Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 09.11.2019
10 najlepszych gier z podwodnym światem
1719V

10 najlepszych gier z podwodnym światem

Podwodne poziomy i światy pojawiały się już tłumnie w erze 8 i 16-bitowych platform i - powiedzmy sobie szczerze - były uwielbiane przez graczy. Nie inaczej jest dzisiaj!

Wiele osób odczuwa trudną do wyrażenia satysfakcję z przemierzania podwodnych światów w grach (czy ma to związek z faktem, że całe życie wyewoluowało z oceanów?). Deweloperzy oczywiście spieszą z zapewnianiem nam takich atrakcji związanych z H2O. Na przestrzeni lat powstało wiele produkcji w tej konwencji - poniżej gry z najlepszymi takimi motywami, jakie pojawiły się na rynku.

10. Silent Hunter 5

Musiałem umieścić ten symulacyjny tytuł w naszym zestawieniu, bo to mistrzostwo w podejmowaniu tematu okrętów podwodnych. Jeśli szukacie realizmu i hardkorowych wyzwań, to koniecznie musicie odpalić ten symulator "u-bota".

9. The Aquatic Adventure of the Last Human

Mały okręcik podwodny przedziera się przez oceany, których powierzchnia została skuta lodem. Niezwykle ciekawa to produkcja. W The Aquatic Adventure odkrywamy genezę wielkiej ekologicznej katastrofy - oczywiście pod wodą.

8. Song of the Deep

Song of the Deep to baśniowe ujęcie tematu podwodnych podróży. Gra nie trafi jednak tylko w gusta dzieci - mały okręt podwodny zachwyci też fanów gier z kategorii Metroidvania i miłośników rozwiązywania ciekawych łamigłówek.

7. Endless Ocean 2

To była bardzo przyjemna produkcja z Wii, która pozostała trochę niedoceniana. Endless Ocean 2 przedstawiało realia nurkowania w morzach i oceanach. Oczywiście z dużą dozą fikcyjnych "słodzików" w postaci znajdowania zatopionych skarbów, pływania z delfinami itd.

6. SOMA

SOMA to świetny przykład tego, jak klimatyczna może być podwodna rozgrywka. Gra potrafi naprawdę przerazić, a zwiedzanie zatopionych miejscówek jest niezwykle wciągąjące.

5. Ecco the Dolphin

Klasyk z epoki 16-bitowej. Zaskakująco trudny (również przez nieprecyzyjne sterowanie), ale mimo wszytko zachwycający pod względem wizualnym. Zalecam granie w późniejsze wydania Ecco, ze względu na wprowadzenie do nich funkcji save'owania - wcześniej gra miażdżyła większość osób bardzo wysokim poziomem trudności. Co ciekawe - gra jest też momentami dosyć przerażająca, epatując obleśnymi, podwodnymi ufokami.

4. Grand Theft Auto V

Jedną z nowości w GTA V wydanym na konsole current-genowe i PC był rozwinięty i wzbogacony morski świat. Rockstar jak zwykle nie żartowało! W grze można znaleźć kilka ciekawych obiektów zatopionych w wodzie, ale produkcja robi przede wszystkim ogromne wrażenie szeregiem stworów żyjących w głębiach - m.in. delfinami, mantami a nawet wielorybami. Rekin może oczywiście pożreć naszego bohatera. Co chyba najlepsze - dzięki roślinkom Peyote można pokierować takimi zwierzakami.

3. BioShock 1 i 2

Gdy mówimy o grach z podwodnymi światami nie sposób nie wspomnieć o genialnym BioShocku 1 i 2. Cała zabawa odbywa się tutaj w podwodnym, wielkim mieście a motywy "marinistyczne" pojawiają się dosłownie na każdym kroku (m.in. zbroje stylizowane na klasyczne skafandry nurków). W BioShock 2 wybieramy się nawet na mały spacer po dnie oceanu - piękna sprawa.

2. ABZU

Za świetne Abzu odpowiada między innymi Matt Nava, czyli reżyser artystyczny Journey. I ewidentnie widać to w tej podwodnej, kontemplacyjnej produkcji - nie tylko pod względem subtelnej estetyki wizualnej, ale też spokojnego gameplayu. Trudno znaleźć lepszą, relaksującą przygodę pod wodą, niż w Abzu. Szczerze polecam jako wirtualne "akwarium" - do odstresowania po ciężkim dniu pracy!

1. Subnautica 

Podwodne pływanie z motywem survivalowym w obcym świecie? Oceaniczne klimaty sci-fi? Kontakty z morskimi alienami? Jak najbardziej! Subnautica oferuje wszystkie te elementy i robi to w naprawdę fascynujący sposób. To wymarzona produkcja dla każdego miłośnika nurkowania, oceanu i pływania. Niesamowite jest odkrywanie tajemniczych stworów żyjących w tym przepastnym, zachwycającym świecie. Gorąco (tudzież bardzo mokro) polecam.

Tagi: abzu morze soma subnautica woda