TV

Jaki telewizor kupić, aby wykorzystać potencjał najnowszych konsol - kilka propozycji

Łukasz Musialik | 23.09, 14:00

Jeśli jesteś fanem gier wideo i planujesz zakupić jedną z najnowszych konsol lub takową już posiadasz (Xbox Series S|X lub PlayStation 5), to zapewne zastanawiasz się, jaki telewizor będzie najlepiej pasował do twojego zestawu. Nie chcesz przecież zmarnować potencjału swojej konsoli, grając na słabym ekranie, który nie zapewni ci odpowiedniej jakości obrazu i płynności rozgrywki. W tym przedstawię ci pięć modeli telewizorów, które moim zdaniem są warte uwagi, jeśli chcesz cieszyć się grami na najwyższym poziomie. 

Zwrócę uwagę na takie parametry jak rozdzielczość, częstotliwość odświeżania, technologia HDR, opóźnienie sygnału i kompatybilność z funkcjami konsol. Oczywiście to tylko moja opinia, z którą wielu z Was może się nie zgodzić. Po świetnie przeprowadzone testy wszelkich rodzajów ekranów - monitory i TV - zachęcam Was do obejrzenia kanałów technologicznych na YouTube - zwłaszcza pokroju Stilgara. A teraz wracajmy do tekstu.

Dalsza część tekstu pod wideo

Samsung QE65Q80B - król QLED

Samsung QE65Q80B

Pierwszym modelem, który polecam, jest Samsung QE65Q80B. To telewizor z 65-calowym ekranem QLED o rozdzielczości 4K i częstotliwości odświeżania 120 Hz. QLED to technologia oparta na kropkach kwantowych, które emitują światło o określonej długości fali w zależności od napięcia. Dzięki temu obraz jest bardzo jasny, kontrastowy i bogaty w kolory. Telewizor ten obsługuje również technologię HDR10+, która dostosowuje jasność i kontrast do każdej sceny, zapewniając realistyczne odwzorowanie szczegółów. Co więcej, Samsung QE65Q80B ma niskie opóźnienie sygnału (około 10 ms), co jest bardzo ważne dla graczy, ponieważ minimalizuje opóźnienie między naciśnięciem przycisku na padzie a reakcją na ekranie. Telewizor ten jest również kompatybilny z funkcją VRR (Variable Refresh Rate), która dostosowuje częstotliwość odświeżania do liczby klatek na sekundę generowanych przez konsolę, zapobiegając efektowi rozrywania obrazu. Samsung QE65Q80B to świetna propozycja dla posiadaczy Xbox Series X lub PlayStation 5, którzy chcą grać w 4K przy 120 FPS z HDR. Jest wyposażony w tyle różnych technologi, że na próżno jest je tu wymieniać. Cena to około 5 tysięcy złotych.

LG OLED65C21LA - magia OLED

LG OLED65C21LA

Kolejnym modelem, który warto rozważyć, jest LG OLED65C21LA. To wyższa liga jeśli chodzi o obraz - no, ale swoje też kosztuje, bo około 7 tysięcy złotych. To telewizor z 65-calowym ekranem OLED o rozdzielczości 4K i częstotliwości odświeżania 120 Hz. OLED to technologia oparta na organicznych diodach elektroluminescencyjnych, które świecą samodzielnie bez potrzeby podświetlenia. Dzięki temu obraz jest bardzo czarny, kontrastowy i wierny w kolorach. Telewizor ten obsługuje również technologię Dolby Vision IQ, która dostosowuje jasność i kontrast do warunków oświetleniowych w pomieszczeniu i treści na ekranie. Co więcej, LG OLED65C21LA ma niskie opóźnienie sygnału (około 13 ms), co jest również bardzo ważne dla graczy. Telewizor ten jest również kompatybilny z funkcją VRR oraz HDMI 2.1, które zapewniają płynną komunikację z konsolą i obsługę najwyższych standardów obrazu i dźwięku. LG OLED65C21LA to więc telewizor idealny dla posiadaczy PlayStation 5 lub Xbox Series X/S, którzy chcą grać w 4K przy 120 FPS z Dolby Vision. Podobnie jak w poprzedniej, jak i następnych propozycjach nie będę wdawał się w funkcje, jakich ten i inne modele posiadają, bo każdy z nich ma własne nazwy, na użyte przez siebie technologie, które często (oczywiście, poza inną nazwą) nie wiele się od siebie się różnią. A to nie jest tekst stricte techniczny, a jedynie moja własna opinia i propozycja TV. Zatem kontynuujmy.

Sony KD-55XH9005 - dobry kompromis

Sony KD-55XH9005

Następnym modelem, który polecam, jest Sony KD-55XH9005. To telewizor z 55-calowym ekranem LED o rozdzielczości 4K i częstotliwości odświeżania 120 Hz. LED to tradycyjna technologia oparta na podświetleniu ciekłokrystalicznego panelu. Telewizor ten ma jednak zaawansowany system podświetlenia Full Array LED, który dzieli ekran na strefy i niezależnie reguluje ich jasność. Dzięki temu obraz jest jasny, kontrastowy i zrównoważony w kolorach. Telewizor ten obsługuje również technologię HDR10, która poprawia jakość obrazu w zakresie jasności i kolorów. Co więcej, Sony KD-55XH9005 ma niskie opóźnienie sygnału (choć już większe, bo około 15 ms), co jak wielokrotnie wspominałem, jest bardzo ważne dla graczy. Telewizor ten jest również kompatybilny z funkcją VRR oraz HDMI 2.1, które zapewniają płynną komunikację z konsolą i obsługę najwyższych standardów obrazu i dźwięku. Sony KD-55XH9005 to więc telewizor dobry dla posiadaczy PlayStation 5 lub Xbox Series X/S, którzy chcą grać w 4K przy 120 FPS z HDR w cenie 3500 złotych.

TCL 55C635 i Hisense 55E7KQ Pro - tańsze nie oznacza gorsze

Jeśli szukasz tańszych rozwiązań do gier w technologii QLED, to mogę ci zaproponować dwa modele dwóch różnych firm TCL i Hisense. Są uznawane za tanie, ale w ostatnim czasie biją rekordy popularności - cena / jakość to czynnik, który czyni je prawie bezkonkurencyjnym. Oba mają rozdzielczość 4K, częstotliwość odświeżania 120 Hz, obsługę HDR i HDMI 2.1, co zapewni wysoką jakość obrazu i płynność rozgrywki.

TCL

  • TCL 55C635: To telewizor z 55-calowym ekranem QLED, który kosztuje około 1900 zł. Ma niskie opóźnienie sygnału (poniżej 15 ms), obsługując ALLM (jak każdy opisywany przeze mnie model, tyle że ten jest mega tani). Obsługuje technologię Dolby Vision (i HDR10+), która dostosowuje jasność i kontrast do warunków oświetleniowych i treści na ekranie. Jest kompatybilny z funkcją VRR (model o mniejszych rozmiarach jest pozbawiony tej opcji, o czym warto pamiętać), która zapobiega efektowi rozrywania obrazu. Ma system Smart TV Google TV, który daje dostęp do wielu aplikacji i usług - bardzo responsywny. Sądzę, że to jednak cena jest jego największym atutem i gracze z niskim budżetem, chcący przesiąść się z jakiegoś „starszaka” nie wydając przy tym istnej fortuny, będą więcej niż zadowoleni.

Hisense

  • Hisense 55E7KQ Pro: To telewizor z 55-calowym ekranem QLED, który kosztuje około 4000 zł. Ma niskie opóźnienie sygnału (około 15 ms) i obsługuje ALLM. Obsługuje kilka formatów HDR (Dolby Vision, HDR10/10+ i HLG), które poprawiają jakość obrazu w zakresie jasności i kolorów. Jest kompatybilny z funkcją VRR oraz AMD FreeSync Premium, które zapewniają płynną komunikację z konsolą. Ma system Smart TV VIDAA, który jest prosty i intuicyjny w obsłudze. Dodatkowo ma lepszy dźwięk, a to za sprawą wbudowanego subwoofera.

Oba telewizory są dobrymi opcjami dla posiadaczy najnowszej generacji konsol. Przed podjęciem ostatecznej decyzji radzę zwrócić uwagę na całą specyfikację tych telewizorów (ilość gniazd itp.) i obejrzeć testy na YouTubie, aby wiedzieć, jak sprawuje się, chociażby system Android / Google TV - no wiecie, czy jest responsywny i nie zamula.

Podsumowanie

Jak widzisz, wybór telewizora do najnowszej generacji konsol nie jest prosty. Każdy z wymienionych przeze mnie modeli ma swoje zalety i wady, a także różni się ceną. Jeśli szukasz najlepszego obrazu i nie zależy ci na oszczędnościach, to z droższych polecam Samsung QE65Q80B lub LG OLED65C21LA. Jeśli natomiast szukasz dobrego kompromisu między jakością a ceną, to polecam Sony KD-55XH9005. Pamiętaj też o naszych niskobudżetowych propozycjach, TCL 55C635 i Hisense 55E7KQ Pro, z czego naprawdę godnym uwagi jest ten ostatni. Bo w tej cenie, z takimi bajerami i taką jakością? Trudno o lepszy wybór.

Źródło: własne
Łukasz Musialik Strona autora
Pasjonat gier od samego dzieciństwa, kiedy to swoją pierwszą konsolę dostał od rodziców. Od tamtej pory zafascynowany grami i ich światem, ponieważ jako dorosły uważa, że to nie tylko rozrywka, ale także sztuka, która może nas uczyć, inspirować i poruszać emocje. Nieustannie poszerza swoją wiedzę i doświadczenie w dziedzinie gier i konsol, aby móc dostarczać innym jak najbardziej wartościowe treści.
cropper