Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 25.01.2020
Top 10 gier z uniwersum Aliena
1676V

Top 10 gier z uniwersum Aliena

"Obcy" to nadal, po aż 40 latach, niezwykle popularna marka, która rozgrzewa zmysły i przyspiesza bicie serc milionów fanów sci-fi i horrorów z całego świata. Temat rozgrzewał też często konta wydawców, którzy często żerowali na popularnym "Alienie". Czasem pojawiały się (i nadal się pojawiają) prawdziwe perełki.

Filmowcy zdecydowanie nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa w kwestii kolejnych odsłon marki "Obcy". Ridley Scott wrócił po latach do uniwersum nie tylko przy okazji "Prometeusza" i "Przymierza" Słynny reżyser szykuje dla nas według informacji z 2019 roku kolejny prequel, który będzie stanowił początek dla nowej serii filmów. Premiera takich filmów w kinach zapewni z pewnością kolejne gry bazujące na słynnej marce science-fiction. Miejmy nadzieję, że o najwyższej jakości.

Warto przy okazji tego rankingu zerknąć na piękny prezent dla fanów Aliena z okazji 40-lecia marki, które przypadało na 2019 rok. To seria krótkometrażowych filmów udostępnionych za darmo, które znajdziecie w tym miejscu.

Wielka też szkoda skasowanego projektu, który miał przypominać Mass Effect, czyli Aliens: Crucible. Gameplay z tej produkcji znajdziecie tutaj.


10. Aliens Versus Predator: Extinction

Platforma: PS2, Xbox

Zono Incorporated spróbowało stworzyć RTS-a bazującego na marce Alien. W teorii to doskonały pomysł. W praktyce wyszła z tego jednak raczej mało udana produkcja - szczególnie, że deweloperzy słabo przemyśleli interfejs i sterowanie. O dziwo pokuszono się też o zrobienie RTS-a bez... rozbudowy bazy. Grę traktujcie zatem tylko w kategoriach ciekawostki.

9. ZEN Pinball 2: Aliens Vs Pinball

Platforma: PS4, PS3, PS Vita, Xbox 360, Xbox One, iOS, Android, PC

Fani Obcego - nie przegapcie tej perełki! Stół Aliens vs Pinball należy do ścisłej czołówki propozycji flipperowych z Zen Pinball 2. Wspaniale opracowana architektura pinballa, sporo zaskoczeń i mnóstwo smaczków dla fanów Aliena - wyszło to zdecydowanie lepiej, niż można by się spodziewać.

8. Alien: Resurrection

Platforma: PlayStation

Całkiem klimatyczna produkcja z "Szaraka", która w 2000 roku wydawała się już może przestarzała graficznie, ale nadal potrafiła solidnie nastraszyć. Co ciekawe - tytuł został skrytykowany za schemat sterowania, który stał się konsolowym, złotym standardem. Recenzentom nie podobała się koncepcja poruszania się lewym analogiem i celowania prawą gałką, tak jak w Turoku z N64. Taki patent stał się jednak później klasyką we wszystkich konsolowych shooterach.

7. Alien Trilogy

Platforma: PlayStation, Saturn, PC

Gra wydana na pierwsze PlayStation robiła niesamowite wrażenie w swoich latach - szczególnie, że na wczesnym etapie rozwoju "Szaraka" brakowało strzelanin FPP. Gra w bardzo umiejętny sposób połączyła trójwymiarowe lokacje z przeciwnikami 2D (technika jak ze starych gier id Software!). Świetny klimat i rozwałka. 

6. Alien 3

Platforma: SNES, Mega Drive, Amiga

Zaskakująco dobra produkcja od Probe Software, wydana przez Segę. Zaskakująca, bo w tych czasach (1992 rok) mieliśmy do czynienia z zatrzęsieniem crapów powstających na licencjach znanych filmów akcji. Tu jednak deweloperzy się naprawę postarali, tworząc wspaniały, klimatyczny i o dziwo potrafiący przestraszyć tytuł. Najlepszy okazał się port wydany na SNES.

5. Aliens versus Predator 2

Platforma: PC

Bez ekipy Rebellion u sterów gra nie wyszła już tak wspaniale jak wcześniejszy Aliens versus Predator. Mimo wszystko dla fanów Obcego i strzelanin FPP jest to nadal soczysty kąsek do spożycia. Sporo tu klimatycznych akcji i grozy.

4. Alien Breed

Platforma: Amiga (rulez ;), PC, PS3, PS Vita, Smartfony

Alien Breed III:Tower Assault było rewelacyjne, ale mimo wszystko najwyżej cenię pierwsze wydanie tej serii, czyli amigowe Alien Breed od Team17. Coza muzyka, co za klimat, co za grafika! W epoce 16-bitowej projekt robił niesamowite wrażenie i zapewniał bardzo sensowny stopień wyzwania. Rewolucjna była w 1991 roku na Amidze możliwość prowadzenia ostrzału przy jednoczesnym cofaniu się (osiągnięto to oczywiście na konwencjonalnych joystickach, na długo przed wprowadzeniem kontrolerów "twin-stickowych"). To wprawdzie gra tylko inspirowana uniwersum a nie na pełnej licencji, ale kto grał ten czuł ten specyficzny klimat. 

3. Aliens Infestation

Platforma: Nintendo DS

Wielkie pozytywne zaskoczenie, stworzone przez Gearbox Software/WayForward. Infestation okazało się nie tylko znakomitym tytułem bazującym na schemacie rozgrywki z Metroida/Castlevanii. To też wspaniała produkcja dla fanów Obcego, fajnie oddająca klimat filmów. W grze kierujemy kolejnymi space marines - po śmierci żołnierzy, żegnamy ich na zawsze (koncepcja permadeath). Bardzo niedoceniany szpil!

2. Aliens versus Predator (1999)

Platforma: PC 

Gra z 1999 roku wydana na PC i stworzona przez Rebellion okazała się, pomimo pewnych wad, jedną z najlepszych gier podejmujących temat Obcego i zdecydowanie najlepszą produkcją w dziejach Predatora. 3 różne kampanie pozwalają wcielić się w Aliena, Predatora lub Space Marine - każda oferuje oczywiście trochę inną fabułę i styl zabawy. Piękna sprawa!

Gra doczekała pełnego wydania w formie Aliens versus Predator Classic 2000, które spokojnie odpalicie na współczesnych systemach operacyjnych. Tytuł można kupić na Steam.

1. Obcy: Izolacja

Platformy: Switch, PS3, PS4, X360, XOne, PC

Ta gra to już klasyk i tytuł cieszący się zasłużoną estymą nie tylko wśród fanów Aliena, ale w ogóle u wszystkich osób lubiących klimaty grozy i sci-fi. Wspaniałe jest to, z jakim pietyzmem i miłością do filmów Ridleya, zrealizowali to wszystko deweloperzy. To bez dwóch zdań najwspanialsze, co otrzymaliśmy dotychczas w kontekście interaktywnego Aliena!

Zalety gry w wydaniu PS3, X360, PC, XOne i PS4 są wszystkim doskonale znane. Warto zatem powiedzieć coś więcej o niedawnej premierze, czyli wersji na Nintendo Switch. Deweloperom udało się przygotować na hybrydowej konsoli jeden z najlepszych portów w dziejach Switcha. Piękna jest tutaj grafika i płynność animacji, zatem jeśli kiedykolwiek marzyliście, by zabrać Obcego do plecaka czy dużej kieszeni, to jak najbardziej warto zainteresować się wydanym w grudniu Alien: Isolation na Switchu.

Tagi: alien obcy retro