Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 20.07.2019
10 najlepszych anime studia Kyoto Animation
2065V

10 najlepszych anime studia Kyoto Animation

Skutki ataku na Kyoto Animation branża anime będzie z pewnością odczuwać jeszcze przez wiele lat. Studio, które padło ofiarą niewyobrażalnej napaści, straciło ponad 30 pracowników.

Podpalenie w Kyoto Animation, o którym pisaliśmy w czwartek, przyniosło straszniejsze żniwo, niż pierwotnie donosiły japońskie władze. Okazało się, że w ataku zginęły 33 osoby. 36 osób zostało rannych.

Nie wiadomo czy liczące 70 pracowników studio w ogóle podniesie się z takiej tragedii. Trudno mówić o powrocie do pracy po tak traumatycznych przeżyciach. Pozostaje trzymać kciuki, że ta bardzo utalentowana ekipa animatorów jednak wróci z czasem do działania, serwując nam kolejne świetne filmy i seriale animowane.

Poniżej znajdziecie mały przegląd najlepszych produkcji tego zespołu działającego już od lat 80.

 

10. Free!

To jeden z największych hitów ostatnich lat studia Kyoto. Kilka sezonów serialu opowiada o japońskiej drużynie pływackiej i przede wszystkim o pasji do pływania. Sporo w tym fanservice'u dla kobiet (co tłumaczy popularność marki wśród płci pięknej), ale i tak narracja jest całkiem udana (choć to nie najwyższe loty ekipy Kyoto).

 


9.  Full Metal Panic? Fumoffu

W Full Metal Panic? Fumoffu z 2003 roku Kyoto Animation pokazało, na co ich stać. Zespół przerobił popularną markę Full Metal Panic na własną modłę, wrzucając do niej masę motywów typowych dla szkolnych komedii. Wyszła z tego opowieść parodiująca masę stereotypów typowych dla anime. Warto włączyć dla beki - niekoniecznie tylko jeśli znacie serię Full Metal Panic.

 

 

8. Nichijou (My Ordinary Life)

Jakie to urocze! Nichijou- My Ordinary Life z 2011 roku opowiada o kilku przyjaciołach, którzy trzymają się razem przez całe liceum. Nie znajdziecie w tej historii obyczajowej (typu "slice of life") niesamowicie dramatycznych wydarzeń. Nad całym Nichijou- My Ordinary Life unosi się duch lekkości, humoru i... codzienności (postacie po prostu walczą z nudą). Pomimo tego, że serial skupia się na dzieciakach, to i dorośli znajdą tu dla siebie wiele ciekawych wątków (przykładowo serial podejmuje problem tego, jak zmotywować się do działania).

 

 

7. K-On!

K-On! to już klasyk w repertuarze dzieł Kyoto Animation. Był to jeden z pierwszych seriali, podejmujących tematykę muzyczną (dokładnie szkolnego klubu muzycznego). Sporo tu motywów komediowych, ale czasem trafiają się też poważniejsze motywy, skłaniające do refleksji. K-On! doczekał się nie tylko serialu, ale nawet pełnometrażowego filmu. 

 


6. Clannad

Klasyczny serial ekipy Kyoto, którego premiera odbywała się w 2007 roku. Clannad to idealna realizacja tematu życia szkolnego/komedii o nastolatkach. Komedii podszytej zaskakująco poważnymi motywami i przede wszystkim ciekawym wątkiem miłosnym. 

Co ciekawe - serial Clannad stanowi adaptację wizualnej nowelki wydanej pod tym samym tytułem w 2004 roku (niestety tylko w Japonii). Chwalona produkcja doczekała się konwersji m.in. na PS2, PS3 i PS Vita.

 

5. Sound! Euphonium

Po Violet Evergarden Sound! Euphonium jest chyba najbardziej udanym serialem Kyoto Animation z ostatnich lat. Niezwykle ciekawy jest tu motyw przewodni tej opowieści. Podobnie jak w genialnym Your Lie in April oraz Piano no Mori wątkiem, na jakim skupia się scenariusz jest muzyka. A dokładniej poczynania szkolnego, żeńskiego zespołu, który cyzeluje swoje artystyczne zdolności. Ogląda się to (i słucha!) z dużą przyjemnością.

 

4. Hyouka

Hyouka świetnie łączy elementy obyczajowe z tematyką ocierającą się o okultyzm i wątki paranormalne. Anime bazuje w przeciwieństwie do większości produkcji Kyoto Animatio nie na mandze, lecz na książce napisanej przez Honobu Yonezawę. Serial wyróżnia się wyjątkowo intrygującą atmosferą i tajemniczością. 22 odcinki ogląda się z zapartym tchem.

 

3. The Melancholy of Haruhi Suzumiya

Studio Kyoto Animation to specjaliści od szkolnych komedii/tematów obyczajowych i nie inaczej jest w znakomitym serialu The Melancholy of Haruhi Suzumiya, liczących 28 odcinków (z 2 serii). Produkcja opowiada o paranormalnych zjawiskach, badanych przez klub SOS Brigade. Świetnie zrealizowana historia.

 

2. Violet Evergarden

Violet Evergarden to najpiękniej wykonany serial Kyoto Animation, jeśli chodzi o aspekty wizualne. Nie chodzi mi tutaj tylko o jakość animacji, ale o wykonanie cudownych teł, które równie dobrze mogłyby zawisnąć w znanych galeriach sztuki, jako kompletne pejzaże. Historia dziewczyny-broni, która próbuje odnaleźć się w codziennym życiu, nieustannie chwyta za serce. To piękna opowieść o poszukiwaniu, czym jest naprawdę miłość i przyjaźń. Serial z kategorii: Must-see.

 

1. A Silent Voice

Studio Kyoto Animation świetnie radzi sobie nie tylko z serialami, ale również z animowanymi filmami pełnometrażowymi. W szczególności ekipa wsławiła się produkcją A Silent Voice z 2016 roku. W tej adaptacji 7-tomowej mangi nie brakuje absolutnie mistrzowskiej animacji i ciekawej fabuły, podejmującej poważne wątki, takie jak choroba, depresja, śmierć, znęcanie się w szkole czy nawet samobójstwo. Dzięki temu wyszedł z tego film z kategorii: musisz-to-obejrzeć. Warto to pokazywać osobom, uważającym anime za bezwartościową rozrywkę dla dzieci. Pewnie po seansie zmienią zdanie.

 


Straszny atak na studio Kyoto Animation

Tagi: animacja anime japonia Kyoto Animation serial