Nadciągające produkcje z superbohaterami. Na jakie filmy i seriale czekamy w 2020 roku?

Nadciągające produkcje z superbohaterami. Na jakie filmy i seriale czekamy w 2020 roku?

Kajetan Węsierski | 02.02.2020, 23:15

Jeśli myśleliście, że 2020 rok będzie wyjątkowo spokojny, pod kątem produkcji o super herosach, to muszę Was mile zaskoczyć. Zapowiada się niezwykle owocnie!

Produkcje traktujące o bohaterach przeżywają istny renesans. Wszystko trwa w najlepsze od kilku lat, a zaczęło się na dobre lekko ponad dekadę temu. Dlaczego? Cóż, to pytanie nieco retoryczne, albowiem chyba wszyscy jednogłośnie odpowiemy, że stało się tak za sprawą Marvel Cinematic Universe. Kevin Feige, biorąc pod pachę obsadę i pomysły, wparował z buta w drzwi branży popkulturowej, rozpoczynając zupełnie nowy trend. 

Dalsza część tekstu pod wideo

I choć wielu ludzi lubi zarzucać tym produkcjom masę wad, to ciężko zaprzeczyć, iż dla dzisiejszych dzieciaków, filmy te są dokładnie tym, czym niegdyś Star Warsy dla starszych pokoleń… Portalem do innego świata, który powoli roztacza się na każdej gałęzi rozrywki. Dość powiedzieć, że prócz filmów mamy coraz więcej seriali, książek, gier, a nawet wszelkiej maści figurek. 

Na fali popularności

Nie może więc dziwić, że cała masa produkcji szykowana jest do debiutu w najbliższych latach. I choć sam zapalnik szału, kinowe adaptacje komiksów Marvela, nieco przystopuje, aby rozbudzić oczekiwania na 2021 rok, to cała otoczka "superhero" wciąż będzie bardzo intensywnie atakować nas z wielu plakatów w kinach i serwisów opartych o streaming wideo. Jestem przekonany, że hitów nie zabraknie! 

Przygotowałem dziś dla Was zestawienie kilku filmów oraz seriali, które pojawią się w bieżącym roku. Jak zaraz się przekonacie, zdecydowanie będzie co oglądać i śmiem twierdzić, że grono odbiorców będzie całkiem szerokie. Wszystko za sprawą chęci tworzenia czegoś nowego w tak świetnie przyjętej, znanej konwencji (najlepszym przykładem jest przecież zeszłoroczny „Joker”), co może przełożyć się na genialne wrażenia dla nas, widzów. 

Nie przeciągajmy! Zaznaczę jednak, że na liście prawdopodobnie nie zmieściłem wszystkich wartych odnotowania produkcji. Napiszcie też, na jaki film Wy najbardziej czekacie w 2020 roku- oczywiście w kategorii super bohaterów!

Filmy

Nowi Mutanci – 10.04.2020 rok

Film, który jeszcze jakiś czas temu można było określić istnym Half Lifem 3 wśród produkcji superhero. Tak, „jakiś czas temu”. Dziś wiemy już, że zarówno „New Mutants”, jak i „Half Life 3” (w pewnym sensie) ujrzą światło dzienne. Najnowsza produkcja oparta o kultowych mutantów może być intensywnym powiewem świeżości dla gatunku

Ci, którzy znają historię z komiksów, doskonale wiedzą, jak nietypowa jest ich fabuła. Nie będzie to bynajmniej „bajeczka dla dzieci”, a przynajmniej na to liczę. W oryginale dostaliśmy brutalną historię o problemach i dojrzewaniu z czymś, co choć dla jednych mogło wydawać się błogosławieństwem, w rzeczywistości okazywało się najgorszym przekleństwem. Czekam z wypiekami na twarzy, a premiera już niedługo!

Czarna Wdowa – 01.05.2020 rok

Muszę zaznaczyć na wstępie, że pierwsze materiały wcale nie napawają optymizmem. Nie bez wpływu na odbiór jest tutaj moja niechęć do wszelkiej maści prequeli- szczególnie gdy sama historia została zamknięta. To jednak wciąż produkcja zasłużonego Marvel Cinematic Universe i grzechem byłoby jej tu nie wspomnieć. 

Film skupi się na historii tytułowej Czarnej Wdowy i pozwoli bliżej poznać bohaterkę graną przez zjawiskową Scarlett Johanson. Dostaniemy wgląd w jej przeszłość, z którą niejako przyjdzie jej się rozliczać na dużym ekranie. Chciałbym wierzyć, że twórcy wyjdą poza schemat, ale niewiele na to wskazuje. Liczę więc, że po cichu poznamy bliżej nową bohaterkę…

Wonder Woman 1984 – 05.06.2020 rok

Jedyna pozycja z katalogu Detective Comics, która znalazła się na tej liście, ale ma to związek ze spokojnym rokiem dla DCEU. Filmy z tegoż uniwersum wracają do swojej klasycznej postaci po małej przerwie na Jokera. I wiele wskazuje na to, że twórcy zaserwują nam dokładnie to, co tak dobrze znamy i co (niekoniecznie) lubimy. 

Sequel filmu z Gal Gadot w roli głównej ma dziać się około pół wieku po wydarzeniach z pierwszej części. Ah lata osiemdziesiąte… Choć znam je tylko z popkultury i opowiadań, to od razu kojarzę je z charakterystycznym kiczem (nie chodzi mi tu o negatywne znaczenie owego określenia). W taki klimat ma podpadać również kolejny film o najbardziej rozpoznawalnej bohaterce DC. Zobaczymy, jak wyjdzie, zapowiada się dobrze!

Venom 2 – 02.10.2020 rok

Pierwsza część była pełna sprzeczności. Skrajnie różne były opinie widzów, podobnież recenzje krytyków. Zupełnie inaczej wybrzmiewa ogólna opinia o filmie, a wprost proporcjonalnie prezentują się zarobki, które udało się hitowi od Sony zarobić w box office. I jak to ocenić?!

Druga część ma być bezpośrednią kontynuacją, która powinna nam przynieść jeszcze więcej tego, co mogliśmy oglądać wcześniej. Zapowiada się lepiej, mocniej i z większym rozmachem. Dość powiedzieć, że scena po napisach poprzedniczki zdradzała, iż pojawi się nieco więcej antagonistów, których znamy z kartek komiksów.

venom 2

The Eternals – 04.11.2020 rok

Genialna obsada, świetny materiał źródłowy oraz motyw, który ma niejako wpływać na „erę” po wojnie przeciwko Thanosowi. To brzmi jak coś, co stanowić będzie obowiązkową pozycję na liście każdego fana komiksowych adaptacji. Jestem pewien, że tu, w przeciwieństwie do Czarnej Wdowy, dostaniemy sporo fabularnej jakości. 

Poznamy bliżej rasę pół bogów, którzy zostali stworzeni przez mitycznych Celestiali, mających ogromny wpływ na losy wszechświata. Jeden z aktorów przyznał niedawno, że produkcja opowie historię na przestrzeni kilku tysięcy lat! Czego chcieć więcej?! Pozwolę sobie na zakończenie zacytować słowa jednego z moich znajomych: Straciliśmy Starka, dostaniemy kolejnych dwóch!

the eternals

Seriale

Falcon i Zimowy Żołnierz – sierpień 2020

Choć produkcja miała się początkowo ukazać dopiero w przyszłym roku, to redakcja portalu Deadline dokopała się do informacji, które potwierdziły, iż dwóch bohaterów, których znamy z Kinowego Uniwersum Marvela, zobaczymy na małych ekranach jeszcze w tym roku

Stojący w cieniu głównych postaci, Iron Mana i Kapitana Ameryki, Falcon oraz Zimowy Żołnierz wezmą sprawy tym razem we własne ręce. Wszystko to będzie swoistą wizytówką dla kolejnych seriali opartych na popularnej marce komiksowej, które zadebiutują później. To może się udać

falcon and winter soldier

WandaVision – TBA 2020

Drugi, zaraz po wspomnianym akapit wyżej, serial, który rzuci nieco obrazu na to, jak będą prezentowały się odcinkowe produkcje Marvela, które zadebiutują na Disney Plus. Te mogą w dużym stopniu stanowić o późniejszym zainteresowaniu platformą, więc muszą stać na naprawdę wysokim poziomie. Materiał źródłowy pozwala pozytywnie patrzeć w przyszłość. 

Dlaczego? Cóż, przygody Visiona oraz Wandy zawsze dostarczały w komiksach mnóstwo jakości. To opowieść nie o tym, co zyskuje się za sprawą super mocy, ale jak wiele można przez nie stracić i jak ciężko czasem zrozumieć istotę człowieczeństwa. Liczę na hit, który będzie stał w nieco innym klimacie, niż większość filmów wytwórni. 

WandaVision

The Boys (Sezon 2) – TBA 2020

Oj tak! Tu chyba każdy, kto ma za sobą seans pierwszego sezonu, popiera moje oczekiwania odnośnie do kontynuacji. Serial okazał się istnym restartem produkcji traktujących o super herosach i ogromnym powiewem świeżości dla gatunku. Nikt bowiem jeszcze nie przedstawił wszystkiego w tak krzywym zwierciadle. 

Projekt z Prime Videos zawierał wszystko to, co powinien mieć dobry serial. Wierzę, że drugi sezon przyniesie tyle samo emocji, jakości i mocnych scen. Mam nadzieję, że raz jeszcze będziemy mogli obserwować, iż nie wszystko jest takie, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. 

Agenci Tarczy (Sezon 7) – TBA 2020

Choć dziś serialowi daleko już do poziomu zainteresowania, jakim cieszył się przy premierze, to wciąż warto poświęcić nań parę akapitów. Mówimy przecież o jednym z pierwszych projektów, który wpisywał się (nieoficjalnie, ale jednak) w świat przedstawiony na potrzeby Kinowego Uniwersum Marvela. 

Siódmy sezon będzie ostatnim. Wreszcie dostaniemy zakończenie wielu wątków i rozwiązanie spraw, na które czekaliśmy długo- w niektórych przypadkach, nawet kilka lat! Nie chcę jednak zdradzać zbyt wiele. Jeśli macie za sobą sześć poprzednich części to wiecie doskonale, czego się spodziewać

Doom Patrol (Sezon 2) – TBA 2020

Jedna z większych niespodzianek ubiegłego roku, to na pewno! Adaptacja komiksu Granta Morrisona okazała się niezwykle przystępna- nawet pomimo wysokiego poziomu absurdu, który w zasadzie zdaje się synonimem tytułu. Na drugi sezon czeka z pewnością wiele osób i nie umiem się temu dziwić. 

Jeśli jesteście wśród nich, to nie muszę nic pisać. Jeżeli jednak wciąż nie zapoznaliście się z produkcją, to czas to nadrobić. Nie jest to bynajmniej opowieść pozbawiona wad, ale, zostając przy negatywach, doskonale prezentująca wady bohaterów. Twórcy nie próbują kolorować i mamić. Wykładają wszystko tak, jak wygląda. I to jest w tym najlepsze!

Doom Patrol 2

Inne ważne premiery:

To jednak oczywiście nie wszystkie produkcje z gatunku, które pojawią się w bieżącym roku. Kategoria dzieł o superbohaterach rozrosła się do tego stopnia, że opisując każdą z nich, musiałbym napisać mini książkę, a nie przystępny artykuł. Z dziennikarskiego obowiązku zamieszczam jednak pozostałe poniżej

 • Ptaki Nocy (i fantystyczna emancypacja pewnej Harley Quinn) – 7.02.2020 rok
 • Bloodshot – 20.02.2020 rok
 • Superman: Red Son – 25.02.2020 rok
 • Morbius – 30.07.2020 rok
 • Pennyworth (Sezon 2) - TBA 2020
 • Stargirl - TBA 2020
 • Green Arrow and the Canaries - TBA 2020
 • Black Lightning (Sezon 4) - TBA 2020
 • Flash (Sezon 7) - TBA 2020
 • Batwoman (Sezon 2) - TBA 2020
 • Titans (Sezon 3) – TBA 2020
 • Superman & Lois - TBA 2020
Kajetan Węsierski Strona autora
Gry są z nim od zawsze! Z racji młodego wieku, dojrzewał, gdy zdążyły już zalać rynek. Poszło więc naturalnie z masą gatunków, a dziś najlepiej bawi się w FIFIE, produkcjach pełnych akcji oraz przygód, a także dziełach na bazie anime i komiksów Marvela. Najlepsza gra? Minecraft. No i Pajączek od Insomniac Games.
cropper