Kultowe samochody z filmów i seriali - które z nich znasz?

Kultowe samochody z filmów i seriali - które z nich znasz?

Roger Żochowski | 25.12.2015, 12:00

Samochody w serialach i filmach odgrywały często niebagatelną rolę, stając się ich głównymi bohaterami. Bez problemu można dziś wskazać auta, które z biegiem lat stawały się kultowe. Które z nich jesteście w stanie rozpoznać? 

Weźcie namiar na to, że jest to moja subiektywna lista. Dlatego brakuje na niej choćby Forda Gran Torino (Starsky i Hutch), czy Dodge'a Monaco (The Blues Brothers), które dla niektórych widzów mogą uchodzić za kultowe. Zachęcam Was do dzielenia się w komentarzach swoimi typami ulubionych bryk z seriali i filmów. A tymczasem zapraszam do zapoznania się moim TOP 20 pojazdów, które nierzadko zmieniały oblicze kina.
 

Dalsza część tekstu pod wideo

20. Peugeot 406  seria Taxi

Jedna z najbardziej dochodowych serii jeśli chodzi o francuską kinematografię to właśnie Taxi. Pierwsza część tego komediowego filmu akcji zadebiutowała w 1998 roku. W głównej obsadzie znalazł się biały i mocno podrasowany Peugeot 406 z 1997 roku. Obraz opowiadał historię dostawcy pizzy, niejakiego Daniela Moralesa, który zostaje taksówkarzem rozwożąc ludzi po ulicach Marsylii swoim potworem rozpędzającym się do prędkości 300 km/h. W produkcji użyto kilku Peugeotów wcześniej odpowiednio zmodyfikowanych. Ujęcia z wnętrza auta kręcono w modelu 406 w najbogatszej wersji. Z kolei w scenach kaskaderskich wykorzystano wersje sportowe rodem z serii TOCA o mocy 300KM.

 

19. The General Lee (Dodge Charger) – Dukes of Hazzard 

Niezwykle popularny amerykański serial telewizyjny produkowany w latach 1979-1985, który skupiał się na pościgach samochodowych. W Polsce nigdy nie obrósł kultem. Może dlatego, że żadna ze stacji telewizyjnych nie kupiła do niego praw. Charakterystycznym elementem serialu był pomarańczowy Dodge Charger z namalowanym numerem 01. Auto z 1969 roku nazywane było przez parę głównych bohaterów General Lee, a to ze względu na pamięć o jednym z przywódców Konfederacji w okresie wojny secesyjnej. Z racji tego, że w serialu nie brakowało całej masy wypadków, skoków i kaskaderskich akrobacji, na planie przewinęło się około 309 egzemplarzy Dodge'a. W tej chwili wiadomo, że 17 z nich wciąż jest na chodzie.

 

18. ECTO-1 (Cadillac Miller-Meteor) – Ghostbusters

Gdy myślisz o pogromcach duchów, słynnym amerykańskim filmie, który święcił tryumfy w połowie lat 80. ubiegłego wieku, przed oczyma od razu staje ci Ecto–1. To tak naprawdę Cadillac wyprodukowany prze firmę Miller-Meteor w 1959 roku. Pojazd dzielnych pogromców duchów był przerobionym ambulansem. W filmie główny bohater kupuje wóz za 4800 dolarów i po niezbędnych naprawach używa go jako pojazdu napakowanego sprzętem do łapania duchów. Replika wozu trafiła na rynek zabawkowy i cieszyła się ogromną popularnością. W sprzedaży były też specjalne zestawy LEGO z Ecto-1. Warto dodać, że auto w swojej oryginalnej skali było ogromne i mierzyło ponad 6 metrów długości.

 

17. Toyota Sprinter Trueno AE86​ - Initial D

Fani mangi i anime po prostu muszą znać ten samochód. Toyota Sprinter Trueno to auto, którym porusza się Takumi Fujiwara, główny bohater Initial D. Ta manga a potem anime stała się świętym Graalem fanów motoryzacji rodem z Japonii i nie tylko. Wspomniany Takumi na co dzień pracuje jako dostawca tofu dowożąc jedzenie klientom i śmigając po zakręconych jak świński ogon trasach położonych w okolicach góry Akina. Z czasem odkrywa w sobie mistrza driftu, wsiąkając w świat nielegalnych wyścigów, tuningu i nocnego życia. Biała Toyota Sprinter Trueno z japońskimi napisami i wysuwanymi, przednimi światłami, stała się znakiem rozpoznawczym uniwersum i wychowały się na niej kolejne pokolenia Japończyków pasjonujących się street racingiem. 

 

16. Bumblebee (Chevrolet Camaro) - Transformers

- Film Transformers pomógł w zaprezentowaniu Camaro i Chevroleta całkiem nowej generacji fanów - mówił jakiś czas temu przedstawiciel Chevroleta. Niewątpliwie żółty Chevrolet Camaro, który wcielił się w rolę Autobota Bumblebee, stał się jednym z najbardziej charakterystycznych pojazdów we współczesnych filmach akcji. Pojawił się we wszystkich częściach filmu, a w jego popularyzacji z pewnością pomogła też seksowna scena z Megan Fox, nachylającą się nad maską klasycznej wersji auta z 1975 roku. Producenci samochodu korzystając z popularności filmu wprowadzili nawet do sprzedaży limitowaną wersję auta o nazwie Camaro Transformers Special Edition. Dostępne były dwie edycje – z silnikiem V8 6,2 litra (426 KM), oraz V6 3,6 litra (312 KM). Lakier Rally Yellow z czarnymi wstawkami nawiązującymi do Bumblebee, skórzana tapicerka, 20-calowe obręcze na kolach i logosy Transformers na błotnikach to z pewnością nie lada gratka dla mających bogatych rodziców fanów filmu.

 

15. Dodge Charger R/T – Szybcy i Wściekli

Idealny przykład na to, jak można ożywić legendę. Kolejny Dodge Charger, tym razem w wersji R/T z 1970 roku, pochodzi z pierwszej części "Szybkich i Wściekłych", która zadebiutowała w 2000 roku. Jeździł nim jeden z głównych bohaterów, Dominic Toretto, w którego wcielił się sam Vin Diesel. Sportowe koła, alufelgi i chromowany silnik w układzie V8 wystający znad maski, na dźwięk którego człowiekowi jeży się włos na plecach - istny potwór. Auto stało się jedną z wizytówek serii i przewijało się także w kolejnych częściach. Dorobiło się nawet własnej historii. W filmie Dodge'a zbudował Dominic razem ze swoim ojcem w czasach dzieciństwa, jednak auto przez lata stało w garażu. Podczas jednego z wyścigów 900 konny Dodge prowadzony przez uległ wypadkowi. Tata nie przeżył wypadku i do tamtej pory Dominic bał się auta. Ta ckliwa historia spowodowała, że dla fanów serii czarny Dodge Charger stał się samochodem kultowym.

 

14. Fiat 125p – Zmiennicy

Jedyny przedstawiciel z naszego kraju na tej liście, czyli legendarna żółta taksówka. Auto pojawiło się z serialu "Zmiennicy" w reżyserii Stanisława Barei, który rozgrywał się w peerelowskiej rzeczywistości. Jego bohaterem jest taryfa o numerach bocznym 1313 kursująca po Warszawie i okolicach. W pierwszym odcinku pojawia się niebieski Fiat 125p z 1977, który jest już u kresu życia i zostaje przeznaczony na licytację. Potem jego miejsce zajmuje kultowy Fiat 125p w kolorze żółtym "Safari" produkowany w naszym kraju w latach 1979-1980. Replika tej taksówki jeździ obecnie po ulicach Warszawy. Można ją często zobaczyć na parkingu przed Pałacem Kultury i Nauki. W sprzedaży dostępna jest też gra planszowa "Zmiennicy", w której gracze poruszają się po planszy słynnymi taksówkami.

 

13. Ferrari 308 GTS  - Magnum P.I

Przygody tytułowego Thomasa Magnuma, prywatnego detektywa działającego na Hawajach w luksusowych warunkach, to kolejny serial, w którym fura odegrała kluczową rolę. I to jaka fura! Tym razem na pierwszy plan wjechało czerwone Ferrari. W sezonie pierwszym było to Ferrari 308GTS, w szóstym - 308GTSi, a w siódmym i ósmym - 308GTSi QV. Auta używane w serialu musiały być specjalnie zmodyfikowane, aby pomieścić Toma Sellecka grającego głównego bohatera. Gość miał bowiem prawie 2 metry wzrostu. Poszycie zostało usunięte z siedzeń tak, aby Selleck osiadł jak najniżej, a fotele przykręcono tak daleko od kierownicy, jak to możliwe. W ten sposób starano się zmaksymalizować przestrzeń na nogi. Producenci pierwotnie chcieli użyć Porsche 928 i zapytali producenta o możliwość wyprodukowania jednego egzemplarza z bardzo dużym szyberdachem do kręcenia zdjęć lotniczych. Ze względu na restrykcyjną politykę Porsche, które nie robiło żadnych specjalnych specyfikacji na prośby klientów, ostatecznie padło na Ferrari 308 GTS. 

 

12. Dodge (Plymouth Duster) – Świat według Bundych

Jeden z ulubionych seriali komediowych w naszym kraju. Świat według Bundych, znany w Ameryce pod nazwą "Married... with Children", przedstawiał w krzywym zwierciadle życie Ala Bundy, który użerał się ze swoją pokręconą rodzinką i sąsiadami. Najbardziej kochał jednak swojego starego Dodge'a, który więcej stał w garażu niż jeździł. Żeby było śmieszniej rolę Dodge'a grał tak naprawdę... Chrysler Plymouth Duster z 1972 roku. Przez wszystkie odcinki przewinęły się przynajmniej trzy wersje kolorystyczne tego wozu. Ciekawostką jest fakt, że po zamachach terrorystycznych na World Trade Center, epizod "Get Outta Dodge" trafił pod nóź, gdyż pojawia się w nim scena, w której dwóch Arabów z bombą zegarową chce odkupić słynnego Dodge'a za 40 dolarów. Auto Ala stało się dla wielu synonimem gruchota i nie raz było wyśmiewane w serialu.

 

11. The Aston Martin DB5 – James Bond

James Bond w  każdym nowym filmie prowadzi samochody, które pobudzają wyobraźnię, jednak niewątpliwie jednym z najbardziej kultowych jest Aston Martin DB5 z 1964 roku, Mogliśmy go zobaczyć w akcji między innymi w filmach Goldfinger i Thunderball. Auto jak to u Bonda wyposażone było w ukryte karabiny maszynowe, katapultę, zasłony dymne i inne bajery. W tamtych czasach prawdziwych szałem była też elektroniczna mapa. Bond mógł się nią posługiwać na długo przed opatentowaniem GPSów :) Ile warte jest dziś takie auto? Jeden z bondowskich modeli DB5 został sprzedany za 4,6 miliona dolarów... 

 

10. Jurassic Park Explorer  (Ford Explorer XLT) – Jurassic Park

Elektryczne samochody, w których w filmie Jurassic Park odbywały się wycieczki po parku z dinozaurami, to tak naprawdę zmodyfikowane wersje Forda Explorera XLT z 1992 roku. Ten klasyczny SUV dysponował między innymi napędem na 4 koła i systemem nawigacji, a jego duże wnętrze idealnie nadawało się do filmowania scen. Charakterystyczną zieloną barwę, reflektory i szyberdach dodano do pojazdów w trakcie zdjęć. Auto zostało zapamiętane przede wszystkim dzięki scenie, w której T-Rex atakuje bohaterów ukrywających się w samochodzie. Słynne jurajskie pojazdy nazwano po prostu Tour Vehicles. Pojawiły się one we wszystkich grach opartych na pierwszym filmie Jurassic Park z wyjątkiem wersji na NESa i SNESa. Swego czasu bardzo popularne były też resoraki będące repliką pojazdu.

 

9. Shelby AC Cobra – Kobra

Kobra to kolejny sensacyjny serial rodem z Ameryki, który zyskał spore grono fanów w Polsce. Przyciągały do niego dwie kwestie - po pierwsze aktor, Michael Dudikoff, którego Polacy pokochali za rolę w filmie "Amerykański Ninja". Do drugie - Shelby AC Cobra, czyli niezwykle charakterystyczne auto w kolorze krwistej czerwieni. Serial Cobra początkowo nazywał się Viper, jednak firma Chrysler Corp. pozwała twórców obrazu za naruszenie znaku towarowego. Ponadto Chrysler współpracował już ze stacją CBS nad serią o nazwie Viper, w której główny nacisk położony był na koncepcyjną wersję Dodge'a Vipera. Po trzech odcinkach nazwę serialu z Dudikoffem zmieniono więc na Cobra.

 

8. Ferrari Daytona Spider / Ferrari Testarosa – Miami Vice​

James "Sonny" Crockett i Ricardo "Rico" Tubbs - ci dwa panowie działali w niezwykle barwnym Miami, które w latach 80. ubiegłego wieku stało się centrum biznesu narkotykowego.  Mowa oczywiście o kultowym serialu Miami Vice, który liczy sobie 111 odcinków. To właśnie ten tytuł był inspiracją do stworzenia niezwykle wysoko ocenianego GTA: Vice City. W serialu nie zabrakło oczywiście luksusowych fur - do tych najczęściej eksploatowanych należały czarne Ferrari Daytona Spider oraz Ferrari Testarosa. Z tym pierwszym samochodem wiąże się ciekawa historia. Była to tak naprawdę tylko replika Ferrari Daytona Spyder 365 GTS zbudowana na podwoziu Chevroleta Corvette C3 z 1980 roku. Stworzeniem repliki zajęła się firma McBurnie Coachcraft, ale gdy serial zyskał rozgłos Ferrari złożyło pozew do sądu domagając się zabronienia produkcji "podróbek" auta. Producenci serialu nie chcieli problemów. W trzecim sezonie replika Ferrari Daytona została rozerwana na kawałki w premierowym odcinku, a fałszywe Ferrari zostały zastąpione dwoma Testarossami dostarczonymi na plan przez... Ferrari. W scenach kaskaderskich używano jednak "sobowtóra" Testarossy. Do jego zbudowania użyto auta De Tomaso Pantera (pamiętacie historyjki z gum TURBO?), które miało taki sam rozstaw osi jak Testarossa i idealnie pasowało do karoserii.

 

7. Dharma bus (VOLKSWAGEN T2A)  Zagubieni

Dharma Bus, to przedstawiciel współczesnych seriali na naszej liście TOP 20. Jest to jeden z pojazdów znanych fanom serialu Lost. To właśnie nim tajemnicza organizacja DHARMA transportowała ludzi i ładunki na mistycznej wyspie. Autorzy serialu użyli aut z serii Volkswagen Bus T2 "Buli" produkowanych w latach 1950 - 1968, mogących rozpędzić się do 108km/h. W serialu raz pojawia się też Volkswagen Kombi Van Type 2 T2a. Samochody oczywiście zmodyfikowano na potrzeby produkcji. Dla przykładu w miejscu gdzie powinien znajdować się znaczek Volkswagena, widzimy logo Dharmy. Niebiesko białe busiki pojawiły się przynajmniej w kilku odcinkach Lostów. 

 

6. Bandit (Pontiac Trans Am) – Mistrz Kierownicy Ucieka

Seria filmów mojego dzieciństwa. Mistrz Kierownicy Ucieka (z angielskiego - Smokey and the bandit), opowiadał losy tytułowego Bandziora, przemytnika, który w 28 godzin miał przeszmuglować ciężarówkę z piwem z Teksasu do Atlanty. Po drodze musiał jednak odwrócić uwagę stróżów prawa, a wszystko to za kierownicą Pontiaca Trans Ama z 1977 roku. Dzięki trzem filmom z serii i obsadzeniu w roli głównego bohatera amerykańskiej gwiazdy - Burta Reynoldsa - auto zyskało ogromną popularność. Firma General Motors po sukcesie filmu podwoiła sprzedaż czarnych Trans Amów w kolejnych latach. W Ameryce na punkcie tego auta zapanowała istna szajba. Czwarta i ostatnia generacja Trans Amów, była produkowana w latach 1993-2002. Warto dodać, że Reynolds zaraz po skończeniu prac nad filmem otrzymał w prezencie Tran Sama, który był używany do promocji obrazu, choć nigdy nie pojawił się w samym filmie. W 2014 roku, ze względu na trudności finansowe, Reynolds wystawił na aukcjach swoją ogromną kolekcję dzieł sztuki i pamiątek, w tym właśnie Trans Ama z 1977 roku. Choć jego wartość szacowana była na 80tys. dolarów, sprzedano go za... 450 tysięcy. 

 

5. KITT  (Pontiac Trans Am) – Nieustraszony

Knight Rider, czyli po naszemu "Nieustraszony", to serial, który miał dwóch bohaterów - Davida Hasselhoffa i KITTa. Ten pierwszy to bożyszcz milionów telemaniaków dziś cierpiący na uzależnienie od narkotyków i alkoholu. KITT z kolei to  niezniszczalny, mówiący i myślący samochód do zadań specjalnych. A pisząc dokładnie - przerobiony na potrzeby filmu Pontiac Trans Am z 1982 roku. Była to zresztą świetna reklama dla firmy General Motors, która dostarczyła na plan zdjęciowy czternaście specjalnie przygotowanych egzemplarzy auta. Co ciekawe - poszczególne modele różniły się od siebie w zależności od tego, w jakich scenach były wykorzystywane. W części pojazdów zamontowano specjalną kierownicę oraz masę bajerów na desce rozdzielczej (tu kręcono sceny z wnętrza auta), inne oferowały znacznie lepszy silnik i hamulce (akcje kaskaderskie), a jeszcze inne musiały pogodzić się z montażem całej masy kamer na karoserii (scenki w plenerze). W czwartym sezonie pojawiła się także wersja KITTa bez dachu. Pamiętny był też tryb pościgowy zwany Super Pursuit Mode, pozwalający rozpędzić się KITTowi (oczywiście była to fikcja) do blisko 500 km/h. Towarzyszyła temu efektowna transformacja auta (do tego używano miniaturowym modeli Pontiaca).  Warto wspomnieć, że General Motors zgodziło się na udostępnienie aut do serialu pod warunkiem, że po zakończeniu zdjęć wszystkie egzemplarze KITTa zostaną zniszczone. Legendy mówią jednak o tym, że jednemu się upiekło.

 

4. The Krystal Ship (Fleetwood Bounder) – Breaking Bad

Breaking Bad to jeden z najlepszych seriali ostatnich lat nakręcony w Albuquerque w Nowym Meksyku. Śledzimy w nim historię Waltera White'a, szarego nauczyciela chemii, który dowiaduje się, że ma raka płuc. Postanawia zerwać ze swoim dawnym życiem i schodzi na kryminalną ścieżkę produkując i sprzedając metaamfetaminę. Pomaga mu w tym jego były uczeń - Jesse Pinkman. Początkowo para produkuje narkotyki w kamperze, czyli wyprodukowanym w 1986 roku Fleetwoodzie Bounderze. Za konstrukcję odpowiada powstała w 1950 roku firma Fleetwood Enterprises, Inc., producent pojazdów rekreacyjnych i kempingowych. Niestety jej żywot dobiegł końca w 2010 roku, gdy firmę połączono z innym przedsiębiorstwem.  Auto pojawia się w serialu przez 3 sezony i służy bohaterom jako laboratorium. Jego nazwę - The Krystal Ship - wymyślił Jesse Pinkman. Po sukcesie serialu spora ilość amerykańskich firm zaczęła produkować modele i zabawki będące repliką wozu. Do serialu nawiązali autorzy gry Life is Strange - podobnego vana, którego właścicielem jest też diler narkotyków, można zwiedzić w jednym z epizodów. 

 

3. Wehikuł Czasu (DeLorean DMC-12​)  –  Powrót do Przyszłości

Trylogii "Powrotu do przyszłości" wyreżyserowanej przez Roberta Zemeckisanie nie trzeba przestawiać fanom kina wychowanym na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku. W filmach kluczową rolę odgrywają podróże w czasie, a jako wehikuł przenoszący bohaterów do innych epok posłużył DeLorean DMC-12 - samochód sportowy produkowany seryjnie przez DeLorean Motor Company w latach 1981–1983. Na rynek trafiło zaledwie 8583 sztuki DMC-12, a do roku 2005 roku przetrwało ich około 6500. Producenci filmu wybrali ten model samochodu ze względu na unikalną konstrukcję ze stali nierdzewnej, a zwłaszcza podnoszone do góry drzwi. Samochód po zakończeniu prac na trylogią stał się kultowy. Niestety podczas produkcji pierwszego filmu nie był zbyt popularny, a firma, która go produkowała ogłosiła upadłość. Tak naprawdę to "Powrót do przyszłości" zagwarantował DeLorean międzynarodową sławę i status kultowego auta. Żeby było śmieszniej w filmie wehikułem czasu miała być pierwotnie lodówka, reżyser był jednak zaniepokojony tym, że dzieci po obejrzeniu filmu mogą zamykać się w środku. Zdecydowano więc, że wehikułem czasu zostanie DeLorean.

 

2. Interceptor (Ford Falcon XB GT) – Mad Max

Gdy w 1976 roku Bryon Kennedy i George Miller planowali w Australii pierwszą część Mad Maxa, budżet filmu wynosił zaledwie 350tys dolarów. Początkowo autem Maxa miał być Ford Mustang, ale pomysł nie został zaakceptowany. Uznano, że lepiej użyć australijskiej konstrukcji, bo części do Mustanga były zbyt drogie. Ekipa zakupiła na jednej z aukcji trzy samochody, za które zapłaciła niespełna 20tys dolarów. Dwa egzemplarze Forda Falcona V8 XB posłużyły jako żółte policyjne wozy pościgowe - Pursuit Special. Biały Ford Falcon XB GT z 1973 roku napędzany silnikiem V8 o pojemności 5,75 litra, stał się kultowym autem Maxa - Interceptorem. Dyrektor artystyczny filmu skontaktował się z nieistniejącą już firmą Graf-X International, która miała odpowiednio zmodyfikować auto. Przede wszystkim trzeba było przemalować wóz na czarno. Zmieniono też przód, który był inspirowany...  samolotem Concorde! Kolejnym charakterystycznym elementem była wystająca nad maskę turbosprężarka napędzana silnikiem elektrycznym o mocy 12V. Była to niestety tylko atrapa, ale włączana przyciskiem przy drążku biegów robiła w filmie świetny efekt. Aby nadać furze jeszcze bardziej agresywnego wyglądu zamontowano na bokach osiem rur wydechowych. Tylko dwie z nich tak naprawdę pracowały.

 

1. GMC Van (GMC Vandura) – Drużyna A

Kultowy nie tylko w naszym kraju serial "Drużyna A",  opowiadał losy czterech weteranów wojny wietnamskiej. Niesłusznie oskarżeni i ścigani przez FBI, pracowali jako najemnicy podejmujący się karkołomnych misji. Ogromną sławę bardzo szybko zyskała ciemna furgonetka GMC Vandura, z charakterystycznym czerwonym paskiem na karoserii, szaro-metaliczną górną częścią nadwozia i spoilerem na dachu. Auto stało się ikoną popkultury i zostało też użyte w filmie z 2010 roku. Pierwszy egzemplarz ciężarówki GMC miał czerwone logo firmy na osłonie chłodnicy, oraz tylnych drzwiach. Na początku drugiego sezonu loga zostały zaciemnione, ale  GMC nadal dostarczało na plan samochody. Firma była też wymieniona w napisach końcowych każdego odcinka. W serialu nie brakowało jednak błędów. Na niektórych scenach widzimy wersje wozu z szyberdachem, by chwilę później na ekranie pojawiał się model auta bez niego. I to w tej samej scenie akcji. Fani serialu stworzyli liczne repliki wozu, Część z nich można podziwiać w muzeach. 

Źródło: własne
Roger Żochowski Strona autora
Przygodę z grami zaczynał w osiedlowym salonie, bijąc rekordy w Moon Patrol, ale miłością do konsol zaraziły go Rambo, Ruskie jajka, Pegasus, MegaDrive i PlayStation. O grach pisze od 2003 roku, o filmach i serialach od 2010. Redaktor naczelny PPE.pl i PSX Extreme. Prywatnie tata dwójki szkrabów, miłośnik górskich wspinaczek, powieści Murakamiego, filmów Denisa Villeneuve'a, piłki nożnej, azjatyckiej kinematografii, jRPG, wyścigów i horrorów. Final Fantasy VII to jego gra życia, a Blade Runner - film wszechczasów. 
cropper