Komputer gamingowy

Jaki komputer gamingowy kupić? Czy gotowe jednostki będą wystarczająco wydajne i bezpieczne?

Maciej Zabłocki | 22.02, 09:20

Złożenie wydajnego komputera gamingowego może być dzisiaj dość problematyczne, dlatego na rynku znajdziecie wiele gotowych rozwiązań. Czołowi dostawcy komponentów prześcigają się w swoich ofertach i propozycjach, gwarantując odpowiednio skomponowane jednostki. W niniejszym artykule dowiecie się, na które aspekty należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, a także jakie kwoty musicie przygotować, by kupić wydajny i sprawdzony sprzęt. 

Materiał powstał przy współpracy z RTV Euro AGD. 

Gotowe i już złożone komputery gamingowe okryły się złą sławą. Przede wszystkim dlatego, że znajdziemy ich całe mnóstwo na popularnych portalach aukcyjnych, gdzie straszą wieloma niesamowitymi frazesami. Standardem jest dodawanie rdzeni przy omawianiu mocy procesora, wkładanie potężnej karty graficznej do przestarzałego CPU czy ładowanie do środka beznadziejnego zasilacza bez jakiejkolwiek certyfikacji. Takie sprzęty będą działać, ale nie zagwarantują wystarczającej wydajności, ani nie pozwolą na bezpieczne użytkowanie przez kilka lat. Są natomiast w atrakcyjnych cenach, mają też zwykle świecące obudowy i przyciągające wzrok obudowy, ale na tym kończą się ich zalety. 

Dlatego w niniejszym artykule spojrzymy na sprzęty składane przez profesjonalistów. Już za ok. 4900 zł można kupić atrakcyjnie wyglądający sprzęt od firmy Optimus. To jednostka e-sportowa, wyposażona w nowoczesny procesor Intel Core i5-12400F, 16GB RAM, aż 1TB dysk twardy SSD oraz kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 4060. Za chłodzenie CPU odpowiada wentylator od BeQuiet, model Pure Rock 2. Zasilacz o mocy 650W, również tej marki, ma certyfikat 80 Plus Bronze, co daje mu gwarancję działania przez kilka lat. Karta graficzna z kolei zdolna jest do uruchomienia wszystkich najnowszych gier na bardzo wysokich detalach. Do tego wspiera ray-tracing, najnowsze techniki NVIDIA DLSS 3,5 oraz wyposażona jest w specjalny akcelerator przepływu optycznego. Wspiera tym samym generator klatek, a to dwukrotnie zwiększa wydajność w nowych grach. 

Dobry komputer gamingowy to gwarancja spokoju na lata

Gaming Computer

Oczywiście, na rynku można trafić na komputery, które kosztują sporo, a mają już przestarzałe komponenty. Pamiętajcie, by wybierać wyłącznie jednostki wyposażone w procesory Intel Core i5 lub i7 co najmniej 11. generacji, lub AMD Ryzen 5000 i wyżej. Takie CPU zapewnią odpowiednią wydajność jeszcze przez kilka lat. Warto też zainwestować w kartę graficzną z rodziny NVIDIA GeForce RTX 40, bo dopiero te układy wspierają absolutnie wszystkie dostępne na rynku technologie. Za ok. 6500 zł dostaniecie sprzęt z procesorem Intel Core i5-13600, 16GB pamięci RAM i kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX 4060 Ti. Z całą pewnością włączycie na niej wszystkie najnowsze gry w rozdzielczości 1080p, na maksymalnych ustawieniach jakości obrazu. 

A skoro już jesteśmy przy wystarczająco wydajnych komputerach, to może warto pomyśleć o pozostałych elementach? Dzisiaj w dobrej cenie kupicie monitor 240 Hz. W rozdzielczości 1080p, przy takiej częstotliwości odświeżania, zagwarantują absolutnie wyjątkowe wrażenia. Ekran o przekątnej 27", model HP Omen X 27 to dobry przykład monitora w cenie ok. 1300 zł. Ma bardzo szybką matrycę TN, 240 Hz częstotliwość odświeżania obrazu i opóźnienia rzędu 1 ms. Pamiętajcie, że matryce TN stworzone zostały przede wszystkim do wyświetlania dynamicznych scen. Jeżeli zależy Wam na głębokiej czerni, wybierzcie matrycę VA. Z kolei jeśli szukacie ekranu z dobrze nasyconymi kolorami, dobrym wyborem będzie matryca IPS, chociaż ta nie zaoferuje już takiego wysokiego odświeżania. 

Sprawdzony monitor można kupić już za ok. 1000 zł, co potwierdza model Philips Evnia 5000 z opóźnieniami na poziomie 0,5 ms. W tej kwocie jednak zmierzycie się z ekranami o maksymalnej rozdzielczości 1080p, lecz dla wielu graczy będzie ona w zupełności wystarczająca. Sprawdzony ekran to podstawa dobrej zabawy, bo to właśnie dzięki niemu konsumujemy treści. Wybór dobrego monitora gwarantuje odpowiednie wrażenia i będzie znakomitym uzupełnieniem wydajnego komputera gamingowego. 

Źródło: Materiał sponsorowany
Maciej Zabłocki Strona autora
Swoją przygodę z recenzowaniem gier rozpoczął w 2005 roku. Z wykształcenia dziennikarz, ale zawodowo pracujący też w marketingu. Na PPE odpowiada głównie za testy sprzętów i dział tech. Gatunkowo uwielbia RPG, strategie i wyścigi. Uzależniony od codziennego czytania newsów i oglądania konferencji.
cropper