Daniel Stroński Daniel Stroński 15.01.2015
Przegląd minigier na urządzenia mobilne, które uzupełniają duże gry
1091V

Przegląd minigier na urządzenia mobilne, które uzupełniają duże gry

Jeśli nie mamy dostępu do konsoli i zabijamy czas prostymi minigierkami, fajnie byłoby, gdyby łączenie diamencików czy inne pierdółki dały nam jakieś bonusy w aktualnie ogrywanym tytule. Sprawdzamy, którzy deweloperzy pomyśleli o takich bajerach.

Run Sackboy! Run! – LittleBigPlanet 3 (PS4) (iOS/Android, bezpłatna z mikropłatnościami)

Jedną z ciekawszych gierek dostało LittleBigPlanet 3. Dostaliśmy mianowicie typowego endless runnera – szmaciak biegnie w prawo, a naszym zadaniem jest omijać przeszkody i zbierać bańki. Za nie kupujemy skrzynie ze skarbami, kostiumy, ulepszenia i wszystkie te pierdółki, z których słynie seria, zaś zdobycie najrzadszych naklejek przełoży się na wyjątkowe stroje dla postaci w LBP3.

Run Sackboy! Run! - screenshot

Jednak nawet jeśli nie posiadacie dużej gry, Run Sackboy! Run! broni się mnogością gadżetów, świetną ścieżką dźwiękową i nieustannie dodawanymi wyzwaniami, niepozwalającymi oderwać się od ekranu. Nawet mikropłatności nie dają się swe znaki. Porządna pozycja dla każdego.

ctOS Mobile - Watch_Dogs (PS4) (iOS/Android, bezpłatna)

Grając w ctOS Mobile nie odblokujemy niczego w dużej grze, lecz dzięki tej aplikacji możemy rywalizować z prawdziwymi graczami. W Watch_Dogs znalazł się sieciowy tryb, w którym jeździ się od checkpointa do checkpointa pod presją czasu, a siłami policji i hakowaniem miasta zajmuje się… gracz na smartfonie lub tablecie.

Watch Dogs Companion : ctOS - screenshot

W czasie rzeczywistym śledzimy mapę Chicago z poziomu helikoptera, utrzymując pojazd poszukiwanego w naszym polu widzenia. W ten sposób zdobywamy punkty zagrożenia, za które wysyła się radiowozy i SUV-y, aktywuje blokady, powoduje wybuchy studzienek kanalizacyjnych pod jezdnią lub wydaje się snajperowi komendę potężnego strzału. Celem jest spowodowanie, by gracz konsolowy nie wyrobił się z zaliczeniem wszystkich checkpointów. Do tego cała masa osiągnięć i edytor własnych tras, a po każdym starciu otrzymujemy punkty doświadczenia i rozwijamy nasze umiejętności (aż 24 ulepszenia!).

Fat Princess: Piece of Cake – Fat Princess (PS3) (iOS/Android/PS Vita, bezpłatna z mikropłatnościami)

Seria Puzzle Quest pokazała, że zwykłe łączenie diamencików w trójki można z powodzeniem zamienić w turowego RPG-a. Fat Princess: Piece of Cake zapożyczyło od nich pomysł, pozwalając kontrolować w ten sposób drużynę małych wojowników i otyłą księżniczkę.

Nasza ekipa pokonuje kolejne fale przeciwników, by pomóc doprowadzić księżniczkę do tronu. Kolory diamencików odpowiadają odmiennym jednostkom i np. łącząc te czerwone, wydajemy rozkaz ataku wojownikowi (atakuje najbliższego ze sporą siłą), z kolei pomarańczowe wzywają do walki strzelca (mniejsza siła, lecz obrażenia dostaje cały rząd wrogów).

Ponad 50 plansz z urozmaiceniami byłyby całkiem wciągające, gdyby rosnącym nierówno poziomem trudności i ograniczeniami gra ciągle nie przypominała, że posiada mikropłatności. Na mobilniakach dostępna od paru miesięcy, Piece of Cake trafiło wczoraj również na PS Vitę z pakietem trofeów. A jeśli przejdziecie pierwsze 15 poziomów, dostaniecie zupełnie za darmo kod na pobranie Fat Princess (PS3)!

SC Blacklist: Spider-Bot – Tom Clancy's Splinter Cell®: Blacklist™ (PS3) (iOS/Android, bezpłatna)

Ostatnia odsłona Splinter Cell wyszła znakomicie, oferując graczom trzy podejścia do rozgrywki – agresywna strzelanina, cichy zabójca lub duch. W podobny sposób potraktowano zestaw minigierek Spider-Bot.

SC Blacklist: Spider-Bot - screenshot

Kontrolujemy trzy małe robociki. Zabawa Strike-Botem to twin-stick shooter na zamkniętej arenie z kilkoma rodzajami ulepszeń sprzętu i falami przeciwników. Zadanie Stealth-Bota to przechwytywanie informacji z placówek wroga i unikanie wykrycia, zaś Spider-Bot rzucany jest na plansze z punkcikami do zdobycia, przy czym zmaga się z robotami strażniczymi i licznymi przeszkadzajkami. Niesamowicie rozbudowana produkcja jak na darmowego companion appa. Za postępy odblokujemy dla Fishera specjalny sprzęt i wspomożemy jego konto zdobytą przez robociki walutą.

Ratchet and Clank: BTN – Ratchet & Clank: Nexus (PS3) (iOS/Android, bezpłatna)

Ratchet, zwariowane bronie, gadżety, mnóstwo ulepszeń giwer i sprzętu – największe zalety serii platformówek upchnięto do endless runnera, gdzie nasz bohater skacze między trzema równoległymi ścieżkami, omijając przeszkody, zbierając śrubki i strzelając do przeciwników.

Ratchet and Clank: BTN - screenshot

Wszystko wydaje się być na miejscu, włącznie z niekończącymi się wyzwaniami i bonusowym Rarytanium, które przerzucimy do gry na PS3, lecz strzelanie polega tu na trzymaniu palca jako celownika, co przysłania ekran i prowadzi do głupich śmierci. Warto jednak spróbować i sprawdzić, gdyż jeśli sobie z tym poradzimy, gra oferuje sporo frajdy.

Knack’s Quest – Knack (PS4) (iOS/Android, bezpłatna)

Chociaż Knack nie jest nadzwyczajnie dobrą grą, to zabawie z tytułem daleko do męczarni i z perspektywy czasu wydaje się całkiem grywalną produkcją. Jeśli chcecie przyspieszyć rozwój bohatera, warto sięgnąć po Knack’s Quest.

Mamy tu do czynienia ze standardową rozgrywką „połącz-trzy” i to w dość surowej formie. Planszy jest zaledwie 18 + tryb Endless, „urozmaicenia” niespecjalnie godne są swojej nazwy, a zdobywane części gadżetów do dużej gry jakoś specjalnie nie pomagają. Można też zagarnąć szmaragd i inne kamienie, ale o diamentach zapomnijcie. Jeśli jednak i tak macie włączyć klona Bejeweled – tutaj przynajmniej coś zdobędziecie.

Assassin’s Creed Unity App nie wzięliśmy pod uwagę, gdyż zabawa bez posiadania dużej gry jest niemożliwa.

Zapraszamy także do poprzedniego przeglądu companion appów.

Tagi: android iOS mobile przegląd publicystyka smartfony