Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 05.07.2020
10 najlepszych gier w historii oferty PS Plus
10645V

10 najlepszych gier w historii oferty PS Plus

Za nami 10 lat istnienia usługi PlayStation Plus. Rzeczony abonament, który opłaca ponad 41 milionów osób z całego świata, wywoływał początkowo pewne kontrowersje, ale dzisiaj jest ciepło przyjmowany przez większość graczy.

Za sieciowe granie na konsolach Sony trzeba płacić (oprócz tytułów free-to-play), ale wiąże się to z licznymi profitami - przede wszystkim z comiesięcznym dostępem do gier, które otrzymujemy bez dodatkowych opłat, w ramach opłaconej subskrypcji.

Od czerwca 2010 roku w PlayStation Plus pojawiło się wiele bardzo mocnych tytułów. Najlepsze gry, które można było zgarnąć bez dodatkowych opłat, będą subskrybentem PS Plus, znajdziecie poniżej.

10. DiRT Rally 2.0 (kwiecień 2020)

Wyścigi niestety najczęściej omijają ofertę PlayStation Plus. W końcu jednak - po wielu latach - doczekaliśmy się mocnego uderzenia z tej kategorii. Chodzi oczywiście o DiRT Rally 2.0, które rozbudowało wyśmienici symulacyjny i hardkorowy styl jazdy znany z pierwszego, kultowego już DiRT Rally. Wydanie tak świeżej gry w ramach Plusa było dodatkowym zaskoczeniem - Codemasters wprowadziło na rynek DiRT Rally 2.0 zaledwie w 2019 roku, a w tę znakomitą "rajdówkę" mogliśmy zagrać bez dodatkowych opłat już rok później. Jeśli przegapiliście rzeczoną ścigałkę a lubicie symulacyjną mechanikę jazdy, koniecznie dajcie jej szansę. 

9. God of War III Remastered (wrzesień 2018)

W historii Plusa seria God of War pojawiała się już kilkukrotnie. Najmocniejszym uderzeniem Kratosa w dziejach tego abonamentu było zdecydowanie God of War III Remastered, wydane na PS4. Klasyk z PS3, wydany pierwotnie w 2010 roku, doczekał się gustownego podciągnięcia jakości graficznej i w 2015 roku lśnił na PS4 jeszcze mocniej, niż 10 lat temu.

8. Batman: Arkham City (grudzień 2012)

W pierwszych latach działania PS Plus wydanie w ramach gratisowego programu Batman: Arkham City na PS3 robiło ogromne wrażenie.  Arkham City wyszło w 2011 roku i zaledwie po roku od swojej premiery wskoczyło do Plusa. Gra przy tym wyszła kapitalnie - autorzy zadbali o najmniejsze detale gameplayowe, przy tym cudnie wykonując oprawę graficzną. Gra do dzisiaj zachowuje bardzo wysoką atrakcyjność - szczególnie w wydaniu na PS4 i XOne, które pojawiło się na rynku w 2016 r.

7. Mass Effect 2 (listopad 2015)

Jeden z najlepszych RPG-ów Akcji w historii, wydany na PS3, został udostępniony w ramach PS Plus w 2015 roku. Pomimo upływu lat gra cały czas fascynuje piękną i bardzo bogatą fabułą (doskonale napisane dialogi, prowadzące do wielowątkowych konkluzji), idealną dla fanów klimatów science-fiction.

Warto w tym miejscu dodać, że w Plusie można było również zgarnąć Mass Effect 3 (PS3) - tytuł oferowany był w kwietniu 2015 roku.

6. Rayman Legends (maj 2018)

Platformówkowa doskonałość dla PS4 pojawiła się w ofercie Plusa w maju 2018 roku. Trudno byłoby znaleźć na PS4 lepszą platformówkę 2D niż Rayman Legends. Ten tytuł miał wszystko: rewelacyjny level design, możliwość kooperacji, piękna grafika i muzyka zadecydowały o kultowym już statusie tego wydawnictwa.

5. Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (październik 2017)

Ostatnia gra Hideo Kojimy w serii Metal Gear wskoczyła do oferty Plusa w październiku 2017 roku. Zrobiło to wtedy duże wrażenie na subskrybentach rzeczonej usługi, bo tytuł debiutował na rynku zaledwie 2 lata wcześniej. Sama gra co prawda do dzisiaj wywołuje pewne kontrowersje - niektórzy uznają ją z przebłysk geniuszu Kojimy, a inni za jedną z najsłabszych przygód Snake'a. Jedno jest pewne - Metal Gear Solid V zapewnia masę świetnej zabawy, długi gameplay, ciekawą fabułę. I nawet jeśli nie jest to najlepsze dzieło Hideo Kojimy, to warto dać mu szansę.

4. Uncharted 4: A Thief's End (kwiecień 2020)

Trudno byłoby znaleźć wspanialszy prezent w ramach comiesięcznych gier PS Plus. Czwartą odsłonę przygód Nathana otrzymaliśmy w kwietniu 2020 roku. Zapewne na tak późnym etapie "życia" PS4 większość osób zaznajomiła się już z tym wspaniałym tytułem od Naughty Dog (w końcu gra jest dostępna już od 2016 roku). Kto miał jednak zaległości, otrzymał piękny prezent z niezwykle mocnym trybem singleplayer, wspaniale domykający sagę przygód Drake'a. A w bonusie dostaliśmy zaskakująco dobry tryb multiplayer, w którym nadal można znaleźć graczy chętnych do wspólnego strzelania.

3. Shadow of the Colossus (marzec 2020)

Shadow of the Colossus pojawiło się dwa razy w ofercie PS Plus. Po raz pierwszy gra trafiła do gratisowego programu dzięki zremasterowanej kompilacji Ico & Shadow of the Colossus wydanej na PS3. Stało się to w maju 2013 r. Drugi "występ" Shadow of the Colossusa nastąpił już oczywiście w totalnie odświeżonej formie - gra wskoczyła w takiej edycji na PS Plus w marcu 2020 roku. Wykonanie tego remake'a wyszło deweloperom wzorowo - nawet jeśli już w erze PS2 ścieraliście się z tytułowymi gigantami, to warto przeżyć tę bardzo oszczędną w słowach przygodę jeszcze raz ze względu na ogromną dbałość o graficzne detale i ogólną jakość projektu.

2. The Last of Us Remastered (październik 2019)

W październiku 2019 roku można było pograć bez dodatkowych opłat w doskonałe The Last of Us Remastered. Gra w pierwotnym wydaniu trafiła na rynek już w 2013 roku, a rok później doczekała się remastera wydanego na PS4. Zdaje sobie zatem sprawę, że w ten tytuł zagrała większość posiadaczy PS3 i PS4. Nie zmienia to jednak faktu, że to prawdziwe magnum opus w portfolio Naughty Dog - jedna z najlepszych gier w historii, która zdobyła masę wyróżnień Game of the Year. To również nadal najmocniejszy exclusive, który posiada Sony i gra "lektura obowiązkowa" przed rozpoczęciem zabawy w The Last of Us Part II.

1. Bloodborne (marzec 2018)

Ten tytuł zaskoczył chyba najbardziej, jeśli chodzi o gry oferowane w ramach PS Plus. Oczywiście w pozytywny sposób! Wspaniała gra FromSoftware, wydana w marcu 2015 roku, nadal trzymała wysoką cenę, gdy zdecydowano się na wrzucenie jej do gratisowej oferty Plusa. Rewelacyjne wykonanie środowiska, genialnie zaprojektowani przeciwnicy, wysoki poziom trudności i świetna mechanika walki - te czynniki zadecydowały o tym, że wiele osób uważa właśnie Bloodborne za najlepszego exclusive'a wydanego na PS4 i najmocniejszy tytuł w historii oferty PS Plus.

Tagi: plus ps plus ps4 retro