Zamazane zdjęcie

Jedyna taka konsola na rynku

Łukasz Musialik | 11.11, 09:00

PlayStation 4 to konsola, która nie ma sobie równych pod wieloma względami. Nie tylko oferuje do dziś dobrą jakość grafiki, dźwięku i rozgrywki, ale także posiada jedną z najbogatszych bibliotek z grami (de facto spora część najnowszych gier nadal wychodzi na ten dość stary system), wśród których znajdują się ekskluzywne tytuły, dostępne tylko na tej platformie. 

Według mnie konsola ta zaspokoi gusta praktycznie każdego gracza, niezależnie od tego, czy lubi on akcję, przygodę, RPG, sport, strategię, horror, symulację, edukację czy inny gatunek. Na PS4 można znaleźć gry dla dzieci, młodzieży i dorosłych, gry dla jednego, dwóch lub wielu graczy. To naprawdę świetna konsola, która nadal „żyje”, co jest jej ogromną zaletą, ponieważ dalej jest ważnym systemem dla rynku i deweloperów. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Namacalnie (moim zdaniem) PS5 poza niektórymi tytułami, nie pokazało zbyt wiele pod względem grafiki. Lepsze cienie, czy tekstury to nic rewolucyjnego. A tak niestety prezentuje się większość nowych tytułów. Dlatego też w dalszym ciągu wspierane są stare systemy, jak PlayStation 4. 

Świetny system i wydajność

PS4 Slim i PS4 Pro

PS4 wykorzystuje już nieco przestarzałą technologię, ale dalej zapewnia graczom niezapomniane wrażenia. Podzespoły, takie jak ośmiordzeniowy procesor AMD x86-64 Jaguar, 8 GB pamięci GDDR5 i układ graficzny AMD Radeon, pozwalają na płynne uruchamianie gier w rozdzielczości Full HD, a nawet 4K na modelu PS4 Pro. W dodatku obsługuje technologię HDR, która poprawia jakość kolorów i kontrastu, oraz technologię 3D, która dodaje głębi obrazowi. PS4 jest także kompatybilna z goglami wirtualnej rzeczywistości PlayStation VR, które przenoszą graczy do świata gier w pełnym 360 stopniach. 

Myślę, że to dobry moment, aby spróbować wejść w świat VR i zakupić gdzieś używany model pierwszych gogli, aniżeli kupować VR2, która nie dokonała rewolucji, ponieważ brak na nią dużych i ciekawych gier. Oczywiście pierwsza generacja też specjalnie nie zachwyca, ale jeżeli ktoś nigdy nie miał okazji spróbować tej technologii, to teraz ma ku temu świetną okazję. Tym bardziej patrząc ile kosztuje PS VR2 i samo PS5, które jest potrzebne do uruchomienia tych gogli.

I choć konsola ma tyle lat, nadal potrafi zachwycić swoją wydajnością - gorzej z kulturą pracy, ale dobre „spa” czyni z niej naprawdę cichą i praktycznie niesłyszalną bestyjkę. A dzięki zastosowaniu dysku twardego o pojemności od 500 GB do 2 TB, konsola zapewnia wystarczającą ilość miejsca na zapisywanie gier, aplikacji, zdjęć i filmów. Ponadto, PS4 umożliwia wymianę dysku na inny, np. SSD, co skraca czasy ładowania i poprawia responsywność systemu. I nie jest to może gigantyczna różnica, ale jednak jest ona odczuwalna. 

Najlepsza biblioteka gier

Spider-Man

Według mnie (oprócz poczciwej PS2) konsola ta posiada najlepszą bibliotekę gier. Jestem z Sony już od pierwszego „plejaka”, ale to właśnie na PS4 bawiłem się najlepiej. Posiadam także praktycznie wszystkie konsole innych producentów, które także są świetne i mają masę tytułów godnych zainteresowania, ale to jednak gatunki gier (zwłaszcza tych ekskluzywnych), które uwielbiam, znajdują się właśnie na czarnulce. Konsola może pochwalić się największą i najróżnorodniejszą ofertą gier na rynku. 

Według danych z września 2023 roku, na PS4 dostępnych jest ponad 4000 gier, z czego ponad 300 to ekskluzywne tytuły, które nie są dostępne na żadnej innej platformie. Wśród nich znajdują się takie hity, jak God of War, Marvel’s Spider-Man, Uncharted 4, Horizon Zero Dawn, The Last of Us Part II, Ghost of Tsushima, Bloodborne, Persona 5, Ratchet & Clank, Gran Turismo Sport i wiele innych. Te gry nie tylko zachwycają grafiką i rozgrywką, ale także fabułą, postaciami, muzyką i klimatem. Niektóre z nich zdobyły prestiżowe nagrody, takie jak The Game Awards, BAFTA Games Awards czy Golden Joystick Awards. To świetna konsola, od której w chwili obecnej można zacząć przygodę z grami lub powrócić na łono konsol, o ile jest się zatwardziałym „pececiarzem”. 

Najlepsza społeczność graczy

PS VR

Ponadto konsola Sony nadał łączy graczy z całego świata dzięki usłudze PlayStation Network. PSN to platforma, która umożliwia graczom tworzenie kont, pobieranie gier i dodatków, korzystanie z aplikacji, oglądanie filmów i seriali, słuchanie muzyki, a przede wszystkim granie online z innymi użytkownikami. Japończycy oferują także usługę PlayStation Plus (i inne jej odmiany), która daje dostęp do ekskluzywnych zniżek, darmowych gier co miesiąc, dodatkowej przestrzeni na zapisywanie stanu gry w chmurze i możliwości grania w trybie wieloosobowym. Mimo tylu lat gracze mogą dalej komunikować się ze sobą za pomocą wiadomości, czatu głosowego i wideo, a także dzielić się swoimi osiągnięciami, zrzutami ekranu i filmami z gry.

Zaangażowanie wśród graczy jest niezwykle duże. Niektórzy z nich tworzą własne strony, blogi, podcasty, kanały na YouTube i Twitch, grupy na Facebooku i Discordzie, czy subreddity na Reddit, poświęcone swoim ulubionym tytułom na PS4. Inni organizują turnieje, zloty, cosplaye, akcje charytatywne, czy petycje, związane z „czwórką” i jej grami. Jeszcze inni tworzą własne gry, mody, fanarty, fanfiki, recenzje, poradniki, czy teorie, inspirowane konsolą. Ten system dalej inspiruje i motywuje graczy do rozwoju i kreatywności. A ikoniczne i pamiętne cytaty z gier? Oto kilka z nich:

”Boy.” - Kratos, God of War

“With great power comes great responsibility.” - Ben Parker, Marvel’s Spider-Man

“Endure and survive.” - Ellie, The Last of Us

Czarnulka ma duszę i charakter. To nie tylko maszyna do grania, ale także przyjaciel i towarzysz przygód. Wciąż daje radość i satysfakcję z grania. PS4 to jedyna taka konsola na rynku.

Źródło: własne
Łukasz Musialik Strona autora
Pasjonat gier od samego dzieciństwa, kiedy to swoją pierwszą konsolę dostał od rodziców. Od tamtej pory zafascynowany grami i ich światem, ponieważ jako dorosły uważa, że to nie tylko rozrywka, ale także sztuka, która może nas uczyć, inspirować i poruszać emocje. Nieustannie poszerza swoją wiedzę i doświadczenie w dziedzinie gier i konsol, aby móc dostarczać innym jak najbardziej wartościowe treści.
cropper