Maciej Zabłocki Maciej Zabłocki 15.09.2020
Jak podłączyć słuchawki SteelSeries do konsoli [poradnik wideo]
707V

Jak podłączyć słuchawki SteelSeries do konsoli [poradnik wideo]

Robiliśmy ostatnio przegląd najciekawszych modeli słuchawek SteelSeries. Dzisiaj chcielibyśmy pokazać Wam, jak podłączyć je do konsol PlayStation 4, Xbox One oraz Nintendo Switch. Bonusowo wspomnimy także o PC. Ten krótki poradnik powinien rozwiać wszelkie wątpliwości.

W naszym zestawieniu pokazaliśmy słuchawki ze znanej i cenionej serii Arctis. Znajdują się w różnych przedziałach cenowych i do podłączenia wymagają różnych rzeczy. Najłatwiej będzie ze zwykłym kablem minijack, który wystarczy wpiąć do telewizora, by cieszyć się dźwiękową prywatnością. Co jednak z modelami na Bluetooth lub najdroższym – bezprzewodowym Arctis Pro Wireless?

PlayStation 4 jest najpopularniejszą konsolą obecnej generacji, która szturmem podbiła światowe rynki. Dzisiaj Sony cieszy się ze sprzedaży niespełna 120 mln egzemplarzy. W dobie takich gier jak Spider-Man, God of War czy doskonałe dźwiękowo The Last of Us: Part II z pewnością warto zaopatrzyć się w dobrej jakości słuchawki.

Arctis 1

Zacznijmy od przewodowych Arctis 1. W zestawie znajduje się krótki kabel ze złączem minijack, przedłużka z rozbiciem na złącze mikrofonowe i dźwiękowe do PC oraz odczepiany mikrofon.

SteelSeries Arctis 1

Żeby podpiąć słuchawki do PS4, najłatwiej będzie skorzystać z krótkiego kabla minijack i wpiąć go do pada. Konsola bez problemu wykryje sprzęt i przełączy się na niego w menu. Po chwili będziemy mogli cieszyć się głębokim i przestrzennym dźwiękiem. Wystarczy jedynie podłączyć mikrofon i rozpocząć rozmowę przez „imprezę” z naszymi znajomymi. Tam samo działa to w przypadku pozostałych urządzeń – wepniemy je do złącza minijack w padzie od Xboksa czy konsoli Nintendo Switch.

Arctis 1 Wireless

Słuchawki bezprzewodowe, więc ich podłączenie będzie różniło się od modelu Arctis 1. W zestawie znajdziemy specjalny adapter na złączu USB-C. Bez problemu funkcjonuje on z laptopami, smartfonami z Androidem, konsolą PlayStation 4 oraz Nintendo Switch. Jest o tyle ciekawym rozszerzeniem, że pozwala uniknąć łączenia przez Bluetooth i zrywania połączenia. Nie sprawia też kłopotów z wykrywaniem słuchawek i żmudnym procesem „parowania”. Działa natychmiast. Co warte odnotowania, dla niektórych telefonów nie wszystkie funkcje będą dostępne. To zależy od modelu. Przy nowszych urządzeniach (jak Galaxy Note10 i wyżej) adapter SteelSeries będzie wspierać rozmowy głosowe. Starsze smartfony niestety odtworzą przez adapter wyłącznie muzykę i w takich okolicznościach musimy skorzystać z przewodu minijack.

Dla PS4 oraz Xboksa One (a także Xboksa Series X w przyszłości) należy wykorzystać załączoną w zestawie przejściówkę na USB-C, do której wepniemy adapter. To wystarczy, by cieszyć się pełnią funkcjonalności Arctis 1 Wireless. W pudełku znajdziemy też przyjemny bonus od producenta – kod na miesięczną licencję Microsoft Xbox Game Pass (dla modeli Arctis 1 Wireless for Xbox).

Arctis 3 – słuchawki z odpinanym przewodem minijack

Decydując się na model Arctis 3, musimy wiedzieć, że podłączenie do dowolnego urządzenia następuje poprzez odpinany przewód minijack. Słuchawki nie mają wsparcia dla Bluetooth i jakiejkolwiek formy bezprzewodowości (chcąc ją uzyskać, musimy zainwestować w model Arctis 3 Bluetooth). Działają natomiast z kontrolerem do PS4 i Xboksa One, więc nie musimy przeciągać kabla przez całe pomieszczenie. Na komputerach PC z Windowsem 10 oraz Xboksach One otrzymujemy dodatkowo wsparcie dla Windows Sonic, aktywujące udoskonalony dźwięk przestrzenny. Po podłączeniu słuchawek nie jest wymagana skomplikowana konfiguracja – podstawowe parametry (głośność, priorytet na dźwięki/czat) regulujemy z poziomu menu podręcznego ukrytego pod przyciskami „home” na kontrolerach.

SteelSeries Arctis 3

Arctis 9X – dedykowane dla Xboksa One

Ten model powstał z myślą o użytkownikach konsol Microsoftu. Wspiera bardzo istotną funkcję bezprzewodowego połączenia z Xboksem One na tej samej częstotliwości co pady. Nie wymaga do działania żadnych przejściówek i kabli. Żeby aktywować słuchawki, wystarczy nacisnąć i przytrzymać przycisk do parowania na słuchawkach, a następnie nacisnąć i przytrzymać przycisk do parowania na konsoli Xbox One. Dokładnie w ten sam sposób, co z nowym kontrolerem. Urządzenie momentalnie wykryje połączenie, a na ekranie TV wyświetlony zostanie odpowiedni komunikat.

SteelSeries Arctis 9X

Co ciekawe, słuchawki Arctis 9X korzystają z tych samych technologii, co pady do Xboksów One. Włączając urządzenie, możemy jednocześnie uruchomić konsolę, a w prawym górnym rogu na ekranie telewizora znajdziemy informacje o stanie baterii. Z poziomu słuchawek możemy regulować głośność czatu i muzyki. Arctis 9X wspierają ponadto podwójne połączenie za pomocą Bluetooth. To pozwala na podpięcie smartfona, korzystając jednocześnie z Xboksa One. Tym samym odpalimy Discorda, TeamSpeaka lub inną aplikację do rozmów głosowych, otrzymując dźwięki z gry i czat ze znajomymi jednocześnie. Podłączenie odbywa się na tej samej zasadzie – wystarczy wcisnąć i przytrzymać na słuchawkach przycisk z ikoną „Bluetooth”, a następnie znaleźć urządzenie na telefonie. Prosto, szybko i przyjemnie.

Arctis Pro Wireless – najwyższa półka dla najbardziej wymagających

Najdroższe i najlepiej wyposażone słuchawki w naszym zestawieniu łączą się z urządzeniami i konsolami za pomocą dedykowanego transmitera. Znajdziemy tam wejście i wyjście minijack, złącze microUSB oraz wejście i wyjście optyczne. Już samo to sugeruje, że mamy do czynienia ze sprzętem z najwyższej półki.

Transmiter jest na tyle cwany, że automatycznie dostosowuje wybrane ustawienia do podłączonego urządzenia. Za pomocą przycisków i prostego pokrętła ustawimy głośność, zakres basów, equalizer do muzyki albo odbierzemy czy odrzucimy połączenie głosowe. Pokrętło pozwoli też na wybór priorytetowego źródła – wtedy głośniejsze będą albo dźwięki z gry, albo czat głosowy ze znajomymi. Do działania z PC wystarczy jedynie przewód USB, który odpowiada za zasilanie i przekazywanie informacji o dźwięku, a przy tym dostarcza wsparcie dla dźwięku przestrzennego Windows Sonic (ale tylko z Windowsem 10).

SteelSeries Arctis Pro Wireless

W przypadku PS4 historia jest bardzo podobna – tutaj również możemy podłączyć się za pomocą kabla USB, ale lepsze efekty osiągniemy korzystając ze złącza optycznego i specjalnego kabla zamieszczonego w zestawie. To pozwoli na uzyskanie nieco lepszej jakości, którą przy dźwięku przestrzennym z pewnością odczujemy. Arctis Pro Wireless, podobnie jak Arctis 9X, wspierają podwójne połączenie – z jednej strony przez Bluetooth, z drugiej z bezprzewodowym transmiterem po paśmie 2,4 GHz. Dzięki temu możemy słyszeć muzykę z konsoli lub PC, a za pomocą mikrofonu rozmawiać ze znajomymi przez smartfon i aplikację czatu głosowego i to wszystko z dwóch niezależnych źródeł. Musimy tylko pamiętać, że przy wyborze złącza optycznego należy skorzystać z dodatkowego kabla zasilającego na USB, który można wpiąć z tyłu PS4.

Po podłączeniu słuchawek należy przejść w menu konsoli do zakładki „Ekran i dźwięki”, a następnie do „Ustawień wyjścia audio”. Następnie klikamy w „Podstawowy port wyjścia” i potem wybieramy „Digital Out (optyczne)” zamiast HDMI Out. Pojawi się wybór ustawienia przesyłania dźwięku – zostawiamy „Dolby Digital 5.1ch”. Po kliknięciu „Gotowe” przekieruje nas znowu do ustawień audio. Wchodzimy teraz w „Format Audio (priorytetowy)” i wybieramy „Bitstream (Dolby)”. Czeka nas jeszcze jedna zmiana. Wracamy do głównego menu i szukamy zakładki „Urządzenia”, a następnie „Urządzenia audio”. Tutaj należy przestawić wyjście mikrofonowe na „tylko chat” zamiast wszystkich dźwięków. Gotowe! Nie powinno zająć nam to więcej niż minutę.

SteelSeries Arctis Pro Wireless

Na lewej słuchawce znajdziemy dwa przyciski – jeden do włączenia urządzenia, drugi do parowania za pomocą Bluetooth. By odpalić Arctis Pro Wireless, wystarczy przytrzymać ten pierwszy przez dłuższą chwilę. Żeby sparować słuchawki z telefonem, wystarczy przytrzymać drugi z przycisków przez trzy sekundy (aż zacznie migać niebieska dioda) i wyszukać urządzenie w ustawieniach Bluetooth na smartfonie. Co ciekawe, transmiter o którym wspominałem na początku służy też jako stacja dokująca dla wymiennego akumulatora.

Arctis Pro Wireless, mimo bardzo bogatego zestawu, nie są skomplikowane w użytkowaniu, za co plus należy się producentowi. Konfiguracja urządzenia odbywa się ekspresowo, a jego podłączenie jest bardzo proste i szybkie. Słuchawki oficjalnie nie wspierają Xboksa One.

Tagi: SteelSeries SteelSeries Arctis 1 SteelSeries Arctis 1 Wireless SteelSeries Arctis Pro Wireless