Krzyk 4

Co oglądać w weekend – Netflix, HBO MAX, Amazon Prime, Skyshowtime, kina

Dawid Ilnicki | 07.07, 21:00

Mocny tydzień na Netflixie, gdzie pojawi się kolejna część niezwykle popularnej serii horrorowej, a także nowy sezon popularnego serialu. HBO Max uzupełnia bibliotekę o kilka ciekawych klasyków, a z kolei na Amazon Prime i Skyshowtime pojawi się kilka interesujących nowości.

W tym tygodniu przyglądamy się ofercie Netflixa, HBO MAX, Amazon Prime, Skyshowtime i kin.

Dalsza część tekstu pod wideo

Netflix

Na Netflixie pojawia się jedna z najważniejszych jak dotąd w tym roku premier horrorowych, czyli “Krzyk VI”. Kolejna odsłona serii zapoczątkowanej przez Wesa Cravena, a kontynuowanej przez duet Matt-Bettinelli Olpin - Tyler Gillett. Poprzedniej odsłonie całkiem sprawnie udała się nie tylko wymiana głównych bohaterów, ale również nawiązywanie do przeszłości i kolejna kontynuuje zapoczątkowany wtedy trend. Wychodząc tym razem jednak w wielkie miasto, którym w tym przypadku jest Nowy Jork. Osobiście film kompletnie mnie nie przekonał, ale z pewnością warto go zobaczyć teraz, gdy trafia do szerokiej dystrybucji.

Od czwartku sprawdzić można również nowe odcinki drugiego sezonu “Prawnika z Lincolna”, który - podobnie jak miało to miejsce w przypadku “Wiedźmina” - znów został podzielony na dwie części. Fabuła serialu została oparta na powieści Michaela Connelly’ego, który dostarczył już materiał literacki do serialu Amazon Prime “Bosch”. Na jego podstawie powstał już film z 2011 roku, w którym w rolę tytułową, Mickeya Hallera wcielił się Matthew MacCounaghey. Najwyraźniej zastępujący go w serialu Manuel Garcia - Rulfo na tyle spodobał się widzom, że całkiem nieźle oceniana dotąd seria otrzymała kontynuację, której poziom zapewnia pierwowzór literacki.

Trzecią premierą, która w tym tygodniu będzie mocno promowana jest nowy film oryginalny Netflixa “Teściowie poszukiwani”. To komedia romantyczna, wyróżniająca się ciekawą obsadą, w której znaleźli się m.in. Pierce Brosnan, Ellen Barkin, Michael Rooker, Nina Dobrev i Adam Devine. Fabuła koncentruje się wokół przyszłego ślubu głównego bohatera, będącego pracownikiem banku, na który napada grupa słynnych Widmowych Bandytów, którzy okazują się jego dobrzy znajomi. Reżyser Tyler Spindel zrealizował wcześniej dwie komedie dla streamingowego giganta.

Amatorzy dokumentów powinni zwrócić uwagę na trzy premiery. “Nieznane oblicze planety: Zaginiona piramida” może się nadawać na dobry seans tuż po zobaczeniu najnowszej odsłony przygód Indiany Jonesa. Z kolei włoski serial kryminalny “Niedoszły król” zajmuje się sprawą tajemniczego morderstwa z lat 70’. Na przeciwległym biegunie znajduje się serial “Wham”, opowiadający historię słynnego zespołu, którego członkiem był George Michael, odpowiedzialnego nie tylko za jeden z nieśmiertelnych przebojów świątecznych.

HBO MAX

Serwis Warnera rozpoczął nowy miesiąc od uzupełnienia serwisu o kilka klasyków. Są wśród nich przede wszystkim dzieła włoskie, takie jak “Umberto D” Vittorio de Sici, “Przygoda” Michelangelo Antonioniego, jak również jeden z dwóch najbardziej znanych filmów Dario Argento “Głęboka czerwień”. Wśród nowości znajdziemy z kolei serial “Nolly” z Heleną Bonham Carter, opowiadający o niegdysiejszej gwieździe brytyjskiej telewizji Noele Gordon i jej głośnym upadku.

Amazon Prime

Nowością od Prime jest nowy, ośmioodcinkowy serial “The Horror of Dolores Roach”, który utrzymany jest w stylistyce kina grozy. Główną bohaterką tej serii jest kobieta, która po niesłusznym wyroku wychodzi z więzienia, zmuszona do zmierzenia się z ogromnymi problemami, po to by wrócić do równowagi. Produkcja stanowi ekranizację dość popularnego podcastu.

Skyshowtime

Od czwartku na stronie można zobaczyć ostatni film Damiena Chazelle’a, czyli “Babilon”. To jedna z najbardziej polaryzujących filmowych premier zeszłego roku, która ostatecznie doczekała się tylko trzech nominacji oscarowych, w kategoriach technicznych i wygrała jednego Złotego Globa za Najlepszą Muzykę. Wciąż całkiem młody, a mający już na koncie największe laury reżyser, z prawdziwą dezynwolturą traktuje tu historię starego Hollywood, opowiadając zarówno o młodych gwiazdach, dopiero czekających na swoje pięć minut, jak i tych, którzy stają się nieuchronnymi ofiarami rewolucji w technice filmowej. Zdolności inscenizowania konkretnych sekwencji są tu doprawdy powalające i z chęcią sam zobaczę ten film raz jeszcze, do czego również zachęcam.

Kina

Tymczasem w kinach pojawi się już piąta część znanej serii horrorowej, a mowa tu o “Naznaczonym: Czerwonych drzwiach”, stanowiąca jednocześnie reżyserski debiut, znanego choćby z cyklu “Obecność” (a także poprzedniej odsłony “Insidious”) aktora Patricka Wilsona. Pomysł na najnowsza odsłonę wyszedł znów od Leigh Whanella, a scenariusz napisał Scott Teems. W obsadzie oprócz Wilsona znaleźli się m.in. Rose Byrne, Ty Simpkins i Hiam Abbass.

Ciekawie zapowiada się również premiera długo wyczekiwanej “Nostalgii” Mario Martone, której bohaterem jest mężczyzna, powracający po latach do Neapolu, gdzie na nowo odkrywa swoją przeszłość. W roli głównej występuje tu Pierfrancesco Favino, znany choćby z głośnego “Zdrajcy” Marco Bellocchio, za którą zresztą otrzymał nominację do najlepszej nagrody europejskiej w 2022 roku.

Niezłe oceny zbiera szwedzki film science fiction “UFO”, który swą światową premierę miał w końcówce 2022 roku. Amatorzy czeskich komedii mogą się zainteresować “Sytuacją awaryjną” Jiriego Havelki, reżysera niezłych “Właścicieli”. Do kin wchodzi również nowy film Mariusza Pujszo, od lat kreowanego na polskiego Eda Wooda: “Arcydzieło, czyli dekalog producenta filmowego”, w którym zagrał również Grzegorz Halama. Z kolei "Miraculous: Biedronka i czarny kot” to pełnometrażowe rozwinięcie znanego serialu dla dzieci.

Dawid Ilnicki Strona autora
Z uwagi na zainteresowanie kinem i jego historią nie ma wiele czasu na grę, a mimo to szuka okazji, by kolejny raz przejść trylogię Mass Effect czy też kilka kolejnych tur w Disciples II. Filmowo-serialowo fan produkcji HBO, science fiction, thrillerów i horrorów.
cropper