Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 13.09.2020
TOP 10 najlepszych odsłon serii Call of Duty
1961V

TOP 10 najlepszych odsłon serii Call of Duty

Call of Duty przez wiele osób nazywane jest największym tasiemcem i skokiem na kasę w historii gier. Marka ma równocześnie miliony fanów, którzy z zapartym tchem wyczekują kolejnych premier - tak jak teraz przy okazji Call of Duty: Black Ops Cold War, które trafi na rynek w połowie listopada 2020 r.

Marka Call of Duty przeżywała na przestrzeni lat wzloty i upadki - szczególnie w sferze często bardzo nierównych i krótkich kampanii singleplayer. Niektóre odsłony tej serii strzelanin FPP zasługują jednak na szczególną uwagę. Przed wami najlepsi reprezentanci znanego IP od Activision.


10. Call of Duty: Black Ops 4

Black Ops 4 nie wyróżniło się niczym szczególnym - ot, odcinało kupony od sukcesów poprzednich odsłon. Ze sporą wprawą, ale bez wyróżniających cech czy szczególnej frajdy. Autory próbowali z pewnymi nowościami (np. wywalenie automatycznego leczenia) i generalnie zapewnili mocny tryb multiplayerowy. Szkoda jednak, że zabrakło jednak w ogóle kampanii singleplayer (w jej miejsce zaproponowano tzw. Misje Solo).

9. Call of Duty: Black Ops 3

Black Ops 3 zaoferowało najdziwniejszą kampanię singleplayer w historii marki - z morderczymi robotami i halucynacjami z udziałem zombiaków. Ta fabularna szajba nie zawsze jest spójna i logiczna, ale kto by się tym przejmował? Z kolei tryb multiplayer wprowadził koncepcję postaci dysponujących specjalnymi zdolnościami.  Szkoda tylko, że mapy multiplayerowe i tryb zombie okazały się mniej efektowne.

8. Call of Duty II

CoD stary, ale jary! Wojenny, drugowojenny! W pewnym momencie był to jeden z lepszych sposobów na pokazanie możliwości graficznych świeżo nabytego Xboksa 360. Gra robiła duże wrażenie oprawą wizualną. Tytuł z dzisiejszej perspektywy wydaje się anachroniczny, ale pamiętajmy o zachwytach w 2005 roku nad opowieścią prezentowaną trochę jak w "Młodych lwach" Irwina Shawa - z perspektywy żołnierzy z różnych uczestniczących w II W.Ś. państw.

7. Call of Duty: Black Ops

Z pewnością większość z was pamięta starcia na kultowej mapie Nuketown z Black Ops. W swoich latach ta odsłona marki pochłaniała uwagę wszystkich fanów sieciowych strzelanek, wprowadzając dodatkowo tryb "widza", pozwalający na oglądanie odbytych walk - i to z dowolnie wybranego miejsca. Dzięki temu Sieć zalały filmiki ze świetnymi  czy śmiesznymi momentami potyczek. Gra  zapewniła też przyzwoitą kampanię, z wielkim zwrotem akcji pod koniec. Niezły okazał się też moduł zombies.

6. Call of Duty 4: Modern Warfare

To była najbardziej przełomowa odsłona w kwestii nowości multiplayerowych. Call of Duty 4 popularyzowało szereg funkcji, które dziś uznajemy za standardy - m.in. killstreaki czy spersonalizowane wyposażenie. Oprócz nowoczesnego i świetnie pomyślanego multiplayera, który bardzo długo cieszył się popularnością, gra zapewniła też całkiem mocną kampanię singleplayer, wypełnioną tak efektownymi wydarzeniami, że wiele osób wspomina je do dzisiaj, jako szczytowe osiągnięcia narracyjne w dziejach CoD.

5. Call of Duty: Advanced Warfare

To chyba odsłona CoD, która wywołuje po dziś dzień największe kontrowersje. Na pewno trzeba pamiętać, że w Advanced Warfare wprowadzono szereg nowości w kwestii mobilności żołnierzy, m.in. dashe i double jumpy. Multiplayer w ogóle rządził przez wiele miesięcy. Kampania z ciekawym występem Kevina Spaceyego też nie zawiodła. Okazało się, że seria dobrze odnajduje się w futurystycznych klimatach.

4. Call of Duty: Modern Warfare (2019)

Najbardziej aktualna odsłona serii, ze zdecydowanie najpiękniejszą grafiką. Tytuł wyróżnił się bardzo mocnym podjęciem tematu Battle Royale w postaci darmowego trybu Warzone, który bije obecnie rekordy popularności, walcząc na równych prawach np. z Apex Legends. Multiplayer w ogóle wypadł w nowym Modern Warfare wspaniale. Gorzej poszło deweloperom tylko z kampanią singleplayer, której scenarzyści zafiksowali się na szokowaniu, a jakby trochę zapomnieli o autentycznych emocjach i frajdzie z rozgrywki. 

3. Call of Duty: World at War

II Wojna Światowa z mechaniką i pomysłami znanymi z Call of Duty 4: Modern Warfare. Co tu dużo mówić, to była rewelacyjna robota! Word at War okazało się jedną z najlepszych odsłon Call of Duty w historii. W szczególności mocna była kampania, wspierająca opcję kooperacji. Multiplayer też zarządził - w szczególności dzięki doskonale zaprojektowanym i wykonanym mapom.

2. Call of Duty: Black Ops 2

To było pierwsze Call of Duty, które pokusiło się o motywy futurystyczne (część opowieści rozgrywa się w 2025 roku). Z bardo dobrymi rezultatami. Kampania, z aż 8 różnymi zakończeniami historii, okazała się mocna. Multiplayerowi też nie można było wiele zarzucić - szczególnie, że wreszcie można było w dużym stopniu personalizować wyposażenie i klasy zawodników. Na dokładkę dostaliśmy jedne z najlepiej zaprojektowanych map w historii serii. Wyszedł z takiego przepisu wielki hit.

1. Call of Duty: Modern Warfare 2

Rewelacyjna, kompletna strzelanina FPP - tak w skrócie można opisać Modern Warfare 2, które narobiło wokół siebie szumu słynną i brutalną misją "No Russian". Gra zapewniła wyjątkowo ciekawą fabularnie kampanię singleplayer z autentycznymi zaskoczeniami, których nie udało się już później odtworzyć innym przedstawicielom serii. Na dokładkę dostaliśmy znakomity multiplayer, który wziął najlepsze cechy z Call of Duty 4 i jeszcze je rozwinął. Misje kooperacyjne spec-ops były już tylko wisienką na torcie w tym fenomenalnie zaprojektowanym i wykonanym pakiecie.

Przypominam, że kampania singleplayer z Modern Warfare 2 doczekała się w tym roku świetnego remastera na PS4, XOne i PC. Warto poznać tę historię, jeśli nie mieliście jeszcze okazji.

Tagi: call of duty cod modern warfare top 10