Najlepsze seriale medyczne - TOP 15 Serial o lekarzach [Netflix, HBO]

Najlepsze seriale medyczne - TOP 15 Serial o lekarzach [Netflix, HBO]

Kajetan Węsierski | 17.09.2020, 21:33

Szpitalne perypetie to zazwyczaj świetne tło dla różnego rodzaju tworów i ekranowych przygód. Przez ostatnie dekady zadebiutowało całkiem sporo produkcji traktujących o tego typu tematyce i bez wątpienia w kolejnych latach czeka nas ich jeszcze więcej - ludzie po prostu chętnie to oglądają! Aby nie zgubić się w natłoku wszystkich tych pozycji, przygotowaliśmy dla Was zestawienie, które przedstawia najlepsze seriale medyczne. Znajdziecie tu piętnaście tytułów, z którym warto się zapoznać - od komedii, przez dramaty, aż po obyczajówki. 

Mówi się, że najszczersze pocałunki są na lotniskach, a prawdziwe uczucia wychodzą na salach szpitalnych. Sprawia to, że pojawia się masa niespodziewanych sytuacji, a wokół takich zazwyczaj najłatwiej budować różnego rodzaju historie. Dziś jednak nie zajmiemy się tym pierwszym przypadkiem (na seriale podróżnicze przyjdzie jeszcze na pewno czas), ale drugim – na tapet weźmiemy bowiem motywy lekarskie. 

Konkretniej – przygotowałem listę, na której znajdują się najlepsze seriale medyczne. Wszystkie piętnaście pozycji zdecydowanie warto poznać. I nawet, jeśli tematyka perypetii szpitalnych Was nie interesuje, a jedyny Wasz związek z tego typu tematami, to wypady do aptek po Cholinex (tak końskiego zdrowia życzę każdemu), to  zdecydowanie warto dać im szansę. Większość z tych produkcji to niezwykle mocne historie i genialnie rozpisane fabuły

Zobacz także:

Szpital Miejski (1963-) – TOP 15 – Najlepsze seriale medyczne

Po prostu nie mogłem stworzyć tego rankingu i nie napisać tu o tym serialu. To prawdziwy fenomen i jeśli wierzyć Internetowym statystykom, trzeci najdłuższy projekt w historii. Do tej pory ukazało się już ponad 14 500 odcinków i chyba nie muszę pisać, że nie ma sensu, abyście próbowali nadrabiać całość. Umieściłem go tu, aby w pewnym sensie oddać hołd skali oraz temu, jak dużą stanowi część telewizyjnej popkultury. 

W Port Charles, stan Nowy Jork, życie pędzi niezwykle szybko. Każdego dnia jacyś ludzie przeżywają swoje własne dramaty, porażki i zwycięstwa. Wiele z tych sytuacji przewija się przez ogromny szpital, który zdaje się niekiedy sercem wszystkich wydarzeń. To bowiem tam, pod presją choroby, prawdziwe emocje biorą górę.  

Szpital Miejski - Najlepsze seriale medyczne

Bez Skazy (2003-2010) – TOP 14 – Najlepsze seriale o lekarzach

Kolejny serial na liście znany jest za granicą pod niewiele mówiącą nazwą „Nip/Tuck”. Po siedmiu latach emisji dobiegł końca, ale najwięksi fani komediodramatu Ryana Murphy’ego wciąż powracają do ulubionych momentów i całych sezonów. W Stanach Zjednoczonych produkcja zdążyła urosnąć do rangi kultowej. 

Historia skupiała się na parze chirurgów plastycznych – Seanie McNamara oraz Christianie Troy’u. Już po pierwszych minutach widać, że są od siebie zupełnie różni. Jeden to rodzinny facet, całkowicie oddany bliskim i miłości, a drugi nie jest zainteresowany stałymi związkami. Skrupułów wyzbył się po drodze, a sam, dla utrzymania firmy, wikła się w różnego rodzaju brudne interesy.

Nip/Tuck - Najlepsze seriale medyczne

The Knick (2014-2015) – TOP 13 – Najlepsze seriale medyczne

Stosunkowo krótki, bo zaledwie 20-odcinkowy serial jest właściwie miksem opowieści historycznej i medycznej. Za jego stworzeniem stoją Jack Amiel oraz Michael Begler, którzy wspólnymi siłami postanowili opowiedzieć o tym, jak wyglądała medycyna przed wielkimi reformami. Ostatnie stulecie to dynamiczny rozwój branży. Co więc było wcześniej...?

Tego dowiemy się właśnie z serialu i to w bardzo barwnej otoczce. Przyjrzymy się bowiem życiu personelu szpitala Kinckerbocker z USA, który dzień w dzień zmaga się z różnymi problemami – począwszy od braku pieniędzy, przez brak leków, konflikty osobiste, aż po napięcia rasowe oraz uzależnienia od szeroko dostępnych w tego typu placówkach narkotyków. To krótka, ale mocna historia, warto sprawdzić. 

The Knick - najlepsze seriale medyczne

Czysty Geniusz (2016-2017) – TOP 12 – Najlepsze seriale o lekarzach

Mini-serial krótszy i zdecydowanie różny od lwiej części tych, które przedstawiam na łamach zestawienia. W ciągu 13 odcinków poznajemy dość ciekawych bohaterów i przede wszystkim zależność medycyny od techniki, a także odwrotnie. Projekt obrazuje to, jak bardzo pokrewne są obie branże oraz fakt, że najlepiej, gdy idą w parze, albowiem stanowią dla siebie motory napędowe, które pozwalają przekraczać kolejne granice. 

Historia opowiada o młodym informatyku z Doliny Krzemowej, Jamesie Bellu, który postanawia zatrudnić niezwykle doświadczonego chirurga, Dr. Waltera Wallace, aby ten, korzystając z najnowszych osiągnięć technologii, leczył ludzi z najcięższych, pozornie niepokonanych chorób. Bardzo inspirująca fabuła i produkcja dla lubiących podobne mieszanki gatunkowe. 

Czysty Geniusz - najlepsze seriale medyczne

The Good Karma Hospital (2017-) – TOP 11 – Najlepsze seriale medyczne

Brakuje Wam ostatnio słońca? Może przez wzgląd na panującą pandemię z wytęsknieniem oglądacie na YouTube kompilacje z wyjazdów do Chorwacji, Portugalii czy na greckie wyspy? Jeśli tak, to całkiem zrozumiałe – naturalna witamina D to w ostatnim czasie produkt bardzo luksusowy. Warto więc zainteresować się serialem, który w naszym zestawieniu najlepszych medycznych produkcji zajmuje dobre, 11. miejsce. 

Na początku poznajemy młodą, aspirującą lekarkę, Ruby Walker, która znajduje dość ciekawe ogłoszenie – nowoczesny szpital, rajskie plaże na Goa, słońce, przystojni mężczyźni... Czego chcieć więcej? Jak jednak dobrze wiemy, internetowa rzeczywistość nie zawsze pokrywa się z tą, której doświadczamy. Tak też było w tym przypadku, a szpital Good Karma okazał się czymś zupełnie innym.

The Good Karma Hospital - Najlepsze seriale medyczne

Szpital Nadziei (2012-2017) – TOP 10 – Najlepsze seriale o lekarzach

Pierwszą dziesiątkę otwiera nam serial, który dość nietypowo jest produkcją kanadyjską. Nie jest to bynajmniej jedyny wyjątkowy element tego tytułu – twórcy postawili bowiem na dodanie elementów fantastycznych. I trzeba powiedzieć, że było to dość odważne posunięcie, albowiem tego typu zagrywka, przy podobnej tematyce, mogła okazać się strzałem w kolano. Tu się jednak udało

W serialu obserwujemy dzieje szpitala Hope Zion, który leży w stolicy Kanady. Młoda pani chirurg, Alex Reid, skupiona jest na ratowaniu życia swojego narzeczonego, szefa oddziału, Charliego Harrisa, który uległ wypadkowi. Wszystko dzieje się normalnie niczym w zwykłym, realistycznym serialu, ale... Duch chirurga, którego życie podtrzymywane jest przez respiratory, przemierza korytarze szpitala, doglądając zmian, które dzieją się podczas jego „nieobecności”. 

Szpital Nadziei - Najlepsze seriale medyczne

New Amsterdam (2018-) – TOP 9 – Najlepsze seriale medyczne

Na starcie uprzedzę, abyście nie mylili tegoż serialu z produkcją kryminalną z 2008 roku, gdzie główną rolę grał Nikolaj Coster-Waldau (znany później z Gry o Tron). Zbieżność tytułów to przypadek, a medyczny dramat ukazał się dziesięć lat później, albowiem w 2018. Za jego produkcję odpowiada stacja NBC, więc znów wracamy do Stanów Zjednoczonych – niech nie zmyli was Amsterdam w tytule. 

Fabuła kręci się wokół Dr. Max’a Godwina, który jest ulubieńcem wielu pacjentów i świetnym pracownikiem szpitala. Wszystko wywraca się jednak do góry nogami, gdy postanawia położyć na szali swoją karierę i złamać prawo, aby uratować jednego z chorych. Przykład alternatywnej historii, gdzie to człowiek jest najważniejszy, a nie biurokratyczne maszyny i pieniądze, które muszą być generowane. 

New Amsterdam - Najlepsze seriale medyczne

Siostra Jackie (2009-2015) – TOP 8 – Najlepsze seriale o lekarzach

Kolejna dłuższa produkcja, która emitowana była nieprzerwanie przez siedem lat (systematycznie po jedynym sezonie rocznie). Przez ten czas zdążyła zgarnąć aż 5 nagród EMMY i niezliczone nominacje za przeróżne aspekty. Całość pokazuje, jak dużym problemem może być powszechny i stosunkowo łatwy dostęp do narkotyków oraz to, że nie jest wcale tak, iż są one lekiem na wszystkie problemy, jakich doświadczamy.

Poznajemy dość charakterną i bardzo zagubioną Jackie Peyton (świetnie zagraną przez Edie Falco), która oprócz trudności zawodowych – jest bowiem pielęgniarką – musi zmagać się także, jak większość z nas, z licznymi kłopotami natury osobistej. Niestety przez wzgląd na wspomniany wcześniej łatwy dostęp do dragów, stają się one dla niej najprostszym sposobem ucieczki i odcięcia od codziennych trosk. 

Siostra Jackie - najlepsze seriale medyczne

Rezydenci (2018-) – TOP 7 – Najlepsze seriale medyczne

Jeden z najnowszych seriali w zestawieniu i jedna z najgłośniejszych produkcji FOXa ostatnich lat. Do tej pory ukazały się zaledwie trzy sezony, ale już to pozwoliło dużemu gronu osób zakochać się w wydarzeniach, które są nam przedstawiane. Fabuła potrafi zachwycić i wciąga niczym najlepsze produkcje dramatyczne. 

Historia kręci się wokół młodego lekarza, Conrada Hawkinsa (Matt Czuchry), który rozpoczyna pracę, patrząc na nią przez różowe okulary – ratowanie życia, ogromna satysfakcja i brak zawodów. Pod opieką doświadczonego rezydenta, Dr. Randolpha Bell’a, dowiaduje się, że świat medycyny wcale nie jest taki kolorowy, a idealistyczne poglądy wyuczone na studiach można schować między bajki i szybko o nich zapomnieć. 

Rezydenci - Najlepsze seriale medyczne

M*A*S*H (1972-1983) – TOP 6 – Najlepsze seriale o lekarzach

Tuż za pierwszą piątką uplasował się prawdopodobnie jeden z najbardziej nagradzanych seriali w całym zestawieniu. Historia niezwykle nietypowa, łącząca w sobie elementy dramatu, komedii i filmów wojennych, doczekała się blisko 50 różnych nagród (w tym aż ośmiu Złotych Globów) i do dziś cieszy się ogromną rzeszą oddanych fanów, którzy kochają przedstawione tam historie. 

Produkcja sprzed blisko 50 lat opowiada o okresie wojny koreańskiej, a dokładniej lekarzach polowych z Ameryki, którzy zostali wysłani tam, aby nieść pomoc i wsparcie poszkodowanym w czasie walk. Nie jest to bynajmniej smutna historia pełna śmierci – to komedia pełną gębą, więc nie zabraknie ton humoru i komizmu sytuacyjnego. To po prostu klasyk, który warto znać!

M*A*S*H - Najlepsze seriale medyczne

The Good Doctor (2017-) – TOP 5 – Najlepsze seriale medyczne

Następny świeży, po „Rezydentach” i jednocześnie świetny serial! Można odnieść wrażenie, że w ostatnich lat, po blisko dekadzie ciszy, ponownie na salony wracają motywy medyczne. Tym razem tematykę tę wzięła na tapet stacja „abc” i trzeba przyznać, że pierwsze trzy sezony wyszły im wręcz znakomicie. Nie spodziewałem się, że znajdą następstwo „House’a”, ale chyba po prostu mają do tego talent

Tym, co wyróżnia serial na tle wielu innych, jest główny bohater. Shaun Murphy (grany przez Freddie’go Highmore’a), bo tak mu na imię, to lekarz z ogromnymi ambicjami, który cierpi na zespół Sawanta oraz autyzm, co stawia kwestie jego zatrudnienia pod ogromnym znakiem zapytania. Ten nie zamierza się poddawać, a gdy splot wydarzeń powoduje, że ma szanse się wykazać, nie marnuje swojej szansy. Bardzo pouczająca i motywująca opowieść. 

The Good Doctor - Najlepsze seriale medyczne

Ostry Dyżur (1994-2009) – TOP 4 – Najlepsze seriale o lekarzach

Tuż za podium uplasował się amerykański dramat obyczajowy, który prawdopodobnie doskonale zna większość mieszkańców także naszego kraju. Serial był swego czasu niezwykle głośny, a przez lata produkcji udało się zebrać pokaźną liczbę odcinków, które zmieszczono w aż 15 sezonach. To bez dwóch zdań ta pozycja, która jako jedna z pierwszych przyjdzie do głowy, gdy pomyślimy o tych, które dzieją się w szpitalach. 

Ogromną siłą "Ostrego Dyżuru" była obsada aktorska, która po prostu zachwycała. Śledząc losy personelu szpitala County General, na ekranie przewijały się takie sławy jak George Clooney, Anthony Edwards, Sherry Stringield czy Paul McCrane. Każdy odcinek to nowe sytuacje, niektóre smutne, inne szczęśliwe, ale większość w dużej mierze zaskakująca. 

Ostry Dyżur - Najlepsze seriale medyczne

Hoży Doktorzy (2001-2010) – TOP 3 – Najlepsze seriale medyczne

Komedia, która przez praktycznie całą pierwszą dekadę XXI wieku bawiła ludzi na całym świecie, po prostu musiała się tu znaleźć. Serial, który za granicą znany był jako „Scrubs” okazał się jedną z tych produkcji, które na długo zapiszą się, jako najzabawniejsze w dziejach. Był to pierwszy obraz tego, że ABC świetnie czuje się w takiej tematyce. 

Fabuła opiera się na perypetiach załogi Szpitala Świętego Serca, która jest wyjątkowo osobliwa i niezwykle charakterystyczna. Dosłownie każdy – od znakomitych lekarzy, aż po woźnego, ma tu znaczenie. Całość jest bardzo mocno oderwana od rzeczywistości, ale być może właśnie to sprawia, że widz jest w stanie przyswajać komedię, która ma przykrywać niekiedy dramatyczne i wręcz tragiczne wydarzenia. 

Hoży Doktorzy - Najlepsze seriale medyczne

Chirurdzy (2005-) – TOP 2 – Najlepsze seriale o lekarzach

Były dramaty, pojawiały się komedie, ale blisko tronu w kategorii najlepszych seriali medycznych, znalazł się serial obyczajowy. I jest to prawdopodobnie druga najpopularniejsza produkcja na świecie podejmująca tematykę szpitalną – chyba wszyscy dobrze wiemy, co będzie tu na pierwszym miejscu. „Grey’s Anatomy” doczekał się całej masy nagród i prawdopodobnie pod tym względem ustępuje niewielu innym. 

Serial opowiada o pracy chirurgów szpitalnych, gdzie obserwujemy rozwijającą się karierę młodej i ambitnej Meredith Grey (świetnie granej przez Ellen Pompeo). Nie jest ona jednak jedyną nową stażystką – wraz z nią do załogi dołącza kilkoro innych, utalentowanych młodych ludzi, którzy zamierzają rozwinąć swój lekarski fach i jednocześnie radzić sobie z osobistymi dramatami, których wcale nie brakuje.

Chirurdzy - Najlepsze seriale medyczne

Dr House (2004-2012) – TOP 1 – Najlepsze seriale medyczne

Bądźmy ze sobą całkowicie szczerzy – na tronie nie mógł zasiąść nikt inny niż Gregory House. Licznie nagradzany projekt i prawdopodobnie jeden z najpopularniejszych seriali w historii telewizji – bez podziału na gatunki. Tym, co stanowiło o jego fenomenie, była genialna postać głównego bohatera, który był niepodobny do kogokolwiek innego. Pierwszy raz postawiono na taką zagrywkę i okazała się strzałem w dziesiątkę

Wydaje mi się, że fabuły nie muszę przedstawiać – prawdopodobnie każdy zna ją doskonale i miał okazję oglądać przynajmniej kilka znakomitych występów, w których Hugh Laurie wcielał się w aspołecznego lekarza. Ten nie umie rozmawiać z ludźmi, cechuje się wyjątkową opryskliwością i fatalnymi relacjami, ale jednego nie można mu odmówić – jest jednym z najlepszych w swoich fachu i potrafi leczyć tam, gdzie inni się poddają. 

Dr House - Najlepsze seriale medyczne