4. faza Marvel Cinematic Universe. Co przyniesie MCU?

4. faza Marvel Cinematic Universe. Co przyniesie MCU?

Wojciech Gruszczyk | 26.12.2019, 18:00

Marvel rozpoczyna życie po Thanosie. Świat wciąż opłakuje wielkich superbohaterów, ale kolejne zagrożenie nadchodzi. To właśnie z tego powodu nowi herosi muszą wyjść z cienia, by walczyć o dobra ludzkości i zadbać o życie tysięcy istnień. Jakie filmy i seriale przyniesie 4. faza Marvel Cinematic Universe? To będzie seria niezwykłych widowisk.

Marvel spektakularnie zamknął wielki rozdział w historii Marvel Cinematic Universe. Od 2008 roku rozbudowywano akcję, której finału byliśmy świadkami w pierwszej połowie 2019 roku. MCU jednak musi trwać, więc Kevin Feige nadzoruje już nowe projekty, które w kolejnych latach mają przyciągnąć do kin tłumy widzów.

Dalsza część tekstu pod wideo

Pierwotnie w tym tekście chciałem poruszyć produkcje z 2020 roku, jednak 4. faza MCU pokaże swoje oblicze na przestrzeni dwóch lat i trudno tutaj mówić wyłącznie o filmach. Teraz Marvel Cinematic Universe połączy wielkie, kinowe widowiska z serialami z Disney+ - każdy projekt ma znaczenie, bo będzie rozbudowywał historie, przedstawiał bohaterów, a kolejnych wprowadzał do całego uniwersum. Na jakie produkcje warto czekać?

Black Widow (film)

 • Data premiery: 1 maja 2020 roku
 • Reżyseria: Cate Shortland
 • Scenariusz: Jac Schaeffer, Ned Benson

Czarna Wdowa rozgrywa się po wydarzeniach z filmu „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów” skupiając się na osobistej historii Natashy Romanoff, która mierzy się z Taskmasterem. Będzie to pierwszy film z 4. fazy, który może rozpocząć zupełnie nową serię. Scarlett Johansson w jednym z wywiadów wspomniała o możliwości stworzenia „własnego uniwersum”, które skupiłoby się na życiu superbohaterki przed akcją z „Avengers: Koniec gry”. Jest to aktualnie jedyna produkcja z nadchodzącej serii MCU, która została zapowiedziana zwiastunem.

4. faza Marvel Cinematic Universe. Co przyniesie MCU?

The Falcon and the Winter Soldier (serial)

 • Data premiery: jesień 2020 roku
 • Showrunner: Malcolm Spellman

Pierwsza produkcja z Marvel Cinematic Universe przygotowana przez Marvela, która będzie kontynuować wydarzenia z „Avengers: Koniec gry”. Akcja skupi się na tytułowych bohaterach i przedstawi „nowego Kapitana Amerykę”. Historia zostanie opowiedziana przy pomocy sześciu odcinków – jak większość seriali z MCU.

4. faza Marvel Cinematic Universe. Co przyniesie MCU?

The Eternals (film)

 • Data premiery: 6 listopada 2020 roku
 • Reżyseria: Chloé Zhao
 • Scenariusz: Matthew K. Firpo, Ryan Firpo

Kim są The Eternals? Na to bardzo ważne pytanie dla losów Marvel Cinematic Universe odpowiedział już Igor – odsyłam Was do ciekawego i szczegółowego tekstu. Możemy mieć jednak pewność, że trzecia produkcja z 4. fazy MCU będzie istotna na przestrzeni kolejnych lat, ponieważ przy jej pomocy zostaną wprowadzone nowe postacie – ich wątki mają być rozbudowywane w kolejnych latach. Warto jednak podkreślić, że w The Eternals pojawi się wielu znanych aktorów, którzy dopiero rozpoczną swoją przygodę z MCU. Jednocześnie Kevin Feige wspomniał, że właśnie w tej historii poznamy pierwszego, homoseksualnego bohatera Marvela – heros otwarcie przyzna się do swojej orientacji.

4. faza Marvel Cinematic Universe. Co przyniesie MCU?

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings (film)

 • Data premiery: 12 lutego 2021 roku
 • Reżyseria: Destin Daniel Cretton
 • Scenariusz: David Callaham

W 1973 roku fani komiksów poznali Shang-Chi, który został przygotowany przez Steve'a Engleharta (scenarzystę) i Jima Starlina (rysownika). Twórcy bazując na popularności Brue'a Lee oraz „Wejścia smoka”, stworzyli opowieść, która ma zachęcić widzów z Azji do MCU. Marvel liczy, że Shang-Chi zapewni odpowiedni rozgłos w krajach azjatyckich – świadkiem analogicznej sytuacji byliśmy w przypadku „Czarnej Pantery” i wielkiego zainteresowania wśród afrykańskiej oraz afroamerykańskiej publiczności. Historia Shang-Chi nie jest tak znana jak przykładowo opowieść Iron Mana. Flm ma przedstawić ciekawą genezę superbohatera, który w swoim czasie był nawet członkiem Avengersów. Jeśli plotki zostaną potwierdzone, nie będziemy mieć do czynienia z typową opowieścią MCU, a akcja zostanie zaprezentowana jako „James Bond z Marvela” - jak wiadomo Shang-Chi był członkiem MI6.

4. faza Marvel Cinematic Universe. Co przyniesie MCU?

WandaVision (serial)

 • Data premiery: wiosna 2021 roku
 • Showrunner: Jac Schaeffer

WandaVision (serial), Loki (serial) oraz Doctor Strange In the Multiverse of Madness (film) będą pokazem połączenia filmów i seriali z Marvel Cinematic Universe. Każda historia ma mocno wpływać na kolejną i łączyć się z następną. Jak to będzie? Zgodnie z plotkami, Doctor Strange będzie stał na straży linii czasu, a Loki zapragnie podróżować w czasie i wpływać na wydarzenia ważne dla losów Ziemi. Wanda Maximoff również będzie chciała zmienić opowieść jednej postaci (wątek z Avengersów), ale Stephen Strange ma do tego nie dopuścić.

4. faza Marvel Cinematic Universe. Co przyniesie MCU?

Loki (serial)

 • Data premiery: wiosna 2021
 • Showrunner: Michael Waldron

Nie znam aktualnie konkretnej chronologii tego małego cross-overu, ale wydarzenia z Lokim w roli głównej mierze będą także bezpośrednim następstwem akcji z wątku Thanosa. Jest to ważna wiadomość, która potwierdza, że w serialu nie poznamy „Lokiego superbohatera”, a jego złe wcielenie. Nie brakuje opinii, według których Loki będzie głównym przeciwnikiem Doctora Strange'a oraz Wandy.

4. faza Marvel Cinematic Universe. Co przyniesie MCU?

Doctor Strange In the Multiverse of Madness (film)

 • Data premiery: 7 maj 2021 roku
 • Reżyseria: Scott Derrickson
 • Scenariusz: Jade Bartlett

Drugi solowy film Doctora Strange'a ma być w wielu miejscach  łączyć się z Wandą Maximoff, która będzie w zasadzie drugą bohaterką. Aktualnie Marvel nie zdradza wielu konkretów z połączenia produkcji, ale 27 film z Marvel Cinematic Universe ma według plotek wpłynąć na dalsze losy MCU i zapoczątkować wątki 5. fazy.

4. faza Marvel Cinematic Universe. Co przyniesie MCU?

What if...? (serial animowany)

 • Data premiery: lato 2021 roku
 • Showrunner: Ashley Bradley

Pierwszy serial animowany z Marvel Cinematic Universe przygotowany przez Disney to zbiór alternatywnych historii. 20 odcinków pokazujących „co by było gdyby” skupi się właśnie na wydarzeniach, w którym zobaczymy przykładowo Peggy Carter jako Kapitana Amerykę i Steve Rogersa jako Iron Mana. Widzowie mogą liczyć na interesujące opowieści, które fani komiksów poznali już w 1977 roku – wtedy to opublikowano pierwszy numer „What if...”, w którym Spider-Man dołączył do Fantastycznej Czwórki. Disney podzieli pierwszy sezon na dwie części (po 10 epizodów), już zapowiadając przygotowanie drugiego sezonu.

4. faza Marvel Cinematic Universe. Co przyniesie MCU?

Hawkeye (serial)

 • Data premiery: jesień 2021 roku
 • Showrunner: Jonathan Igla

Clint Barton nie jest najpopularniejszym z Avengersów, ale seria komiksów skupiona na jego solowych historiach zebrała fanów na całym świecie. Świetne opowieści, dobra akcja i wydarzenia, które pokazują superbohatera z zupełnie nowej strony. W serialu poznamy opowieść, w której Barton skupia się na szkoleniu Kate Bishop – to ona zostanie nowym Hawkeye.

4. faza Marvel Cinematic Universe. Co przyniesie MCU?

Thor Love and Thunder (film)

 • Data premiery: 5 listopada 2021 roku
 • Reżyseria: Taika Waititi
 • Scenariusz: Taika Waititi

4. faza Marvel Cinematic Universe zostanie zakończona niezwykle interesującą produkcją. Natalie Portman powróci do MCU, ale nie będzie już wyłącznie partnerką Chrisa Hemswortha – to właśnie ona stanie się Thorem. Jak wiadomo, wątek Mighty Thor jest znany fanom komiksów od dawna, a teraz z ciekawą wizją Bogini Piorunów zapoznają się widzowie z całego świata.

4. faza Marvel Cinematic Universe. Co przyniesie MCU?

Ms. Marvel, Moon Knight, She-Hulk

W listopadzie zapowiedziano pierwsze trzy seriale przygotowane przez Marvel Television, które mają za zadanie rozbudować Marvel Cinematic Universe i przedstawić nowych bohaterów – postacie otrzymają szansę na dużym ekranie, choć poprzez wydarzenia podzielone na odcinki zostaną wprowadzoni do MCU. Sytuacja w pewien sposób jednak się skomplikowała, ponieważ Marvel Television zostało przejęte przez Marvel Studios. Kevin Feige nie potwierdził dalszych planów dotyczących seriali oraz nadal nie znamy ich dat premier.

Wojciech Gruszczyk Strona autora
Miał przyjść do redakcji zrobić kilka turniejów, ale cytując klasyka „został na dłużej”. Szybko wykazał się pracowitością, dzięki której wyrobił sobie pozycję w redakcji i zajmuje się różnymi tematami. Najchętniej przedstawia wiadomości ze świat gier, rozrywki i technologii oraz przygotowuje recenzje gier i sprzętu. Jeśli jest zadanie – Wojtek na pewno się z nim zmierzy. 
cropper