Wszystko o Metro Exodus. Fabuła, data premiery, rozgrywka

Wszystko o Metro Exodus. Fabuła, data premiery, rozgrywka

Kacper Mądry | 26.04.2018, 16:23

Metro Exodus to trzecia odsłona serii gier Metro, która opowie historię ludzkości żyjącej po nuklearnym zniszczeniu Ziemi w moskiewskim metrze. Za produkcję ponownie odpowiada ukraińskie studio 4A Games, a tytuł trafi na PC, PlayStation 4 oraz Xboksa One. Premiera wstępnie zaplanowana jest na jesień 2018. Polskim wydawcą tytułu jest Techland.

Dalsza część tekstu pod wideo

Fabuła Metro Exodus

Fabuła zaprezentowana w Metro Exodus będzie silnie związana z wydarzeniami przedstawionymi w książce. O ile gra Metro 2033 prezentowała historię zbliżoną do tej z książki o tym samym tytule, o tyle Metro: Last Light było już łącznikiem fabularnym pomiędzy książkami Metro 2033 i Metro 2034. Nadchodzące Metro Exodus opowie historię po wydarzeniach z najnowszej książki Dmitrija Głuchowskiego. Jeśli jesteście fanami serii i jeszcze nie mieliście okazji przeczytać ostatniej książki z “głównej” trylogii, to ostrzegamy, że w kolejnym akapicie znajdą się spoilery i proponujemy przejście do kolejnego punktu.

Fabuła gry Metro Exodus zabierze nas prawdopodobnie na wschód Rosji, gdzie będziemy starali się odnaleźć tereny umożliwiające normalną egzystencję. Ludzkość ma dość życia w podziemnych tunelach i marzy o powrocie do normalności. Wschodnie tereny byłej Federacji Rosyjskiej dają nadzieję na przeżycie, a zaprezentowany w zwiastunach pociąg, prawdopodobnie umożliwi szybką podróż w głęboką Syberię. Głównym bohaterem będzie książkowy Artem, który wyruszy w drogę wraz z frakcją Spartan.


Walka, rozgrywka i przetrwanie w Metro Exodus

Poprzednie odsłony gier z serii Metro ograniczały się do liniowych etapów w tunelach metra oraz trochę bardziej rozbudowanych misji na powierzchni. Będąc poza metrem, stale musieliśmy pamiętać o zmienianiu filtrów do maski gazowej, a pod ziemią mieliśmy możliwość krycia się w cieniu i cichego eliminowania wrogów. Gra pozwalała nam też prowadzić rozgrywkę w sposób na typowego Rambo, gdzie dynamit i inne potężne bronie od razu zaszkodziłyby konstrukcji prawdziwego tunelu metra, a tutaj mogliśmy prowadzić z ich pomocą małą wojnę.

Metro Exodus po raz pierwszy pozwoli zdjąć maskę gazową na powierzchni planety, jednak nie oznacza to, że wszystkie lokacje będą tak samo bezpieczne dla organizmu. Zaprezentowany zwiastun z rozgrywki przedstawia nam strzelbę oraz kuszę, co wskazuje na ponowną możliwość cichej lub głośniejszej eliminacji wrogów. Oni sami mają różnić się w zależności od aktualnie badanej długości geograficznej.


Świat Metro Exodus

Rozgrywka będzie bardziej skupiona na hubach, które zostaną wypełnione aktywnościami i misjami do wykonania. Dostęp do każdego takiego huba będzie oddzielony liniowym poziomem na wzór poprzednich gier. Twórcy poinformowali, że również w tej odsłonie czekać na nas będzie eksploracja tuneli metra. Gracze ponownie będą oceniani za swoje zachowania i nasze decyzje wpłyną na to, jak świat gry będzie na nas reagował oraz jakie zakończenie otrzymamy. 4A Games zapowiedziało, że w ich uniwersum nie istnieje podział na stereotypowe dobro i zło, więc to, co się stanie podczas naszej rozgrywki, może być dla nas zaskakujące.

Metro Exodus będzie rozgrywać się na przełomie kilku lat. W świecie gry warunki do życia zaczynają się polepszać, a na Ziemię wracają pory roku. Ustępująca nuklearna zima zmienia krajobraz, co pozwoli twórcom przygotować bardziej różnorodne i kolorowe lokacje. Koniec zatem z identycznie wyglądającymi rejonami.

Pociąg, który mogliśmy zobaczyć na zwiastunie z rozgrywką, stanie się naszą “mobilną osadą”. Twórcy nie zdradzają, co dokładnie będzie można w nim robić, ale prawdopodobnie powinniśmy spodziewać się możliwości kupna amunicji oraz rozmawiania z naszymi towarzyszami. Możliwe jest, że otrzymamy też opcję modyfikowania naszej broni.


Metro Exodus - technologia i specyfikacja

Nie ma aktualnie żadnych informacji dotyczących wymagań sprzętowych dla PC. Wiadomo jednak, że PS4 oraz Xbox One wykorzystają technologię HDR, a grafika na najmocniejszej konsoli Microsoftu ma prezentować rozdzielczość 4K. Nie wiemy jednak, czy mówimy tutaj o natywnej rozdzielczości czy zastosowaniu przez twórców pewnych sztuczek wizualnych.

Nagranie z GDC 2018 prezentuje etap rozgrywki pokazany po raz pierwszy w 2017 roku. Wtedy jednak była to wygenerowana przez twórców scena. Nowy materiał prezentuje już grę uruchomioną na komputerze PC. Mimo mniej imponującej oprawy graficznej, Metro Exodus wciąż robi bardzo dobre wrażenie i zapewne stanie się benchmarkiem dla przeróżnych konfiguracji sprzętowych. Deweloperzy z 4A Games sami przyznali, że uwielbiają doprowadzać karty graficzne do granic wytrzymałości.

Sama gra powstaje na autorskim silniku 4A Engine, który napędzał poprzednie produkcje z serii Metro.


Metro Exodus - ciekawostki

  • Nad scenariuszem gry czuwa autor książek serii Metro – Dmitrij Głuchowski. Stale pracuje on z 4A Games, aby utrzymać spójność świata.
  • Część osób, które pracują nad serią Metro, to ludzie odpowiedzialni za kultowego Stalkera.

Data premiery Metro Exodus

Fani serii doszukali się w zwiastunie wskazówki dotyczącej daty premiery gry. Zmieniające się litery, które ostatecznie tworzą napis “Exodus”, w pewnej chwili prezentują napis “AUG8TH”. Premiera 8 sierpnia czy może zwykły przypadek?


Zwiastuny Metro Exodus

Metro Exodus - zwiastun zapowiadający

Metro Exodus - Aurora Trailer

Metro Exodus - pokaz możliwości technologii Nvidia RTX

 

Kacper Mądry Strona autora
cropper