ma 25 trybów podświetlenia. Możemy także wybrać specjalny profil podświetlenia przydatnych klawiszy w takich grach jak CF, COD, LOL lub gatunkach - FPS i RACE. Poza tym Prismo tworzy naprawdę ciekawy wizualnie efekt na klawiaturze. Można zmieniać tryby podświetlenia za pomocą klawiszy funkcyjnych lub za pomocą dedykowanego oprogramowania Genesis. Można je pobrać ze strony producenta, ale mała uwaga - jest dostępny tylko dla systemu Windows. Co potrafi? Pozwala na personalizację ustawień klawiatury, takich jak kolor podświetlenia, jasność, prędkość animacji czy makra. Można też zapisać własne profile użytkownika i łatwo się między nimi przełączać. Oprogramowanie jest proste w obsłudze i nie zajmuje dużo miejsca na dysku.

Podsumowując - to bardzo dobra propozycja dla osób szukających cichej i taniej klawiatury mechanicznej w rozmiarze TKL. Sprzęt ma solidną i estetyczną obudowę wykonaną z aluminium, ciche i szybkie przełączniki Outemu Silent Peach, kolorowe podświetlenie RGB z efektem Prismo, technologię Hot Swap i dedykowane oprogramowanie. Jest komfortowa i ergonomiczna w użytkowaniu. Ma kilka dodatkowych funkcji, które ułatwiają obsługę komputera. Kolejną zaletą jest cena (około 249 zł). Ciężko o lepszą klawiaturę nawet gdy porównam ją do innych o podobnych parametrach czy cenie. 

Myszka ze strasznie długim ogonem - Genesis Xenon 220 G2 

myszka

Gryzoń jest kolejnym najważniejszym elementem w wyposażeniu każdego gracza. To od niej zależy, jak szybko i dokładnie możemy reagować na sytuacje w grze. Ma spełniać nasze oczekiwania pod względem jakości, funkcjonalności i komfortu. Czy Genesis Xenon 220 G2 podołała moim wymaganiom? Zdecydowanie tak. To myszka gamingowa, która posiada ciche przełączniki, wysoką rozdzielczość, programowalne przyciski i efektowne podświetlenie RGB. Czego chcieć więcej?

Możliwości

Genesis Xenon 220 G2 to myszka optyczna. Możemy regulować jej rozdzielczość w pięciu stopniach, aż do uzyskania 6400 DPI (za pomocą specjalnego przycisku na górze). Dzięki temu możemy dostosować jej czułość do różnych sytuacji i gier. Myszka ma też wysoką częstotliwość odświeżania (tzw. Polling Rate) wynoszącą 1000 Hz, co oznacza, że komunikuje się z komputerem co milisekundę. Dzięki temu jest szybka i bardzo precyzyjna.

Myszka ma siedem przycisków programowalnych. Możemy przypisać im różne funkcje i makra za pomocą dedykowanego oprogramowania - niestety tylko dla systemów Windows. Oprogramowanie to pozwala nam też zmieniać ustawienia sensora, podświetlenia i pamięci wewnętrznej myszki. Tak, dobrze czytacie. Myszka ma bowiem wbudowaną pamięć, która pozwala nam zapisać do trzech profili użytkownika i przenosić je na inne komputery bez konieczności instalowania oprogramowania.

Myszka

Wygląd i ergonomia

Nie sposób nie wspomnieć o atrakcyjnym designie i podświetleniu RGB. Myszka jest czarna i ma ergonomiczny kształt. Boczne wycięcia sprawiają, że idealnie leży w dłoni. Logo Genesis świeci się na różne kolory dzięki podświetleniu RGB. Podświetlenie to ma 12 trybów pracy i efekt Prismo, który tworzy ciekawy wzór na powierzchni myszki. Możemy zmieniać kolory i tryby podświetlenia za pomocą oprogramowania lub specjalnego przycisku na górze myszki.

Genesis Xenon 220 G2 zadowoli graczy szukających cichej, precyzyjnej i funkcjonalnej myszki. Ma wiele zalet, takich jak wysoka rozdzielczość sensora, programowalne przyciski, pamięć wewnętrzna, podświetlenie RGB i ciche przełączniki. W dodatku jest na czym zawiesić oko i położyć wygodnie swoją dłoń - atrakcyjny design i ergonomiczny kształt. Myszka kosztuje około 80 zł. Moim zdaniem jest to bardzo dobra cena za jakość i możliwości, jakie otrzymujemy. Polecę tę myszkę każdemu, kto ceni sobie ciszę i spokój podczas grania - zwłaszcza w nocy. 

Genesis Carbon 500 Maxi Flash G2 to gigantyczna podkładka, która uzupełnia cały zestaw

podkładka

Genesis Carbon 500 Maxi Flash G2 to podkładka, która z pewnością zwraca uwagę swoim designem. Jej czarny kolor z czerwonymi akcentami i efektownym wzorem może się podobać. Co prawda to kwestia gustu, ale muszę przyznać, że wygląda bardzo dynamicznie i energetycznie, co pasuje do charakteru graczy.

Podkładka nie tylko wygląda, ale też i spełnia swoją rolę. Trzeba pamiętać, że ma bardzo duże wymiary (900 x 450 mm), dzięki czemu można swobodnie poruszać myszką i stabilnie ustawić klawiaturę. Podkładka ma niską grubość (2.5 mm), przez co jest bardziej komfortowa. Materiał, z którego jest zrobiona, jest miękki i gładki, co ułatwia ślizganie się myszki. Trzeba przyznać, że jest ciężka, ale to jej zaleta. Poza tym komu to przeszkadza, gdy leży na biurku.

Genesis Carbon 500 Maxi Flash G2 spodoba się graczom, którzy lubią się wyróżniać, cenią sobie wygodę i precyzję. Ma atrakcyjny design i wysoką jakość wykonania. Jest duża, cicha i wodoodporna. Kosztuje około 70 zł. Moim zdaniem jest to bardzo dobra cena za to, co otrzymujemy. 

Jak stworzyć ciche i efektowne stanowisko gamingowe? Podsumowanie zestawu

Klawiatura

Przyszedł czas na podsumowanie. Jeśli jesteś graczem, który lubi grać w nocy, to pewnie wiesz, jak ważne są dobre akcesoria. Klawiatura, myszka i podkładka to podstawowe elementy wyposażenia każdego gracza. Od nich zależy, jak szybko i dokładnie możemy sterować naszą postacią lub pojazdem w grze. A co, jeśli nie chcesz robić hałasu podczas rozgrywania kolejnej sesji w ulubionej grze? Co jeśli chcesz być cichy? Nie chcesz przecież przeszkadzać domownikom.

W takim przypadku będziesz potrzebował swoistej trójcy świętej dla gracza. Klawiatury Genesis Thor 303 TKL Silent Switch, myszki Genesis Xenon 220 G2 i podkładki Genesis Carbon 500 Maxi Flash G2.  Są ciche, ale jednocześnie skuteczne i stylowe. Przedstawiłem wam mój punkt widzenia, oceniłem ich zalety i wady urządzeń. Moim zdaniem są to bardzo dobre akcesoria, które oferują wysoką jakość i funkcjonalność za rozsądną cenę. Polecam taki zestaw każdemu, kto szuka ciszy, wygody i efektywności.

Atuty

  • Myszka ma ciche przyciski, kompaktowe wymiary (127 x 77 x 40 mm) i niewielką wagę (99 g). Pleciony kabel USB (180 cm), który jest odporny na uszkodzenia i zaplątania. A także teflonowe ślizgacze na spodzie myszki, które zapewniają płynność i stabilność ruchów;
  • Podkładka jest wodoodporna i chroni przed zalaniem, ale też ułatwia czyszczenie. Jest kompatybilna z różnymi typami myszek. Wykonano ją z wysokiej jakości materiałów (ciężka, ale stabilizująca guma);
  • Klawiatura posiada przełączniki Outemu Peach Silent, któr są o 20% cichsze niż klasyczne Outemu Brown i mają żywotność do 50 milionów. Obudowa z aluminium, pełne podświetlenie RGB z efektem PRISMO, klawisze wykonane technologią Double Injection, czy wbudowana pamięć pozwalająca na zapisanie ustawień makr i podświetlenia.

Wady

  • W klawiaturze przełączniki Outemu Peach Silent mają niski punkt aktywacji (2 mm) i niską siłę nacisku (40 g), co może być niekomfortowe dla niektórych użytkowników lub powodować przypadkowe kliknięcia;
  • Myszka jest dość lekka, co w zależności od typu gracza może być jej wadą lub zaletą. Dla mnie to wada. Może być niewygodna dla osób z małymi dłońmi;
  • Podkładka ma dość jaskrawy wzór, który może nie pasować do wystroju. Poza tym może być za duża dla niektórych biurek.

Cenisz sobie ciszę? Zależy Ci na jakości i wygodzie? W cenie testowanych przeze mnie akcesoriów nie znajdziesz nic lepszego. Może więc warto spróbować?

9,0
Łukasz Musialik Strona autora
Pasjonat gier od samego dzieciństwa, kiedy to swoją pierwszą konsolę dostał od rodziców. Od tamtej pory zafascynowany grami i ich światem, ponieważ jako dorosły uważa, że to nie tylko rozrywka, ale także sztuka, która może nas uczyć, inspirować i poruszać emocje. Nieustannie poszerza swoją wiedzę i doświadczenie w dziedzinie gier i konsol, aby móc dostarczać innym jak najbardziej wartościowe treści.
cropper