Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 07.03.2020
Nie tylko Final Fantasy. Top 10 najlepszych gier jRPG w historii
2062V

Nie tylko Final Fantasy. Top 10 najlepszych gier jRPG w historii

Znów zrobiło się prawie tak samo głośno o marce Final Fantasy jak w latach 90., co cieszy serce każdego jRPG-owego maniaka. Główna w tym zasługa sukcesów FFXV, ogromnie poprawionego względem pierwotnej wersji FFXIV i przede wszystkim remake'a kultowego Final Fantasy VII.

Demo Final Fantasy VII, które trafiło już na PlayStation Store, niezwykle podniosło temperaturę przed kwietniową premierą tego remake'a. Miliony osób z całego świata znów rozmawiają o serii Final Fantasy. Nie wolno też zapominać przy tej zajawce o innych, wspaniałych grach jRPG. Poniżej znajdziecie 10 pozycji, które absolutnie trzeba sprawić - to najlepsi przedstawiciele tego niezwykle zasłużonego w historii gier gatunku!


10. Grandia

Pierwsza Grandia to nie tylko najbardziej czarująca i "młodzieżowa" fabuła, oparta na motywie eksploracji nowego świata, w dziejach gatunku RPG. To również fenomenalny system walki, który w swoim czasie stanowił rewolucję. Zamiast sztywnego, turowego porządku działania, deweloperzy zaproponowali mechanikę opartą na możliwości manipulowania momentem podejmowania działań na polu walki. W Grandii można "kasować" rozpoczęte już działania oponentów, opóźnić je itd. Taktyczna rewelacja, która w późniejszych latach była kopiowana przez wielu.

Grandia doczekała się ostatnio wydania HD m.in. na PC - jeśli jeszcze nie graliście w tę perełkę, to koniecznie dajcie jej szansę.

Platforma: Saturn, PlayStation, Switch, PlayStation 3, Vita, PC, smartfony

9. Dark Chronicle (aka Dark Cloud 2)

Wiele osób  twierdzi, że Final Fantasy X było najlepszych RPG-iem wydanym na PS2. Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem! Palma pierwszeństwa powinna należeć do Valkyrie Profile 2 oraz rewelacyjnie bogatego Dark Chronicle, które pod względem atrakcji, minigierek (rewelacyjny golf!) i grafiki zjadało "Dziesiątkę" na śniadanie. Koniecznie w to zagrajcie!

Platforma: PS2, PS4

8. Xenoblade Chronicles 2

Kiedy wydawało się już, że nic nie przebije pierwszego Xenoblade Chronicles, ekipa Monolith Soft jesczcze dołożyła węgla do pieca, tworząc fenomenalnego jRPG z wielkim, otwartym światem. Znakomity jest tutaj bardzo wyrafinowany i głęboki system walki, ale nie to stanowi o największej sile tego hitu. Najwspanialsza jest tu fabuła - z cudownie nakreślonymi czarnymi charakterami, wielką dramaturgią i wzruszeniami. Absolutny must-have z ostatnich lat.

Platforma: Switch

7. Chrono Cross

Jest w tej grze Square coś fascynującego - jakiś nieustępujący czar, który każe wracać po latach do tej tajemniczej historii i odkrywać jej kolejne zawiłości i sekrety. Piękne, tropikalne lokacje, niesamowicie zaprojektowani wrogowie, doskonała fabuła, łącząca wspaniale humor z poważnymi motywami - Chrono Cross to natchnione dzieło i jedna z najlepszych gier z PlayStation. Skandalem jest fakt, że gra nie doczekała się nigdy wydania europejskiego.

Platforma: PlayStation

6. Xenogears

Ta gra może i jest niekompletna (pewne wydarzenia z finału w zasadzie są już tylko streszczane poprzez tekst, bo autorom skończył się budżet i czas). Ale i tak bije z niej geniusz, pasja, duch, którego trudno odszukać w innych produkcjach. Bardzo wiarygodnie nakreślone postacie z tego jRPG-a należą do ścisłej czołówki najwspanialszych bohaterów z gier. Z kolei innowacyjne "dwa systemy walki w jednym" (starcia na piechotę i w kabinach mechów) wypadają genialnie. Piękna przygoda!

Platforma: PlayStation

5. Valkyrie Profile

Przebłysk geniuszu studia tri-Ace. Tragiczna, bardzo dojrzała fabuła, która w genialny sposób wykorzystała mitologię nordycką, śliczna grafika 2D, rewolucyjny system walki, natchniona muzyka, wysoki poziom wyzwania i eksploracja w stylu platformówki 2D. To wszystko złożyło się na rewelacyjną grę jRPG! Sequel też okazał się bardzo mocny, zapewniając jeszcze ciekawszy, bardziej taktyczny system walki, ale scenariusz nie był już w Valkyrie Profile 2 równie ciekawy.

Platforma: PSOne, PSP, smartfony

4. Vagrant Story

To chyba najbardziej niedoceniany roleplay w historii. Być może dlatego, że historia z tej produkcji nie jest efekciarska, ale subtelna, wręcz "książkowa". Tak jak postacie, w których znajdziemy wiele głębi i mądrości, ale trzeba się w temat zaangażować trochę bardziej, niż w innych jRPG-ach. Niesamowity jest w Vagrant Story system walki, łączący tury z akcją. W grę warto zagrać nawet dla samej muzyki - to jeden z najlepszych soundtracków wszech czasów!

3. Dragon Quest VIII

Absolutny majstersztyk długości zabawy, wspaniałego humoru, komicznych postaci i w ogóle czarującego nastroju. Magnum opus Yujiego Horii, w które powinien zagrać każdy fan RPG-ów! W swoim czasie gra była przełomowa na PS2, bo była to pierwsza produkcja, która oferowała w dużej mierze otwarty świat.

Jeśli nie chcecie grać na PS2, to przypominam, że wyjątkowo dobrze udało się wydanie tego klasyka na Nintendo 3DS. Polecam!

Platforma: PS2, smartfony, 3DS

2. Chrono Trigger

Owoc pracy prawdziwego "Dream Teamu" deweloperskiego - przy wspólnym stole kreślarskim zebrały się tu największe sławy japońskiego gamedevu lat 90. Nie tylko ze Squaresoftu, ale też z Enix (przede wszystkim Yuji Horii, ojciec marki Dragon Quest). Wyszła z tego ponadczasowa produkcja i wzór tego jak powinien wyglądać fascynujący roleplay.

Platforma: SNES, PlayStation, DS, PC, smartfony

1. Suikoden II & I

Nie sposób rozdzielić tych dwóch cudownych jRPG-ów - dwa pierwsze Suikodeny tworzą nierozłączną całość. Konami pokazało w przebłysku spontanicznego geniuszu Yoshitaki Murayamy, że potrafi dorównać największym gigantom roleplayowego świata, czyli Enixowi i Square. Pod wieloma względami dwa pierwsze Suikodeny zrewolucjonizowały świat gier, wprowadzając masę misji pobocznych, polegających na rekrutowaniu wielu fascynujących postaci, zamczysko-bazę, które rozbudowywaliśmy w trakcie zabawy oraz wielkie, taktyczne batalie jako minigierki. Świetne były też turowe walki w obu Suikodenach - może i niezbyt trudne, ale przebiegające szybko (błyskawiczne loadingi!). Nie za gameplay cenię jednak dzieła Murayamy najmocniej. Najlepsza jest w tych jRPGach niesamowicie emocjonująca, wielowątkowa i bogata fabuła. Dwa pierwsze Suikodeny to istne mistrzostwo, które przez grafikę 2D wiele się nie zestarzało po dziś dzień.

Platforma: PlayStation; W wydaniu PS Classic również PS3, PS Vita, PSP

Tagi: jrpg rpg suikoden suikoden ii top 10