SKLEP
Tomasz Ambroziak Tomasz Ambroziak 10.02.2019
Rage 2 (PS4, Xbox One, PC). Premiera, edycja kolekcjonerska, podstawowe informacje
1389V

Rage 2 (PS4, Xbox One, PC). Premiera, edycja kolekcjonerska, podstawowe informacje

Wydana w 2010 roku pierwsza część Rage została uznana za grę przyzwoitą, jednak towarzyszyło jej też poczucie, że nie potrafiła w pełni rozwinąć swojego potencjału. By stworzyć w pełni satysfakcjonującą kontynuację, tym razem studio id Software nawiązało współpracę z Avalanche Software.

Premiera

Ogólnoświatowa premiera Rage 2 odbędzie się 14 maja 2019 roku.

Cena i edycje specjalne

Rage 2 oferowany jest w trzech edycjach:

Edycja standardowa – 290, 00 zł (PS Store), 289,99 zł (Microsoft Store), 249,99 zł (PC; sklep Bethesdy)

 • Gra

Edycja Deluxe – 379,00 zł (PS Store), 379,99 (Microsoft Store), 339,99 zł (PC; sklep Bethesdy)

 • Gra
 • Rozszerzenie „Powstanie Duchów”, którego premiera odbędzie się przed 31 grudnia  2019 roku
 • BFG z DOOMa
 • Kody „Czarodzieja Pustkowi”
 • Sztandar bitewny
 • Booster postępu

Edycja kolekcjonerska – ok. 500-550 zł

 • Gra
 • Zawartość edycji Deluxe
 • Gadająca głowa Rabana Miażdżyciela
 • Plakat
 • Steelbook
 • „Mnóstwo cyfrowej zawartości”

Osoby, które złożą przedpremierowe zamówienie na dowolną edycję gry, otrzymają w prezencie:

 • Misję „Kult Boga Śmierci”
 • Pistolet osadników
 • Pancerz Nicholasa Raine'a
 • Skórkę do monster trucka

Lokalizacja

Rage 2 będzie dostępny w polskiej wersji językowej (napisy).

Historia powstania

Pierwsze wzmianki o drugiej części Rage zaczęły się pojawiać kilka lat temu. Jak twierdził Pete Hines z Bethesdy, sprzedaż pierwowzoru była na tyle dobra, by mógł powstać sequel.

Na pewnym etapie produkcja Rage 2 została przerwana, aby sfinalizować prace nad rebootem DOOM-a (wcześniej określanym jako DOOM 4), który ostatecznie ukazał się w 2016 roku. Po wydaniu gry prace były kontynuowane. Ostatecznie do oficjalnej zapowiedzi doszło w maju ubiegłego roku.

Rage 2 jest wspólnym przedsięwzięciem id Software (developera pierwszej części) oraz studia Avalanche, które wykonuje lwią część pracy. Avalanche zostało wybrane, ponieważ na pracownikach id duże wrażenie zrobiło Just Cause 3 ze swoim gameplayem opartym na prawach fizyki.

Pod względem estetyki tytuł mocno przypomina Far Cry: New Dawn. Akcja obu gier rozgrywa się w postapokaliptycznym świecie i w obu użyto dość intensywnych kolorów. Pomysł wyszedł od Avalanche, które chciało stworzyć coś, co będzie się stylistycznie wyróżniać na tle poprzednich produkcji obu ekip. Inną inspiracją były też europejskie komiksy z lat 80. i 90.

Fabuła

Akcja serii Rage rozgrywa się w świecie, który został przetrzebiony po uderzeniu asteroidy. Unicestwiła ona ok. 80 proc. populacji planety i doprowadziła do upadku cywilizacji. Obecnie po niebezpiecznych pustkowiach krążą bezlitosne gangi i mutanci, a ocalałych za twarz próbuje złapać despotyczny reżim tzw. Władzy.

Wydarzenia przedstawione w 'dwójce' toczą się trzydzieści lat po tych przedstawionych w pierwszej części, gdy trwa już powolny proces odbudowy i ponownego rozkwitania Ziemi. W grze pojawią się zarówno postacie nowe, jak i znane z poprzednika. Głównym bohaterem gry jest Walker, jeden z ostatnich strażników (ewentualnie strażniczek, bo możemy zadecydować o płci postaci). Ma on pewną szczególną cechę budzącą zainteresowanie niezbyt przyjaźnie nastawionych osobników – w jego ciele znajduje się bowiem nanobot (umieszczony tam jeszcze przed zniszczeniem świata), który umożliwia wydłużenie życia. Z tego też powodu staje się on celem reżimu chcącego za pomocą technologii umocnić swoją władzę.

Rozgrywka

Według Tima Willitsa Rage 2 ma łączyć know-how obu wspomnianych ekip developerskich. id Software skupia się na walce/gunplayu, fabule/narracji oraz szeroko pojętym wsparciu, z kolei Avalanche przejęło kontrolę nad całą resztą, w tym nad projektowaniem otwartego świata (co jest specjalnością tego akurat studia).

Rage 2 to action-adventure z widokiem z perspektywy pierwszej osoby. Kontynuacja bazuje na rozwiązaniach znanych z poprzedniej części, choć rozliczne elementy rozgrywki zostało rozbudowane lub ulepszone. Gra działa dla przykładu na silniku Apex autorstwa Avalanche, dzięki któremu mamy możliwość eksplorowania dużego, o wiele bardziej zróżnicowanego niż poprzednio świata bez loadingów, nawet jeśli chodzi o lokacje w rodzaju ruin, bunkrów czy kanałów. W jego przeczesywaniu pomagają nam różne pojazdy: buggy, ciężarówki, czołgi, wiatrakowce itd. Generalnie każdy pojazd, jaki napotka na swej drodze Walker, może zostać użyty przez nas. Co więcej, maszyny można także modyfikować.

Walker posiada do dyspozycji rozmaite narzędzia pozwalające mu/jej radzić sobie z niebezpieczeństwami: broń palną mniejszych rozmiarów, broń palną większych rozmiarów, w 'dwójce' powraca również lubiany wingstick (przypominający działaniem bumerang), którego możliwości można z czasem usprawniać (da się nawet wpływać na trajektorię jego lotu). Pewnym smaczkiem jest to, że przeciwnicy reagują na to, jakie obrażenia im zadamy. Mogą np. stracić konkretną część pancerza lub zacząć kuleć, jeśli trafimy ich w nogę.

Na szczególną uwagę zasługują jednak zdolności nanotrite znacząco podnoszące potencjał bojowy bohatera/bohaterki. Dzięki nim Walker dysponuje nadludzkimi możliwościami, jak dash, odepchnięcie w stylu Jedi czy skok, po którym fala uderzeniowa powala nieprzyjaciół. Umiejętności nanotrite da się stopniowo rozwijać. Możemy również gromadzić energię, która pozwala wejść w specjalny stany zwany Overdrive. Niesie on kilka korzyści: obrażenia zadawane przez broń są większe, przeciwnicy pozostawiają po sobie więcej energii, a zdrowie nie przestaje się regenerować.

Wbrew temu, co wynika z powyższego, w Rage 2 nie uraczymy jednak tradycyjnych elementów RPG, jeśli chodzi o systemy rozwoju. Przeprowadzanie wszelkiego rodzaju modyfikacji i usprawnień wymaga od nas gromadzenia waluty, potrzebnych materiałów/przedmiotów (można je pozyskać zaliczając np. zadania poboczne), a nie punktów doświadczenia.

Przytaczany wyżej Tim Willits powiedział, że Rage 2 oparto na modelu biznesowym gry-jako-usługa (games-as-a-service). W praktyce oznacza to, że tytuł będzie otrzymywał rozszerzenia wydłużające żywotność rozgrywki przez dłuższy czas po majowej premierze.

Jak też zapewniono, w grze nie uświadczymy lootboksów pod żadną postacią.

Wymagania sprzętowe

Brak oficjalnych informacji na ten temat.

Warto obejrzeć

Tagi: Bethesda id Software / Avalanche Studios RAGE 2

Miesięcznik PSX Extreme