FIFA 23 EA

FIFA 23 z pierwszymi szczegółami. Cross-play, next-genowa wersja na PC i zawartość gry

Wojciech Gruszczyk | 20.07.2022, 18:00

„To nasza ostatnia gra z serii FIFA po bogatej 30-letniej historii” – tymi słowami Matthew Lafreniere (producent EA) rozpoczął pokaz, podczas którego poznaliśmy szereg ciekawych informacji na temat najnowszej produkcji EA Sports. Co może nam zaoferować FIFA 23? Poznajcie pierwsze informacje.

Na wstępie na pewno zaznaczę, że to sam początek prezentacji FIFA 23. Electronic Arts zaprosiło nas na rozbudowany pokaz, podczas którego usłyszeliśmy szczegóły dotyczące wszystkich najważniejszych aspektów oraz trybów gry. Teraz jednak możemy skupić się na podstawach, które pokazują, jaki kierunek EA Sports obrało realizując swoją ostatnią odsłonę serii FIFA. Jednym zdaniem? Ma być przepych oferowany wielu graczom.

Dalsza część tekstu pod wideo

EA Sports żegna się z serią FIFA z... Przytupem

FIFA 23 pierwsze ujęcia - 1

Gdy kilka tygodni temu Electronic Arts potwierdziło, że FIFA 23 będzie ostatnią odsłoną serii stworzoną przez EA Sports, a w przyszłym roku zagramy w EA Sports FC, zastanawiałem się – jak EA rozegra tegoroczną piłkę? Producent i wydawca mógł zapowiedzieć „wielkie zmiany” i zarazem „nadciągającą rewolucję” wrzucając na rynek półprodukt i informując, że najlepsze dopiero przed nami i w przyszłym roku doświadczymy prawdziwej magii... Ale firma wybrała zupełnie inne podejście – FIFA 23 ma być zdecydowanie najbardziej rozbudowaną odsłoną serii. Korporacja chce w specjalny sposób pożegnać się z marką, która pozwoliła jej wypłynąć na szerokie wody.

Matthew Lafreniere podczas spotkania na samym początku podkreślił, że FIFA 23 to „największa FIFA” w historii i korporacja skupiła się na znaczącym rozbudowaniu zawartości oraz zapewnieniu produkcji jak największej liczbie osób. Pierwszy raz w historii w grze pojawią się podwójne Mistrzostwa Świata – kobiet oraz mężczyzn, więc podczas rozgrywki będziemy mogli wcielić się w najlepszych piłkarzy oraz piłkarki ze wszystkich krajów, które biorą udział w oficjalnych zmaganiach.

Rywalizacja krajów to jednak dopiero początek, ponieważ FIFA 23 zapewni pełną integrację klubowej kobiecej piłki nożnej. Na start gracze otrzymają dostęp do zmagań z FA Women's Super League oraz Division 1 Féminine – to pierwsze, profesjonalne ligi kobiece, które zostaną wdrożone do gry. Twórcy zadbali o prawdziwe drużyny, piłkarki, stadiony, komentarz oraz w pełni opracowane, nowe animacje, by lepiej prezentować rozgrywki.

FIFA 23 dla wszystkich? EA Sports potwierdza cross-play i next-genową wersję na PC

FIFA 23 pierwsze ujęcia - 2

Elektronicy zdają sobie sprawę, że posiadają ogromną bazę użytkowników, jednak najwidoczniej brak mocnej konkurencji zachęcił producentów do zaproszenia szerszej publiki do gry – FIFA 23 zaoferuje zupełnie nowy system treningowy, który w połączeniu z Ośrodkiem Treningowym pozwoli młodym i aspirującym graczom uczyć się rozgrywki i podnosić swoje umiejętności... Czy każdy będzie mógł podnosić puchary w cyfrowych turniejach? Raczej nie, ale zapewne nowe podstawy zostaną przedstawione w taki sposób, by spędzając w pozycji więcej czasu móc pogrążyć znajomego, który wpadnie z czteropakiem i jest pewny swego.

FIFA 23 idzie z duchem czasu i w końcu gracze mogą liczyć na cross-play. Elektronicy długo zwlekali z zaoferowaniem wspólnych serwerów w swojej najpopularniejszej serii, ale produkcja EA zadebiutuje z cross-playem i gracze będą mogli mierzyć się w meczach jeden na jednego. Czy możemy tutaj mówić o pełnej zabawie? I tak i nie – wszystko zależy, jak na to spojrzymy, ponieważ tym razem posiadacze PS5, XSX|S, PC i Stadii zagrają razem, a zawodnicy z PS4 i XOne trafią na osobne serwery... Podobną sytuację widzieliśmy w przypadku najnowszego Battlefielda.

FIFA 23 - EA

A co ze społecznością PC? FIFA 23 pierwszy raz w historii gracze na komputerach osobistych otrzymają next-genowe wydanie gry, więc mogą liczyć na integrację wszystkich najnowszych systemów. EA „bada” również możliwość rozszerzenia cross-playu, więc w przyszłości możemy usłyszeć w tym temacie nowe zapowiedzi.

Cross-play w serii FIFA rozpocznie nowy rozdział w piłce nożnej Elektroników, bo choć producent nie może zaprosić na serwery wszystkich graczy (na PS4 i XOne ponownie nie otrzymamy w pełni next-genowego wydania), to jednak w końcu niezależnie od posiadanej platformy – konsolowcy będą mogli się ze sobą mierzyć w bezpośrednich meczach. To otwiera wielką szansę dla organizatorów turniejów, ale pewnie również samych graczy, ponieważ na pewno znajdą się chętni, którzy internetowe spory będą kończyć klasycznym: „to chwytaj za pada i pokaż kto ma rację”. Długo czekaliśmy na wdrożenie tej technologii do serii od EA, ale co ważne Elektronicy w końcu zapewnią next-genowe wydanie na PC, co w pewien sposób może być problemem dla niektórych graczy, ponieważ na pewno wymagania sprzętowe wersji na komputery osobiste zostaną zwiększone.

FIFA 23 buduje podstawy na lata?

Electronic Arts prezentując FIFA 23 podkreśliło ważny szczegół – najnowsza odsłona ma zapewnić największą liczbę rozgrywek i drużyn przez zaoferowanie dwóch Mistrzostw Świata oraz dorzucenie do rozgrywek pierwszych kobiecych lig. Producent jednocześnie chce nauczyć nowych graczy podstaw, a bardziej wprawionym zawodnikom zaoferować serię wyzwań, które pozwolą im poprawić swoje umiejętności. Gra ma także zapewnić niespotykaną wcześniej otwartość przez połączenie serwerów i największa liczba graczy otrzyma tym razem dostęp do next-genowej edycji.

To wszystko ma zapewnić „największą Fifę w historii”, jednak możecie mieć pewność, że to dopiero początek. EA szykuje także szereg innowacji i nowości w przypadku technologii, trybów oraz sfery wizualnej i dźwiękowej... I konkrety tych wszystkich elementów nadejdą już wkrótce. Producent chce odkrywać szczegóły w następnych dniach, ale już teraz mogę wspomnieć, że FIFA 23 zapowiada się na ciekawe i zaskakująco duże odświeżenie.

Wojciech Gruszczyk Strona autora
Miał przyjść do redakcji zrobić kilka turniejów, ale cytując klasyka „został na dłużej”. Szybko wykazał się pracowitością, dzięki której wyrobił sobie pozycję w redakcji i zajmuje się różnymi tematami. Najchętniej przedstawia wiadomości ze świat gier, rozrywki i technologii oraz przygotowuje recenzje gier i sprzętu. Jeśli jest zadanie – Wojtek na pewno się z nim zmierzy. 
cropper