Ori

10 najlepszych gier platformowych 2D i 2,5D z ostatniej generacji

Bartosz Dawidowski | 30.01.2022, 09:00

Chociaż największe budżety otrzymują obecnie platformówki 3D, to śmiało można powiedzieć, że wydawcy i deweloperzy nie zapomnieli o ukochanej stylistyce milionów graczy - o słodkich, rozpikselowanych dwóch wymiarach. Wciąż powstają znakomite produkcje wykonane w tej klasycznej konwencji. Przed wami wybór najlepszych tytułów z tego gatunku, z ostatniej dekady.

10. Yooka-Laylee and the Impossible Lair

Dalsza część tekstu pod wideo

Yooka-Laylee strasznie rozczarowało fanów klasycznych platformówek 3D, pamięających czasy świetności Banjo-Kazooie. Na szczęście deweloperzy z Playtonic, uformowani prawie w całości z byłych pracowników studia Rare, nie dali za wygraną. Brytyjska ekipa stworzyła nieoczekiwanie jedną z najwspanialszych platformówek 2D ostatnich lat. Yooka-Laylee and the Impossible Lair zachwyca wielowymiarowymi poziomami, pełnymi sekretów, wysoką dynamiką zabawy i zróżnicowaniem gameplayu. Warto dać tej platformówce szansę, zapominając o pierwszym, Yooka-Laylee z 2017 roku!

Platformy: PC, Switch, PS4, XOne

9. Spelunky i Spelunky 2

Spelunky to najstarsza platformówka 2D w naszym zestawieniu. Gra z elementami roguelike'a pojawiła się na konsolach już w 2012 roku (X360), by kilka lat później trafić m.in. na PS4 i Switch. Produkcja z poziomami generowanymi proceduralnie prawie nic się nie zestarzała i wciąż cieszy miliony fanów z całego świata. W 2020 roku doszło do wydania Spelunky 2, które wzbogaciło uwielbianą przez fanów formułę, bez wprowadzania istotnych zmian do rozgrywki. Spelunky 1 i 2 rzucają bardzo wysokie wyzwanie, ale właśnie za ten wyśrubowany poziom trudności gry są kochane przez ludzi, którzy wracają do nich - choćby na chwilę - przez całe lata.

Platformy: X360, XOne, XSX, PS5, PC, PS Vita, PS3, PS4, Switch

8. Celeste

Celeste to nie tylko fenomenalnie dobry soundtrack od Leny Raine, która stworzyła również OST do Guild Wars 2: Heart of Thorns. Ta gra zachwyca na każdym kroku i w każdym swoim aspekcie. Przede wszystkim w zakresie fabularnym, który na ogół jest traktowany po macoszemu w grach z tego gatunku. Tutaj przeciwnie; gra wydana w 2018 roku w bardzo zręczny sposób opowiada o poważnych sprawach. Nawet jeśli jednak nie interesuje was historia z Celeste, tytuł zachwyci was swoim platformówkowym gameplayem, z perfekcyjnie opracowanym sterowaniem i wyzwaniami. Uwaga jednak na wysoki poziom trudności (szczególnie w poziomach dodatkowych). Celeste potrafi dać w kość największym weteranom gatunku.

Platformy: PC, Switch, PS4, XOne

7. Super Mario Maker 2

Już pierwszy Super Mario Maker był rewelacyjny i zasługiwałby na pojawienie się w tym rankingu. Druga część tej serii, wydana w 2019 roku, udoskonaliła jeszcze znaną formułę tego "kombajnu platformówkowego" pod prawie każdym względem. Nintendo zadbało m.in. o ogromne wzbogacenie obiektów do budowania naszych poziomów, sprawiając, że żywotność Super Mario Makera 2 można liczyć w latach, a nie miesiącach. Jeśli możecie kupić tylko jedną platformówkę 2D z tej listy, to wybrałbym właśnie ten tytuł - starczy wam na bardzo długo!

Platformy: Switch

6. Hollow Knight

Hollow Knight mocno ciąży w kierunku Metroidvanii, zachowując jednak platformówkowy charakter. Tytuł może w związku z tym nie spodobać się fanom najbardziej klasycznych gier z tego gatunku, tworzonych w formule Super Mario Bros. Grono fanów Hollow Knighta jest jednak szerokie - do tej fenomenalnie wykonanej gry przyciąga nie tylko śliczna grafika 2D, ogromna mobilność bohatera, odbijającego się niczym ninja od ścian, wielkie i ciekawe mapy, ale przede wszystkim tajemniczy klimat. W produkcji odkrywamy sekrety fascynującego, starożytnego królestwa.

Platformy: PC, Switch, PS4, XOne

5. N++

N++ to mój osobisty pupilek; ukochana platformówka 2D, do której wracam wciąż po latach od premiery. Tytuł zapewnia niesamowite wrażenie pędu - sterowanie bardzo szybka, skacząca po ścianach postacią jest perfekcyjnie wykonane. Tytuł jest przy tym niesamowicie "natychmiastowy" - zachęca do odpalenia choćby na 5-10 minut, by spróbować przejść kolejną, mistrzowsko zaprojektowaną planszę. Niech was nie odciągnie od N++ spartańska grafika. Ta gra to perfekcja platformówkowej formy, opakowana w minimalistyczną grafikę.

Platformy: PS4, PC, XOne, Switch

4. Donkey Kong Country: Tropical Freeze (gra 2,5D)

Zastanawiałem się długo czy umieścić Tropical Freeze w tym zestawieniu. Głównie z tego względu, że gra wykorzystuje modele... 3D, a nie rozpikselowane sprite'y. Pomimo tego odstępstwa rzeczona odsłona serii Donkey Kong jest tak mocna i tak intensywnie osadzona w gameplayowej konwencji 2D, że nie mogłem sobie odmówić jej uwzględnienia w rankingu. Szczególnie, że Tropical Freeze to jedna z bardziej niedocenianych gier w historii, która nie sprzedała się specjalnie dobrze. Tytuł, który pojawił się pierwotnie na Wii U, a następnie na Switch, stanowi rewelacyjnie rozbudowany pakiet, z niesamowicie szczegółowo zbudowanymi etapami, doskonale zbalansowanym gameplayem, z perfekcyjnym sterowanie, które jest odpowiednio "ciężkie" i uwzględniające efekt pędu, odzwierciedlając masę naszego goryla. Do tego tytuł zapewnia zadziwiająco miodny tryb Time Trial z sieciowymi rankingami, tak by zmierzyć się z wynikami innych fanów. Last but not least - gra czaruje doskonałym soundtrackiem Davida Wise'a!

3. Ori and the Blind Forest

Ori and the Blind Forest to bez cienia wątpliwości najładniejsza gra z naszej listy, dosyć mocno ciążącą w kierunku Metroidvanii, ale nadal z sercem po platformówkowej stronie! Tytuł posiada tak piękną i doskonale animowaną oprawę, że wielu osobom wydaje się, że to grafika 3D. Deweloperzy wykonali jednak całość tego wizualnego arcydzieła w dwóch wymiarach, co tylko podkreśla ogrom ich pracy. Przy tym graficznym przepychu, Ori and the Blind Forest zachwyca bardzo inteligentnymi, niewymuszonymi łamigłówkami i ciekawą opowieścią.
 
Platformy: Switch, XOne, PC

2. Shovel Knight: Treasure Trove

O ile można było się przyczepić do pierwotnego wydania Shovel Knighta, że gra nie jest odpowiednio rozbudowana, to z pewnoscią nie można już tak ocenić perełki z 2019 roku, czyli kompletnej edycji, zatytułowanej Treasure Trove. W jej ramach otrzymujemy Shovel Knighta wraz z trzema długimi kampaniami: Plague of Shadows, Specter of Torment i King of Cards, co stanowi niesamowicie atrakcyjny pakiet. Sam Shovel Knight to jakby fuzja najlepszych hitów z konsoli NES i SNES: Ducktales, Mega Mana i Super Mario Bros, przy okazji nie zapominająca o ciekawej opowieści i świetnych, gameplayowych pomysłach. Must-have! 

Platformy: PS3, PS4, PS Vita, PC, Switch, 3DS, XOne, Wii U

1. Rayman Legends

Rayman Legends aż kipi od kreatywności. Deweloperzy tego cudeńka 2D co rusz zaskakują graczy niesamowitym pomysłami, świetnym humorem, dbając przy tym, by świetnie bawiło się razem nawet 4 graczy (doskonała opcja wspólnej zabawy). Absolutną pozytywną szajbą gry są muzyczne etapy - coś, czego nie zrobił wcześniej chyba żaden twórca platformówek. Rayman Legends to klasyk, który wyznaczył nowe standardy jakości dla całego gatunku.

Platformy: PS4, XOne, Switch, PS3

Bartosz Dawidowski Strona autora
Dla PPE pisze nieprzerwanie od momentu założenia portalu w 2010 roku. Przygodę z interaktywną rozrywką zaczynał od gier na kasetach magnetofonowych, by później zapałać miłością do Amigi i PlayStation. Wciąż tęskni za złotą erą najlepszych japońskich RPG-ów z lat 90. Fan strategii, gier oferujących symulacyjne elementy i bogatą immersję. Miłośnik lotnictwa w każdej postaci.
cropper