Mateusz Wróbel Mateusz Wróbel 14.06.2020
Dark sezon 3 – co powinni wyjaśnić twórcy w nowych odcinkach?
1616V

Dark sezon 3 – co powinni wyjaśnić twórcy w nowych odcinkach?

Trzeci sezon Darka zbliża się wielkimi krokami. Co powinni wyjaśnić twórcy w nadchodzących odcinkach? Moje teorie i przemyślenia znajdziecie w rozwinięciu.

Dark to bez wątpienia bardzo zagmatwany serial, którego zrozumieć mogą mieć problem nawet ci najinteligentniejsi. Twórcy produkcji zadbali o wciągającą, zmuszającą do głębokich przemyśleń fabułę, którą wypełnili bohaterzy z krwi i kości - nie ma tutaj żadnych błędów i niedociągnięć w scenariuszu, o czym świadczą bardzo wysokie oceny wystawiane przez recenzentów. Niektóre osoby stwierdzają nawet, iż jest to najlepsza produkcja autorstwa Netfliksa - cóż, trudno się z tym nie zgodzić.

Drugi sezon zakończył się z przytupem. Wyjaśnił on parę spraw i otworzył wiele potencjalnych furtek na kolejne odcinki, które zadebiutują już 27 czerwca, czyli za 13 dni. Jest to dobry moment na zastanowienie się, co twórcy będą chcieli nam wyjaśnić w zbliżających się materiałach. Uprzedzam, że poniższy fragment artykułu to jeden wielki spoiler. 

Martha, kim Ty jesteś?

Przede wszystkim trzeba zadać sobie pytanie, kim albo czym tak naprawdę jest Martha, dziewczyna, a zarazem ciocia Jonasa Kahnwalda? Dla przypomnienia - siostra Magnusa ginie z rąk Adama pod koniec ostatniego odcinka, tak jak zażyczył sobie antagonista. Szczęka opadła na podłogę, gdy pojawiła się jej alternatywna wersja, przedstawiająca ją lekko wyczerpaną obecną sytuacją. Co jednak najważniejsze odpowiedziała ona na pytanie Jonasa, który zapytał, z jakiego jest czasu, na co odpowiedziała: „pytanie nie brzmi, z jakiego czasu, a z którego świata”, co może oznaczać, że twórcy będą chcieli wprowadzić do niemieckiej produkcji nowy świat i jeszcze bardziej zagmatwać przedstawioną historię.

Pewne jest to, że alternatywna Martha nie jest tym, za kogo uważa ją prawdziwy Jonas (czyli młodą, uroczą uczennicą z Winden). Przybywa ona z innego świata, w którym odgrywa zapewne znaczącą rolę. Co więcej, jestem pewny, iż walczy ona z Adamem, który jako jedyny w tym pierwszym świecie wykreowanym przez Niemców wiedział, co i kiedy będzie miało miejsce. Dzięki temu zawsze był o krok naprzód przed innymi bohaterami, którzy, próbując zmienić przyszłość cofając się do przeszłości, wykonywali dokładnie to, co miało i tak się wydarzyć.

W świecie Marthy z pewnością sytuacja wygląda dużo inaczej. Patrząc na jej wygląd można zauważyć dużo podobieństw do Hannah, chociażby w kwestii karnacji. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie w świecie dziewczyny Jonasa Ulrich związał się z żoną Michaela, czego owocem była właśnie Martha i Magnus. Swego czasu zostało udostępnione zdjęcie przedstawiające prawdopodobnie bohaterów Darka w alternatywnym świecie, bowiem znacząco różnią się oni od tego, w którym góruje Adam. Magnus także jest bardziej podobny (chociażby kolor włosów) do Hannah niż Kathariny.

Walka o Ulricha

Kolejną interesującą kwestią jest to, co zrobi Hannah Kahnwald i Katharina Nielsen (w tym pierwszym świecie), o ile ta druga zdążyła przejść przez tajemniczy tunel przed apokalipsą (pierwsza znajdowała się już w przeszłości), którą uruchomiła Elizabeth i Charlotte, dotykając się palcami. Obie kobiety zaciekle walczyły o Ulricha, którego od pierwszego odcinka drugiego sezonu próbowały wyciągnąć z tragicznej dla niego przeszłości. Został on bowiem posądzony przez młodego Egona Tiedemanna o coś, czego tak naprawdę nie popełnił (zabójstwo dzieci), przyczyniając się do tego, do czego dąży Adam. Hannah podszyła się pod Katharinę w siódmym odcinku, kiedy to udała się do szpitala psychiatrycznego, gdzie przebywał wyniszczony Ulrich - kierowała się nienawiścią i żądzą zemsty przez odrzucenie, którego doświadczyła. Interesujące jest to, jak zachowa się Egon, a przede wszystkim, czy zaufa tej prawdziwej żonie Ulricha. 

W tym całym bałaganie nie możemy zapomnieć o Magnusie, Franzisce i Bartoszu, którzy, wraz z pomocą starszego Jonasa, przenieśli się do innych lat, unikając apokalipsy w Winden. Wiemy już, że Bartosz zginie z rąk młodego Noah, co pokazano już na początku drugiego sezonu, a Magnus i Franzisca będą służyć Adamowi. Ciekawe jest to, jak scenarzyści będą chcieli przedstawić drogę, którą przeszła dwójka bohaterów, aby stać obok tajemniczego antagonisty - również ważne będzie przedstawienie, czym tak naprawdę zawinił sobie Bartosz.

Adam nie jest tym, za kogo się uważa

Kim jest Adam? On osobiście wyjawił Jonasowi, że jest jego starszą wersją, co chciał potwierdzić znakiem pozostawionym na szyi. Jest on jednak kłamliwą osobą, czego potwierdzeniem jest jego zachowanie wobec wiernego mu Noah. Antagonista obiecał, że pomoże mu odnaleźć jego najbliższych, lecz tak naprawdę chciał, aby ksiądz wykonał za niego brudną robotę. Noah zbyt późno przejrzał na oczy, ale, jak już dobrze wiemy, tak musiało się stać - przeszłości nie da się zmienić. Wspominam o tym, bowiem Adam mógł tak naprawdę okłamać Jonasa, mówiąc mu, że jest jego starszą wersją. Pamiętajmy, że znak po linie mógłby mieć także Michael Kahnwald, czyli Mikkel, syn Ulricha, a zarazem ojciec Jonasa, który popełnił (?) samobójstwo. 

Drugą kontrowersyjną kwestią jest to, dlaczego Jonas miałby zabić swoją miłość? Już bardziej pasuje tutaj Bartosz, który z zazdrości mógłby posunąć się o krok za daleko, aby uprzykrzyć życie swojemu dawnemu przyjacielowi. Z wyjaśnieniem prawdziwej przeszłości Adama będziemy musieli poczekać jeszcze parę dni.

Ważniejszą rolę powinien odegrać także Woller, tajemniczy policjant noszący przepaskę na oczy. Jeśli nie był to wypadek przy pracy, wskutek którego widzi tylko na jedno oko, to bardzo możliwe, iż jest on powiązany z Claudią. Istnieje teoria, że ma on heterochromię (różne kolory tęczówek), którą skutecznie chce ukryć przed osobami kręcącymi się wokół niego.

Swoimi teoriami i przemyśleniami możecie dzielić się w komentarzach. Na zakończenie pragnę jeszcze dodać, że osoby odpowiadające za omawiany wyżej serial udostępniły pierwszy trailer trzeciego sezonu 33 dni przed premierą - jestem pewny, że z czymś Wam się to skojarzy.

Tagi: 3 sezon dark przemyślenia teorie trzeci sezon