TOP 10 nadchodzących gier RPG, które zadebiutują w 2021 i 2022 roku

TOP 10 nadchodzących gier RPG, które zadebiutują w 2021 i 2022 roku

Bartosz Dawidowski | 29.08.2021, 09:00

Na horyzoncie majaczy wiele bardzo mocnych RPG-ów, ale w wielu przypadkach możemy spodziewać się premier takich tytułów dopiero za kilka lat. Spójrzmy zatem tym razem na bliższy okres - maksymalnie do końca 2022 roku.

Wiem, że czekacie przykładowo na The Scrolls VI, ale RPG Bethesdy prawie na pewno nie będzie gotowy do premiery w 2022 roku, o czym mówił już wielokrotnie Todd Howard, podkreślający, że przed deweloperami jeszcze długa droga do skończenia tego sandboksa. Z taką samą sytuacją mamy np. do czynienia w przypadku Final Fantasy XVI - szanse na to, że gra pojawi się w 2022 są bardzo niskie, bliskie zera. Skupmy się zatem na tytułach, które faktycznie mają już potwierdzony termin premiery lub jest prawdopodobne, że ich twórcy skończą pracę w przeciągu najbliższych kilkunastu miesięcy.


10. Darkest Dungeon 2

Jeden z najlepszych RPG-ów w stylu klasycznych dungeon crawlerów dorobi się sequela i to już pod koniec 2021 roku (początkowo w formie Early Access, ekskluzywnie dostępnego na Epic Games Store). Znów możemy spodziewać się ślicznej grafiki 2D, bardzo wysokiego poziomu wyzwania i wspaniałego systemu rynsztunku/rozwoju drużyny. Czekamy!

Data premiery: koniec 2021 roku (Early Access)

9. Hogwarts Legacy

Na taki tytuł fani Harry'ego Pottera czekali od wielu lat. Ogromny, otwarty świat, wielki rozmach, duży budżet i doświadczona ekipa deweloperów za sterami (Avalanche Software działa od 1995 roku). Hogwarts Legacy jawi się jak spełnienie marzeń miłośników RPG. Pierwsze materiały promocyjne prezentują się świetnie. Tytuł miał trafić do dystrybucji jeszcze w 2021 roku, ale doszło do opóźnienia. Zobaczymy zatem, co z tego wyjdzie w 2022 r.

Data premiery: 2022 r.

8. Tales of Arise

To ma być gra, która przywróci markę Tales, po paru raczej przeciętnych odsłonach, do dawnej chwały. Bandai Namco mocno zainwestowało w Tales of Arise, dbając wreszcie o odpowiedni poziom graficzny. W końcu porzucono autorski, przestarzały silnik graficzny, który straszył prostą oprawą jeszcze w Berserii z 2016 roku i zapewniono naprawdę ładne i ciekawe lokacje. Próbka gameplayu z tego RPG Akcji czeka na was obecnie w konsolowych systemach dystrybucji. Demo okazało się bardzo przyjemne, więc spokojnie możemy wyczekiwać tej premiery! Szykuje się wielki jRPG-owy hit 2021 roku.

Data premiery: 10 września 2021 r.

7. New World 

New World ma zadatki na podbicie serc fanów MMORPG-ów z całego świata. Po licznych opóźnieniach tytuł szykowany przez Amazon Games trafi na rynek 28 września 2021 r. Dobrą okazją do sprawdzenia gameplayu z tej sieciowej przygody będzie publiczna beta, która odbędzie się od 9 do 12 września. Gra zgarnęła wiele pochwał po fazie zamkniętych testów, to może być wielki, pecetowy hit.

Data premiery: 28 września 2021 r.

6. Diablo IV

Nie ma szans na to, by Blizzard wyrobił się z premierą czwartego Diablo na 2021 rok (szczególnie, że od września grzany będzie remake Diablo II), ale premiera w przyszłym roku jest już bardzo prawdopodobna. Firma znajduje się już w bardzo zaawansowanej fazie prac nad tym roleplayem, co wielokrotnie pokazywała na licznych gameplayowych filmikach i podczas pokazów dla dziennikarzy. Szykuje się wielki RPG-owy hit.

Data premiery: prawdopodobnie 2022 r.


5. Starfield

Przed następcą Skyrim Bethesda wyda RPG-a Akcji w zupełnie innym stylu: kosmiczną przygodę pt. Starfield. Gra zmierza na PC, XSX/XSS i trafi na rynek 11 listopada 2022 r. W produkcji, w której akcja rozgrywa się 300 lat w przyszłości, wcielimy się we własnoręcznie wykreowanego bohatera, a akcję będziemy śledzić z perspektywy FPP lub TPP (do wyboru). Szczegóły gameplayowe na temat tego roleplaya tworzonego przez zespół Todda Howarda są wciąż skąpe. Liczymy na wielki rozmach, godny najlepszych dzieł Bethesdy i na to, że Starfield prześcignie nawet serię Mass Effect.

Data premiery: 11 listopada 2022 r.

4. Baldur's Gate 3 

Wiemy, że nie ma szans, by Baldur's Gate 3 opuścił fazę Early Access w tym roku, co już zapowiedzieli deweloperzy z bardzo zdolnego studia Larian. Wygląda na to, że tytuł otrzymamy w pełnej formie dopiero w drugiej połowie 2022 roku. Już teraz jednak - w swojej niekompletnej formie - trzecie "Wrota Baldura" otrzymują masę pochwał (aż 88% pozytywnych ocen użytkowników Steam). To będzie wielki hit, w dawnym, epickim i drużynowym stylu, godnym klasyków BioWare.

Data premiery: prawdopodobnie 2022 r.

3. Eiyuden Chronicle: Hundred Heroes/Eiyuden Chronicle: Rising 

Tak, Eiyuden Chronicle: Hundred Heroes trafi na rynek dopiero w 2023 roku. Posłużyłem się jednak w przypadku duchowego spadkobiercy mojego ukochanego Suikodena małym fortelem, bo "przystawka" do tego roleplaya trafi do dystrybucji jeszcze w 2022 roku. Chodzi o Eiyuden Chronicle: Rising, które w przeciwieństwie do Hundred Heroes wykorzystuje zręcznościową mechanikę walki w czasie rzeczywistym.

Obie produkcje mają ogromną szansę stać się ucztą dla fanów Suikodena i w ogóle jRPG. W tworzenie tych RPG-ów zaangażowani są główni deweloperzy pierwszych 3 odsłon serii od Konami (przede wszystkim Yoshitaka Murayama, ojciec całej marki). Śliczna grafika 2D, charakterystyczny system walki, rozbudowa wielkiego zamku i rekrutowanie do armii ponad 110 postaci - takie atrakcje czekać będą na nas w Eiyuden Chronicle.

Data premiery: 2022 (Eiyuden Chronicle: Rising); 2023 (Eiyuden Chronicle: Hundred Heroes)

2. Crimson Desert

Autorzy udanego MMORPG Black Desert są gotowi do sięgnięcia po najwyższe laury w kategorii RPG-ów. Koreański zespół Pearl Abyss tym razem przygotowuje dla nas grę z rozbudowaną, dojrzałą fabułą dark fantasy, opowiadającą o perypetiach pewnego oddziału najemników, działającego w królestwie pogrążonym w chaosie. Gra w rozbudowaną kampanią singleplayer miała trafić na rynek pod koniec 2021 roku, ale Pearl Abyss poinformowało, że potrzebuje trochę więcej czasu na dokończenie tytułu. Spodziewamy się zatem premiery w 2022 roku. 

Data premiery: prawdopodobnie 2022 r.

1. Elden Ring

Najnowsze dzieło From Software w końcu dorobiło się daty premiery. Wiemy, że Elden Ring trafi na rynek w styczniu 2022 roku. Znając styl pracy autorów marki Dark Souls otrzymamy kolejny tytuł z minimalistycznie nakreślonym scenariuszem (chociaż jest szansa, że George R.R. Martin tchnął w ekspozycję fabularną tej produkcji trochę życia), nastawiony głównie na bardzo mocny, wyrafinowany system walki i trudne starcia z bossami. Tym razem From Software stawia na znacznie większy świat, niż we wcześniejszych grach (ale to wciąż nie sandboks) - tak duży, że będziemy go przemierzać w siodle wierzchowca. Ciekawe czy japońska ekipa poradzi sobie z tym ambitnym wyzwaniem.

Data premiery: 21 stycznia 2022 r.

cropper