LG 45 UltraGear OLED WQHDLG (45GR95QE)

Monitory OLED - nowa jakość obrazu dla graczy

Łukasz Musialik | 24.05, 11:16

Jeśli jesteś zapalonym graczem i szukasz monitora, który zapewni Ci najlepsze wrażenia wizualne podczas gry, powinieneś zwrócić uwagę na monitory OLED. Ta wciąż rozwijająca się technologia oferuje doskonały kontrast, głębię czerni, szeroki kąt widzenia, krótki czas reakcji i niskie zużycie energii. Czym są monitory OLED oraz jakie są ich zalety i wady?

Materiał powstał przy współpracy z firmą LG. 

Czym jest OLED i dlaczego jest lepszy?

OLED (Organic Light-Emitting Diode) to rodzaj technologii wyświetlania, w której każdy piksel na ekranie składa się z diody organicznej, która emituje światło pod wpływem prądu elektrycznego. OLED jest postrzegany jako kolejny krok w ewolucji technologii wyświetlania po LCD (Liquid Crystal Display) i plazmie, ze względu na jego zalety.

W odróżnieniu od LCD, w którym światło jest emitowane przez podświetlenie z tyłu ekranu, OLED emituje światło bezpośrednio z każdego piksela, co oznacza, że ​​każdy piksel może być włączony lub wyłączony indywidualnie, co daje głębszą czerń i lepszy kontrast. W przeciwieństwie do plazmy, OLED nie wymaga podświetlenia, co oznacza, że ​​może osiągnąć bardzo niski pobór mocy.

OLED ma wiele zastosowań, od wyświetlaczy w smartfonach po duże ekrany telewizyjne. Jednak ze względu na koszty produkcji, wciąż jest to technologia skierowana do bardziej zamożnych odbiorców w porównaniu z LCD. Niemniej jednak, w miarę postępu technologicznego, spodziewane są dalsze ulepszenia i obniżenie kosztów produkcji, co może doprowadzić do większego zastosowania tej technologii w różnych urządzeniach elektronicznych.

Monitory OLED - zalety

LG 45 UltraGear OLED WQHDLG (45GR95QE)

Doskonały kontrast i głębia czerni - ponieważ piksele organiczne mogą być całkowicie wyłączone, nie ma problemu z wyciekiem światła i utratą jakości obrazu. Monitory OLED mogą osiągnąć współczynnik kontrastu nawet 1 500 000:1. Dzięki temu obraz jest bardziej realistyczny i szczegółowy, co widać zwłaszcza przy ciemnych scenach.

  • Szeroki kąt widzenia - piksele OLED świecą samodzielnie, nie ma problemu z zanikaniem kolorów i zmianą jasności pod różnymi kątami patrzenia. Monitory OLED zapewniają kąt widzenia wynoszący 178 stopni w pionie i poziomie, co oznacza, że obraz jest widoczny z każdego miejsca w pomieszczeniu.
  • Krótki czas reakcji - piksele mogą być szybko włączane i wyłączane, nie ma problemu z opóźnieniem i smużeniem obrazu. Monitory OLED mogą osiągnąć czas reakcji wynoszący nawet 0,03 ms, co oznacza, że obraz jest płynny i ostry nawet przy szybkim ruchu obrazów na ekranie.
  • Niskie zużycie energii - ponieważ piksele OLED świecą samodzielnie, nie ma potrzeby używania podświetlenia zewnętrznego, które zużywa dużo energii. Monitory OLED zużywają mniej energii niż monitory LCD lub LED, co przekłada się na niższe koszty za prąd i mniejszy wpływ na środowisko.

Monitory OLED - OLED vs. LED vs. Mini LED vs. LCD

OLED

LCD to jedna z najstarszych i najtańszych technologii wyświetlaczy. Polega na użyciu ciekłych kryształów i podświetlenia zewnętrznego. LCD ma wiele odmian, takich jak TN, IPS i VA, które różnią się pod względem kątów widzenia, kontrastu, czasu reakcji i odwzorowania kolorów. LCD jest technologią dojrzałą i sprawdzoną, ale ma też swoje ograniczenia, takie jak słaba czerń, nierównomierne podświetlenie, ryzyko wycieku światła i efekt smużenia.

LED to ulepszona wersja LCD, która zamiast lamp CCFL używa diod LED do podświetlenia matrycy. LED ma lepszą jasność, zużywa mniej energii, a ekrany są cieńsze niż w przypadku LCD. LED może być podświetlany krawędziowo lub bezpośrednio, co wpływa na jakość obrazu. Podświetlenie bezpośrednie pozwala na zastosowanie lokalnego ściemniania (Local Dimming), które poprawia kontrast i czernie poprzez niezależne sterowanie jasnością poszczególnych stref podświetlenia. LED jest obecnie najpopularniejszą technologią wyświetlaczy na rynku.

Mini LED to kolejny krok w rozwoju wyświetlaczy LED. Ekrany z tą technologią używają mniejszych diod niż zwykłe LED, co pozwala na umieszczenie ich w większej ilości. Mini LED ma znacznie lepszy kontrast, czerń i jasność niż LED, zbliżając się do jakości OLED. Mini LED jest jednak droższy i trudniejszy w produkcji niż LED.

OLED to technologia wyświetlaczy, która polega na użyciu organicznych diod elektroluminescencyjnych, które emitują światło pod wpływem prądu elektrycznego. OLED nie wymaga podświetlenia zewnętrznego ani filtrów kolorów, co sprawia, że ekrany są smukłe, lekkie i estetyczne. OLED ma doskonały kontrast, idealną czerń i świetne kąty widzenia. Ekrany te mają szybki czas reakcji i szeroką gamę kolorów. Wadą jest to, że są stosunkowo drogie.

Podsumowując, OLED to technologia wyświetlaczy o najwyższej jakości obrazu i niskiemu czasowi reakcji, ale w najwyższej cenie. LCD to technologia wyświetlaczy o najniższej cenie i największej dostępności, ale też najniższej jakości obrazu. LED to technologia wyświetlaczy o dobrej jakości obrazu i rozsądnej cenie, ale też zależnej od rodzaju podświetlenia. Mini LED to technologia wyświetlaczy o bardzo dobrej jakości obrazu, ale też wysokiej cenie i trudności w produkcji.

Monitory OLED - LG UltraGear 45GR95QE i LG UltraGear 27GR95QE

LG 45 UltraGear OLED WQHDLG (45GR95QE)

Jednym z ciekawszych przedstawicieli monitorów OLED jest model LG 45GR95QE-B, który jest częścią serii UltraGear dedykowanej specjalnie dla graczy. Ten zakrzywiony monitor o przekątnej 45 cali i proporcjach 21:9 ma wiele zalet, takich jak:

  • Rozdzielczość WQHD - oferuje rozdzielczość 3440x1440 pikseli, co zapewnia wysoką jakość obrazu i dużą przestrzeń roboczą. Dzięki temu gracz może cieszyć się szczegółową grafiką i widzieć więcej elementów na ekranie.
  • Częstotliwość odświeżania 240 Hz - obsługuje częstotliwość odświeżania 240 Hz, co oznacza, że obraz jest wyświetlany 240 razy na sekundę. Dzięki temu gracz może doświadczyć płynności i szybkości ruchu na ekranie, co jest szczególnie ważne w grach akcji i sportowych.
  • Czas reakcji 0,03 ms - monitor ma czas reakcji wynoszący zaledwie 0,03 ms. Jest jednym z najszybszych na rynku. Dzięki temu gracz może reagować błyskawicznie na zmiany w grze i mieć przewagę nad przeciwnikami.
  • Zgodność z NVIDIA G-SYNC i AMD FreeSync - współpracuje z technologiami NVIDIA G-SYNC i AMD FreeSync, które synchronizują częstotliwość odświeżania monitora z klatkami generowanymi przez kartę graficzną. Dzięki temu gracz może uniknąć efektów takich jak zacinanie się lub rozrywanie obrazu i cieszyć się płynną i stabilną rozgrywką.
  • HDR10 i DCI-P3 98,5% - obsługuje standard HDR10, który zapewnia lepsze odwzorowanie jasności i kolorów obrazu. Pokrywa też w 98,5% (typ.) gamę kolorów DCI-P3, która jest używana w kinach cyfrowych i profesjonalnej produkcji wideo. Dzięki temu obraz jest bogaty i realistyczny, a kolory są wiernie reprodukowane.
  • Technologia antyodblaskowa - ma specjalną powłokę antyodblaskową, która redukuje odbicia światła otoczenia na ekranie. Dzięki temu obraz jest lepiej widoczny i nie męczy oczu, nawet przy jasnym świetle.

Monitor LG 45GR95QE-B to nowoczesne i zaawansowane urządzenie, które spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających graczy. Nie ma jednak róży bez kolców - póki co cena takich urządzeń jest dość wysoka, a w tym przypadku mówimy o kwocie ok. 8400 zł. 

Monitor LG 45GR95QE-B - sprawdź szczegóły

LG Ultragear 27GR95QE

Propozycją w nieco mniejszym, 27-calowym, rozmiarze jest monitor LG Ultragear 27GR95QE. Podobnie jak w przypadku „większego brata” monitor oferuje 240Hz odświeżanie obrazu, czas reakcji na poziomie 0,03 milisekundy, gwarantowaną przez ekran OLED nieskończoną czerń i wiernie oddane kolory. Jedyną różnicą, oprócz wielkości ekranu jest brak zakrzywienia. No i cena. Monitor jest zdecydowanie tańszy od swojego większego brata, co pozwali zapoznać się większej liczbie graczy z technologią OLED.

Monitor LG Ultragear 27GR95QE - sprawdź szczegóły

Monitory OLED to przyszłość 

Monitory OLED to nowa jakość obrazu dla graczy. Jeżeli nigdy wcześniej nie mieliście do czynienia z OLED-em polecam wybrać się do najbliższego elektromarketu, aby zobaczyć na własne oczy możliwości i zalety tej technologii. Gwarantuje, że będzie to świetne doświadczenie.

Źródło: Materiał partnera
Łukasz Musialik Strona autora
Pasjonat gier od samego dzieciństwa, kiedy to swoją pierwszą konsolę dostał od rodziców. Od tamtej pory zafascynowany grami i ich światem, ponieważ jako dorosły uważa, że to nie tylko rozrywka, ale także sztuka, która może nas uczyć, inspirować i poruszać emocje. Nieustannie poszerza swoją wiedzę i doświadczenie w dziedzinie gier i konsol, aby móc dostarczać innym jak najbardziej wartościowe treści.
cropper