Co oglądać w weekend – Netflix, HBO GO, Apple TV+, kina

Co oglądać w weekend – Netflix, HBO GO, Apple TV+, kina

Dawid Ilnicki | 20.01, 22:00

Najbliższy weekend będzie stał pod znakiem powrotu popularnych seriali. Obok głośnego tytułu Netflixa warto zwrócić uwagę również na propozycję Apple TV+. Na HBO Go pojawi się z kolei kilka nowszych filmów, a w kinach królować powinny interesujące, niszowe tytuły i głośna, rodzima produkcja.

W tym tygodniu przyglądamy się ofercie Netflixa, HBO GO, Apple TV+ i kin. 

Netflix

Już w piątek premierę będą miały nowe odcinki serialu “Ozark”, dla którego będzie to już czwarty, a przy okazji ostatni, sezon. Najwidoczniej jego twórcy nie przejmują się licznymi porównaniami do “Breaking Bad”, które towarzyszą serii praktycznie od początku, bo podobnie jak w przypadku pierwszego dzieła Vince’a Gilligana tak i zakończenie sagi rodu Byrde’ów zostało podzielone na dwie części. Przypomnijmy zatem, że opowiada ona o całkiem zdolnym księgowym, który z uwagi na wyjątkowo nieudany epizod współpracy z meksykańskim kartelem, musi wraz z rodziną wyprowadzić się w okolice doliny Ozark w Missouri, gdzie otwiera sieć świetnie prosperujących biznesów. Te oczywiście ściągają na siebie uwagę zarówno lokalnych króli podziemia, jak i władz. Szczęśliwie w ostatnich latach, za sprawą kilku dobrych pomysłów i solidnego aktorstwa, seria zaczęła funkcjonować bez ciągłych porównań do “BB”.

Spore zainteresowanie powinien wzbudzić film “Monachium: w obliczu wojny”, który miał już swoją premierę i na zagranicznych serwisach zbiera całkiem wysokie oceny. Magnesem przyciągającym do tego filmu jest z pewnością scenariusz, oparty na powieści Roberta Harrisa, który z jednej strony opowiada o zabiegach mających na celu powstrzymanie wybuchu II wojny światowej, a z drugiej o mechanizmach, sprawiających, że staje się ona nieunikniona. W obsadzie m.in. Jeremy Irons, Sandra Huller (“Toni Erdmann”) i George McKay. Premiera w piątek.

Interesująco prezentuje się nowa produkcja oryginalna Netflixa, tym razem rodem z RPA. “Amandla” ma pokazać losy dwóch braci, którzy po przeżyciu tragedii po latach stają po przeciwległej stronie barykady, gdy policja rozpracowuje lokalny gang. Podobnie ciekawie zapowiada się serial dokumentalny “Mistrzowie mistyfikacji: Historie słynnych oszustów”. Zupełnie inną propozycją jest animowana seria “Dota: Dragon’s Blood”, której druga część pojawiła się na stronie już we wtorek . 

HBO GO

Interesujący weekend na HBO GO, gdzie będzie można zobaczyć kilka nowszych produkcji. Takich jak choćby kolejna odsłona serii o G.I. Joe, czyli “Snake Eyes”. Film trafił do kin w zeszłym roku i oczywiście nie spotkał się z wielkim zainteresowaniem, a wręcz stracił, bo przy budżecie blisko 100 milionów zarobił ledwie 40. Sprawdzi się jednak zapewne na czysto rozrywkowy seans, po którym będzie można snuć teorie co można byłoby zrobić, aby franczyza w końcu doczekała się w końcu przyzwoitego filmu.

Dwoma innymi, nowszymi propozycjami są “Lodowy szlak” i “Świat, który nadejdzie”. Pierwszy to typowy akcyjniak z niezawodnym w takich rolach Liamem Neesonem, który ratuje uwięzionych w kopalni górników. Drugi to dramat ze świetną obsadą: Vanessa Kirby, Casey Affleck, Katherine Waterston i Christopher Abbott, który brał udział w konkursie głównym festiwalu w Wenecji w 2020, gdzie zdobył zresztą nagrodę. 

APPLE TV+

Premiera trzeciego sezonu może być dobrą okazją do zaznajomienia się z serialem “The Servant”, który nie jest popularny, ale zbiera całkiem wysokie oceny. Za tą produkcją stoi nie kto inny jak Michael Night Shyamalan, opowiada ona zaś o małżeństwie, które po wielkiej tragedii stopniowo się od siebie oddala, co staje się początkiem działania tajemniczej siły. Ma ona całkiem niezłą obsadę: Toby Kebbell, Rupert Grint czy nieco zapomniana, a pamiętana z “Six Feet Under” Lauren Ambrose. Seria ma się zakończyć na czwartym sezonie.

Kina

Premierą tygodnia jest bez wątpienia “C’Mon C’Mon” Mike’a Millsa. Chwalony już w poprzednim roku obraz z Joquinem Phoenixem, wcielającym się tu w dziennikarza radiowego, który wraz ze swym bratankiem przemierza Amerykę. Streszczenie mówi niewiele, ale ten czarno-biały obraz podobno ma dużą siłę rażenia, sprawdza się zarówno jako poprawiacz nastroju, jak i źródło refleksji na temat własnych wspomnień z dzieciństwa. Kolejna znacząca produkcja w katalogu A24.

Warto również zwrócić uwagę na nowy film Paula Schradera “Hazardzista”. Twórca tego obrazu jest z jednej strony kojarzony jako scenarzysta takich filmów jak “Taksówkarz”, a z drugiej jako reżyser. Jego poprzedni obraz ”Pierwszy reformowany” podzielił widzów i krytykę, a fabuła najnowszego, obiecująca wgląd w życie zawodowych graczy karcianych, z Oscarem Isaaciem w roli głównej wygląda niezwykle interesująco.

Od piątku poznamy odpowiedź na pytanie jak w roli I. sekretarza KC PZPR wypadnie Michał Koterski. Niespodziewany wybór głównego aktora filmu “Gierek” zelektryzował część obserwatorów, a sam film Michała Węgrzyna, odpowiedzialnego również za “Proceder”, cieszy się sporym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród starszej widowni. W kinach również kilka propozycji dla dzieci: “Babcia tu była”, a także animacja “Sing 2”