P

Top 10 gier logicznych i tytułów z nastawionych na łamigłówki

Bartosz Dawidowski | 21.08.2022, 09:00

Gry logiczne bardzo się rozwinęły od swoich skromnych początków z lat 70., kiedy powstawały pierwsze tytuły oferujące łamigłówki na Atari 2600. Obecnie takie dzieła jak The Witness czy Fez oferują nie tylko okazję do rozruszania szarych komórek, ale też piękną oprawę graficzną i przy tym muzykę na najwyższym poziomie. Przed wami 10 pozycji z tej kategorii, w które koniecznie trzeba zagrać.

10. Captain Toad: Treasure Tracker

Dalsza część tekstu pod wideo

Captain Toad to koncepcja podobna trochę w założeniach do genialnego Fez – to fuzja platformówki i gry logicznej. Tytuł wydany pierwotnie na Wii U w 2014 roku, który miał stanowić tylko rozbudowaną wersję minigierek z Super Mario 3D World okazał się fenomenalnie grywalny. W tytule naszym zadaniem jest dotrzeć do wyznaczonego punktu mapki. Obciążony ciężkim plecakiem tytułowy bohater nie może jednak skakać, co wymaga główkowania w próbach dotarcia do „mety”. Co warto dodać – gra trafiła w 2018 roku na Switch a rok później otrzymała DLC z nowymi, bardzo ciekawymi planszami. Darmowa aktualizacja wniosła natomiast na konsoli Nintendo znakomity kooperacyjny tryb zabawy dla 2 osób.

9. Return of the Obra Dinn

Return of the Obra Dinn to nie tylko niesamowita, stylizowana na klimaty retro oprawa. W tej fascynującej fuzji gry logicznej i platformówki doskonale wypada gameplay. W dziele Lucasa Pope'a, autora Papers Please staramy się ustalić losy załogi zaginionego okrętu, przypisując nazwiska do danej przyczyny śmierci czy powodu zaginienia. Docierając do zwłok danego bohatera, dzięki urządzeniu Memento Mortem, odgrywane są scenki z przeszłości, co nakierowuje nas na coraz głębsze elementy tej niesamowitej logiczno-kryminalnej układanki.

8. Baba Is You

Baba Is You to totalnie minimalistyczna produkcja, wyglądająca jak gry z C64 czy ZX-Spectrum. Niech was nie zwiodą jednak pozory, czyli prymitywna, jakby 8-bitowa grafika. Baba Is You zapewnia fenomenalnie opracowane, wysmakowane łamigłówki. Musimy postępować tu według słów widocznych na ekranie, łącząc je w logiczne frazy, pozwalające np. przesuwanie obiektów lub manipulujące otoczeniem na inne sposoby (np. formując określone zdanie powodujemy, że lawa się neutralizuje). Gra jest dostępna od 2019 na PC i Switch, a od czerwca 2021 roku również na smarfonach (iOS, Android).

7. Inside

Inside to kolejne dzieło autorów Limbo, podobne w wielu aspektach do produkcji z 2010 roku. Tytuł ponownie zapewnia nie tylko zadziwiająco mroczne sceny i wydarzenia, ale przede wszystkim również wyśmienicie zrealizowane łamigłówki, które wypadają bardzo naturalnie i są perfekcyjnie zintegrowane że środowiskiem gry. Produkcję ostatnio dodano do biblioteki Xbox Game Pass, więc to świetna okazja, by poznać fascynujący, dystopijny świat Inside.

6. Braid 

Niezwykle utalentowany Jonathan Blow przed stworzeniem znakomitego The Witness błysnął świetną fuzją platformówki 2D i gry logicznej pt. Braid. W tej mistrzowsko zaprojektowanej produkcji wcielamy się w Tima, którego zadaniem jest „uratować księżniczkę”. By do niej dotrzeć musimy przedrzeć się przez wiele niebezpieczeństw i łamigłówek. Naszym zasadniczym narzędziem rozprawiania się z takimi wyzwaniami jest umiejętność manipulowania czasem (w Braid można swobodnie przewijać nasze działania, nawet odwracając śmierć bohatera). Gra oferuje nie tylko przyjemną grafikę, ale też wyjątkowo dobrze skomponowany, relaksujący soundtrack autorstwa Jamiego Siebera.

5. The Witness

The Witness zachwyca oprawą graficzną, zapraszając na sporą, cudnie wykonaną wyspę. W grze Jonathana Blowa zaliczamy serię prostych zadań na znajdowanych w środowisku 3D planszach, w których musimy znaleźć drogę do celu, od punktu A do B. Wygląda to zwodniczo prosto na starcie, ale z czasem – wraz z nowymi regułami działania - całość zmienia się w bardzo wyrafinowaną łamigłówkę. Reasumując The Witness to świetna przygoda i pokaz bardzo kreatywnego game designu.

4. Tetris Effect: Connected

Jedna z najstarszych gier logicznych, jeśli zostanie podana w atrakcyjnej formie, wciąż potrafi zachwycać miliony osób z całego świata. Właśnie taką propozycją jest Tetris Effect: Connected – dzieło, które wykorzystuje kultowy schemat rozgrywki i podaje go w przepięknej formie, którą możemy cieszyć się na dokładkę ze znajomymi (w trybie rywalizacji i kooperacji). Ten szpil to fantastyczna zabawa. Warto dodać, że dostępna w bibliotece tytułów Xbox Game Pass!

3. The Talos Principle

W The Talos Principle wcielamy się w robota, którego zadaniem jest rozwiązywanie coraz trudniejszych zagadek umieszczonych w ruinach. W miarę zaliczania kolejnych zagwozdek pojawiają się ciekawe motywy fabularne (głównie w formie pytań o tożsamość twórców inteligentnej maszyny i narzucony cel jej działania). Studio Croteam, odpowiedzialne za markę Serious Sam, naprawdę postarało się przy tworzeniu tej perełki z 2014 roku, wydanej na PC, PS4, XOne, Switch i na smartfonach (Android, iOS), zapewniając nam również świetną grafikę i wreszcie mocne, bardzo rozbudowane DLC („Road to Gehenna”, które jest dostępne w pakiecie Deluxe Edition).

2. Fez

Trudno wyobrazić sobie lepsze połączenie gatunku platformówki z grą logiczną, niż w Fez. Tytuł stworzony przez Polytron to prawdziwa uczta dla fanów rozwiązywania nie tylko małych logicznych zagwozdek, ale też wielkich tajemnic, o znacznie szerszej skali. Fenomenalnie udźwiękowione dzieło (fantastyczny soundtrack!), zaprojektowane przez Phila Fisha, w cudny sposób zaprzęga do działania wyobraźnię przestrzenną graczy, bo lokacje, wyglądające jak typowe „plansze 2D” można (a nawet trzeba!) w Fez obracać, co odsłania np. nowe przejścia, miejscówki i platformy. Szkoda tylko, że prawdopodobnie nigdy nie ujrzymy Fez 2. Phil Fish śmiertelnie się obraził na branżę gier, po tym jak jego opinie (m.in. o grach Nintendo) były ostro krytykowane. Deweloper zdecydował wtedy o skasowaniu sequela Fez.

1. Portal 2


Portal 2 w zasadzie nie podpada pod kategorię „ostatniej dekady”, ale i tak postanowiłem umieścić ten tytuł w naszym zestawieniu megahitów logicznych. Choćby z tego względu, że ta genialna gra doczekała się konwersji na Switch (w zestawie z częścią pierwszą, czyli w Portal Companion Collection), która została wprowadzona na rynek niedawno, w czerwcu 2022 roku. Tytuł, w którym zaliczamy wyzwania przez umieszczanie w lokacjach małych portali czasoprzestrzennych, między którymi się teleportujemy, został jeszcze ulepszony względem pierwszej części serii. Gra przy doskonałym designie i świetnej grafice czaruje też zaskakująco ciekawą fabułą science-fiction. To absolutny must-have dla fanów rozwiązywania łamigłówek w grach i spektakularny pokaz kreatywności zespołu deweloperskiego z Valve.

Źródło: Własne
Bartosz Dawidowski Strona autora
Dla PPE pisze nieprzerwanie od momentu założenia portalu w 2010 roku. Przygodę z interaktywną rozrywką zaczynał od gier na kasetach magnetofonowych, by później zapałać miłością do Amigi i PlayStation. Wciąż tęskni za złotą erą najlepszych japońskich RPG-ów z lat 90. Fan strategii, gier oferujących symulacyjne elementy i bogatą immersję. Miłośnik lotnictwa w każdej postaci.
cropper