Gry z PlayStation, które osiągają dziś chore ceny na aukcjach

Gry z PlayStation, które osiągają dziś chore ceny na aukcjach

Igor Chrzanowski | 07.06.2020, 13:38

Nie od dziś wiadomo, że bycie kolekcjonerem nie jest ani proste ani tanie. Nie dość, że trzeba pozyskiwać bardzo dużą wiedzę na temat ulubionego hobby oraz śledzić jego wszystkie nowości, to jeszcze trzeba okraść jakieś 3-4 banki.

Jednym z najdroższych hobby jest oczywiście kolekcjonowanie gier - zwłaszcza tych starych, na platformy, które dawno już przestano produkować i wspierać. Dziś zatem przyjrzymy się klasykom z pierwszego PlayStation i ich "chorym" cenom aukcyjnym. Ze względu na zalew takich serwisów jak Allegro, OLX i inne tego typu strony grami z PSX-a, musimy przyjąć na samym początku pewno dość odważne założenie.

Na potrzeby dzisiejszego tekstu przyjmijmy, że wspomniane wyżej "chore" kwoty zaczynają się dopiero od 500 złotych za dany tytuł - wiadomo, że jest to kwestia raczej subiektywna i dla kogoś nawet 200 zł będą "chorą" ceną. Ale w takim przypadku nasz dzisiejszy tekst zająłby więcej niż ostatnia książka Marcina Kosmana.

Square Millennium Collection

 • Cena: 940-1692 zł

W 2000 roku Square wydało kilka swoich największych hitów w tak zwanej Kolekcji Tysiąclecia, gdzie każda z nich zawierała wyjątkowe dodatki w postaci kart figurek i innych kolekcjonerskich bajerów. W dniu premiery kosztowały one 3800 yenów, czyli na nasze jakieś 160 złotych. Dziś za każdy z nich z osobna trzeba wyłożyć od 940 do nawet 1700 złotych.

Valkyrie Profile

 • Cena: 1400 zł

Zdecydowanie najrzadszy tytuł w całej historii pierwszego PlayStation. W swoim czasie szalenie niedoceniony, dziś uwielbiany, kochany i mocno poszukiwany jRPG. Nic zatem dziwnego, że najbardziej zagorzali kolekcjonerzy są w stanie wydać na tego "białego kruka" aż 1400 złotych!

Suikoden II

 • Cena: 940 zł

Zarówno pierwszy jak i drugi Suikoden są grami ponadczasowymi, jednakże to "dwójka" zyskała większą miłość wśród graczy - zabawa na setki godzin, dosłownie 100 grywalnych postaci i fantastyczna historia. Niestety dorwać tę grę w pudełku to niemały wyczyn, dlatego jego cena zaczyna się od 940 złotych...

Dino Crisis 2

 • Cena: 899 zł

Obok Resident Evil Capcom wydawał bardzo udany horror w tym samym stylu lecz z dinozaurami. Dziś za remake Dino Crisis wielu oddałoby duszę, a za pudełkową edycję "dwójki" niektórzy wołają sobie blisko 900 złotych - co prawda za nówkę w oryginalnej folii, ale no cena i tak jest chora. 

Ogre Battle

 • Cena: 850 zł

Najbardziej niedoceniony taktyczny RPG swoich czasów? Na pewno! Ogre Battle w okresie premierowym nie budziło żadnych emocji poza Japonią, dziś jest stawiane na szczycie najbardziej niedocenionych perełek Szaraka. Jeśli chcielibyście nadrobić ten tytuł w oryginalnej wersji, cóż... 850 złotych może mocno zaboleć wasze portfele.

Einhänder

 • Cena: 850 zł

Gdy świat wchodził w erę 3D, praktycznie zapominało się o klasycznych grach 2D z gatunku shoot'em upów czy też bullet hell. Einhänder łączył jednak w sobie najlepsze ceny tego typu rozgrywki z fajnymi rozwiązaniami grafiki 3D i dzięki temu był naprawdę bardzo udaną gierką. Szkoda tylko, że tak rzadką, przez co dziś ma status białego kruka.

Clock Tower

 • Cena: 800 zł

Jeden z najlepszych horrorów swoich czasów, który zamiast straszyć tanimi sztuczkami wymagał od nas wytężenia szarych komórek i naprawdę nieszablonowego podejścia do każdej z zagadek. Formuła Point'n Click nie była w tamtych czasach jakoś popularna i pożądana, dlatego wydawca wypuścił małą liczbę kopii na rynek. Nikt wtedy nie spodziewał się, że gra obrośnie takim kultem.

Rapid Reload

 • Cena: 750 zł

Całkiem dobry Shoot'em up do złudzenia przypominający chociażby trzeciego Metal Sluga, okazał się czarnym koniem piątej generacji konsol i dziwnym trafem stał się jednym z najlepszych przedstawicieli gatunku. Dziś mało kto już o tym dziele pamięta i na bank nikt nie będzie go wskrzeszał, remasterował czy remake'ował. Dlatego dorwanie gry w tych czasach wiąże się z wydatkiem 750 złotych - tyle co nowy 2DS XL.

Suikoden

 • Cena: 750 zł

Mimo, że drugi Suikoden jest uznawany za tę lepszą i bardziej rozwiniętą część, "jedynka" na pewno nie ma się czego wstydzić i powinna stać na półce każdego kolekcjonera razem z "dwójką". Niestety o ile Konami mocno promowało swego czasu ten tytuł, tak jego sprzedaż nie była zbyt zadowalająca i ilość kopii dostępnych na rynku szybko się skurczyła. Stąd też dzisiejsza cena 750 zł za używkę.

Mega Man X3

 • Cena: 719 zł

Mega Man X3 wyszedł swego czasu zarówno na Super Nintendo Entertainment System jak i pierwsze PlayStation i raczej nie ma się co dziwić temu, że na SNES-ie był znacznie popularniejszy niż na szaraku, na którym ludzie woleli nowości w 3D, niż milionową platformówkę 2D. Niemniej jednak edycja na PSX-a była i do dziś trzyma szalenie wysoką cenę na aukcjach wszelkiego rodzaju. W końcu 720 zł piechotą nie chodzi.

WipEout 3: Special Edition

 • Cena: 651 zł

WipEout 3 sam w sobie grą rzadką nie był - w końcu to najpopularniejsza odsłona serii na pierwsze PlayStation. Co innego tyczy się zaś tak zwanej Edycji Specjalnej, czyli reedycji z dodatkowymi trasami i zawartością. Ta wersja była mocno limitowana i jej głównym celem była promocja nadchodzącego sequela na PlayStation 2.

Castlevania Symphony of the Night Limited Edition

 • Cena: 600 zł

Mimo, że Symphony of the Night wyszło już na mnóstwo różnych platform - w tym ostatnio na konsole aktualnej generacji, wciąż jest niemałą gratką dla kolekcjonerów tytułów na szaraka. Przez wielu uznawana za najlepszą Castlevanię wszech czasów produkcja to już sam w sobie biały kruk. Jeśli zaś chodzi o edycję limitowaną z dodatkowym soundtrackiem i artbookiem, tutaj zainteresowani muszą wyłożyć co najmniej 600 zł i powalczyć na arenie z setkami innych chętnych. 

Legend of Legaia

 • Cena: 599 zł

Kiedy mówi się o najlepszych i najbardziej niedocenionych grach jRPG na PSX-a często wspomina się Legend of Legaia - grę wydaną przez samo Sony, która łączyła w sobie elementy klasycznego turowego systemu walki z ciosami jakich nie powstydziliby się zawodnicy z Tekkena. 

Clock Tower II

 • Cena: 555 zł

Trzecia odsłona Clock Towera (tak, trzecia bo "jedynka" z PSX jest tak naprawdę drugą chronologicznie częścią cyklu) również otrzymała status białego kruka i liczni kolekcjonerzy dalej polują na nią niczym na najlepszą zwierzynę. Choć tytuł sam w sobie był znacznie słabszy od poprzednika, nadal stanowi smakowity kąsek.

Klonoa Door to Phantomile

 • Cena: 552 zł

Klonoa była naprawdę rewelacyjną platformówką 2,5D, o którą to Namco naprawdę swego czasu mocno dbało i promowało ją gdzie tylko się da. Dziś zarówno sama postać Klonoy jak i jej seria są mocno zapomniane, ale na pewno nie przez kolekcjonerów, którzy z pewnością chcą postawić sobie kultowego klasyka na swoich pułkach z grami. Co ciekawe jest to jedyna tak droga Klonoa ze wszystkich odsłon jakie wyszły przez kilkanaście lat.

Brave Fencer Musashi

 • Cena: 500 zł

Wydany przez Squaresoft Brave Fencer Musashi jest jednym z ciekawszych RPG-ów wydanych przez kultowego producenta i przedstawia bardziej bajkową, lekką historię o magii, czarnoksiężnikach i tego typu fantastycznych przygodach. Niestety jeśli chcecie nadrobić grę - która swoją drogą jest relatywnie krótka - musicie wyłożyć na nią aż 500 zł.

cropper