Zoo

TOP 10 gier, w których prowadzimy ogród zoologiczny. Dinozaury i inne zwierzaki w akcji

Bartosz Dawidowski | 02.04.2023, 09:01

Miłośnicy zwierząt mają w czym wybierać, jeśli chodzi o gry wideo. Osoby marzące o prowadzeniu własnego zoo znajdą wiele ciekawych produkcji (nie tylko z istniejącymi obecnie gatunkami, ale również z dinozaurami), w których mogą zrealizować najśmielsze projekty. Przed wami 10 najlepszych produkcji skupiających się na budowaniu i zarządzaniu ogrodami zoologicznymi.

10. World of Zoo

Dalsza część tekstu pod wideo

World of Zoo to tytuł stary (premiera odbyła się w 2009 roku), ale wciąż całkiem atrakcyjny, głównie w związku z tym, że studio Blue Fang stworzyło mocno wystylizowaną, kreskówkową grafikę. Tytuł przeznaczony jest dla młodszych odbiorców i stawia na interakcje z różnymi stworami, oferując m.in. wiele minigierek. Gra wydana przez THQ oprócz PC pojawiła się również na Nintendo DS oraz Wii.

9. Parkasaurus

Paraksaurus to zabawa w budowanie zoo z dinozaurami w lżejszych, humorystycznych klimatach niż chociażby poważna seria Jurassic World Evolution. Tytuł jest prosty i przyjemny, oferuje bardzo intuicyjny interfejs a przy tym uroczą grafikę 3D.

8. Let's Build a Zoo

Obok Zoo Tycoon: Ultimate Animal Collection Let's Build a Zoo to chyba najlepsza propozycja dla młodszych graczy, z czarującą grafiką 2D) w stylu starego Theme Park), ale jednocześnie z zaskakująco bogatymi mechanizmami rozgrywki (np. z opcją modyfikowana DNA zwierząt, dzięki czemu możemy tworzyć przeróżne hybrydy i mutanty). Tytuł jest obecnie dostępny w Xbox Game Pass.

7. Zoo Tycoon: Ultimate Animal Collection

Szukacie prostszej "symulacji zoo", idealnej dla dzieciaków? W tej roli prawdopodobnie najlepiej sprawdzi się Zoo Tycoon z 2017 roku, stworzony przez ekipę Frontier Developments oraz Asobo, znane z Microsoft Flight Simulatora i A Plague Tale. Gra oczaruje młodszych adeptów tytułów ekonomiczno-menadżerskich kolorową, ładną grafiką a przy tym gameplayem, który nie jest przesadnie skomplikowany i pozwala na wspólne przemierzanie zoo w cztery osoby. Rzecz jest podana w wyjątkowo przystępny sposób (szczególnie w trybie Kampanii). Warto pamiętać, że tytuł znajduje się obecnie w ofercie Xbox Game Pass.

6. Jurassic World Evolution 

Pierwsza gra Frontier Developments z dinozaurami, wprowadzona na rynek w 2018 roku. Bardzo udana i rozbudowana produkcja, choć obecnie już nie tak zaawansowana mechanicznie, jak jej sequel w postaci Jurassic World Evolution 2, który zapewnia również lepszą grafikę. Na korzyść części pierwszej przemawia fakt, że tytuł pojawił się w 2020 roku również na Nintendo Switch (wydanie Jurassic World Evolution Complete Edition, które zawiera trzy duże rozszerzenia). Rzeczony port wyszedł zaskakująco dobrze i jest godny polecenia.

5. Megaquarium

Średnia ocen użytkowników Steam na poziomie 94% mówi sama za siebie. Dzieło zespołu Twice Circled, odpowiedzialnego za Big Pharma, w którym prowadzimy "wodne zoo", daje radę aż miło, oferując ponad 95 różnych gatunków morskich stworzeń a przy tym zaskakująco zaawansowaną symulację ekonomiczną. W zasadzie jedyną wadą Megaquarium jest trochę niedzisiejsza, mocno uproszczona grafika. Niech was to jednak nie odwiedzie od spróbowania sił w tym parku z "megaakwarium", w którym bawić się można w trybie Kampanii i w module sandboksowym, pozwalającym na losowe generowanie różnych zaskakujących wydarzeń. Co ważne - oprócz PC tytuł dostępny jest również na konsolach (Switch, PS4 XOne).

4. Prehistoric Kingdom

Znudziliście się już Jurassic World Evolution 2? To najwyższy czas, by dać szansę innej grze o podobnej tematyce. To zachwycające wizualnie Prehistoric Kingdom, które od kwietnia 2022 roku dostępne jest na PC (Steam). W tytule zajmujemy się budowaniem ogromnych parków zoo z prehistorycznymi bestiami. W tej chwili tytuł wyceniany na ok. 108 zł wciąż znajduje się w fazie Wczesnego Dostępu i obecne jest w nim trochę błędów technicznych. Autorzy z każdym miesiącem wprowadzają jednak kolejne aktualizacje (w połowie marca dostaliśmy Update 6, poprawiający m.in. wydajność i kilka bugów), więc jest wielka szansa na to, że tytuł osiągnie za pewien czas naprawdę satysfakcjonujący stan. Niestety autorzy wciąż nie przedstawili planów stworzenia konwersji konsolowej, ale zapowiedzieli już, że myślą nad realizacją takiej opcji.

3. Jurassic World Evolution 2

W momencie premiery Jurassic World Evolution 2 wielu fanów części pierwszej kręciło nosem na pewne braki i niedoróbki występujące w tej grze. Obecnie jednak, po kilku aktualizacjach, najnowsza część ekonomicznej serii wyróżnia się nie tylko piękniejszą grafiką, ale również znacznie głębszymi, bardziej wyrafinowanymi mechanizmami rozgrywki od pierwszego projektu Frontier Developments. Na korzyść JWE1 przemawia oczywiście tryb Kampanii, ale już w module sandboksowym nowsza gra nie ma sobie równych, oferując ogromne zróżnicowanie budynków i prehistorycznych "gadów" oraz znacznie piękniejszą grafikę i lepsze reakcje/zachowania dinozaurów.

Unikałbym zabawy w wersjach gry na XOne i PS4, które są słabo zoptymalizowane i potrafią się zawieszać. Znacznie lepiej sytuacja wygląda na PS5 i XSX (warto pamiętać, że gra jest dostępna w Xbox Game Pass) a idealne parametry zabawy uzyskujemy na mocnym PC.

2. Zoo Tycoon 2: Ultimate Collection (2004)

Ząb czasu nie odcisnął specjalnie swojego piętna na Zoo Tycoon 2. Pomimo prawie 20 lat na karku ta gra to wciąż wzór wykonania gier ekonomiczno-menadżerskich z kategorii prowadzenia własnych ogród zoologicznych. Tytuł jest nawet lepszy od pierwszego Zoo Tycoon, oferując przede wszystkim mniej mikrozarządzania od większości konkurentów. Pod pewnymi względami gra przegrywa ze świeższymi zoo propozycjami, które zapewniają znacznie ładniejszą grafikę, ale tryby Kampanii i Wyzwań są w Zoo Tycoon 2 tak dobre, że trudno będzie się oderwać od tego klasyka nawet osobom, których nigdy nie fascynowały egzotyczne stwory z różnych stron świata. Na koniec jedna uwaga - koniecznie grajcie w wersję pecetową, w edycji kompletnej Ultimate, wprowadzonej do dystrybucji w 2008 roku (zawierającej wszystkie cztery rozszerzenia), bo kiepski port z Nintendo DS straszy mało czytelną, brzydką grafiką.

1. Planet Zoo

Planet Zoo daje radę aż miło! Tytuł stworzony przez Frontier Developments, grupę autorów, która ma na koncie znakomitą serię Jurassic World Evolution, zapewnia nie tylko śliczną grafikę, ale przy tym bardzo głęboki, wciągający gameplay, bogaty w motywy ekonomiczno-menadżerskie. Gra z 2019 roku jest wciąż rozwijana. Dosłownie kilka dni temu ta fantastyczna symulacja ogrodu zoologicznego otrzymała dużą aktualizację 1.13 oraz DLC z Pakietem Tropikalnym. Szkoda tylko, że ta perełka w swoim gatunku, oferującą zachwycające bogactwo ponad 150 różnych zwierzaków w różnych pakietach (warto sprawdzić dodatek Southeast Asia Animal Pack, który wprowadza tapiry i uwielbiane przez wielu nosacze sundajskie), wciąż nie jest dostępna na konsolach. Cieszyć się możemy z niej wciąż wyłącznie na pecetach.

Bartosz Dawidowski Strona autora
Dla PPE pisze nieprzerwanie od momentu założenia portalu w 2010 roku. Przygodę z interaktywną rozrywką zaczynał od gier na kasetach magnetofonowych, by później zapałać miłością do Amigi i PlayStation. Wciąż tęskni za złotą erą najlepszych japońskich RPG-ów z lat 90. Fan strategii, gier oferujących symulacyjne elementy i bogatą immersję. Miłośnik lotnictwa w każdej postaci.
cropper