PS3

10 obecnie najdroższych gier z rynku europejskiego na PS3. Tytuły z najwyższymi cenami na eBay

Bartosz Dawidowski | 11.02, 09:01

Nie tylko ceny starych gier z PS1 czy z Saturna oszalały w ostatnich 3-4 latach. Coraz wyższe kwoty osiągają obecnie również znacznie świeższe produkcje, wydane na PlayStation 3. Przed wami lista gier z europejskich rynków, na które obecnie najmocniej polują kolekcjonerzy.

Niektóre wydawnictwa z PS3 osiągają już ceny ponad 1000 zł na eBay. Warto więc przejrzeć swoją kolekcję i sprawdzić czy czasem nie posiadamy jakiegoś "białego kruka", którego wartości nawet nie byliśmy świadomi.

Dalsza część tekstu pod wideo

Ten tekst to też zachęta do traktowania rzadkich, fizycznych wydań gier jako niezłych inwestycji. Po latach można sprzedać takie produkcje z niemałym zyskiem - szczególnie jeśli posiadamy nieotwarte pudełko, w fabrycznej folii.

W rankingu dałem pierwszeństwo wydawnictwom, na których można najlepiej zarobić, uwzględniając cenę podstawową danej gry w dniu jej premiery.

10. Hyperdimension Neptunia Hypercollection

Wszystko wskazuje na to, że kolekcja 3 gier z serii Neptunia na PS3 może tylko zyskiwać na wartości w najbliższych latach. Już teraz wydanie europejskie tej kompilacji osiąga regularnie ceny na poziomie 400 zł (choć za zafoliowane pudełko kolekcjonerzy bywają skłonni dać nawet 600-700 zł). Produkcję z Hyperdimension Neptunia, Hyperdimension Neptunia mk2 oraz Hyperdimension Neptunia Victory w zestawie wydało w Europie NIS America.

9. Adam's Venture Chronicles

Adam's Venture Chronicles to raczej mało znana produkcja (możecie się z nią zapoznać w naszej recenzji z 2014 roku). Trudno się dziwić, bo tytuł oferował bardzo niską jakość. Gra nie sprzedała się przez bardzo niskie oceny a efekt jest dzisiaj taki, że na eBay ciężko znaleźć kopię tego wydawnictwa z PS3. Za poszukiwaną grę można uzyskać już ponad 450 zł w wydaniu ze Starego Kontynentu.

8. Yakuza 4 (Shiro Edition)

W Europie pojawiły się dwie limitowane edycje Yakuza 4: Shiro oraz Kuro, które - z tego co wiem - nigdy nie wylądowały w amerykańskich sklepach. Kolekcjonerzy poszukują obecnie mocno wydania Shiro, z bardzo estetycznym, białym steelbookiem. Nakład tego wydawnictwa był tak mały, że obecnie można dostać za takie cudo ponad 500 zł.

7. Syberia Collection

Ceny Syberia Collection są wyjątkowo wysokie w USA. Na Starym Kontynencie wydawnictwo kosztuje 2 razy mniej, ale i tak uzyskiwane na eBay ceny są już imponujące. Za kolekcję w folii dostać można od 2022 roku (ceny szybko rosną) już ok. 500 zł. Można spodziewać się, że w związku z polowaniem na tę produkcję przez amerykańskich kolekcjonerów kwoty, jakie będą tu padać na aukcjach będą stale windowane.

6. Painkiller: Hell & Damnation (Collector's Edition)

Za zafoliowane wydanie Painkillera: Hell & Damnation trzeba obecnie dać ok. 800 zł (za otwarte pudełko zapłacimy natomiast ok. 400 zł). Skąd wynika tak wysoka wycena polskiej produkcji od zespołu The Farm 51? Jak zwykle z tego samego - "kolekcjonerek" gry wprowadzono na europejski rynek niewiele (popyt ze strony kolekcjonerów przewyższa obecnie podaż) a ceny mogą w takiej sytuacji tylko rosnąć.

5. Godzilla

Kto by pomyślał, że podstawowe, europejskie wydanie Godzilli na PS3 będzie sprzedawać się po niecałej dekadzie na eBay za ok. 1000 zł (w zafoliowanym pudełku)? Niewiele niższa jest obecnie cena za europejskie wydanie gry z otwartym pudełkiem, bez fabrycznej folii (tu zapłacimy ok. 500-600 zł). Skąd wynika ta sytuacja? Tytuł z 2015 roku rozszedł się w znacznie wyższym nakładzie na PS4 a tylko nieliczne osoby skusiły się na zakup produkcji wydanej przez Bandai Namco Games na PS3.

4. Metal Gear Solid HD Collection (Limited Edition)

Regularnie na eBay pojawiają się zapakowane fabrycznie wydania MGS HD Colleciton w edycji limitowanej (z całkiem gustowną koszulką i artbookiem), które osiągają ceny na poziomie ok. 800-1200 zł (w zależności od stanu przedmiotu). Nieźle idzie też otwartym pudełkom. W kompletnej formie za MGS HD Collection na PS3 można dostać obecnie ok. 500-600 zł. To jeden z przykładów jak bardzo rosną ceny rzadkich wydań gier - jeszcze w 2020 roku można było kupić ten pakiet za ok. 300 zł.

3. God of War III (Ultimate Trilogy Edition)

Większość limitowanych wydań gier tylko zyskuje na cenie z upływem lat. Nie inaczej jest z God of War III, w edycji Ultimate Trilogy. Ceny tego pakietu z całkiem klimatyczną, ciekawie wykonaną "skrzynią skarbów" sięgają obecnie na eBay ok. 700-800 zł.

2. Ra.One: The Game

O Ra.One pewnie wielu z was nigdy nie słyszało. Pora jednak zainteresować się tym niepozornym i szczerze mówiąc słabym tytułem, bo jego ceny sięgają obecnie na eBay 800 zł w przypadku otwartych pudełek i nawet 1600 zł, kiedy na aukcji trafi się wydanie w idealnym, fabrycznym stanie, z nienaruszoną folią. Sam tytuł stanowi adaptację indyjskiego filmu z superbohaterami, wprowadzonego do kin w 2011 roku. Gra oferująca rozgrywkę wątpliwej jakości pojawiła się również na PS2, ale tam nakład musiał być znacznie wyższy, bo produkcja nie uzyskuje tak wysokich cen, jak na PS3.

1. Dark Souls (Prepare to Die Edition)

Na pierwszym miejscu gra, której nikomu nie trzeba przedstawiać! Dark Souls to tytuł, który rozszedł się w imponującym nakładzie na PS3, ale nie w limitowanym wydaniu, które trafiło na europejski rynek w niewielkiej liczbie. To tłumaczy ceny kultowego Dark Souls w edycji Prepare to Die (ze steelbookiem), które sięgają obecnie na eBay, wersji "mint" (w fabrycznej folii), ponad 2000 zł.

Bartosz Dawidowski Strona autora
Dla PPE pisze nieprzerwanie od momentu założenia portalu w 2010 roku. Przygodę z interaktywną rozrywką zaczynał od gier na kasetach magnetofonowych, by później zapałać miłością do Amigi i PlayStation. Wciąż tęskni za złotą erą najlepszych japońskich RPG-ów z lat 90. Fan strategii, gier oferujących symulacyjne elementy i bogatą immersję. Miłośnik lotnictwa w każdej postaci.
cropper