Dyski SSD

Jak wybrać najlepszy dysk SSD M.2 dla PS5 w 2024 roku? Propozycja kilku modeli

Łukasz Musialik | 09.02, 22:00

PlayStation 5 to konsola nowej generacji, która oferuje niesamowite możliwości graficzne, dźwiękowe i interaktywne. Jednak aby w pełni wykorzystać jej potencjał, potrzebujesz odpowiedniego dysku SSD M.2, który zapewni ci szybki i płynny dostęp do gier i multimediów. 

No bo umówmy się, dzisiejsza pojemność dysku oferowana w konsolach Sony jest dość mała, żeby nie powiedzieć śmieszna i potrzeba naprawdę kilku gier, aby w pełni ją zapchać. A przecież nikomu z nas nie uśmiecha się kasować i potem na nowo ściągać / instalować gry, bo to zajmuje czas.

Dalsza część tekstu pod wideo

Tym bardziej opłaca się dołożyć, chociaż 1 TB dodatkowej pamięci, aby w większości przypadków zniwelować „problem”, zwłaszcza że ceny dysków są obecnie najniższe w historii, a trzeba przypomnieć, że sytuacja zmienia się dynamiczne. I z dnia na dzień (co powoli już ma miejsce) ceny mogą podskoczyć nawet dwukrotnie. W tym artykule przytoczę kilka opcji dysków dla PS5, które łączą dobrą jakość z przystępną ceną.

Co to jest dysk SSD i dlaczego jest ważny dla PS5?

SSD

Dysk SSD (ang. Solid State Drive) to rodzaj pamięci masowej, która nie posiada ruchomych części, takich jak talerze czy głowice. Zamiast tego, dane są zapisywane i odczytywane za pomocą półprzewodników, co sprawia, że dysk SSD jest znacznie szybszy, cichszy i trwalszy niż tradycyjny dysk HDD (ang. Hard Disk Drive).

Dla PS5 dysk SSD M.2 jest niezwykle ważny, ponieważ pozwala na znaczne skrócenie czasu ładowania gier i zmniejszenie opóźnień. PS5 ma wbudowany dysk SSD M.2 o pojemności 825 GB (w modelu slim jest to już 1 TB), ale po odjęciu systemu operacyjnego i innych plików, użytkownik ma do dyspozycji około 670 GB wolnego miejsca. To może być niewystarczające, biorąc pod uwagę, że nowoczesne gry zajmują coraz więcej pamięci, a niektóre z nich przekraczają nawet 200 GB.

Na szczęście PS5 ma specjalny slot M.2, w którym można zainstalować dodatkowy dysk SSD o pojemności do 8 TB. To daje ogromne możliwości rozszerzenia biblioteki gier i multimediów, ale wymaga wyboru odpowiedniego dysku SSD, który spełni wymagania PS5 i nie zrujnuje przy tym naszego portfela.

Jakie są wymagania PS5 dla dysków?

PS5 ma dość wysokie wymagania dla dysków SSD M.2, które chcą być kompatybilne z konsolą. Oto najważniejsze z nich:

  • Dysk musi być typu M.2 2230, 2242, 2260, 2280, 22110, czyli mieć długość 30/40/60/80/110 mm, maksymalną szerokość 25 mm i wysokość 11,25 mm (maks. 8,0 mm od góry płyty, maks. 2,45 mm od spodu płyty).
  • Dysk musi obsługiwać interfejs NVMe (Key M) z obsługą PCI-Express Gen4x4 (typ gniazda Socket 3 Key M), który zapewnia szybką transmisję danych między dyskiem a konsolą
  • Dysk musi mieć prędkość odczytu sekwencyjnego co najmniej 5500 MB/s, aby zapewnić płynność gier i multimediów.
  • Dysk musi mieć odpowiednie chłodzenie, które zapobiegnie przegrzaniu się dysku podczas intensywnego użytkowania. Może to być fabryczny radiator lub osobny element, który należy dokupić i zamontować.

Chłodzenie

Chłodzenie

Chłodzenie

Jakie są najlepsze dyski SSD M.2 dla PS5 w 2024 roku?

Na rynku jest wiele dysków SSD, które spełniają wymagania PS5, ale nie wszystkie są warte uwagi. Niektóre z nich są zbyt drogie, inne mają słabą jakość lub niską pojemność. Aby ułatwić ci wybór, przygotowałem listę pięciu najlepszych dysków SSD dla PS5 w 2024 roku, które łączą dobrą jakość z przystępną ceną. Oto one:

Corsair MP600 Pro LPX 1 TB

Corsair MP600 Pro LPX 1 TB

To dysk, który według wielu recenzentów jest najlepszym wyborem dla PS5. Ma on prędkość odczytu sekwencyjnego aż 7100 MB/s (prędkość zapisu 580 MB/s), co gwarantuje błyskawiczne ładowanie gier i multimediów. Ma też pojemność 1 TB, co pozwala na przechowywanie wielu tytułów. Co więcej, ma on fabryczny radiator, który skutecznie odprowadza ciepło i zapobiega przegrzaniu. Jego cena wynosi około 400 zł, co jest bardzo atrakcyjne w porównaniu z innymi dyskami o podobnych parametrach, tym bardziej że dobry radiator też swoje kosztuje.

Crucial P5 Plus 1 TB

Crucial P5 Plus 1 TB

Crucial P5 Plus jest świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy szukają taniego i solidnego dysku dla PS5. Ma on prędkość odczytu sekwencyjnego 6600 MB/s oraz maksymalną prędkością zapisu do 5000 MB/s, co jest wystarczające dla większości gier i multimediów. Ma też pojemność 1 TB, co daje sporo miejsca na ulubione tytuły. Jego zaletą jest też niska cena, która wynosi 300 zł, co czyni go jednym z najtańszych dysków SSD M.2 dla PS5 na rynku. Jego wadą jest brak fabrycznego radiatora, który trzeba dokupić i zamontować osobno.

Kingston Fury Renegade 2 TB

Kingston Fury Renegade 2 TB

Jest idealną alternatywą dla tych, którzy chcą mieć dużo miejsca na gry i multimedia. Ma on pojemność 2 TB, co pozwala na przechowywanie kilkanaście dużych, czy kilkadziesiąt mniejszych tytułów. Jego maksymalna prędkość odczytu to 7300 MB/s i zapisu 7000 MB/s., co jest dość imponującym wynikiem. Dodatkowo jest on wyposażony w aluminiowy rozpraszacz ciepła z powłoką grafenową, który zapewnia wydajne chłodzenie i chroni go przed przegrzaniem. Jego cena wynosi około 800 zł, która wydaje się być dość wysoką, ale adekwatną do jakości i pojemności.

Seagate FireCuda 530 2 TB

Seagate FireCuda 530 2 TB

Seagate FireCuda 530 2 TB jest ciekawą alternatywą dla Kingston Fury Renegade. Ma on również pojemność 2 TB i prędkość odczytu sekwencyjnego 7300 MB/s (zapisu 6900 MB/s), co czyni go doskonałym dyskiem dla PS5. Ma też fabryczny radiator, który zapewnia optymalną temperaturę i odpowiednie chłodzenie. Jego cena wynosi około 800 zł, a jeśli dobrze poszukacie, to znajdziecie go i w niższej cenie, dlatego wydaje się być dobrą alternatywą od propozycji Kingstona.

WD_Black SN850P 4 TB

WD_Black SN850P 4 TB

Przeznaczony dla tych, którzy chcą mieć ogromną pojemność na gry i multimedia. Pojemność 4 TB pozwala na przechowywanie ogromnej ilości tytułów, liczonych nawet w tysiącach jeśli to mniejsze produkcje typu Indie. Jego maksymalna prędkość odczytu sekwencyjnego wynosi 7300 MB/s a zapisu 6600 MB/s, co gwarantuje błyskawiczne ładowanie gier i działanie. Ma też fabryczny radiator, który zapobiega przegrzaniu dysku i co ciekawe, jest on sygnowany logiem PlayStation - jeśli komuś zależy na „ładnym wyglądzie”. Jego cena nie jest jednak mała. To wydatek rzędu 2000 zł. Tutaj sami musicie sobie odpowiedzieć na pytanie, czy potrzebujecie aż tak dużej pojemności na wasze dane.

Podsumowanie

Istnieje jeszcze więcej dysków, które nadają się do PS5 i oferują różne poziomy ceny i jakości. W zależności od twoich potrzeb i preferencji możesz wybrać jeden z nich i cieszyć się lepszym doświadczeniem z grania na PS5. Pamiętaj jednak, że aby zainstalować dysk SSD w PS5, musisz mieć odpowiednie narzędzia, a także (zalecane) zaktualizować oprogramowanie konsoli. Jeśli nie czujesz się pewnie, możesz poprosić o pomoc specjalistę lub znajomego, który zna się na tym, choć nie jest to zbyt trudne, a wszelkie informacje o tym jak tego dokonać znajdziesz na oficjalnej stronie przygotowanej przez Sony - w tym miejscu

Źródło: własne
Łukasz Musialik Strona autora
Pasjonat gier od samego dzieciństwa, kiedy to swoją pierwszą konsolę dostał od rodziców. Od tamtej pory zafascynowany grami i ich światem, ponieważ jako dorosły uważa, że to nie tylko rozrywka, ale także sztuka, która może nas uczyć, inspirować i poruszać emocje. Nieustannie poszerza swoją wiedzę i doświadczenie w dziedzinie gier i konsol, aby móc dostarczać innym jak najbardziej wartościowe treści.
cropper