Kajetan Węsierski Kajetan Węsierski 05.04.2020
Najlepsze horrory dostępne na HBO Go
3080V

Najlepsze horrory dostępne na HBO Go

Jeśli lubicie się bać, to koniecznie sprawdźcie, jakie produkcje wybraliśmy dla Was spośród całkiem bogatej oferty HBO Go, z gatunku horrorów. 

Zastanawiałem się kiedyś, skąd tak duża popularność horrorów. Właściwie wywołują one zazwyczaj emocje, które kojarzą się negatywnie, a jednak, gdy je oglądamy... Po prostu lubimy się bać. Muszę przyznać, że moje rozważania nie trwały wcale długo. Bardzo szybko doszedłem do wniosku, że doskonale odpowiadają na zapotrzebowania wszystkich konsumentów popkultury. Dają nam to, czego poszukujemy i co jest dla nas tak ważne. 

Przerażające produkcje wywołują mocne wrażenia! Wszystkie twory- od muzyki, przez filmy, aż po gry wideo- próbują w jak największym stopniu oddziaływać na odbiorców. Ich autorzy chcą docierać do naszych wnętrz. A jakie emocje wywołuje się najłatwiej? Te negatywne! Strach, lęk, zaszczucie... Wszystko to jest niezwykle mocne i dostarcza nieporównywalnie oryginalnych wrażeń. Immersja rośnie, a tego właśnie nam potrzeba! 

Strach się bać

I o ile gry mają tę przewagę, że czujemy się bohaterami akcji, o tyle filmy muszą się jeszcze bardziej postarać, aby w jakiś sposób docierać do odbiorcy. Przez długi czas wśród moich znajomych utrzymywało się stwierdzenie, że „jeśli horrory, to tylko w kinie”. Wynikało to z tego, że tam odczucia są najmocniejsze. Wiecie, ogromny ekran, dźwięk przestrzenny i ten przyciemniony klimat.

Dziś takie twierdzenie jest już jednak melodią przeszłości. W wielu domach są już genialne telewizory 4K oraz systemy audio, które niekiedy dorównują cenowo owym telewizorom. Przyjemność z seansu oraz jego komfort w domowym zaciszu urosły do niespotykanych wcześniej rozmiarów, więc także emocje związane z oglądaniem horrorów są znacznie większe. 

Z tego względu przygotowaliśmy dla Was listę ośmiu najlepszych horrorów, które ma w swojej ofercie HBO Go, a którymi zdecydowanie warto się zainteresować. Jestem przekonany, że każdy znajdzie coś dla siebie- w zestawieniu starałem się zamieścić zarówno produkcje nowsze, jak i te, które debiutowały jeszcze w ubiegłym wieku. Lista strasznych filmów na platformie jest bez wątpienia znacznie dłuższa, więc jeśli są jeszcze jakieś, które warto Waszym zdaniem zobaczyć- koniecznie dajcie znać w komentarzach

Zakonnica (2018)

Najświeższy film z całej listy i prawdopodobnie najgorzej przyjęty. Horror, którego premiera miała miejsce zaledwie dwa lata temu, opowiadał o parze duchownych z Watykanu, którzy wysłani zostali do rumuńskiego klasztoru, aby zbadać tajemnicze samobójstwo jednej z tamtejszych zakonnic. 

Produkcja okazała się ogromnym kasowym hitem, albowiem przy budżecie zaledwie 22 milionów dolarów, światowy box office przyniósł aż 365 milionów. Ogromny sukces dla Warner Bros. i nawet sceptyczny odbiór widzów nie odwiódł studia od planu wydania kontynuacji. 

Anabelle (2014)

Kolejny tytuł z filmowego The Conjuring Universe (po "Zakonnicy"), który musiał trafić do tego zestawienia. Historia przedstawia losy rodziny, w której pojawiła się opętana przez okultystów lalka nieznanego pochodzenia- tytułowa Anabelle. Życie wszystkich jej posiadaczy zamienia się w istny koszmar. 

Produkcja miała kontynuować to, co tak świetnie wypadło w „Obecności” rok wcześniej, więc wiele sobie po niej obiecywano. Niestety sporo krytyków zarzuciło powielanie tego samego schematu i podążanie przetartymi szlakami- zarówno oceny, jak i przychód, nie były tak dobre, jak poprzednio. Mimo wszystko- warto dać szansę. 

Tożsamość (2003)

Wiem, że wiele osób, które gustujących w mocniejszych produkcjach, może uznać tę za „zbyt lekką”, aby podciągać ją pod horror. Cóż, nawet jeśli ktoś uprze się, że bliżej temu do thrillera, to dalej świetne kino grozy. Zabawa poczuciem zaszczucia i walką z niewidzialnym oraz niezwykle podstępnym wrogiem została tu doskonale zaimplementowana. 

W filmie obserwujemy grupkę nieznajomych, którzy przez załamanie pogodowe zmuszeni byli skryć się w odciętym od świata, obskurnym motelu. Po czasie kolejne osoby zaczynają ginąć, a ci, którzy pozostają, muszą odkryć, dlaczego to właśnie oni- tak różni sobie- znaleźli się dokładnie w tym miejscu i o takiej porze. 

Dracula (1992)

Na przełomie bieżącego oraz minionego roku dostaliśmy jednego „Draculę”. I choć początkowo zdawał się nawiązywać do najlepszych produkcji z popularnym wampirem, to finalnie zawiódł na całej linii. Zarys poziomu trzech odcinków mogłaby przedstawić równia pochyła. Jeśli jednak spodobała Wam się sama historia Vlada, warto sięgnąć nieco bardziej wstecz

Na początku lat 90. ubiegłego wieku, w kinach ukazał się film o rzeczonej postaci, który dorobił się aż trzech Oscarów. W pełni zasłużenie- warto dodać. Za reżyserię odpowiadał Francis Coppola i piszę to, ponieważ zasługuje na ogromne wyróżnienie za to, co i w jaki sposób udało mu się przedstawić. Obowiązkowy seans dla fanów gatunku. 

Martwe Zło (1981)

Zaczyna się jak wiele innych. Grupka kumpli jedzie w góry, gdzie zatrzymuje się w opuszczonym domku, aby już podczas jednej z pierwszych dób zabawić się w wywoływanie złych duchów... Jak się to skończy? Cóż, pewnie lwia część z Was się domyśla- dla wielu przyjezdnych będzie to ostatnia noc w życiu

Warto nadmienić, że film stanowi reżyserski debiut Sama Raimiego, który dziś najbardziej znany jest z trylogii o Spider-Manie (tej, w której w Parkera wcielał się Tobey Maguire) i niedawnego angażu do kontynuacji Doctora Strange’a. Fani jego twórczości powinni zapoznać się z tak klasyczną produkcją, albowiem nawet dziś potrafi zaskoczyć. 

Oni (1998)

Jedyna produkcja na liście, która łączy horror z elementami kina sci-fi. Już samo to mocno wyróżnia ją na tle innych i sprawia, że może zainteresować wiele osób. Akcja rozgrywa się głównie w małej, amerykańskiej szkole, która zostaje opanowana przez przybyszów z innej planety. 

Tytuł odnosi się do grupy sześciu nastolatków, w których rękach leży zastopowanie masowych mordów, będących działaniem kosmitów. W filmie oglądać możemy znane twarze w nieco młodszych wydaniach, albowiem na ekranie pojawiają się choćby Josh Hartnett, Clea DuVall, a nawet Elijah Wood. 

Krzyk (1996)

Pierwsza część kultowej serii horrorów, która dziś uznawana jest za klasykę kina gatunkowego. Historia dzieje się w mieście Woodsboro, gdzie dochodzi do wielu niezwykle brutalnych zabójstw. Poszukiwany morderca przed każdym przestępstwem dzwoni do swojej potencjalnej ofiary i rozpoczyna z nią nierówną grę...

Najlepszą rekomendacją powinno być nazwisko reżysera- za filmem stoi istna ikona kina grozy, Wes Craven. Opisywaną produkcją doprowadził do swoistego „wskrzeszenia” podgatunku slasherów- typu produkcji, które można albo kochać, albo ich nie trawić (niekiedy w bardzo wymownym znaczeniu).

Dziecko Rosemary (1968)

Na sam koniec pozostawiłem najstarszy film z całego zestawienia i jednocześnie taki, którego tytuł wiele mówi zapewne nie tylko fanom gatunku w Polsce. Za jego stworzeniem stoi bowiem doskonale znany Roman Polański, który udowadnia, jak dobrze czuje się w obrazach zahaczających o psychologię. 

Fabuła ma miejsce w 1965 roku, w Nowym Jorku, gdzie obserwujemy młodą, szczęśliwą parę. Akcja rozwija się powoli i całkiem długo, ale z każdą minutą atmosfera staje się coraz gęstsza i cięższa. Po pewnym czasie przedstawiane historie zaczynają się ze sobą przeplatać, a rozsypane elementy układać w jedną, przerażającą całość, która nie może się dobrze skończyć. Nie chcę zdradzać zbyt wiele. Klasyk, który trzeba obejrzeć. 

Tagi: filmy hbo go horrory strach