Piotr Rozbicki Piotr Rozbicki 14.10.2018
Fallout 76 (PS4, Xbox One, PC). Premiera, cena, edycja kolekcjonerska
3434V

Fallout 76 (PS4, Xbox One, PC). Premiera, cena, edycja kolekcjonerska

Fallout 76 może okazać się albo zakałą całej serii, albo zupełnie nowym, ciekawym kierunkiem, w którym podąży. Zanim się jednak o tym przekonacie, przygotowaliśmy dla Was zbiór wszystkich najważniejszych informacji dotyczących tej produkcji. 

Data premiery

Fallout 76 zadebiutuje na wszystkich rynkach 14 listopada 2018.

Cena i edycje specjalne

Nowy Fallout w wydaniu cyfrowym oferowany jest w dwóch wariantach:

Edycja standardowa - 249,00 zł (PS Store), 289,99 zł (Sklep Xbox), 249,99 zł (Bethesda.net)

 • Gra
 • Dostęp do wersji B.E.T.A. (do zamówień przedpremierowych)

Edycja z okazji trzechsetlecia - 329,00 zł (PS Store), 379,99 zł (Sklep Xbox)

 • Gra
 • Dostęp do wersji B.E.T.A. (do zamówień przedpremierowych)
 • Modyfikacja pancerzy wspomaganych T-51, T-45, T-60 oraz X-01 z okazji trzechsetlecia
 • Modyfikacja pistoletu 10mm, siekierki oraz karabinu laserowego z okazji trzechsetlecia
 • Głowa maskotki Vault Boya (przedmiot w grze)
 • Patriotyczny strój wuja Sama (przedmiot w grze)
 • Uroczysty, salutujący emotikon Vault Boya 
 • Warsztatowe plakaty z okazji trzechsetlecia (przedmiot w grze)
 • Upamiętniająca ramka na zdjęcie z okazji trzechsetlecia (przedmiot w grze)

W wersji pudełkowej Fallout 76 będzie oferowany w standardowej wersji (ok. 250 zł dla konsol i ok. 220 zł dla PC) oraz za ok. 350 zł (konsole) i ok 290 zł (PC) w wersji z okazji trzechsetlecia.

Edycja kolekcjonerska

Wypasiona edycja Power Armor za kwotę ok 900 zł jest już teraz niełatwa do zdobycia, bowiem w zestawie jest kilka naprawdę niesamowitych rzeczy:

 • Gra
 • Steelbook
 • Nadający się do noszenia hełm pancerza wspomaganego T-51
 • Płócienna torba West Tek
 • 24 figurki kolekcjonerskie
 • Świecąca w ciemności mapa świata
 • Cyfrowe dodatki z edycji z okazji trzechsetlecia
 • Dostęp do wersji B.E.T.A. (do zamówień przedpremierowych)

Lokalizacja

Fallout 76 pojawi się na naszym rynku w polskiej wersji językowej (napisy).

Proces powstawania 

Podobnie jak w przypadku Fallout 4, nowa część wyskoczyła niczym przysłowiowy diabeł z pudełka, 30 maja 2018. Ogłoszenie w sprawie gry zostało poprzedzone absurdalnym, 24-godzinnym streamem, w trakcie którego łącznie ponad 2 miliony ludzi oglądało... figurkę Vault Boya stojącą na tle telewizora z napisem "please stand by" na ekranie. W trakcie konferencji Bethesdy podczas E3 okazało się, że Fallout 76 nie będzie kolejną częścią serii, a raczej swego rodzaju multiplayerowym eksperymentem. Nie wszyscy fani IP przyjęli te informacje z entuzjazmem. 

Nad grą pracuje Bethesda Gazme Studios Austin i korzysta ze zmodyfikowanej wersji silnika Creation Engine, który umożliwia m.in. rozgrywkę w kooperacji.

Fabuła

Fallout 76 jest w zasadzie prequelem całej serii i zabiera nas do roku 2102 (25 lat po wybuchu wojny nuklearnej), do Zachodniej Virginii, gdzie znajduje się Krypta nr 76. To jedna z siedemnastu tzw. Krypt kontrolnych, które zostały przeznaczone do otwarcia wcześniej niż pozostałe. Nadzorczyni tego miejsca znika w tajemniczych okolicznościach, zostawiając graczowi wskazówki, za którymi musi podążać, wychodząc z krypty po tzw. Dniu Odzyskania.

Rozgrywka

W odróżnieniu od poprzednich gier z serii, Fallout 76 nastawiony jest na multiplayerową rozgrywkę we współdzielonym przez innych graczy świecie. Co istotne, w grze nie będzie żadnych postaci NPC, oczywiście poza całą gamą potworów, wśród których znajdą się zupełnie nowe rodzaje, charakterystyczne właśnie dla nowej odsłony serii. Misje będzie można rozgrywać w pojedynkę lub w liczącej maksymalnie 4 graczy drużynie. Zachodnia Wirginia to oczywiście w pełni otwarty świat, tym razem 4 razy większy niż teren dostępny w czwartej części serii.

Z uwagi na online'owy charakter rozgrywki, modyfikacji uległ system V.A.T.S, który z oczywistych względów nie będzie teraz ani zatrzymywał, ani spowalniał akcji. Zmianie uległ także system progresji S.P.E.C.J.A.L., bowiem po wydaniu punktów na jedną z siedmiu umiejętności będziemy dostawali specjalne karty perków, które później będzie trzeba umieścić w jednym z dostępnych slotów. Ich liczba jest ograniczona, trzeba więc będzie dokonywać przemyślanych wyborów. Karty mają różne rangi (5 poziomów). W stałych interwałach poziomów gracze będą dostawali paczki z losowymi kartami. Wśród nich mogą znaleźć się karty mutacji zapewniające specjalne umiejętności i jakiś niekorzystny efekt. 

Do gry powrócą elementy survivalu (aczkolwiek gracz po śmierci nie straci swego dorobku poza zebranym złomem, który jednak można spróbować odzyskać) oraz znana z poprzednich Falloutów Bethesdy struktura questów, które tym razem znajdziemy poprzez np. taśmy, terminale itp. Po skończeniu głównego questu gracze będą mogli odpalić atomówkę, która odkryje na mapie cenne surowce i przedmioty, jednak dotarcie do nich będzie wymagało dobrego sprzętu odpornego na promieniowanie.

System walki z innymi ludźmi PvP będzie zbalansowany poprzez kilka czynników. Drastyczna różnica pomiędzy poziomami dwóch różnych graczy będzie w trakcie walki minimalizowana (choć nie całkowicie). Zwycięzca pojedynku będzie mógł zebrać złom pozostawiony przez pokonanego, zaś na gracza, który zaatakuje innego, nie stawiającego oporu, nałożona będzie nagroda. Będzie on widoczny na mapie przez innych, a jego "upolowanie" będzie premiowane lepszymi niż zwykle nagrodami.

Wymagania sprzętowe

Bethesda nie podała jeszcze oficjalnych wymagań systemowych dla nowego Fallouta. zaktualizujemy tę informacje, jak tylko zostanie ona podana.

Opinie

Nie udało nam się jeszcze zagrać w przedpremierową wersję gry. Jak tylko się do niej dorwiemy, znajdziecie tu wycinek opinii z playtestu.

Co jeszcze warto wiedzieć?

 • Początkowo Bethesda zastanawiała się nad zaimplementowaniem trybu kooperacji do Fallouta 4, jednak ten pomysł przekształcił się z czasem w niezależną grę, jaką jest właśnie 76
 • Fani zarzucają F76 bardzo poważne i liczne naruszenia kanonu serii, m.in. obecność Bractwa Stali
 • Ogłoszenie Fallouta 76 oraz miejsca akcji w gry zaowocowało nagłym wzrostem popularności Zachodniej Wirginii wśród turystów. 

Warto obejrzeć

 

Tagi: Bethesda Bethesda Game Studios Fallout 76