Mateusz Wróbel Mateusz Wróbel 27.11.2020
Wyjaśnienie zakończenia Assassin's Creed Valhalla [SPOILERY]
7436V

Wyjaśnienie zakończenia Assassin's Creed Valhalla [SPOILERY]

Jeśli ukończyliście fabułę w Assassin's Creed Valhalla, a nad Waszymi głowami unosi się dymek z napisem "WTF", zapraszam do rozwinięcia, w którym wyjaśniam zakończenie najnowszego tytułu Ubisoftu.

Nie ulega wątpliwości, że końcówka kampanii fabularnej w Assassin's Creed Valhalla jest bardzo skomplikowana. Ba, trzyma w napięciu aż do ostatniego gwizdka, stając się tym samym jedną z najciekawszych fabuł, jakie kiedykolwiek zaserwował nam Ubisoft. 

Już niejednokrotnie spotkałem się ze stwierdzeniem, że ktoś nie rozumie zakończenia. Muszę przyznać, że ja początkowo również należałem do tej grupy, a moje teorie przyszły mi do głowy dopiero na drugi dzień po ukończeniu gry, gdy już ochłonąłem. Jeśli chcecie wiedzieć, co - w moim odczuciu - chciał przekazać odbiorcom Darby McDevitt (główny reżyser wyżej wspomnianej produkcji), zerknijcie na poniższą część tekstu. Zaznaczam, że są to jedynie moje osobiste przemyślenia, a prawda może być deko inna.


Poniższa część tekstu zawiera ogromne spoilery dot. Eivora, Sigurda, Basima, Halfdana, Odyna, Tyra, Thora, Lokiego, Layli, Isu oraz samego Desmonda. Jeśli Assassin's Creed Valhalla jest jeszcze przed Tobą, radzę wrócić tutaj później, aby nie popsuć sobie zabawy!


Tak więc bez zbędnego przedłużania, zacznijmy od początku. Aby zrozumieć końcówkę rozgrywającą się w Hyrdafylke, musimy obejrzeć sekretne zakończenie, w którym główną rolę gra Isu (Pierwsza Cywilizacja). Pojawi ono się na naszych monitorach po ukończeniu dziesięciu Anomalii Animusa rozsianych po całej Anglii. Jeśli nie chcesz wykonywać tejże aktywności, rzeczoną scenkę obejrzysz m.in. w tym miejscu

Podczas oglądania sekretnego zakończenia możemy zauważyć nordyckich bogów: Odyna, Tyra, Thora, Freyę, czy także Lokiego, który zabija niezidentyfikowanego bohatera - bardzo możliwe, że jest to Hajmdal (Heimdell), który miał zginąć z rąk olbrzyma specjalizującego się w oszustwie. Wszyscy bogowie przekazali swój kod genetyczny dzieciom, które są zamknięte w żółtych kapsułach (przypominają BB z Death Stranding), aby potem zostały one mędrcami, czyli osobami, które doświadczają reinkarnacji. Zrobili to, aby Odyn, Tyr, czy Loki mogli odrodzić się w nowym ciele po nieuniknionym Ragnaroku.

Wyjaśnienie zakończenia Assassin's Creed Valhalla - kim jest Eivor?

Patrząc na sekretne zakończenie, Eivor to reinkarnacja Odyna, czyli najważniejszego boga nordyckiego, który próbował oszukać swoje przeznaczenie, podobnie jak protagonista tytułu Francuzów, który za wszelką cenę nie chciał zdradzić swego brata, tak jak przepowiedziała mu to Valka, wyrocznia stacjonująca w Norwegii, a w późniejszej fazie rozgrywki - Kruczej Przystani.

Z racji tego, iż to my jesteśmy Odynem, ten drugi Odyn, który podczas ważnych wyborów podpowiada nam, co mamy zrobić, próbuje zrobić z nas totalnego ignoranta, gbura, a jednocześnie władcę wszystkich regionów Anglii, zabijając przy tym niemalże każdą osobę, która nam się sprzeciwi. Dziwnie to zabrzmi, ale Eivor (Odyn) oszukuje właśnie w ten sposób przeznaczenie, przeciwstawiając się temu prawdziwemu Odynowi, który pojawia się w "mrocznych" momentach. Dodatkowo, w świetny sposób przedstawia to ostatnia misja, w której Eivor walczy z jednookim bogiem. Porzucając swój topór (chowając go w ekwipunku), Eivor pokazuje, iż nie interesuje go już wyrządzanie krzywdy.

Wyjaśnienie zakończenia Assassin's Creed Valhalla - kim jest Sigurd?

Tyr pojawia się w świecie gry za sprawą... Sigurda. Fulke, czyli wysoko położona członkini Zakonu Starożytnych mówiła prawdę wspominając Eivorovi (Odynowi), że jego przyrodni brat jest bogiem, a nie zwykłym człowiekiem. Nie znamy dokładnie, za jaką osobą kryje się Fulke, skoro wiedziała o prawdziwej tożsamości Tyra, ale wiemy natomiast, że jej zadaniem było przypomnienie Sigurdowi języka Isu, aby wejść do ukrytej świątyni w Norwegii.

Co więcej, przeznaczeniem Tyra było stracenie jednej ręki, tak jak miało to miejsce przed Ragnarokiem. Podczas unieszkodliwiania Fenrira, syna Lokiego, bóg walki i siły stracił rękę, podobnie jak Sigurd, kiedy był torturowany przez Fulke, co tylko umacnia teorię, że Sigurd jest po prostu reinkarnacją prawdziwego Tyra. 

Wyjaśnienie zakończenia Assassin's Creed Valhalla - kim jest Basim?

Basim natomiast jest Lokim. Tak jak mogliście zauważyć podczas sekretnego zakończenia, Loki pierwotnie nie miał pozwolenia na przesłanie swojego kodu genetycznego, co miało spowodować zakończenie zwady pomiędzy resztą bogów a oszustem. Jednakże, Loki zabija innego boga nordyckiego i koniec końców wciela się w przyszłości w Basima. Asasyn od początku szukał zemsty i oderwania się od swojego przeznaczenia, dlatego też dołączył do Bractwa Ukrytych, aby zakończyć żywot osób, które przyczyniły się do wyrządzenia krzywdy jego synowi - Fenrirowi, a jeśli przeczytaliście powyższą część tekstu, wiecie, że był to właśnie Eivor (Odyn) oraz Sigurd (Tyr).

Basim zachęca Sigurda do odnalezienia świątyni, próbując zmusić go na każdym kroku do współpracy z Fulke, co może sugerować, że ukryty zabójca od połowy rozgrywki wiedział, pod jaką postacią kryje się Tyr (mógł dowiedzieć się o tym, gdy już uratowaliśmy Sigurda z Suthsexe, gdy Basim wraz z nim wracali łódką do Kruczej Przystani. Wtedy już Tyr wiedział o swoim przeznaczeniu, o którym na pewno wspomniał Asasynowi).

Z dialogów jednak wynika, że początkowo mylił go (Sigurda) z Odynem, a Eivora uważał za Tyra, bowiem Loki podczas poznawania wątku w regionie Cent mówi nam (przed uratowaniem Sigurda, tuż przy ognisku), że miał syna i zmaga się obecnie z ogromnym bólem spowodowanym z tęsknoty do niego. Dopowiada, że został on zabrany przez kogoś, komu ufał, kto był dla niego mentorem - ma tutaj oczywiście na myśli Odyna. Była to bardzo dziwna, niejasna scena, ale gdy jej się teraz przyjrzymy, zdradza ona nam już w tamtym momencie, kim jest tak naprawdę członek Zakonu Ukrytych.

Dodatkowo, podłączenie Basima do systemu symulacji nie było najrozsądniejszym wyborem, tak jak myślał Odyn i Tyr. Loki został zamknięty w ciemności, gdzie towarzyszyły mu trzy Norny (tkające jego przeznaczenie, a gdy już się ono dokonało, mogły one opuścić Asasyna) przez ponad tysiąc lat, a jego przeznaczeniem było wydostać się ze świątyni. Umożliwiła mu to oczywiście Layla, której głównym celem od początku AC Origins było uratowanie świata przed kolejną katastrofą. 

Wyjaśnienie zakończenia Assassin's Creed Valhalla - czym jest Asgard i Jotunheim?

Krótko mówiąc - kampania fabularna w Asgard i Jotunheimie to czysta iluzja mająca nas zmylić. Mityczne krainy to tak naprawdę miasta Isu, w których Havi (Odyn) spotyka wiele postaci z Pierwszej Cywilizacji (szczególnie w tej drugiej lokacji), bo jest to ich dom. Nie wliczając wyżej wspomnianego bohatera oraz Tyra, Lokiego, Thora (Halfdana) oraz Freyę (matkę Valki), to spotykamy tutaj m.in. Angrbodę, która jest Aletheią, a jednocześnie kochanką Lokiego, z którą ma dziecko - Fenrira. To ona wraz z bogiem oszustwa próbuje nas unieszkodliwić, abyśmy nie zdążyli wyrządzić krzywdy ich pociesze. Zresztą, gdy Basim chwyta za berło w norweskiej świątyni wspomina o tym, pytając, czy kobieta wciąż jest z nim. 

Ponadto, Hyrrokin, która nie zgadza się z Aletheią, to tak naprawdę Juno, która - jak zapewne dobrze pamiętacie - nie żyje w zgodzie z rzeczoną przedstawicielką Isu. Kobieta próbuje przywrócić do życia swojego męża (stworzyć mędrca za pomocą miodu), Aitę, co możemy usłyszeć będąc przy studni Mimira jako Odyn. Juno nie chce zbytnio o tym rozmawiać, ponieważ wie, że ta czynność spowodowałaby, iż Suttongr (król Jotunheimu, domu Isu - Jupiter) oraz Gunlodr (Minerva) zaczęliby ją ścigać. Dodatkowo, Hyrrokin wspomina w tamtym momencie także stare, dobre czasy, w których mówi, że kiedyś rządzili całym światem razem przez nieokreślony czas jako święta trójca - Ojciec (Jupiter), Matka (Minerva) oraz Święty Głos (Juno).

Wyjaśnienie zakończenia Assassin's Creed Valhalla - podsumowanie

Więc tak, zakończenie w Assassin's Creed Valhalla jest bardzo skomplikowane i stawia nas przed setkami niewiadomych, których dokładne rozwiązanie zna tylko i wyłącznie Darby McDevitt. My, gracze, możemy obecnie jedynie gdybać i domyślać się, kto był kim, a także co dokładnie chciał zrobić wykonując tę czynność, a nie inną. Jedyne, czego możemy być pewni w 100%, to że za postacią "Czytelnika" (głosu udzielił mu Nolan North), którego spotykamy śledząc zabawę z perspektywy Layli Hassan, stoi Desmond Miles.

Tak jak wspomniałem we wstępie, powyższe przemyślanie nie muszą okazać się być prawdą, niektóre z nich mogą nie mieć sensu, ale właśnie w taki sposób zrozumiałem fabułę przygotowaną przez scenarzystów. Nie ulega wątpliwości, że kolejny Assassin's Creed rozwinie postać Lokiego (Basima), który chce spotkać się z Asasynem Williamem Milesem - myślę, że możemy być już w tym momencie pewni, że będzie bardzo, ale to baaardzo gorąco w kolejnych odsłonach marki. Czyżby wątek współczesny w końcu wracał na właściwe tory? Na to wygląda.

Jeśli niektóre wątki odebraliście inaczej, podzielcie się nimi w sekcji komentarzy. Jestem bardzo ciekawy Waszych teorii.

Tagi: Assassin's Creed Valhalla basim Eivor ending explained Loki odyn sigurd Tyr ubisoft wyjaśnienie zakończenia Zakończenie