YouTube

Zostań YouTube’rem za niewielkie pieniądze - jak dołączyć do grona twórców wideo?

Łukasz Musialik | 02.12.2023, 09:00

YouTube to platforma, która od lat cieszy się ogromną popularnością. Miliony użytkowników codziennie odwiedzają tę stronę w poszukiwaniu rozrywki, wiedzy czy inspiracji. Dlatego też założenie własnego kanału na YouTube może być nie tylko pasją, ale również sposobem na dzielenie się swoimi zainteresowaniami z innymi, co przy dobrym rozwoju da jakieś tantiemy z reklam lub/i współpracy ze znanymi markami. 

Warto jednak pamiętać, że aby kanał odniósł sukces, niezbędne jest odpowiednie wyposażenie, choć na początku warto rozważyć te najtańsze - w razie gdyby pomysł nie wypalił lub z jakichś przyczyn zaniechalibyście tworzenie nowego kontentu. Zawsze warto próbować, bo a nuż ktoś z Was odniesie jakiś mniejszy lub większy osobisty sukces

Dalsza część tekstu pod wideo

Jak więc założyć kanał na YouTube i jakie akcesoria można kupić za małe pieniądze (lub skorzystać z tego co się ma obecnie), aby rozpocząć swoją „karierę” na popularnej platformie? O tym w dzisiejszym artykule. Być może zachęcę niektórych do stworzenia własnego kanału, gdzie będziecie mogli wypowiadać się na ważne i interesujące dla Was tematy. 

Dlaczego warto założyć kanał na YouTube?

YouTube

YouTube to największa platforma wideo na świecie, która oferuje nieograniczone możliwości twórcze i zarobkowe. Możesz na niej publikować filmy o dowolnej tematyce, od gier i filmów, przez muzykę i edukację, po podróże i lifestyle. Możesz dzielić się swoją wiedzą, pasją, opiniami i emocjami z milionami ludzi na całym świecie. Możesz też nawiązywać kontakty z innymi twórcami i widzami, tworzyć społeczność i budować swoją osobistą markę. A jeśli Twoje filmy będą cieszyć się dużym zainteresowaniem, możesz zacząć zarabiać na reklamach, współpracach i patronach. Możliwości są duże i każdy ma szansę. 

Ważne, aby kanał był oparty na jakimś świeżym niszowym pomyśle. Wtedy też dużo łatwiej będzie wybić się spośród innych twórców. Pewnie nie jeden przyzna, że tam (na YouTube) jest już wszystko, ale nowo powstałe kanały, które osiągają, powiedzmy jakiś wymiarowy sukces, wciąż powstają, więc to także argument za tym, aby spróbować swoich sił w tym wielkim biznesie, tworząc świeży format lub pewną nietypową formułę. 

Jak założyć kanał na YouTube?

YouTube

Założenie kanału na YouTube jest bardzo proste i właściwie nic nie kosztuje, oprócz czasu, jaki będziesz musiał na niego poświęcić - musisz go sobie wygospodarować jak najwięcej w początkowej fazie rozwoju. Dalej wystarczy, że masz konto Google i dostęp do internetu. Poniżej w uproszczeniu opiszę pierwsze kroki, które musisz wykonać, aby rozpocząć swoją przygodę z YouTube, ponieważ reszta będzie już zależeć wyłącznie od Ciebie.

Rejestracja i konfiguracja konta: Pierwszym krokiem w założeniu kanału na YouTube jest posiadanie konta Google. Jeśli już je posiadasz, możesz przejść do kroku rejestracji kanału. Wystarczy zalogować się na swoje konto Google, przejść na YouTube i klikając swoje zdjęcie profilowe w prawym górnym rogu wybrać „Utwórz kanał”

Dostosowanie ustawień kanału: Po zarejestrowaniu kanału warto dostosować jego ustawienia, takie jak nazwa kanału, opis, zdjęcie profilowe i baner. Ważne jest, aby te elementy były spójne i dobrze odzwierciedlały tematykę kanału. Filmy będziesz mógł dodawać w sekcji YouTube Studio (ponownie klikając w zdjęcie profilowe). Stamtąd będziesz mógł także m.in. rozpocząć transmisję na żywo, zarządzać dodanym kontentem, sprawdzać komentarze, dołączyć do programu zarobkowego (po kwalifikacji) i sprawdzić ewentualne zarobki.

Tworzenie treści: Po skonfigurowaniu kanału możesz zacząć tworzyć i dodawać treści. Pamiętaj, że regularność i wysoka jakość treści są kluczowe dla sukcesu na YouTube. Staraj się tworzyć wartościowe i angażujące filmy, które przyciągną uwagę widzów.

Promocja kanału: Aby zwiększyć widoczność swojego kanału, warto zadbać o jego promocję. Można to zrobić poprzez udostępnianie treści na innych platformach społecznościowych, współpracę z innymi twórcami czy wykorzystanie odpowiednich tagów i opisów wideo.

Jakie akcesoria warto kupić za małe pieniądze?

YouTube

Jeśli chcesz, aby Twoje filmy były wysokiej jakości i profesjonalnie wyglądały, musisz zainwestować w kilka podstawowych akcesoriów. Nie musisz jednak wydawać fortuny, aby uzyskać dobre efekty. Na początku może to być właściwie, o ile masz już jakieś narzędzia, które pozwolą Ci na nagrywanie filmów z udziałem swojej osoby. Dużo też zależy od treści, jaką chcesz nagrywać, ponieważ niektóre formy wideo nie wymagają pokazania twarzy lub jakiegoś przedmiotu (choć to zawsze wpływa na plus), a jedyne narzędzie, jakie będzie Ci potrzebne to jakiś darmowy edytor wideo. Poniżej przygotowana przeze mnie propozycja akcesoriów, które możesz kupić za małe pieniądze i rozpocząć działanie kanału.

Kamera: Nie potrzebujesz drogiej kamery, aby nagrywać dobre filmy. Możesz używać swojego smartfona, który ma zazwyczaj dobrą jakość obrazu i dźwięku. Jeśli jednak chcesz mieć większą kontrolę nad ustawieniami i efektami, możesz kupić niedrogą kamerę cyfrową lub sportową, np.  Logitech C922 (niecałe 500 zł za nowy egzemplarz), Sony Cyber-shot DSC-W830 (około 700 zł za nówkę i mniej więcej połowa tej ceny za używany sprzęt) lub GoPro HERO7 White (około 1000 zł za nówkę, ale używkę można dorwać już za 500-700 zł).

Statyw: Statyw to niezbędny element, jeśli chcesz, aby Twoje filmy były stabilne i nieruchome. Możesz kupić uniwersalny statyw, który pasuje do różnych urządzeń, np. AmazonBasics 60-Inch Lightweight Tripod (za około 120-150 zł), UBeesize 50” Phone Tripod Stand (około 70 zł) lub jakiś tani chińczyk typu „no-name” (do wyrwania za 20-40 zł na portalach typu AliExpress)

Mikrofon: Mikrofon to kluczowe akcesorium, jeśli chcesz, aby Twoje filmy miały dobrą jakość dźwięku i były zrozumiałe. Możesz kupić mikrofon, który podłączasz do swojego urządzenia, np. [Rode VideoMicro Compact On-Camera Microphone (około 200 zł), PowerDeWise Professional Grade Lavalier Lapel Microphone (około 140 zł) lub mikrofon krawatowy Synco S6E (około 60 zł), którego jakość jest więcej niż akceptowalna, w porównaniu do tego, gdybyśmy nagrywać dźwięk z telefonu.

Oświetlenie: Oświetlenie to kolejny ważny czynnik, który wpływa na jakość i klimat Twoich filmów. Możesz kupić lampy, które poprawią warunki oświetleniowe w Twoim miejscu nagrywania, np. Emart 60 LED Continuous Portable Photography Lighting Kit (dwie lampy za około 140 zł) załatwi sprawę i będzie świetną opcją dla początkującego YouTubera.

Podsumowanie

YouTube

Założenie kanału na YouTube to świetny sposób na wyrażenie siebie i rozwijanie swoich zainteresowań. Nie musisz mieć dużego budżetu, aby stworzyć atrakcyjne i profesjonalne filmy. Wystarczy, że kupisz kilka podstawowych akcesoriów, które poprawią jakość Twojej produkcji. Mam nadzieję, że moje rady i propozycje pomogą Ci w realizacji Twoich celów i marzeń. Życzę Ci więc powodzenia i samych sukcesów na YouTube!

Źródło: własne
Łukasz Musialik Strona autora
Pasjonat gier od samego dzieciństwa, kiedy to swoją pierwszą konsolę dostał od rodziców. Od tamtej pory zafascynowany grami i ich światem, ponieważ jako dorosły uważa, że to nie tylko rozrywka, ale także sztuka, która może nas uczyć, inspirować i poruszać emocje. Nieustannie poszerza swoją wiedzę i doświadczenie w dziedzinie gier i konsol, aby móc dostarczać innym jak najbardziej wartościowe treści.
cropper