Mateusz Wróbel Mateusz Wróbel 24.11.2019
Polskie gry w 2020 roku, które mogą podbić rynek
3461V

Polskie gry w 2020 roku, które mogą podbić rynek

Trzeba się zgodzić ze stwierdzeniem, że Polacy wkładają do tworzenia gier całe swoje serce, co przekłada się na wyśmienite produkcje. Jakie gry dostarczą nam rodzime studia w kolejnym roku? Poniżej przeczytacie o dziesięciu najlepiej zapowiadających się polskich tytułach w 2020r.

Parę lat temu, w branży gier, prawie nikt nie liczył się z polskimi twórcami, którzy robili, po prostu przeciętne gry, odstające poziomem od produkcji takich wydawców jak Electronic Arts czy Ubisoft - można rzec, że obecnie role się odwróciły - EA oraz Ubisoft dostarczają na rynek tytuły, które nie podobają się nam, graczom, przez nadmiar m.in mikropłatności i skupiania się na trybach sieciowych, kiedy to Polacy skradają nasze serca swoimi projektami - na pewno pamiętamy jaką furorę zrobiła trzecia część szalonych przygód wiedźmina Geralta od studia CD Projekt Red, która została wybrana na grę roku 2015, zgarniając tym samym najważniejszą nagrodę podczas gali The Game Awards 2015. Nie zapominajmy również o Dying Light od Techlandu, który również został doceniony na całym świecie, zdobywając m.in. pierwsze miejsce w kategorii "Najlepszy system kooperacji" czy też druga pozycja w kategorii "Najlepsza gra-horror". 

Obecny rok także przyniósł wiele dobrych gier od polskich zespołów. Na rynku pojawiła się druga część pierwszoosobowego horroru psychologicznego, skupiająca się przede wszystkim na eksploracji oraz stopniowo odkrywania fabuły, czyli Layers of Fear 2. Produkcja, w porównaniu z jedynką, nie spełniła wszystkich oczekiwań graczy. Mimo to, zespół Bloober Team z Krakowa, nie ma zamiaru rezygnować z popremierowego wsparcia dla Layers of Fear 2 - do gry trafi w najbliższym czasie wyczekiwany tryb VR. Moją uwagę przykuło również Green Hell, które w sierpniu wyszło z fazy wczesnego dostępu - w grze od studia Creepy Jar walczymy o przetrwanie w amazońskim lesie - musimy uważać na czyhające niebezpieczeństwo na każdym kroku i dbać o statystki naszego bohatera. Warto przypomnieć, że w miniony piątek odbyła się premiera najnowszego "Snajpera" od CI Games - jest to jedna z ostatnich premier polskich gier w 2019 roku. Dobre polskie tytuły w obecnym roku można by wymieniać i wymieniać, ale to nie o nich jest ten artykuł.

Co zaserwują nam rodzime studia w nadchodzącym roku? Wybrałem dziesięć, najlepiej zapowiadających się produkcji, ale pamiętajcie, nie są to jedyne mocne gry, które ukażą się na rynku w 2020r.

10. Carrion

Premiera - 2020r. (PC, XONE)

Pierwszym tytułem, który wybrałem, jest gra akcji od Phobia Game Studio. Carrion to "odwrócony horror", gdzie to nie my jesteśmy ścigani przez strasznego potwora, a własnie w niego się wcielamy. Nasz bohater, amorficzny potwór, został uwięziony przez ludzi w ośrodku badawczym, z którego będziemy musieli się wydostać. Podczas naszej przygody, będziemy zjadać wszystkich ludzi stojących nam na drodze, a każdy posiłek doda nam więcej siły. Grę wyróżnia również pixel-art, który podsyci klimat całej przygody.

 

9. Vampire: The Masquerade - Coteries of New York

Premiera - grudzień 2019 (PC), 2020r. (XONE, PS4, SWITCH)

Vampire: The Masquerade - Coteries of New York to kolejna gra RPG osadzona w uniwersum urban fantasy, Świata Mroku. Za tytuł odpowiada studio Draw Distance, znane wcześniej jako iFun4all. Podczas przygody, wcielimy się w dopiero co stworzonego wampira, który opuszczony przez swoich rodziców, trafił pod opiekę starszego, bardziej doświadczonego wampira. Produkcja umożliwi nam poznać różne frakcje, a po krótkim czasie, opowiedzieć się za jedną z nich. Przyjdzie nam podejmować bardzo ważne decyzje, od których będzie zależeć bieg historii, a w zależności od naszych poczynań, dołączą do nas towarzysze.

 

8. Outriders

Premiera - 2020r. (PC, XONE, PS4)

Outriders to gra od studia People Can Fly, ludzi, którzy odpowiadali za wyśmienitą serię Bulletstorm. Warto zaznaczyć, że dołożyli oni również swoje trzy grosze przy serii Gears of War. Czym jednak będzie ich najnowsza produkcja? Outriders będzie kooperacyjną strzelanką osadzoną w klimacie mrocznego science fiction. Akcja rozegra się w Enochu, który, według twórców, jest bardzo brutalnym miejscem. Podczas naszej zabawy, wcielimy się w członków załogi statku kosmicznego, którzy odebrali tajemniczy sygnał. Zostaną oni sprowadzeni na planetę, na której wykonamy różne misje. W trakcie ich wykonywania, będziemy narażeni na niebezpieczeństwo ze strony nieznanych potworów zamieszkujących Enochu. Każde zadanie wykonamy w trybie trzyosobowej kooperacji - Outriders pozwoli na szybkie dołączanie do zabawy w każdym momencie.

 

7. Bum Simulator

Premiera - 2020r. (PC)

Czego to ludzie nie wymyślą... Bum Simulator to gra, która humorystycznie odtwarza życie menela - na taki pomysł wpadło studio Ragged Games, dla których będzie to pierwsza gra na rynku. Podczas zabawy wcielimy się w miejscowego bezdomnego, który w pewnym momencie traci cały swój dobytek. Do naszej dyspozycji zostanie oddane wiele możliwości, począwszy od zwykłego zbierania pieniędzy do kubeczka na "ślepego", aż do uczciwego zarabiania w pracy. Oprócz tego, studio zaserwuje nam wątek, w którym będziemy musieli rozwikłać tajemnicę szczuro-ludzi w kanałach, a co ciekawe, będziemy mogli poznać sekrety Alchemii Alkoholu. Tylko od nas zależy, czy pogodzimy się z losem menela, czy też podejmiemy próbę znalezienia uczciwej pracy i zemszczenia się na ludziach, którzy okradli nas z naszego majątku.

 

6. 2084

Premiera - 2020 (PC)

Kolejną grą jest 2084 od krakowskiego studia Feardemic Games, należącego do Bloober Team. 2084 to cyberpunkowa, pierwszoosobowa strzelanina osadzona w tytułowym roku, która rozgrywa się w tym samym uniwersum co Observer. Podczas zabawy wcielimy się w kobietę o imieniu Laura Lofi, młodą badaczkę, wysłaną przez firmę Chiron Incorporated do wirtualnego świata, przepełnionego niebezpieczeństwem. Naszym zadaniem będzie przeprowadzenie bohaterki przez tajemniczy labirynt do celu, a następnie uciec. Podczas zabawy, twórcy do obrony przed przeciwnikami, oddadzą nam takie bronie jak granatnik czy też karabin szybkostrzelny. Oprócz strzelania, będziemy mogli niszczyć elementy otoczenia, co pozwoli nam "pchnąć" grę do przodu. Warto dodać, że studio Feardemic Games, postanowiło wdrożyć do swojej gry mini gierkę, polegającą na hakowaniu - dzięki niej, będziemy mogli m.in. odwrócić uwagę wrogów.

 

5. Gamedec

Premiera - 2020r. (PC)

Gamedec to druga z kilku produkcji RPG w klimacie cyberpunka. Za tytuł odpowiada studio Anshar Studios, a opowiedziana historia w grze jest oparta na prozie Marcina Przybyłka, który podczas tworzenia projektu pełnił funkcję konsultanta. Akcja rozgrywa się w XXII wieku i przeniesie nas do cyberpunkowego Warsaw City. Nowe technologie wprowadziły wiele kontrowersji pomiędzy realnym a wirtualnym światem - wcielimy się w tytułowego detektywa, który ma zamiar zająć się popełnionymi przestępstwami w wirtualu - przyjdzie nam rozwiązać sprawę z niewolniczą pracą dzieci czy też morderstwami po kłótniach pomiędzy klanami. Twórcy z Katowic zapewniają, że Gamedec jest produkcją nieliniową - przyjdzie nam podjąć trudne decyzje, których konsekwencje wpłyną na świat gry i osobowość tytułowego bohatera.

4. Witchfire

Premiera - 2020r. (PC)

Witchfire to pierwszoosobowa strzelanka w klimatach dark fantasy od studia The Astronauts, twórców bardzo dobrze przyjętej gry o tytule Zaginięcie Ethana Cartera. W najnowszej grze polskiego studia zostanie wykorzystana technika fotogrametrii, dzięki której możemy być pewni o wysoką jakość oprawy graficznej. Produkcja nie będzie nastawiona na fabułę, ale nie oznacza to, że świat przedstawiony w Witchfire będzie pozbawiony kontekstu. Według Polaków, gra będzie nastawiona na mocny gameplay, a głównym zadaniem graczy będzie szukanie elementów pozwalających poznawać i rozszyfrowywać świat. Na naszej drodze staną czarownice i inne mroczne stworzenia.

 

3. Ghostrunner

Premiera - 2020r. (PC. XONE, PS4)

Ghostrunner to cyberpunkowa gra akcji z widokiem z perspektywy pierwszej osoby, za którą jest odpowiedzialne studio One More Level. Podczas zabawy, trafimy do zniszczonego w wyniku globalnego kataklizmu miasta. Niedobitki ludzkości funkcjonują w wielkiej wieży skonstruowanej przez nieżywego już Architekta, którego śmierć wywołała ogromny chaos. Władzę przejął Klucznik, a jego rządy nie podobają się mieszkańcom, którzy próbują odsunąć go od sprawowania rządów. W trakcie zabawy wcielamy się w bohatera obdarzonego nadnaturalnymi zdolnościami i jest to jedyny człowiek, który może położyć kres twardym rządom Klucznika. Podczas przemierzania miasta odkryjemy ciekawe sekrety dotyczące wieży, jak i tajemnice o przeszłości naszego bohatera.

2. Dying Light 2

Premiera - 2020r. (PC, XONE, PS4)

Dying Light 2 to gra akcji w otwartym świecie wykreowanym przez studio Techland. Produkcja jest kontynuacją hitu z 2015 roku, a jej akcja toczy się 15 lat po historii opowiedzianej w pierwszej części. Trafimy do europejskiego miasta opanowanego przez niebezpieczne zombie, a naszym głównym zadaniem, podobnie jak w Dying Light, będzie przetrwać i nie dać się zarazić wirusem, który zmienia zdrowych ludzi w zombie. Warto zaznaczyć, że twórcy chcą pozwolić nam budować swoją własną opowieść - przyjdzie nam podejmować bardzo ważne decyzje, od których będzie zależeć los innych ludzi. W Dying Light 2 nie zabraknie pokochanego przez graczy systemu parkouru, który został jeszcze bardziej dopracowany - względem jedynki, dodano dwa razy więcej animacji związanych ze skakaniem, podciąganiem czy bieganiem po ścianach. Całą historię będziemy mogli poznać samotnie lub w trybie kooperacji dla maksymalnie czterech graczy.

 

1. Cyberpunk 2077

Premiera - kwiecień 2020r. (PC, XONE, PS4) 

Cyberpunk 2077 to jedna z najbardziej wyczekiwanych gier 2020 roku. CD Projekt Red skradło serca graczy na całym świecie za sprawą Wiedźmina 3, który został ogłoszony najlepszą grą 2015 roku, więc oczekiwania wobec najnowszej gry CDP są ogromne. Polskie studio podczas tworzenia projektu współpracuje z Mike'm Pondsmithem, twórcą papierowego oryginału. Jak wskazuje tytuł, akcja gry przeniesie nas do 2077 roku i będzie rozgrywać się w cyberpunkowym mieście Night City, przesączonym ludźmi o elektronicznych implantach. W trakcie zabawy wcielimy się w stworzonego przez nas bohatera o imieniu V, młodego najemnika lub najemniczkę, który dopiero co wchodzi w świat megakorporacji. Sprawy się komplikują, kiedy to podczas zlecenia, V znajduje czip skrywający sekret nieśmiertelności, którego pragnie każdy liczący się człowiek w Night City. Produkcję odznacza dojrzała, nieliniowa fabuła, która została wypełniona moralnymi wyborami - tylko od nas będzie zależeć, jak potoczy się historia.

Tagi: gry 2020 Polskie gry polskie gry 2020