Baldur's Gate 3

Towarzysze w Baldur's Gate 3 - od najgorszego do najlepszego

Mateusz Wróbel | 02.09.2023, 19:00

W tym tygodniu wrzuciliśmy na stronę pełną recenzję gry Baldur's Gate 3. Wraz z nią postanowiłem przygotować ranking, w którym umieściliśmy wszystkich dziesięciu kompanów w grze, zaczynając od tego najgorszego (najnudniejszego) do najlepszego (najciekawszego). 

Wybrać nie było łatwo, bo akurat w przypadku postaci Larian Studios odrobiło pracę domową i zaoferowało naprawdę wybitnie dobrze napisanych bohaterów. Jedni otrzymali więcej, drudzy mniej czasu na ekranie i w rozmaitych zadaniach, lecz każdy z nich zapewnił doznania, o których będziemy jeszcze długo pamiętać.

Dalsza część tekstu pod wideo

Oto wspomniany ranking (znajdziecie tutaj spoilery dot. bohaterów):

10. Minsc

Minsc

Zestawienie otworzy Minsc, którego spotykamy w 3 akcie gry - opcjonalnie, bo jego wątek nakłada się z jeszcze innym towarzyszem. O ile jego ratowanie z opresji jest dość ciekawe, jesteśmy nawet świadkami dwóch zwrotów akcji połączonych z jedną z przeciwniczek, tak jednak po dołączeniu do naszego obozu wydawał mi się on najbardziej mdły. Cechuje go brak inteligencji, który podkreśla na każdym kroku, lecz nie robi to z wystarczająco dobrym humorem, aby uznać go za zabawną, wartą uwagi postać.

9. Halsin

Halsin

Gdy Larian Studios pochwaliło się, iż w Baldur's Gate 3 będzie możliwe "przespanie się z niedźwiedziem", wielu odbiorców od razu zainteresowała postać Halsina, którą lepiej poznajemy od 2 aktu gry. Jednakże po jego zadaniu pobocznym związanym z klątwą druid zaczął wydawać się niesamowicie przewidywalny i niezaskakujący niczym nowym. W żaden sposób nie przekonała mnie do niego także wyżej wymieniona kwestia, tak więc większość czasu spędził poza drużyną.

8. Gale

Gale

Już przy pierwszym spotkaniu z czarodziejem blisko statku łupieżców umysłów czułem, że Gale będzie cholernie naiwny i jednocześnie dziecinny. I poniekąd tak też było - jego marzenia o zostaniu najpotężniejszym magikiem na kontynencie Faerun miały przebłyski, pozwalały też otwierać nowe wątki czy dostawać się do wcześniej nieznanych lokacji, ale w pewnym momencie cała jego kampania zaczęła być zbyt bajkowa, dodatkowo w moim podejściu jego wątek został ucięty podczas finału, więc nawet nie wiem, jak potoczyły się jego dalsze losy. 

7. Minthara

Minthara

Wybierając złe zakończenie wątku z uchodźcami przebywającymi w Szmaragdowym Gaju zamiast Halsina mogliśmy współpracować z Mintharą - przedstawicielką Absolutu. Mimo tego, że w tym zestawieniu mamy jeszcze kilku bohaterów preferujących zło nad dobrem, to jednak największym "badassem" jest Minthara. Jej cel jest jasny - wyrządzać krzywdę. I nie możemy w żaden sposób wpłynąć na to postanowienie. To może się podobać, szczególnie właśnie osobom, które nie brną do tych lepszych zakończeń. Ja do tej grupki nie należałem, więc z Mintharą nie spędziłem zbyt dużo czasu.

6. Jaheira

Jaheira

Podobnie jak Minsc, Jaheira jest z pewnością znana fanom wcześniejszych odsłon Baldur's Gate. Druidka pojawiła się w 2 akcie przygody po tej dobrej stronie. Musieliśmy pomóc jej odnaleźć pewność siebie i przypomnieć o celu, jaki sobie postawiła. Dla mnie jest ona bezapelacyjnie ciekawszą bohaterką niż wspomniana na początku akapitu postać - również dlatego, iż zwiedzanie z nią Wrót Baldura uruchamiało (ze względu na jej przeszłość) wiele ciekawych opcji dialogowych i możliwości rozwiązywania spraw.

5. Astarion

Astarion

Astarion jest łotrzykiem o dość niemiłej przeszłości. Od stuleci grasuje on jako wampirzy pomiot, który koniec końców stawia czoła swemu Panu. To, co najbardziej przypadło mi do gustu w kontekście tegoż sojusznika, to jego cięty humor i docinki w stronę głównego bohatera, jak i innych sojuszników. Rzadko kiedy współczuł, najpierw wymawiał kwestię, a dopiero potem myślał, co czasami irytowało, ale koniec końców było jego wizytówką. Rozmawiając z nim czy zabierając go w podróż, możemy być pewni, że nie jeden raz uśmiech pojawi się na naszej twarzy.

4. Wyll

Wyll

Wyll zasłynął ze swojego bohaterstwa. Takie odznaczenie kosztowało go jednak zawarcie paktu z diablicą Mizorą, na który wpływamy w mniejszym lub większym stopniu przez całą grę. Z postaci męskich to właśnie Wyll był dla mnie najciekawszym kompanem - podczas dialogów może i przynudzał, ale do jego kolejnych zadań zasiadałem z wywieszonym jęzorem, bo wiedziałem, że będą one po raz kolejny pełne zagadek, arcydobrze napisanych bohaterów i zwrotów akcji.

3. Posępne Serce

Posępne Serce

Posępna Serce otwiera podium, choć już teraz muszę zaznaczyć, iż to właśnie ona najbardziej przypomina mi typowego towarzysza w dzisiejszych grach RPG. Jest urocza, miła, zawsze chce pomóc, nikomu źle nie życzy... wypisz wymaluj Liara z Mass Effect czy Judy z Cyberpunk 2077. Jednocześnie czy to źle? Właśnie nie - sojuszniczki wręcz nie da się nie polubić, jej wątek również trzyma w napięciu, a i dobrze przydaje się w walce jako kleryczka.

2. Lae'zel

Lae'zel

Lae'zel to natomiast przeciwieństwo Posępnej Serca. Jest oschła, myśli niemalże tylko o sobie i swoim gatunku, do tego przyznaje się, że w przypadku jakiejkolwiek porażki będzie chciała poderżnąć ci gardło. Początkowo wydawała mi się ona potworem, którego nie warto rekrutować, ale z racji tego, że jej wątek fabularny jest najbardziej rozbudowany, możemy dostrzec jej przemianę lub kibicować jej w szerzeniu zła. 

1. Karlach

Karlach

Najlepiej napisaną postacią w Baldur's Gate 3 jest jednak dla mnie Karlach, która jako jedna z niewielu bohaterów nie może liczyć na happy end. Nie będę wchodzić w szczegóły, ale Karlach - podobnie jak Shadowheart - jest bardzo zjawiskowa, ufna i czasami wątpiąca w siebie, ale też zdająca sobie sprawę z tego, że to jej ostatnie dni w świecie śmiertelników, więc chce je jak najlepiej wykorzystać. Jak potoczy się wątek Karlach, zależy oczywiście od nas, bo równie dobrze może ona zginąć przy pierwszym spotkaniu z Wyllem, ale dla mnie to bezapelacyjnie najciekawsza postać z tegorocznego RPG-a Larian Studios.

Interesuje Cię ten tytuł? Sprawdź nasz poradnik do Baldur's Gate III.

Źródło: Opracowanie własne
Mateusz Wróbel Strona autora
Na pokładzie PPE od połowy 2019 roku. Wielki miłośnik gier wideo oraz Formuły 1, czasami zdarzy mu się sięgnąć również po jakiś serial. Uwielbia gry stawiające największy nacisk na emocjonalną, pełną zwrotów akcji fabułę i jest zdania, że Mass Effect to najlepsza trylogia, jaka kiedykolwiek powstała.

Moja najulubieńsza postać z Baldur's Gate 3 to:

Minsc
1078%
Halsin
1078%
Gale
1078%
Minthara
1078%
Jaheira
1078%
Astarion
1078%
Wyll
1078%
Posępne Serce
1078%
Lae'zel
1078%
Karlach
1078%
Pokaż wyniki Głosów: 1078
cropper