Kajetan Węsierski Kajetan Węsierski 16.02.2020
Najlepsze filmy anime w 2020 roku. Na jakie produkcje warto czekać?
3255V

Najlepsze filmy anime w 2020 roku. Na jakie produkcje warto czekać?

W 2020 roku pojawi się mnóstwo pełnometrażowych japońskich animacji. Najbliższe miesiące będą stały pod znakiem filmowych kontynuacji i spin-offów znanych serii. 

Długo myślałem, w jaki sposób zacząć ten tekst. Cóż, japońska animacja to wciąż temat bardzo niszowy w naszym kraju. Jasne, rosnące grono odbiorców pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość, jednak to wciąż zaledwie szczątkowe liczby- porównując choćby do fanów animacji pochodzenia europejskiego i amerykańskiego. 

Anime to nie tylko seriale. Wielu ludzi wciąż postrzega to właśnie w ten sposób, choć sytuacja mogła ulec zmianie, gdy Netflix ogłosił serię premier filmów od popularnego studia Ghibli na swojej platformie. Szał, do jakiego doszło w Internecie, miał ogromne rozmiary i z mojej perspektywy, to bardzo dobrze. Cieszę się, że ciekawe twory popkultury docierają do coraz większego grona odbiorców. 

Nie tylko Ghibli - najlepsze filmy anime

Jednak pełnometrażowe produkcje animowane z Kraju Kwitnącej Wiśni to nie tylko „japoński Disney”, jak lubi się określać filmy od wspomnianego studia. Pozostałe dzieła nie są u nas nazbyt popularne, a wystarczy spojrzeć, ile takowych pojawiło się w polskich kinach, w ostatnich latach. Policzyliście? No właśnie, dużo nie trzeba było, a śmiem twierdzić, że palce obu rąk miałyby jeszcze zapas, gdyby na nich wyliczać. 

Warto jednak, pomimo małego rozgłosu, zainteresować się owymi produkcjami. Na liście, którą przedstawię poniżej, zamieszczam osiem pozycji, wyjątkowo interesująco zapowiadających się na bieżący rok. W większości są to pełnometrażowe animacje, będące kontynuacjami, tudzież spin-offami znanych serii z ostatnich lat. Nie zmienia to jednak faktu, że warto będzie je sprawdzić. Nie ma sensu przedłużać, zapraszam do lektury!

Goblin Slayer: Goblin’s Crown - najlepsze filmy anime

Nowelka o pogromcy zielonych stworków podbiła serca fanów na całym świecie. Doskonała mieszanka przygód rodem z klasycznych gier RPG, brutalnych pojedynków i mocnych scen, które wielu odrzuciły. Skrajność doskonale przyciąga jednak publikę, a rzucenie na start scen gwałtu świetnie wpasowało się w tę zasadę. 

Film pełnometrażowy zapowiedziany został po tym, jak wyemitowano ostatni odcinek serii anime, która debiutowała w sezonie jesiennym 2018. Funimation na przestrzeni 12 odcinków przedstawiło na tyle dużo, że film wywołał ekscytację całej rzeszy odbiorców. Osobiście czekam mocno i Wam też polecam. 

Digimon Adventure: Last Evolution Kizuna - najlepsze filmy anime

Oh Digimony… Pamiętam, jak pierwotną serię emitowano w polskiej telewizji! Wtedy przypadły mi do gustu dużo bardziej niż kultowe Pokemony i długo plasowały się w moim osobistym rankingu znacznie wyżej. Odnosiłem wrażenie, iż były chyba nieco poważniejsze. 

Potem wydawano mnóstwo serii alternatywnych, które odbiegały od pierwowzoru, ale z zachowaniem kręgosłupa oryginału. Kolejne animacje pojawiały się i pojawiają nawet do dziś. Ale najnowszy film kinowy wyróżnia się na ich tle. Dlaczego? Przedstawi nam historię znanych bohaterów po latach od wydarzeń z pierwszej serii! Czekam mocno, aż znów zobaczę Taichiego i Agumona. Tęskniłem!  

Violet Evergarden Movie - najlepsze filmy anime

Seria anime, wydana przez Netflixa, okazała się niespodziewanym hitem. Opowiadała o perypetiach tytułowej bohaterki, która poszukuje znaczenia człowieczeństwa, miłości, odwagi i wielu innych aspektów życia. Choć owe wydają nam się czymś zwyczajnym, dla niej są wyjątkowo odległe i wręcz zamazane. 

Pełnometrażowa produkcja może okazać się ogromnym hitem i ma ku temu predyspozycje. Jeśli tylko poziom animacji i cała warstwa artystyczna (włączając w to elementy wizualne oraz oprawę dźwiękową) będą stały na takim poziomie, jak w serialu, to jestem przekonany, że o Violet zrobi się jeszcze głośniej

Evangelion 3.0 + 1.0 - najlepsze filmy anime

Niezwykle popularne „Neon Genesis Evangelion” debiutowało w telewizji dwa lata przed moim narodzinami, w 1995 roku. Po 20 miesiącach pojawiły się dwie produkcje kinowe: „The End of Evangelion” oraz „Death & Rebirth”. Pierwsza stanowiła alternatywne zakończenie serialu, a druga była jego swoistą reedycją

Dalej, kolejno w 2007, 2009 i 2012 roku debiutowały filmy (1.0, 2.0 i 3.0), które odtwarzały w poprawionej formie odcinki, jakie ujrzały światło dzienne ćwierć wieku temu. Za kilka miesięcy, po ośmiu latach od poprzedniego, pojawi się animacja "Evangelion 3.0 + 1.0". Czy pokaże ona coś nowego? Na to pytanie ciężko odpowiedzieć. Nigdy nie wiadomo, co zaprezentują twórcy. 

Kimetsu no Yaiba: Infinite Train - najlepsze filmy anime

Serial, którego kontynuację stanowić ma rzeczona produkcja, był bez wątpienia jednym z lepszych, jakie zadebiutowały w zeszłym roku. Dla wielu na nowo zdefiniował gatunek shönenów i jestem w stanie delikatnie przytaknąć takiemu stwierdzeniu. Bez wątpienia był sporym powiewem świeżości. 

Film, jak już wspomniałem, będzie kontynuował w pewnym sensie przygody, które mogliśmy oglądać na przestrzeni pierwszego sezonu. Skupi się on wokół sagi Infinite Train (co zgrabnie zdradza tytuł:)), która w mangowym pierwowzorze zachwycała pomysłem na rozwój fabuły. Jeśli tylko wszystko zostanie dobrze zanimowane, na pewno posypią się pozytywne oceny! Obowiązkowa pozycja dla fanów. 

Sailor Moon Eternal - najlepsze filmy anime

Chyba każdy pamięta Czarodziejki z Księżyca! Seria tak ikoniczna dla polskich dzieciaków dorastających w latach 90., że porównywać ją można śmiało do Kapitana Tsubasy i Dragon Balla. Prawdopodobnie wielu z Was, Drodzy Czytelnicy, nie wie, ale seria wciąż jest wydawana (w różnych wersjach) i ma się bardzo dobrze. 

Świetnie obrazuje to fakt wydania nowego filmu w nadchodzącym roku. Choć bliżej prawdy będzie, jeśli napiszę, że chodzi o premierę… Dwóch filmów! Czemu więc traktuję o tym jak o jednym? Całość będzie czymś na wzór pojedynczego, podzielonego wydania. Wiecie, podobnie do ostatniej części Harry’ego Pottera. Może to dobry moment, aby przypomnieć sobie o magii dzieciństwa? 

Made in Abyss: Dawn of the Deep Soul - najlepsze filmy anime

Tu, podobnie, jak w przypadku kilku poprzednich pozycji, znów do czynienia mamy z kontynuacją serialu anime. Co więcej, warto zaznaczyć, że wyczekiwały jej całe rzesze fanów. Do momentu oficjalnej zapowiedzi nieznane były bowiem jej losy. Seria jest inna niż wszystkie i bardzo ciężko znaleźć coś podobnego- zarówno pod względem fabuły, jak i oprawy wizualnej. 

I właśnie to drugie może stanowić najtrudniejszy do pokonania próg wejściowy. Cukierkowa grafika i niekiedy skrajnie przekoloryzowana animacja skutecznie zniechęcą osoby, które nie gustują w tego typu produkcjach. Cóż, jest to w pełni zrozumiałe, acz już po kilku odcinkach serialu łatwo można dostrzec, iż doskonale uzupełnia się to z mrocznym klimatem. Zdecydowanie warto. 

Detective Conan: The Scarlet Bullet - najlepsze filmy anime

Seria o popularnym detektywie emitowana jest nieprzerwanie od prawie 24 lat. Już w najbliższych tygodniach pojawi się 970. odcinek, a gdyby dodać do tego wszystkie 23 pełnometrażowe filmy, łatwo dostrzec, że błyskawicznie zbliżymy się do tysiąca. To najlepiej świadczy o fenomenie tytułu. 

Już w kwietniu ukaże się kolejny, 24 film kinowy, który przedstawi poboczną historię przygód lubianego bohatera oraz jego paczki. Ciężko mówić o tym, jak o wydarzeniu przełomowym, albowiem kolejne pojawią się rokrocznie, ale wciąż jest to jedna z bardziej uznanych marek i film na pewno przyciągnie do kin masę widzów z Kraju Kwitnącej Wiśni. 

Tagi: anime filmy pełnometrażowe japońska animacja Kimetsu no Yaiba