Roger Żochowski Roger Żochowski 21.09.2018
PPE i blokowanie reklam - szczerze, bez mydlenia oczu
2841V

PPE i blokowanie reklam - szczerze, bez mydlenia oczu

Zdaję sobie sprawę z tego, że poniższy tekst nie każdemu się spodoba. Ale widząc na stronie komentarze o tym, jak na PPE stosować AdBlocka, chciałbym wyłożyć kawę na ławę. Szczerze, bez mydlenia oczu.

Jesteśmy serwisem, który co roku się rozwija. Zarobioną na reklamach kasę inwestujemy. Widzicie to przy każdych kolejnych udpate’ach, zmianach layoutu, nowych funkcjach. Zaczynaliśmy jako goła strona newsowa, by w kolejnych latach wprowadzić encyklopedię, recenzje, masę modułów społecznościowych jak blogi, system reputacji, osiągnięcia a nawet takie pierdoły jak możliwość linkowania do zdjęć i filmów w komentarzach, system reputacji, plusy i minusy, prywatne wiadomości czy profile gracza. Większość przede wszystkim z myślą o naszej społeczności i w odpowiedzi na jej prośby. To wszystko kosztuje niemałe pieniądze, bo programiści siedzą nad tym nocami. Wszystko musi przecież działać nie tylko na najpopularniejszych przeglądarkach, ale i tych niszowych. Musi działać na PC, androidzie i iOSie. Tak rozbudowana strona to tysiące linijek kodu, gdzie każda nowość/zmiana musi być zaimplementowana tak, by czegoś nie zepsuć. Kosztują też serwery, płacimy tak jak każda firma rachunki za prąd, internet, licencje na programy, naprawy sprzętu. Nawet jeśli pracowalibyśmy za darmo bez wynagrodzenia - koszty i tak trzeba by było ponieść.   

Ale przed wszystkim powtarzam jak mantrę - rozwój kosztuje. A ten kto stoi w miejscu się cofa. W każdej branży. Są miesiące, że więcej do tego się dokłada niż bierze. Ale gdy ktoś zarzuca nam, że strona działa tak, by zarabiać - to mówię również szczerze - oczywiście. Dzięki reklamom żyjemy i możemy się rozwijać. To przecież oczywiste. Mam czasami wrażenie, że niektórzy użytkownicy byliby zadowoleni gdybyśmy robili to wszystko za drobne na waciki. A pytanie, czy ty użytkowniku, za swoją  pracę dostajesz wynagrodzenie czy chciałbyś to robić "za darmo"? Przy PPE siedzimy często po 12-14 godzin dzienne, bo poza tym co widzicie na stronie, jest też masa innych rzeczy do zrobienia, których nie widać. Nie mamy z tego kokosów - gdyby nie pasja pewnie pracowalibyśmy w zupełnie innej branży. Ale nikt nie narzeka, nie użala się - bo nawet 3 dni na gamescomie praktycznie bez snu, to przede wszystkim radość z obcowania z nowymi grami i dzielenia się wrażeniami z Wami. Nie ma czasu na zmęczenie, gdy tyle tytułów czeka na ogranie i opisanie. 

Do czego zmierzam - gdy czytam komentarze ludzi wrzucających na portalu poradniki, jak korzystać z AdBlocka na PPE, robi mi się po prostu przykro. Cały czas się rozwijamy, cały czas coś zmieniamy, często na Wasze prośby. Dzięki reklamom zarówno portal jak i magazyn mogą funkcjonować, mogą dostarczać Wam codziennie/co miesiąc świeży content. Strona nie ma żadnych płatnych sekcji i nie ma u nas już kampanii reklamowych, które przeszkadzają w odbiorze strony i są inwazyjne. Unikamy jak ognia latających okienek, welcome screenów i w całym roku jest naprawdę niewiele przypadków, kiedy wchodzimy w takie deale - chcemy być fair wobec tych, którzy zdjęli adblocka i pozwalają nam rozwijać się i wspólnie pchać ten wózek dalej. Masa stron w internecie zarzuca nas źle zrobionymi reklamami, które irytują, denerwują i ostatecznie sprowadzają się do tego, że bez adblocka nie da się tam funkcjonować. To rzecz jasna, jest zrozumiałe. Ale blokowanie reklam na stronie, która szanuje  czytelnika i nie zmusza go do ganiania za "ixem", by zamknąć okienko i myślenie na zasadzie: "a takiego wała, wchodzę tu codziennie, ale nie dam Wam grosza zarobić",  nie jest fair. 

Korzystając z PPE nie musicie ponosić żadnych kosztów. Dla nas najlepszym docenieniem pracy jest to, że odpalając naszą stronę pozwolicie, że gdzieś obok newsów, w tle, wyświetli się reklama. To niejako Wasza zapłata i cegiełka dorzucona do comiesięcznego utrzymania serwerów. Tylko tyle i aż tyle. Taka niepisana forma dżentelmeńskiej umowy między nami a Wami, bo w reklamy nie trzeba przecież nawet klikać. Pamiętajcie, że bez względu na to, czy wchodzicie na stronę dla newsów, recenzji, encyklopedii, pohejtować czy dla społeczności - ktoś musi to wszystko utrzymać. 

Miesięcznie na PPE zagląda ponad 800 tysięcy unikalnych użytkowników, kilkadziesiąt tysięcy posiada konto, a wielu codziennie spędza czas na PPE komentując, blogując, śmieszkując na shoucie. I tym, którzy dają nam szansę inwestowania w dalszy rozwój, infrastrukturę strony i utrzymanie serwerów chciałbym tak prosto z serducha podziękować. Bez Was pewnie by nas już tu nie było. Mam nadzieję, że osoby, które mają AdBlocka na PPE.pl spojrzą na naszą pracę z nieco innej perspektywy i również dadzą nam tę szansę.  

Tagi: ppe