tapeta w telefonie

Tapety, ringi i popsockety - Twój telefon jak nowy!

Maciej Zabłocki | 07.11, 08:25

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie ustawiał na swoim telefonie tapety przez pół dnia, sprawdzając kolejne wzory. Ba, ten czas może się jeszcze bardziej wydłużyć, gdy zaczniemy majstrować z motywami, które zupełnie potrafią odmienić naszego smartfona (niestety z Nokią 3310 to nie przejdzie). Obok zmian wizualnych mamy coraz więcej możliwości... fizycznej rozbudowy naszego sprzętu poprzez dodatki typu popsockety czy selfsticki. 

Materiał powstał przy współpracy z RTV Euro AGD. 

Każdy telefon to urządzenie osobiste, wobec czego chcielibyśmy je spersonalizować w największym, możliwym zakresie. Dla posiadaczy Androidów sprawa jest o tyle ciekawa, że w prosty i szybki sposób mogą pobrać kompletnie nowe motywy, które oprócz zmiany tapety, zmodyfikują także ikony, czcionki, a nawet animacje. To raptem kilka prostych kliknięć w ustawieniach urządzenia. Jeśli jednak odpowiada Wam to, co producent przygotował w podstawie, to warto przeczytać tekst wprost od RTV Euro AGD, jak zmienić tapetę w telefonie

Telefony z Androidem pozwalają na szerokie modyfikacje, ale iOS od jakiegoś czasu nie pozostaje dłużny

Smartfon

Choć ogólnie przyjęło się, że to właśnie posiadacze systemów z robotem w logotypie mogą sobie pozwolić na ogromne modyfikacje, da się je także przeprowadzić na smartfonach z nadgryzionym jabłuszkiem. Zaczniemy jednak od tych pierwszych. Możliwości zmiany tapety znajdują się w zakładce systemowej, zwykle pod odniesieniem zwanym "tapeta". Musimy pamiętać, że takie zdjęcie powinno być dostosowane do wymogów telefonu, czyli rozciągnięte panoramicznie w proporcjach 9:16. Tak, jakby postawić "zwykły" obrazek z komputera na krótszym boku. W zależności od wersji systemu operacyjnego, niektóre smartfony pozwalają też na wyświetlanie wielu tapet w jednym momencie, po prostu zmieniając je co jakiś czas, albo za każdym razem, gdy chcemy odblokować urządzenie. 

W przypadku iPhone'a, zmiana tapety wygląda dość podobnie. Wystarczy wejść do ustawień, a następnie do zakładki "tapeta". Tam można wybrać wiele różnych funkcji, szczególnie w ramach najnowszego systemu iOS 16.0, gdzie Apple całkiem zmodyfikowało wygląd ekranu początkowego. Możemy zatem wykorzystać zrobione własnoręcznie zdjęcia w przeróżnych kompozycjach, nakładając filtry. Jest także opcja dopasowania obrazka do zegara systemowego, by jego niewielka część nachodziła na cyfry, tworząc wrażenie 3D. Warto też pamiętać, że tapety można dostosować do trybów - np. w ramach funkcji "nie przeszkadzać" możemy ustawić ciemniejszy obrazek, by nie rozpraszał naszej uwagi. 

Co warto wiedzieć, wybór właściwej tapety może mieć spory wpływ na czas pracy na baterii. W nowoczesnych urządzeniach wykorzystywane są wyświetlacze OLED lub AMOLED, które potrafią włączyć i wyłączyć pojedyncze piksele. Gdy wybierzemy tapetę z czarnymi elementami, wtedy wyświetlacz po prostu nie będzie aktywować pikseli znajdujących się pod nimi. To pozwoli na zyskanie cennych minut w ciągu całego dnia. Warto o tym pamiętać w sytuacji, gdy wybieramy się na ważny wyjazd służbowy, wyjście w góry albo konferencję biznesową i będziemy wymagali jak najdłuższej pracy od naszego telefonu. 

Ciekawe uchwyty na telefon

Rings

A skoro już jesteśmy przy wyjazdach, to warto zaopatrzyć się w atrakcyjne i ciekawe ringi na telefon. Szczególnie takie, które sprofilowane są z naszymi zainteresowaniami. Taki gadżet przyczepia się do urządzenia na jego "pleckach", czyli tylnej części obudowy. Następnie, chwytając smartfona, po prostu wkładamy palce pomiędzy obręcz, znacznie poprawiając chwyt. Ring pozwala też na ustawienie telefonu pod niewielkim kątem, co znacznie ułatwi oglądanie zdjęć czy materiałów wideo. Ponadto ring umożliwi nam chwycenie innego przedmiotu, nie puszczając telefonu, co może okazać się niezwykle przydatne właśnie w górach, albo podczas rejsu piękną żaglówką. 

Ciekawą alternatywą są także popsockety. Ich wygląd jest nieco nietypowy, bo są to zwykle personalizowane, gumowe uchwyty z dodatkiem tworzywa sztucznego, które można składać i rozkładać. Przyczepiamy je do tylnej części obudowy naszego smartfona, zwiększając jego możliwości w zakresie ustawienia pod różnym kątem. Ponadto poprawimy chwyt, wkładając taki popsocket między palce. Na rynku znajdziecie przeróżne rodzaje popsocketów w cenach do kilkudziesięciu złotych. Będą nawet gadżety o wiele bardziej rozbudowane, z możliwością przyczepienia popsocketu do szyby samochodu czy deski rozdzielczej. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu RTV Euro AGD. 

cropper