Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 09.05.2020
10 najlepszych gier z wikingami i motywami nordyckimi
4897V

10 najlepszych gier z wikingami i motywami nordyckimi

Assassin's Creed Valhalla nadciąga i zapowiada się dobrze (chociaż nadal czekamy na konkretny gameplay!). Jest zatem dobra okazja, by przyjrzeć się dostępnym na rynku grom, podejmującym temat wikingów, mitologii nordyckiej i wszelkich wątków z nimi związanych.

Z pewnością można powiedzieć, że Ubisoft nie jest tak innowacyjny z tematem przewodnim swojej gry, jak w przypadku Origins czy Odyssey. W końcu od lat temat wikingów jest na topie. Modę na Normanów nakręciły dodatkowo pewne filmy i seriale (przede wszystkim świetni "Wikingowie"). Wątków z wikingami nie brakuje również od lat w grach. Przed wami najlepsze ich występy w dziejach cyfrowej rozrywki.

10. Northgard

Northgard to ciekawa propozycja RTS, w której kierujemy klanem wikingów, którzy próbują podporządkować sobie tajemniczy, nowy kontynent. Gra została zaprojektowana całkiem dobrze, jest stale aktualizowana i zapewnia zaskakująco wyrafinowany i wymagający gameplay. Niezła strategia dostępna jest na PC, PS4, Switch i XOne.

9. Jotun

Kolejna gra, która w ciekawy sposób wykorzystuje nordycką mitologię. W Jotun wcielamy się w Thorę, panią wiking, która umarła w warunkach, które nie pozwalają jej wejść do Walhalli. Kobieta nawet po śmierci nie daje jednak za wygraną i rozpoczyna w zaświatach batalię z "Jotunnami", tak by zrobić wrażenie na bogach. Jotun może nie jest zbyt rozbudowaną czy ambitną produkcją, ale mimo wszytko warto dać jej szansę. Łamigłówki i walki są tutaj ciekawe a na dodatek tytuł przyciąga do siebie stylem wizualnym 2D.

8. Total War Saga Thrones of Britannia

Tym razem marka Total War pochyliła się nad losami Brytanii, która dopiero co poradziła sobie z inwazją wikingów. Sytuacja w kraju jest jednak na tyle niestabilna, że dalsze konflikty wiszą na włosku.

W  spinoffie kultowej serii Total War, łączącej taktyczne bitwy RTS z turową mechaniką strategiczną możemy wcielić się m.in. w śwież ochrzczonych i pokonanych najeźdźców, czyli w wikingów. Te grupy ludności wbrew pozorom nie porzuciły walki. Strategia wydana w 2018 spotkała się ze sporą krytyką. Fani zarzucali jej, że to "mod do Attilli", z okropną SI i starzejącym się silnikiem. Mimo wszystko dla fanów wikingów to nadal całkiem smaczny kąsek.

7. The Banner Saga

Grom Stoic Studio z pewnością daleko do taktycznego wyrafinowania choćby z serii XCOM czy z genialnego Final Fantasy Tactics. Trylogia broni się jednak fabułą, która w bardzo mocny sposób została zainspirowana Sagami nordyckimi i w ogóle mitologią skandynawską. Trzeba jednak pamiętać, że The Banner Saga nie podejmuje wątków historycznych - to tytuł fantasy, bazujący na normańskich wierzeniach.

6. Odin Sphere

Zastanawiałem się, czy umieścić ten wspaniały tytuł w zestawieniu o wikingach. W końcu jednak uznałem, że warto to zrobić. A to z tego względu, że Odin Sphere jak żadna inna produkcja przypomina dzieła Wagnera. W zasadzie cała fabuła Odin Sphere odtwarza czteroczęściowy "Pierścień Nibelunga" tego niemieckiego artysty, zainspirowany oczywiście przez średniowieczną Pieśń o Nibelungach. W grze też nie brakuje odniesień do bogów (Odyn, Halja), do Walkirii (Brunhilde), do krasnoludów, czy wreszcie do ostatecznej walki bogów (Ragnarok), drzewa Yggdrasil, Nidhogga itd.

5. For Honor

W grze Ubisoft Montreal wikingowie są jedną z 4 głównych grup wojowników, jakimi możemy pokierować. Niewiele w tym wyrafinowania fabularnego czy wątków historycznych, ale gra daje przez premierą Asssassin's Creed Valhalla możliwość wcielenia się w potężnego nordyckiego wojownika, a to z pewnością stanowi dla wielu osób dużą atrakcję. W ostatnim czasie For Honor dosyć znacząco się rozwinęło (choć o sukcesie na miarę np. Rainbow Six Siege trudno tu mówić). Warto zatem dać tytułowi szansę.

4. The Lost Vikings

Panie i panowie, oto najstarsze maskotki Blizzarda! Z czasów gdy jeszcze ta słynna dziś firma nazywała się Silicon & Synapse i tworzyła na 16-bitowych platformach, takich jak Amiga, Mega Drive czy SNES. Jedną z najwspanialszych gier z tego okresu było właśnie The Lost Vikings. Gra, którą większość rodzimych graczy zna z Amigi 500, opowiadała o eskapadzie trzech wikingów, którzy zostali porwani przez kosmitów. Teraz wojownicy muszą dać dyla a w tym platformowo-logiczny zadaniu pomagają im oczywiście gracze. Całość utrzymana jest w komiczno-humorystycznej konwencji.

Trójka postaci z The Lost Vikings urosła w ostatnich latach do rangi maskotek Blizzarda. Bohaterów spotkamy m.in. jako NPC-ów w World of Warcraft (w Uldam) czy w Heroes of the Storm.

3. Hellblade: Senua's Sacrifice

W Hellblade nie wcielamy się w wikingów - zapuszczamy się natomiast do głębin nordyckiego piekła. Polegli wikingowie przedstawiani są tym hicie, wydanym na PC, PS4, XOne i Switch w negatywnej roli i musimy im stawić czoła. Podróż Senui do nordyckiego piekła została wykonana w tak wysmakowany i ciekawy sposób, że nie mogłem odmówić sobie umieszczenia tej świetnej pozycji na wysokiej pozycji w zestawieniu. 

2. God of War (2018)

W najnowszej odsłonie kultowych exclusive'ów z konsol Sony w ciekawy sposób wykorzystano mitologię nordycką o pismo runiczne. Być może nie jest to taki hołd dla wierzeń wikingów, jak w Valkyrie Profile (w końcu Kratos urządza głównie wielką, mitologiczną zadymę), ale tytuł z PS4 zapewnia tak znakomity gameplay, cudną grafikę i ciekawą fabułę, że nie można przejść obok niego obojętnie. Nawet jeśli tytuł nie do końca spełnia marzenia fanów kultury i historii wikingów.

1. Valkyrie Profile

To był przebłysk geniuszu japońskiego studia tri-Ace - ich najważniejsze i najlepsze dzieło. Valkyrie Profile 2, choć lepsze pod względem bogactwa taktycznego, nie weszło już na takie wyżyny fabularno-dramatyczne, jak pierwsza odsłona marki.

Valkyrie Profile to przede wszystkim bardzo dojrzała fabuła, która w genialny sposób wykorzystała mitologię nordycką i prawie cały panteon bogów skandynawskich. Zrobiła to lepiej i z większą dbałością o szczegóły, niż jakakolwiek inna gra. Na dokładkę dostaliśmy w tej przygodzie Walkirii śliczną grafika 2D, rewolucyjny system walki, natchnioną muzykę, wysoki poziom wyzwania i innowacyjną eksplorację w stylu klasycznej platformówki. To wszystko złożyło się na rewelacyjną grę jRPG. Można w nią zagrać na PSOne, PSP a od kilku lat również na smartfonach.

Zdecydowanie warto również sprawdzić, oprócz Valkyrie Profile 2, doskonałego spinoffa taktycznego w postaci Covenant of the Plume. Gra w niesamowity sposób odtwarza ponury i klimatyczny charakter fabuły z pierwszego Valkyrie Profile.

Tagi: god of war valkyrie profile wiking wikingowie