10 najlepszych filmów wojennych

10 najlepszych filmów wojennych

Kajetan Węsierski | 29.09.2019, 15:00

Wojna to nic przyjemnego, gdy bierze się w niej udział. Jest to jednak zawsze tak ogromna bomba emocjonalna, że każde dzieło oparte o ten motyw ma w sobie coś niezwykłego. Sprawdźcie dziesięć naszych propozycji odnośnie do filmów wojennych, które koniecznie trzeba poznać!

Historia jest fascynująca. Wiem, że kontrowersyjnie jest rozpoczynać tekst w ten sposób, ale w gruncie rzeczy rok szkolny trwa w najlepsze, a akademicki zaczyna się lada dzień. Nie jest tajemnicą, że nie wszyscy lubimy lekcje historii. Osobiście mam znajomych, którzy pomimo ogromnego zainteresowania samym badaniem czasów minionych, niespecjalnie przepadają za zajęciami.

Nie ma w tym jednak nic dziwnego, a nie zaskoczę nikogo tym, że dużo lepiej chłonie nam się wiedzę, gdy sami decydujemy jak oraz jaką konkretnie chcemy w danym momencie przyswoić. Nie odbiegając jednak od tematu – źródeł nauki o przeszłości jest mnóstwo: książki, gry, audycje radiowe oraz filmy! Te ostatnie wyjątkowo wygodnie rozsiadły się na tronie najczęściej wykorzystywanej metody poznawania świata. Mało co wpłynie na nas tak, jak dobry film

Co ciekawi najwięcej osób, jeśli mowa o kwestii szeroko pojętej historii? Zdecydowanie wojny! Temat, który nigdy się nie nudzi, zawsze uczy i pozwala wyciągać wnioski z błędów – a genialnie zobrazowany daje podwójną przyjemność. Mam dziś dla Was dziesięć najlepszych (z oczywistą dozą subiektywizmu) filmów wojennych, które mogliśmy podziwiać na dużych ekranach! 

Czas Apokalipsy (1979)

W związku z chronologicznym ułożeniem tego tekstu pierwszy jest jednocześnie najstarszym. Tytuł ten wyreżyserowany został przez Francisa Forda Coppoli i bardzo wiele czerpał z opowiadania „Jądro Ciemności” autorstwa Josepha Conrada, które lwia część z Was, Drodzy Czytelnicy, może kojarzyć ze szkoły.

Nie jest to jednak adaptacja bezpośrednia. Clou i fundamentalne aspekty książki naniesiono na realia wojny wietnamskiej, gdzie kapitan Willard otrzymał misję zlikwidowania... pułkownika Kurtza. Tego zagrał genialny Marlon Brando, choć to nie jedyne głośne nazwisko w obsadzie. Jeśli będziemy uważnie oglądać, to dostrzeżemy tam wiele znajomych twarzy – choć w znacznie młodszym wydaniu, niż dzisiaj. W filmie wystąpili przecież Martin Sheen, Dennis Hopper, czy nawet Harrison Ford!

Warto nadmienić tu, w formie ciekawostki, że fabułą z rzeczonej produkcji inspirowano się przy tworzeniu tej, której świadkami jesteśmy, zmagając się z przeciwnikami w Spec Ops: The Line

Chwała (1989) 

Amerykański film, który w dużej mierze opracowany został na podstawie listów Roberta Goulda Shawa, opowiada o wojnie secesyjnej. Generałowie Unii zdecydowali w nim o utworzeniu oddziału, który składał się wyłącznie z czarnoskórych żołnierzy. Ich dowodzeniem miał zająć się właśnie sam Shaw.

W rolę głównego bohatera wcielił się Matthew Broderick, a na ekranie mogliśmy zobaczyć również Morgana Freemana (jeszcze w czarnych włosach!) oraz Denzela Washingtona, który za zagranie Szeregowego Tripa zdobył całą masę nagród. Osobiście przyjąłem to bez większego zaskoczenia, gdyż w „Chwale” pokazał to, za co jest tak ceniony!

Lista Schindlera (1993)

Piękny i poruszający film na podstawie książki Thomasa Keneally’ego, opowiada o Oskarze Schindlerze, który w trakcie II Wojny Światowej przyczynił się do uratowania blisko 1000 Żydów z krakowskiego getta – kobiety, dzieci i starszych - niezdolnych już do fizycznej pracy. Wszystkich tych wykupywał, dawał schronienie i pozwalał funkcjonować jako „pracownikom” swojej fabryki. 

Steven Spielberg, który odpowiedzialny był za reżyserię filmu, zdobył za to całą masę nagród. Przyznano mu między innymi Oscary (w sumie zdobył ich 7) za Najlepszy Film oraz Najlepszą Reżyserię, Złotego Globa za Najlepszą Reżyserię, a także Nagrodę BAFTA za Najlepszy Film i, oczywiście, Najlepszą Reżyserię. Projekt dorobił się jeszcze wielu innych, mniejszych nagród w przeróżnych kategoriach. 

Szeregowiec Ryan (1998)

O tym tytule słyszał chyba każdy. Opowiada on o poszukiwaniu zaginionego szeregowca przez specjalny oddział żołnierzy. Wszystko to dzieje się w trakcie operacji Overlord, czyli słynnego lądowania wojsk alianckich na terenie Normandii, w czerwcu 1944 roku. Wydarzenie to w znacznym stopniu przyczyniło się do ostatecznego pokonania Hitlera. 

Za film, podobnie jak za Listę Schindlera, odpowiadał znakomity Steven Spielberg, który także tu pokazał swój najwyższy kunszt reżyserski. Głośne nazwiska znalazły się również w obsadzie aktorskiej – na czele z Tomem Hanksem, doskonale wcielającym się w rolę Kapitana Johna Millera. Obok niego wystąpili między innymi Edward Burns, Adam Goldberg, a nawet Vin Diesel. 

Produkcja dorobiła się pięciu Oscarów w różnych kategoriach, a nominowana była aż w 11! Oprócz tego została nagrodzona mnóstwem innych zdobyczy. Złote Globy, BAFTA, Złoty Ekran, nagrody na Festiwalu Filmowym w Toronto i wiele, wiele więcej... Film, który trzeba zobaczyć. 

Ziemia niczyja (2001)

Jeśli nie słyszeliście o tym filmie, to żadne zaskoczenie. Ten dramat wojenny z początku XXI wieku wyprodukowany został przez debiutującego reżysera, Danisa Tanovicia i opowiadał o niezwykle dotkliwej wojnie domowej w Jugosławii. Produkcja w bardzo bezpośredni sposób wytykała liczne błędy stronnictw konfliktu. Boleśnie wyśmiewała też sam zamysł wojny oraz bierność władz, które powinny zapobiec jego zaognieniu. 

"Ziemia niczyja" spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem i została licznie nagrodzona przez krytyków. W 2002 roku zdobyła Oscara oraz Złoty Glob za najlepszy film nieanglojęzyczny, a także pierwszą nagrodę za najlepszy scenariusz podczas Festiwalu Filmowego w Cannes

Pianista (2002)

Kolejny dramat, lecz tym razem dużo bardziej znany polskiej publiczności. Za reżyserię  filmu odpowiadał bowiem sam Roman Polański, a adaptował on autobiografię żydowskiego muzyka, Władysława Szpilmana, który okres wojny spędził w dużej mierze w warszawskim getcie. W główną rolę wcielił się znakomity Adrien Brody, który zgarnął za nią zasłużonego Oscara.

Produkcja została niezwykle doceniona i wyróżniona szeregiem nagród. Oprócz wspomnianego wyżej nagrodzenia roli Brody’ego, dwa kolejne Oscary przyznano za reżyserię oraz scenariusz (autorstwa Ronalda Harwooda). Film pokrył się też Złotą Palmą na Festiwalu Filmowym w Cannes i nagrodzony został aż siedmioma Cezarami. Jedno trzeba po seansie przyznać – w pełni zasłużenie. 

Chłopiec w pasiastej piżamie (2008)

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie uronił choćby jednej łzy na tej produkcji. Niewiarygodnie wzruszająca historia, która pokazuje realia wojenne od tej drugiej strony. Przedstawia bolesny fakt, iż w trakcie działań militarnych na ogromną skalę nie cierpią tylko walczący na froncie, ale też – a może przede wszystkim – cywile

Mark Herman zaadaptował książkę autorstwa Johna Boyne’a z 2006 roku i zrobił to bez wielkiego budżetu i bez wielkich nazwisk, ale za to z wielkim sercem włożonym w produkcję. Ogromny sukces nie może dziwić, albowiem ciężko znaleźć drugi film, który tak dobitnie pokaże, że w trakcie wojny, wszyscy jesteśmy równie bezbronni. 

Bękarty Wojny (2009)

Projekt zdecydowanie różniący się od pozostałych, które znalazły się w tym zestawieniu. Bazujący na czarnym humorze i absurdzie, wyreżyserowany przez Quentina Tarantino film, opowiadał abstrakcyjną historię, w której oddział amerykańskich Żydów planował i przeprowadzał zamach na samego Adolfa Hitlera!

Bardzo mocną stroną produkcji była jego obsada. Na planie znaleźli się tacy aktorzy jak Brad Pitt, Christoph Waltz, Daniel Kruger, czy Melanie Laurent. Nie było więc zaskoczeniem, gdy okazało się, że film wygenerował przychód w wysokości ponad 300 milionów dolarów, co czterokrotnie przekroczyło budżet wydany na jego stworzenie.

Pomimo wielu nominacji, film nie zdobył ważnych nagród w największych kategoriach. Choć nadmienić należy, że wszyscy docenili świetną rolę Waltza, który za Najlepszy Występ Drugoplanowy zgarnął Oscara, Złoty Glob, a także Nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej!

Przełęcz Ocalonych (2016)

Mel Gibson zdecydowanie wie, jak wyreżyserować film, który poruszy i skruszy nawet największego twardziela. Do takich zalicza się właśnie ten tytuł. Opowiada on o wydarzeniach ze schyłku II Wojny Światowej, których głównym bohaterem jest Desmond Doss (grany przez Andrew Garfielda). Chłopak, który postanowił nigdy nie zabijać, zostaje wysłany na front, jako sanitariusz i nawet tam twardo trzyma się swoich moralnych pobudek

Wielu ludzi określało ten projekt jako „Szeregowca Ryana naszych czasów” i trzeba przyznać, że nie ma w tym wiele przesady. Emocje rozkładają na łopatki, a ciężki klimat, który budowany jest przez długi czas, można wręcz ciąć nożem. Genialna produkcja, która zasłużenie zgarnęła wiele nagród i obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którzy chcą zobaczyć, jak powinny wyglądać filmy wojenne w dzisiejszych czasach! 

Dunkierka (2017)

Najnowszy film z listy i prawdopodobnie też taki, który może pochwalić się największym budżetem (ponad 100 milionów dolarów). Dzieło wyreżyserowane przez cenionego Christophera Nolana ma miejsce pod małą miejscowością, tytułową Dunkierką. Opowiada o losach młodych żołnierzy podczas Operacji Dynamo

Sam twórca przedstawiał projekt jako „historię przetrwania”, co doskonale opisuje obraz, który przez ponad 1.5 godziny mamy okazję oglądać. Możemy obserwować to, jak mały i bezbronny jest człowiek, jako jednostka, w obliczu ogromnego konfliktu.

Film nagrodzono aż trzema Oscarami – za montaż, montaż dźwięku oraz sam dźwięk, a świetny poziom został doceniony nie tylko przez krytyków, ale także widzów. Ci wygenerowali produkcji przychód na poziomie ponad pół miliarda dolarów. Świetny i w pełni zasłużony wynik.