Igor Chrzanowski Igor Chrzanowski 27.12.2018
Najlepsze światy Minecrafta stworzone przez fanów
2323V

Najlepsze światy Minecrafta stworzone przez fanów

Wydany już ponad 10 lat temu Minecraft, pozwala graczom na niczym nieskrępowaną zabawę z ich własną wyobraźnią. Współczesne klocki Lego, jak to się czasem mawia na dzieło Notcha, w rękach sprawnego gracza potrafią ułożyć się w istne cuda. Dziś zobaczycie najlepsze kreacje fanów kanciastego świata.

Gdy po raz pierwszy świat miał okazję zobaczyć, czym jest tak naprawdę Minecraft, wielu ludzi wiedziało już, że gra stworzona przez legendarnego już dziś Notcha, jest tak jakby nową generacją klocków Lego. Kwadratowy świat stał się swego rodzaju wirtualnym królestwem wyobraźni, w którym nie istnieją absolutnie żadne granice, o czym przekonacie się oglądając poniższe kreacje graczy.

Hogwart i okolice

Minecraft pozwala nam stworzyć dosłownie wszystko, więc tylko kwestią czasu było, aż ktoś odwzoruje w jego ramach epickie miejscówki ze znanych dzieł kultury popularnej. Oczywiście swojej kanciastej wersji musiał doczekać się między innymi kultowy Hogwart. Wierni fani dopieścili swoje dzieło i w najdrobniejszym detalu odwzorowali szkołę magii i czarodziejstwa w Hogwarcie. Każdy fan przygód Harry'ego Pottera grający w omawiany tytuł, zdecydowanie powinien ściągnąć tę świetną mapkę. 

Los Angelcraft - Los Angeles z klocków

Z racji tego, że Minecraft ma dosłownie nieograniczony, generowany proceduralnie świat, każdy kto ma na tyle ambicji oraz samozaparcia, może stworzyć w ramach gry nawet i całe miasto. Przykładem takiego działania jest Los Angelcraft, czyli nieco pomniejszona makieta najważniejszych przestrzeni Miasta Aniołów, nad jakimi pracował niejaki Fujiwara1990. Każdy stworzony przez niego budynek jest dostępny do pełnej eksploracji i oczywiście całą mapkę możemy sobie pobrać, aby postawić na niej własny serwer.

S.S Augusta Victoria - replika historycznego statku

Minecraft zarówno bawi jak i uczy! Zapewne osoby niezaznajomione z kreacjami mieszkańców klockowego imperium, będą zaskoczeni, iż wśród tysięcy imponujących stworzonych przez nich map, znajduje się także kilka takich o wartościach czysto edukacyjnych. Okręt S.S Augusta Victoria został zwodowany jeszcze  w 1889 i jednym z pierwszych, a zarazem najszybszym, liniowcem transatlantyckim. Jednostka ta należała do Świętego cesarstwa rzymskiego narodu niemieckiego za czasów Wilhelma II, ostatniego cesarza z rodu Hohenzollernów. Dlatego też okręt ochrzczony został na cześć jego pierwszej małżonki Augustyny Wiktorii. I tak, możecie zwiedzić cały ten okręt w kanciastej wersji w świecie Minecrafta.

King's Landing - teren z Gry o Tron

Gra o Tron stała się w ostatnich latach jedną z najpopularniejszych i najważniejszych marek w branży rozrywkowej, co rozciąga się na książki, komiksy, seriale, a także oczywiście i gry wideo. Nikogo nie zdziwi zatem, że ten przepiękny świat fantasy pełen mrocznych tajemnic doczekał się swojej kanciastej wersji - a konkretniej rzecz ujmując, stolica Siedmiu Królestw, czyli miasto King's Landing. Pięknie odwzorowana kraina potrafi zachwycić swoim widokiem i przy okazji nieco dać w kość podzespołom naszych komputerów.

The City of Newisle - realistyczne miasto

Kreatywność społeczności Minecrafta nie ogranicza się jedynie do kopiowania dobrze znanych już schematów, lecz zachęca ich do planowania własnych, autorskich metropolii. The City of Newisle zostało w całości zbudowane i zaprojektowane przez jednego gracza, a był nim niejaki Blip Noir. Autor siedział nad projektem ponad 6 lat, albowiem pracę rozpoczął jeszcze w 2010 roku, a zakończył ją dopiero w 2016. Zainteresowani znajdą tu aż 500 budynków do zwiedzenia, 1 miasto główne oraz 6 mniejszych, które wspólnie tworzą wyjątkową, nowoczesną metropolię.

Działający telefon komórkowy

Od czasów wprowadzenia do Minecrafta programowalnych bloków danych, gracze zaczęli wyczyniać w grze Notcha istne cuda na kiju. Znalazł się jegomość, który skonstruował całego peceta wewnątrz klockowego świata, aczkolwiek jeszcze ciekawszym osiągnięciem popisał się YouTuber o ksywce Captain Sparklez. Dlaczego? Stworzył on bowiem w pełni funkcjonalny telefon komórkowy. Taki, z którego można prowadzić wideo rozmowy, przeglądać internet, a nawet dzwonić do realnego świata - istna magia.

Dania w skali 1:1

Współcześnie państwowe oddziały zajmujące się promocją kultury oraz turystyką w danym regionie, prześcigają się na coraz to nowsze metody przyciągania podróżnych, jednakże nikt jak dotąd nie powtórzył wyczynu, jakiego dokonała Dania. Rząd tego niepozornego kraju zlecił bowiem graczom Minecrafta, aby ci odtworzyli w grze cały teren państwa. I mając na myśli cały, mówimy tu o skali 1:1, czyli 43 098 kilometrów kwadratowych! Wyzwanie to zakończyło się oczywiście sukcesem, lecz do stworzenia repliki całej Danii, autorzy wykorzystali ponad kwintylion (10 i 12 zer) klocków, zaś cała mapka waży ponad 1 TB!

Odtworzenie gry Pokemon Red

Wspominaliśmy już sobie o programowalnych klockach, jakie wprowadzono do Minecrafta. Jak się zapewne domyślacie, taki bajer dostarcza ogromnych możliwości, dlatego też jeden z graczy postanowił, iż odtworzy za ich pomocą całą grę Pokemon Red z pierwszego Game Boya. I żebyśmy się tu jasno zrozumieli - autor projektu nie napisał prostego emulatora, który odpala grę z zewnętrznego źródła. MrSquishy napisał od zera calusieńki kod gry, co wymagało postawienia aż 350 000 programowalnych klocków. Efekt jest wprost rewelacyjny.

Akropol w Atenach

W kwadratowym świecie jedyną naszą granicą jest wyobraźnia, dlatego różni gracze wykorzystują możliwości gry do diametralnie różnych celów. Jedni programują w niej gry, kolejni zaś rekonstruują historyczne budowle z czasów starożytnych. Akropol ateński jest jednym z najważniejszych i najbardziej pobudzającym wyobraźnię zabytkiem świadczącym o dokonaniach greckiej kultury sprzed kilku tysięcy lat. Jeśli marzyła Wam się kiedyś wycieczka do Partenonu i pozostałych 20 konstrukcji wchodzących w skład Akropolu, możecie na nią wyruszyć nie wstając nawet z fotela.

Minas Tirith - stolica Gondoru z Władcy Pierścieni

Saga napisana przez J.R.R. Tolkiena stała się podwaliną pod to, jak dziś cała nasza kultura postrzega tematykę rasowego fantasy. Dzięki ogromnemu sukcesowi filmowej trylogii Władcy Pierścieni, z dziełem wybitnego pisarza zapoznali się nie tylko miłośnicy słowa pisanego, lecz także znacznie szersze grono, które regularnie biegało do kin, aby obejrzeć kolejne przygody Frodo, Aragorna, czy też Legolasa. To właśnie na bazie filmowej wersji stolicy Gondoru, gracze postanowili przenieść majestatyczną twierdzę ludzi do cyfrowych krain Minecrafta. 

Oczywiście nie są to wszystkie zapierające dech w piersiach kreacje, jakie przez tę dekadę stworzyli fani Minecrafta, jednakże ujęcie ich wszystkich w jednym tekście, zasługiwałoby raczej na pokaźnych rozmiarów książkę. Jeśli zatem pominęliśmy coś, co Waszym zdaniem jest warte uwagi, napiszcie o tym w komentarzach.

Tagi: 4J Studio / Mojang microsoft Microsoft Game Studios Minecraft święta na ppe top 10