Netflix - audiodeskrypcja

Netflix przełamuje bariery! Pełna lista fantastycznych filmów i seriali z polską audiodeskrypcją

Łukasz Musialik | 17.03, 17:00

Ograniczony dostęp do treści audiowizualnych to problem, z którym od lat borykają się osoby niewidome i słabowidzące. Na szczęście platformy streamingowe, takie jak Netflix, coraz częściej wychodzą naprzeciw ich potrzebom, oferując filmy i seriale z audiodeskrypcją.

W innych popularnych platformach, takich jak w HBO Max, Disney+, czy SkyShowtime audiodeskrypcja, o ile jest dostępna, to tylko po angielsku. Nie wiadomo więc kiedy i czy w ogóle serwisy te rozszerzą swoją ofertę dla niewidomych i słabowidzących widzów w Polsce. Dlatego skupmy się na serwisie, który ma już taką funkjcę.

Dalsza część tekstu pod wideo

W artykule wspomnę o tym jak włączyć audiodeskrypcję po polsku, jak wyszukać materiały wideo z AD i wymienię dostępną już listę wszystkich filmów, seriali i programów TV, które taką możliwość już mają — wystarczy kliknąć tytuł, aby przenieść się bezpośrednio do materiału z AD. Jednak najpierw zacznijmy od tego czym jest audiodeskrypcja, co oferuje i dlaczego wciąż jest tak mało treści wideo oferujących tę funkcję.

Czym jest audiodeskrypcja? 

Audiodeskrypcja to funkcja, która znacząco poprawia dostępność do treści wideo, w tym programów, filmów i seriali dla osób niewidomych i niedowidzących. Opisuje ona to, co dzieje się na ekranie, włączając w to akcje, mimikę, kostiumy, scenerię oraz zmiany scen. Jest to szczególnie ważne, ponieważ pozwala osobom z dysfunkcją wzroku na pełniejsze doświadczenie historii opowiadanej przez film czy serial.

Rozbudowa audiodeskrypcji

Mimo że audiodeskrypcja jest dostępna dla większości tytułów oryginalnych Netflix, wiele materiałów wciąż nie posiada tej funkcji. Powstaje ona w wyniku współpracy z różnymi studiami i jest stopniowo dodawana do kolejnych tytułów. Jest to proces czasochłonny, który wymaga zarówno zasobów finansowych, jak i ludzkich.

Jak włączyć audiodeskrypcję?

Netflix - audiodeskrypcja

Włączenie audiodeskrypcji jest proste i można to zrobić na różnych urządzeniach. Instrukcje krok po kroku można znaleźć na stronie Netflixa. Znajdziecie ją też poniżej:

 1. Otwórz aplikację Netflix i rozpocznij odtwarzanie filmu, serialu lub programu.
 2. Wybierz opcję Dźwięk i napisy w górnej lub dolnej części ekranu (na telewizorach opcje językowe mogą być wyświetlane u dołu ekranu bez ikony).
 3. Następnie zaznacz: „polski - audiodeskrepcja”.

Polecenia głosowe

Pamiętaj, że możesz też poruszać się po aplikacji z pomocą poleceń głosowych, co również może być przydatne dla osób z dysfunkcją wzroku. Netflix obsługuje m.in. Amazon Alexa, Apple Siri, Google Assistant i Samsung Bixby. Jak to zrobić?

 1. „Obudź” asystenta właściwym poleceniem.
 2. Gdy zacznie już nasłuchiwać, wydaj mu polecenie. Np. „Hej, Bixby, uruchom Netflix” lub „Hej, Siri, uruchom Netflix”.
 3. Powiedz „Uruchom Netflix” lub „Otwórz Netflix”.
 4. Następnie możesz przeglądać tytuły według kategorii, reżysera, aktora/aktorki lub wyszukać konkretny film. Przykładowe komendy, które przygotował Netflix: 

  - „Pokaż komedie na Netflix”

  - „Znajdź filmy Stevena Spielberga na Netflix”

  - „Pokaż filmy z Tomem Cruisem na Netflix”

  - „Znajdź film Nie otwieraj oczu na Netflix”

  - „Pokaż serial Stranger Things na Netflix”

 5. Może także wydać konkretną komendę głosową, aby asystent od razu otworzył film.  Na przykład: „Odtwórz film Irlandczyk na Netflix”

A jak sterować odtwarzaczem z pomocą poleceń głosowych? 

Aby wstrzymać odtwarzanie filmu, serialu lub programu, powiedz „Wstrzymaj”. Możesz także używać innych poleceń, np. „odtwórz”, „przewiń do przodu” i „przewiń do tyłu”.

Netflix umożliwia też wyszukiwanie i odtwarzanie tytułów za pomocą popularnych czytników ekranowych, które odczytują tekst na głos np. VoiceOver, TalkBack, JAWS, NVDA i ChromeVox.

Netflix

Lista wszystkich filmów i seriali dostępnych z audiodeskrypcją na Netflixie

Netflix jest więc w zasadzie jedyną platformą streamingową w Polsce, która oferuje audiodeskrypcje w naszym rodzimym języku. Z pewnością wielu kinomaniaków z dysfunkcją wzroku chętnie sięgnie po tamtejsze hitowe, największe i najpopularniejsze produkcje. Oto pełna lista licząca aż 124 tytułów!

Wystarczy kliknąć tytuł, aby przenieść się bezpośrednio do oglądania filmu / serialu / programu:

Można też wyszukać materiały ręcznie — są  oznaczone etykietą „AD” — lub skorzystać z odnośnika, gdzie znajdziecie wszystkie tytuły oferujące audiodeskrypcję w języku polskim: https://www.netflix.com/browse/audio-description.

A jak ma się sytuacja z innymi stacjami/platformami streamingowymi w Polsce?

Player + Canal+

Canal+ posiada materiały z audiodeskrypcją, ale tylko w ofercie satelitarnej, gdzie niezbędny do ich uruchomienia jest dekoder. Natomiast Player.pl nie posiada w swojej ofercie żadnych materiałów wideo z AD. Można tam jedynie oglądać filmy i seriale dla osób niesłyszących i niedosłyszących — wystarczy w interesującej nas kategorii kliknąć „Więcej filtrów” i zaznaczyć opcję „N”. Jak na razie wprowadzenie audiodeskrypcji nie jest łatwym, tanim, a być może i opłacalnym procesem. 

Miejmy jednak nadzieję, że sytuacja w Polsce będzie się zmieniać na przestrzeni miesięcy, a nie lat. Platformy streamingowe mogą brać obecnie przykład z Netflixa, który w swojej ofercie posiada już najnowsze produkcje i na bieżąco stara się rozbudowywać i aktualizować listę tytułów z funkcją AD przeznaczoną dla polskich widzów

Podsumowanie

Audiodeskrypcja to nie tylko funkcja ułatwiająca dostęp do rozrywki, ale również ważny krok w kierunku budowania bardziej inkluzywnego społeczeństwa. Dzięki niej, osoby niewidome i niedowidzące mogą cieszyć się filmami i serialami na równi z innymi widzami. Pamiętajmy również, że audiodeskrypcja to nie tylko udogodnienie dla osób z dysfunkcją wzrokową, ale także sposób na wzbogacenie doświadczenia filmowego dla wszystkich. 

Łukasz Musialik Strona autora
Pasjonat gier od samego dzieciństwa, kiedy to swoją pierwszą konsolę dostał od rodziców. Od tamtej pory zafascynowany grami i ich światem, ponieważ jako dorosły uważa, że to nie tylko rozrywka, ale także sztuka, która może nas uczyć, inspirować i poruszać emocje. Nieustannie poszerza swoją wiedzę i doświadczenie w dziedzinie gier i konsol, aby móc dostarczać innym jak najbardziej wartościowe treści.
cropper