SKLEP
Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 15.08.2017
10 gier z najlepszą grafiką na PlayStation 3
4606V

10 gier z najlepszą grafiką na PlayStation 3

Z wybieraniem najładniejszych tytułów z ostatniej generacji konsol zawsze jest pewien problem, ale i tak postanowiłem podjąć się takiego wyzwania. Tym razem na warsztat bierzemy PlayStation 3.

Mam wrażenie, że im dalej sięgamy wstecz, do starszych generacji sprzętu, tym łatwiej o obiektywne oceny  grafiki w danych tytułach. Z ocenami oprawy wizualnej jest jak z podziwianiem dzieł malarskich - potrzebny jest tu pewien dystans.

Mimo wszystko w przypadku niektórych gier z PS3 chyba nikt nie będzie miał wątpliwości, że warto je umieścić w tym rankingu. Co do innych pozycji… oczywiście jestem otwarty na wasze typy i sugestie. Pamiętajcie, że nie bierzemy w tej "topce" pod uwagę jakości gameplayu, tylko jakość grafiki (przede wszystkim techniczne wykonanie).

10. Gran Turismo 5

Dźwięki wydobywające się z silników samochodów z Gran Turismo V do dzisiaj przyprawiają mnie o ciarki. Takie same, gdy słucham tarcia paznokciami o szkolną tablicę. Wozy z silnikami V8 zamiast fascynować brzmieniem rasowego ryku potrafią brzmieć w GT5 jak odkurzacz. Na szczęście w tym rankingu nie oceniamy oprawy audio, tylko wykonanie wizualne. A tu Kaz Yamauchi dał czadu, szczególnie jeśli chodzi o niezwykle realistyczne wykonanie samochodów.  W tej perspektywie wybacza się nawet rozdzieranie ekranu, któremu nie potrafili zapobiec deweloperzy.

9. Heavy Rain

W kategorii przygodówek to była prawdziwa bomba. To prawda, że rozmiary lokacji w Heavy Rain pozostawiały wiele do życzenia. Jakość wykonania elementów scenografii była jednak - jak na standardy last-genowe - niezwykle wysoka. Podobnie zresztą było z modelami postaci i ich twarzami. Heavy Rain potrafiło jednak zachwycić nawet swoimi lokacjami, szczególnie w scenach z tłumami NPC-ów.

8. Metal Gear Solid 4

Lokacje pozostawiają trochę do życzenia w Metal Gear Solid 4, ale w kategorii wykonania modeli postaci, broni, ekwipunku… trudno znaleźć coś wspanialszego na PS3. Kojima zadbał o niesamowitą ilość szczegółów w tych elementach i połączył te elementy z fantastycznym designem.

7. Crysis 3

"Najlepsza grafika w strzelaninie FPP w historii" - tak o Crysis pisała prasa w momencie premiery (m.in. redakcja CVG). Crysis 3 do dzisiaj wygląda fenomenalnie, zachwycając mistrzostwem technicznego wykonania grafiki. Mówimy tu o poziomie grafiki, która zmusza nawet największych troglodytów do zatrzymania się choć na chwilę w biegu i rozdziawieni paszczy w zachwycie nad bujającymi się koronami drzew, wykonaniem rozpryskiwanej wody, płomieniami wydobywającymi się z rozprutej gazrurki. Design, jak zwykle w grach Crytek, pozostawiał trochę do życzenia, ale jeśli chodzi o poziom szczegółowości, to Crysis 3 nie ma sobie równych na PS4. No, może oprócz Uncharted 3 i… Crysis 2.

6. Grand Theft Auto V

Rockstar znów udowodnił, że również w tytule multiplatformowym można uzyskać olśniewającą grafikę. Oprawa w GTA V może u już się dzisiaj opatrzyła i na bliskich dystansach nie robi oszałamiającego wrażenia, ale nie można zapominać, jak wielkim osiągnięciem technicznym było wydanie produkcji o tak wielkiej skali na PS3. Deweloperzy zadbali o wyjątkowo udany model LoD i świetne efekty świetlne, co sprawiało, że można było zbierać szczękę z podłogi przy wojażach samolotowych albo przy patrzeniu na rozległe pejzaże spalonego słońcem wspaniałego miasta. Niezapomniane wspomnienia.

5. Uncharted 2

Co tu dużo mówić - niektórym nie w smak jest gameplay serwowany przez Naughty Dog, ale jeśli chodzi o jakość grafiki, to chyba nikt nie ma wątpliwości, że to magicy, wyciskający ostatnie soki z kolejnych platform PlayStation. Tak było oczywiście również w przypadku Uncharted 2, które w swojej kategorii ustępuje tylko przed Uncharted 3.

4. God of War 3

Grafika monumentalna - tak można opisać to, co wykreowała ekipa Santa Monica Studio. Jest w oprawie God of War 3 coś iście epickiego. Deweloperzy zadbali o doskonałe oświetlenie, tekstury, niezwykle bogatą geometrię obiektów. Kratos nigdy wcześniej nie wyglądał tak dobrze.

3. Killzone 2

Czy to nie pomyłka? W końcu Killzone 3 powinno wyglądać lepiej od wcześniejszej odsłony tej marki. Teoretycznie tak, ale uważam, że Killzone 2 miało mimo wszystko lepszą grafikę. Głównie za sprawą wspanialszego motion blura, doskonalszych odbłysków na giwerach, lepszych efektów wystrzałów. Killzone 2 miał też trochę mniejsze problemy z "ząbkowaiem" krawędzi od Killzone 3. Z kolei "trójkę" muszę pochwalić zza odrobinę lepsze tekstury i większe mapy. Mimo wszystko swój głos oddaję na Killzone 2.

2. The Last of Us

Gra, która tylko potwierdziła mistrzowskie zdolności Naughty Dog. O ile seria Uncharted zachowuje trochę baśniowy, przekoloryzowały charakter, to The Last of Us zachwyca dojrzałym, mrocznym klimatem. Perfekcyjnie wykonano w The Last of Us modele postaci i przede wszystkim ich twarze - moim zdaniem najlepiej ze wszystkich gier na PS3. Grafika była na last-genie Sony tak dobra, że studio nie miało wiele do roboty przy tworzeniu wersji The Last of Us na PS4.

1. Uncharted 3

Uncharted 2 było piękne, ale sequel przygód Nathana Drake'a wykonał prawdzie bombardowanie dywanowe na naszych gałkach ocznych. Naughty Dog, które nie musiało martwić się o tworzenie gry na Xboksa 360, jak zwykle dało ekskluzywnego ognia z dział największego kalibru. Nawet dzisiaj, w porównaniu z większością gier, które wychodzą na konsole aktualnej generacji, Uncharted 3 wciąż prezentuje się doskonale. Powiem więcej – wygląda znacznie lepiej od wielu tytułów wychodzących w ostatnich latach na PS4 i XOne.

Tagi: crysis 3 grafika grand theft auto v gta v playstation 3 ps3 ranking top 10 uncharted uncharted 3

Miesięcznik PSX Extreme