TCL_zdjecie_w_TLE

TCL w Polsce - najważniejsze informacje, ceny i modele TV na 2022 rok w jednym miejscu

Maciej Zabłocki | 13.06, 10:57

TCL zaprezentowało pełną gamę telewizorów z nowych linii przeznaczonych na 2022 rok. Miałem niebywałą przyjemność wziąć udział w konferencji w Warszawie, na której pokazano nie tylko wszystkie urządzenia, ale też rozmiary, ceny i plany na rozwój w kolejnych latach. Zebraliśmy wszystkie informacje w jedną całość, prezentując każdą z linii modelowych. 

TCL to jedna z tych firm, której rozwój jest absolutnie niepodważalny. Mimo niewątpliwych sukcesów na koncie (jak pierwszy na świecie pokaz telewizora z technologią Mini LED), do niedawna nie była zbyt dobrze znana w naszym kraju. Od blisko dwóch lat oferta tego producenta nabrała jednak konkretnych kształtów, działania marketingowe zyskały na skuteczności, a przedsiębiorstwo aktywnie konkuruje na różnych polach - zarówno jakościowych jak i cenowych. Wychodzi to z bardzo dobrym skutkiem, bowiem TCL osiągnął w pierwszym kwartale 2022 roku aż 10-procentowy udział na polskim rynku. Można zatem powiedzieć, że staje się dużym i ważnym graczem, a co ciekawe, nasz kraj jest dla TCL drugim największym rynkiem w Europie. TCL produkuje też najwięcej na świecie telewizorów z systemem operacyjnym Android. Sprawdźmy zatem, jakie modele firma zaprezentowała na wspomnianej konferencji. 

TCL dodaje do swojej oferty modele P635 oraz P638

Seria P63 zawiera wszystko to, czego moglibyśmy oczekiwać po multimedialnym telewizorze. Modele z tej linii wyposażono w matryce 4K ze wsparciem HDR, a także w najnowszy system operacyjny Google TV i obsługę Dolby Atmos, ALLM dla graczy oraz nowego rozwiązania zwanego "Game Center" przeznaczonego dla miłośników konsol i elektronicznej rozrywki. Dodatkowo, model P638 otrzymał wsparcie dla filmowego standardu Dolby Vision, 60 Hz matrycę z technologią "Motion Clarity" i złącze HDMI 2.1, z którego dobry użytek zrobi PlayStation 5 oraz Xbox Series X. Powyższe modele dostępne są w przekątnych od 43 do 75" w cenach od 1699 do 5299 zł za największą matrycę. 

TCL P635

Przedsiębiorstwo przygotowało godnego następcę udanej serii P72, czyli rodzinę P73. Oprócz zmian, które wprowadził wariant C638, w przypadku P73 zastosowano znacznie szerszy zakres kolorów gwarantujący jeszcze wierniejsze odwzorowanie barw, a do tego wsparcie dla asystenta głosowego Google. Obraz wyświetlany jest, rzecz jasna, w rozdzielczości 4K ze wsparciem HDR i Dolby Vision oraz Dolby Atmos. Te modele telewizorów kupicie w rozmiarach od 43 do 75" w cenach od 1799 do 5999 zł za największy wariant. 

Seria C63 to już dodane wsparcie dla technologii kropek kwantowych QLED

TCL oficjalnie przyjęło, że modele z rodziny C63 zastępują zeszłoroczne C72. Doszło tutaj wiele zmian, które w tym przedziale cenowym będą bardzo pozytywnie odebrane przez konsumentów. Oprócz wsparcia dla rozdzielczości 4K z HDR, Dolby Vision i Dolby Atmos, doszła także warstwa QLED, gwarantująca niezwykłe nasycenie kolorów. Za dźwięk odpowiadają wbudowane i nastrojone głośniki renomowanej marki ONKYO, a także najnowszego systemu operacyjnego Google TV z funkcją asystenta głosowego i obsługą wszystkich najważniejszych dostawców aplikacji VOD, takich jak Netflix, HBO Max czy Disney+. Modele C63 o przekątnej 55" i większej mają też regulowaną podstawę, która umożliwia dostosowanie ustawienia sprzętu pod szerokość szafki. Telewizory z tej serii sprzedawane są w rozmiarach od 43 do 75" w cenach od 2299 do 6299 zł za największą przekątną. Najchętniej wybierane 55" kosztuje bardzo przystępne 2699 zł, a to cena niezwykle atrakcyjna, jak za zestaw technologii zastosowanych w tych urządzeniach. 

Rynek w Polsce TCL

TCL wprowadza też na rynek modele z nowej serii C73, czyli rodziny dedykowanej graczom 

Linia C73 to naturalne rozwinięcie zeszłorocznej C72+, czyli modeli o oznaczeniu C728. Każdy z telewizorów wspiera rozdzielczość 4K z HDR, Dolby Vision, Dolby Atmos oraz HDR10+, a dodatkowo to właśnie C73 dostępny jest ekskluzywnie w ogromnym rozmiarze o przekątnej 98". Gdy zobaczyłem tego giganta na pokazie zaraz po konferencji, trudno było oderwać wzrok. Ten konkretny wariant wyceniono na 24999 zł, ale w ofercie znajdują się także mniejsi przedstawiciele. Telewizory z tej rodziny wyposażono w warstwę kropek kwantowych QLED, ale też w różne częstotliwości odświeżania matrycy - przekątne 43 i 50" otrzymały 60 Hz panel. Nieco większe 55, 65 i 75" mają aż 144 Hz matryce, a największe, 85 i 98" modele mogą pochwalić się 120 Hz odświeżaniem. Nie brakuje wsparcia dla AirPlay 2 i Homekit oraz złączy HDMI 2.1 ze wsparciem dla ALLM i VRR, z których ucieszą się przede wszystkim posiadacze najnowszych konsol PS5 i XSX. Telewizory z tej serii będą sprzedawane w cenach od 2399 zł za 43" przez 3499 zł za 55" aż po 10999 zł za 85". Wspomniane 98" jest jeszcze droższe, ale na zakup takiego olbrzyma prawdopodobnie zdecydują się wyłącznie nieliczni. 

TCL 98C735

Serie C83 oraz C93 wyposażono już w autorską technologię Mini LED, która gwarantuje obraz najwyższej jakości

Najnowsze i zarazem najdroższe serie C83 oraz C93 mogą pochwalić się absolutnie rewelacyjną jakością obrazu. To właśnie te modele są pozycjonowane w tym roku jako flagowe, gwarantując dostęp do najlepszych technologii w ofercie producenta. Obydwie rodziny otrzymały najlepsze matryce 4K Mini LED QLED ze wsparciem HDR, Dolby Vision, Dolby Vision IQ, Dolby Atmos oraz HDR10+, a także najnowszego systemu operacyjnego Google TV. Do tego gracze mogą liczyć na złącza HDMI 2.1 z obsługą ALLM, VRR i dedykowanego panelu dla graczy. Matryce w tych urządzeniach mają 144 Hz, a szczytowa jasność wynosi odpowiednio 1500 nitów w C83 oraz 2500 nitów w C93, co gwarantuje niesamowite wrażenia podczas oglądania treści z HDR.

TCL22_ceny_modeli

Nie mogło też zabraknąć imponującego zestawu głośników marki ONKYO i wsparcia dla FreeSync Premium. Swoją drogą, C83 i C93 to pierwsze na świecie modele wyposażone właśnie w technologię QLED, podświetlanie Mini LED i wsparcie dla systemu Google TV. Dodatkowym atutem jest ich niewątpliwie przepiękny design, nagrodzony zresztą prestiżowym wyróżnieniem Red Dot Design Award. Modele z serii C83 dostępne są w rozmiarach 55, 65 i 75" w cenach od 5999 do 10999 zł. Urządzenia z linii C93 kupicie tylko w rozmiarach 65 lub 75" w cenach 8999 oraz 12499 zł. Muszę przyznać, że podczas konferencji to właśnie C93 zrobił na mnie największe wrażenie. 

Co ważne, TCL oprócz wymienionych powyżej, nowych modeli telewizorów, zamierza też stale rozszerzać swoją ofertę produktową na polskim rynku. Do sprzedaży trafią nowe urządzenia AGD czy głośniki, a to nie koniec, bo firma ma także w ofercie atrakcyjne modele telefonów. W tym urządzenia przeznaczone dla ludzi, którzy dalej nie mogą przyzwyczaić się do smartfonów i dotykowych klawiatur. Co ciekawe, jedna z największych fabryk TCL na świecie znajduje się w Polsce, konkretnie w Żyrardowie. Jest w stanie wyprodukować 5 mln sztuk telewizorów rocznie i dostarczać te sprzęty do krajów z całej Europy. Wszystkie tegoroczne modele z oferty TCL mogą pochwalić się wsparciem dla nowej technologii cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T2, która jest sukcesywnie wdrażana w Polsce jeszcze w tym roku. 

cropper