Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 30.08.2020
TOP 10 najlepszych gier na Androida z 2019 i 2020 roku
8517V

TOP 10 najlepszych gier na Androida z 2019 i 2020 roku

Jeszcze kilka lat temu można było pogardzać graniem na smartfonach - na mobilnych platformach dominowały wszelkiej maści popierdółki i mało dopracowane tytuły. Sytuacja poprawia się jednak wyraźnie z każdym rokiem. Androidowe gry oferują już czasami tak samo wyrafinowany gameplay, jak stacjonarne platformy.

Obecnie na Androidzie można znaleźć szereg bardzo ciekawych produkcji, chociażby takich jak poważne strategie, które niczym nie różnią się pod względem głębi mechaniki od swoich pecetowych odpowiedników (vide Civilization VI). Poniżej znajdziecie mały wycinek takich ciekawych i mocnych smartfonowych gier, które od 2019 roku zasilały ofertę Google Play.

10. Another Eden

Kiedy mówimy o grze, za którą odpowiadają takie sławy jak Masato Kato (twórca Chrono Trigger), czy Yasunori Mitsuda (słynny kompozytor, odpowiedzialny za utwory w Chrono Trigger, Xenogears i Chrono Cross), to zdecydowanie warto zainteresować się tematem. W szczególności jeśli lubicie jRPG-i. Another Eden to przykład świetnie przemyślanego i wykonanego smartfonowego RPG-a z bardzo ładną grafiką 2D. Pomimo prostego systemu walki warto dać Another World szansę.

9. Bad North: Jotunn Edition

Za 23 zł trudno znaleźć bardziej sympatyczną i grywalną strategię czasu rzeczywistego na smarfonach! W Bad North bronimy się przed najazdem wikingów. Zadaniem gracza jest prowadzenie defensywy, przy jednoczesnym utrzymywanie strat ludności na minimalnym poziomie. Świetny koncept i wykonanie.

8. Sky: Children of the Light

W kwietniu 2020 r. na Google Play pojawiło się wreszcie wspaniałe Sky: Children of the Light, które wcześniej debiutowało na smartfonach Apple. Gra wyszła twórcom kultowego Journey rewelacyjnie, zapewniając podobną estetykę do tego tytułu, a przy tym zaskakująco rozbudowany gameplay, nastawiony na eksplorację fascynującego świata. Szkoda tylko, że całość oparto o mikrotransakcje (formuła free-to-play). Lepiej byłoby, gdyby ta perełka była obłożona jednorazową opłatą.

7. Tropico

Rewelacja! Tropico w kieszeni! Słynna ekonomiczno-strategiczna marka z El Presidente wylądowała w końcu, we wrześniu 2019 roku również na smartfonach z Androidem i podbiła serca graczy lubujących się w motywach menadżersko-budowniczych. Tytuł na smartfonach został należycie rozbudowany, zapewniając długie tygodnie rozgrywki. Kto nie chce być ograniczany wymogami kampanii, może wybrać moduł sandboksowy. Gra kosztuje 60 zł, co wydaje się sensowną ceną.

6. Legends of Runeterra

Oto jedna z najlepszych karcianek w stylu Hearthstone, które trafiły na Androida! Jeśli lubicie taki styl zabawy, to Legends of Runeterra powinno zaspokoić wasze pragnienia w kwestii rywalizacji z innymi graczami online. Niestety tytuł oferowany jest z mikrotransakcjami (free-to-play), ale da się przy nim spędzić miło czas nie wydając na nic pieniędzy.

5. Call of Duty: Mobile

To według wielu osób najlepsza produkcja wydana na smartfonach w 2019 roku. Rzeczywiście, Call of Duty: Mobile jest mocne. Strzelanka FPP zapewnia styl zabawy dla 100 graczy w konwencji Battle Royale i cieszy się przy tym ogromną popularnością. Co ciekawe do dyspozycji mamy też inne tryby rywalizacji PvP, co wyróżnia Call of Duty: Mobile np. od PUBG Mobile. Większość sprzedawanych przedmiotów w tytule ma kosmetyczny charakter, więc można się nieźle pobawić nie wydając na ten tytuł ani grosza.

4. Stardew Valley

Stardew Valley na iOS dostępne jest już od października 2018 roku. Najdłużej musieli na ten hit czekać posiadacze smartfonów z Androidem. Na szczęście w marcu 2019 roku ten "symulator farmy", kojarzący się z marką Harvest Moon, trafił w końcu na Androida. I święci tutaj zasłużone triumfy! Concerned Ape z odpowiednim pietyzmem podszedł do przenoszenia gry na ten system. Za zaledwie 38 zł dostajemy masę świetnej, rolniczej zabawy z doskonałą optymalizacją.

3. GRIS 

GRIS to jedna z najładniejszych i najlepiej wykonanych platformówek z elementem logicznym, dostępnych na Androidzie. Ta niesamowicie stylowa i relaksująca przygoda (gameplay opiera się głównie na eksploracji a nie na wysokim wyzwaniu) została wyceniona na bardzo rozsądnym poziomie (24 zł). Polecam!

2. GRID Autosport

Gra wskoczyła na Anroida w listopadzie 2019 roku i od razu zachwyciła fanów mobilnego ścigania. Trudno wymarzyć sobie lepsze wyścigi za niecałe 50 zł. Doskonała grafiką, wspaniale przemyślane sterowanie, pełne wsparcie dla kontrolerów i tony zawartości. GRID Autosport to jedna z najlepszych, mobilnych gier 2019 roku.

1. Civilization VI

Długo czekaliśmy na ten moment, ale w końcu - w 2020 roku jedna z najwspanialszych strategii w historii pojawiła się na smartfonach z Androidem (wcześniej gra trafiła na sprzęt z iOS). Zabawę możemy w Civilization VI rozpocząć za darmo, ale rozgrywka potrwa za friko tylko przez 60 tur. Później trzeba już płacić - póki co cena to 104 zł, co wydaje się sporą sumą. Gameplayowi nie da się jednak nic zarzucić - to w 100% wierna wersja tego, co mamy na PC, co wprawi w euforię fanów poważnych strategii. Tytuł wymaga jednak do sprawnego działania najmocniejszych smartfonów/tabletów. Warto więc skorzystać z darmowego okresu, by sprawdzić jak ta niesamowita strategiczna perełka działa na waszym mobilnym sprzęcie.

Tagi: android mobile smartfony