Wydarzenia 2022

22 najważniejsze wydarzenia w branży gier z 2022 roku

Kajetan Węsierski | 29.12.2022, 13:00

Rok 2022 zleciał błyskawicznie - dosłownie jak z bicza strzelił! I ma to pewnie związek z masą wydarzeń, które miały miejsce w przeciągu tych 12 miesięcy. Działo się bardzo wiele zarówno w kontekście światowym, jak i tym popkulturowym. Dziś chciałbym się jednak skupić nie tylko wyłącznie na tej drugiej kwestii, ale - wchodząc jeszcze głębiej - chciałbym przypomnieć o najważniejszych momentach minionego czasu. 

Każde z wymienionych miało bez wątpienia duży wpływ na to, co dzieje się wokół nas. Oczywiście wszystko pisane jest mimowolnie z mojej perspektywy, więc bardzo możliwe, że pewne - ważne dla Was - momenty pominąłem, a inne według kogoś nie zasłużyły, by się tu znaleźć. Z tego względu zachęcam Was do dzielenia się swoimi typami w komentarzach. Dajcie znać, które wydarzenia były dla Was najbardziej przełomowe! 

Dalsza część tekstu pod wideo

Nie przedłużając, oto 22 najważniejsze punkty na osi czasu w 2022 roku. Trochę się działo, więc nie traćmy czasu! 

Take-Two Interactive + Zynga

Już sam początek roku 2022 dał dowód tego, iż jeśli chodzi o zakupy, na pewno nie będzie biednie. A pierwszym ze znaczących było przejęcie przez Take-Two spółki Zynga. Konkretnych owoców takiego ruchu jeszcze nie doczekaliśmy, ale to już tylko kwestia czasu. 

Pokemon Legends: Arceus 

Tak samo, na początku roku, światło dzienne ujrzała nowa odsłona Pokemon. Niby nic specjalnego, więc czemu o niej wspominam? Ano z prostego powodu - twórcy wreszcie pokusili się na zmianę formuły i zaoferowanie nam otwartego świata na modłę formuły tych dzisiejszych.

Premiera Steam Decka

Nie można także zapomnieć o próbie podboju przez Valve areny konsol przenośnych. I choć początkowo nie obyło się bez kontrowersji i braków produkcyjnych, to koniec końców zdecydowana większość konsumentów jest zadowolona. I o to chodziło! 

Nowe PlayStation Plus 

Sporą sprawą była oczywiście także ewolucja (a wręcz rewolucja!) PlayStation Plus od Sony. Ekipa postanowiła pójść w stronę Game Passa, co w gruncie rzeczy spotkało się z ciepłym odbiorem. Nie jest perfekcyjnie, ale mogło być gorzej. 

Debiut filmu Uncharted

Sporą sprawą była oczywiście także premiera dużego filmu na bazie serii gier Uncharted, gdzie w głównych rolach mogliśmy oglądać Marka Wahlberga i Toma Hollanda. Nie brakowało lęku, że nie wypali, ale wyszło chyba lepiej, niż wielu się spodziewało. 

Elden Ring

Wszystko, wszystkim, ale o premierze tej gry po prostu nie można zapomnieć w takim zestawieniu. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że dziś patrzymy na nią, jak na jedną z najlepszych w historii. Kapitalna premiera od FromSoftware.

Microsoft + Activision Blizzard 

Dla wielu to właśnie ta kwestia była najgłośniejszą, największą i prawdopodobnie najważniejsza w branży gier 2022 roku. Mowa o potwierdzeniu przez Microsoft chęci przejęcia Activision Blizzard za niemal 70 miliardów dolarów. Absurd, który wywrócił wszystko do góry nogami. 

Największe studia wycofują się z Rosji

Pisząc o grach wideo, nie można nie napomknąć o inwazji Rosji na Ukrainę. Tak się bowiem składa, iż branża okazała się niezwykle solidarna i bardzo śmiała w swoich działaniach - cała masa studiów i wytwórni wycofała się z terenów państwa, które dopuściło się napaści. 

Debiut filmu Sonic The Hedgehog 2

Wspomniałem już o Uncharted, ale nie można pominąć premiery filmowego sequela o Superszybkim Jeżu. Kontynuacja nie wypadła gorzej niż pierwsza odsłona, więc fani byli zadowoleni. A wynik finansowy to potwierdza. 

The New York Times Company + Wordle

W dobiegającym końca roku Wordle opanowało świat. W oryginał grały miliony ludzi na całym globie, a w międzyczasie powstały setki odpowiedników z przeróżnych dziedzin i w nieco zmienionej formie. Wszystko urosło do tego stopnia, że prostą gierkę wykupiło TNY Times! 

Gry Sony na PC

Sporym wydarzeniem (choć może powinien użyć tu liczby mnogiej) była premiera wielu produkcji od SIE na Steamie. Choć jeszcze jakiś czas temu wydawało się to niemożliwe, to 2022 pokazał, iz wszystko może dojść do skutki (potrzeba tylko czasu). 

Sony + Bungie

Zostając przy Sony, należy poruszyć przejęcie z ich strony, które miało miejsce - a mowa tu oczywiście o zakupie Bungie. Spory ruch, bardzo ważny i w małym stopniu odpowiedź na kroki Microsoftu. 

WWE 2K powraca po przerwie

W 2022 roku dostaliśmy też - po dłuższej przerwie - najnowszą odsłonę serii WWE. Troszkę przyszło nam poczekać, a wieloletnia seria była rozdarta w 2021, ale… Warto było uzbroić się w odpowiednie pokłady cierpliwości. Wyszło super. 

Electronic Arts rozstaje się z FIFĄ

Jeśli współpraca trwa przez ponad dwie dekady, to można odnieść wrażenie, iż to po prostu wieczność. Ja nap przykład nie znam rzeczywistości, w której te dwie marki ze sobą nie współpracują. A przez niedogadanie, będziemy tego świadkami. 

Google ogłasza koniec Stadii

A to jedno z tych wydarzeń, przy których od miesięcy zamiast pytania „czy”, stawiało się „kiedy”. Projekt Stadia od Google okazał się kompletnym niewypałem i właściwie od premiery spotykał się ze sporą krytyką. Koniec już na początku przyszłego roku. Cóż, w końcu. 

Premiera Dying Light 2 

Z naszego punktu widzenia trzeba wspomnieć także o głośnej premierze od polskiego studia Techland, a więc oczywiście kontynuacji kapitalnej pozycji o zombie. Dla jednych pozycja przewyższająca pierwszą odsłonę, dla innych zawód - tak czy inaczej, ważna sprawa. 

Cyberpunk dostaje anime 

Cyberpunk 2077 był jaki był, ale prawdą jest, że do samego uniwersum wykreowanego przez CD Projekt RED naprawdę trudno się przyczepić. I spróbowano to wykorzystać przy okazji anime „Cyberpunk: Edgerunners”, które… Zdecydowanie dowiozło! 

Wiedźmin 3: Next-Gen Update

Lista nie byłaby pełna, gdyby nie wspomnieć na niej o next-genowej aktualizacji do Wiedźmin 3: Dziki Gon. Produkcja do dziś cieszy oczy i umysły wielu graczy, więc jej podrasowanie było sporym wydarzeniem. Na PC nie wyszło, ale nie brakuje zwolenników. 

Śmierć Kevina Conroy’a 

Niestety rok 2022 przyniósł nam kilka śmierci ludzi związanych z popkulturą, a tą, która przeszła największym echem w branży gier, było nagłe odejście Kevina Conroy’a. Mężczyzna użyczał głosu Batmanowi na potrzeby genialnej kreskówki, ale także serii Arkham w oryginale. 

Premiera God of War: Ragnarok

Kolejna ogromna premiera tego roku - powrót jednej z największych serii w branży gier wideo i odsłona, na którą czekaliśmy naprawdę sporo. Czekać było jednak warto, albowiem wszystko tu zagrało - masa wyróżnień i wysokich ocen nie dziwi. 

META Quest 2 

Nowa iteracja sprzętu do VR od META to także wydarzenie, którego nie można pominąć. Wszak biorąc pod uwagę wyniki sprzedażowe pierwszej odsłony, można było w ciemno zakładać, że i w tym przypadku popularność będzie ogromna. Tak się oczywiście stało. 

John Carmac odchodzi z META

Na sam koniec dość świeża wiadomość - jeden z najbardziej kultowych twórców gier w historii naszej branży postanowił ustąpić ze stanowiska zarządzającego projektami w wirtualnej rzeczywistości w META. Czyżby coś mu się tam nie podobało? 

Kajetan Węsierski Strona autora
Gry są z nim od zawsze! Z racji młodego wieku, dojrzewał, gdy zdążyły już zalać rynek. Poszło więc naturalnie z masą gatunków, a dziś najlepiej bawi się w FIFIE, produkcjach pełnych akcji oraz przygód, a także dziełach na bazie anime i komiksów Marvela. Najlepsza gra? Minecraft. No i Pajączek od Insomniac Games.
cropper